Skok ze spadochronem to niesamowite przeżycie oraz niesamowity sport, do którego czasami musimy przełamać swoje słabości. Skok ze spadochronem to marzenie wielu osób. Decydując się na taki sport, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Dlatego postaramy się w prosty i przejrzysty sposób rozjaśnić fenomen spadochroniarstwa. Odpowiemy na najczęstsze i najbardziej nurtujące pytania. Jedno z tych pytań brzmi – ile kosztuje skok ze spadochronem i jakie czynniki wpływają na cenę tej niezwykłej atrakcji! 

Ile kosztuje skok ze spadochronem i co wpływa na ceny

Ile kosztuje skok ze spadochronem? 

Cena skoku w tandemie waha się od 799 do 1349 zł. Dodatkowa rejestracja wideo, gdzie możemy stworzyć niesamowitą pamiątkę uwieczniającą ten dzień to koszt między 150 a 300 złotych.

Można wybrać usługę filmowania przez osobnego skoczka kamerzystę, co będzie oczywiście tą droższą opcją. Drugą opcją jest filmowanie z ręki, które zazwyczaj kosztuje 150 zł.

Skok ze spadochronem i jego cena zależy również od lokalizacji. Najwyższe stawki za skok w tandemie dotyczą znanych miejsc, wyposażonych w najlepszy sprzęt i najbardziej doświadczonych instruktorów. Cena może też być inna, jeśli skaczemy w tygodniu lub w czasie weekendu. 

Skok w tandemie oznacza, że odbywa się on w towarzystwie instruktora (tandempilota)

Podsumowując, czynniki które wpływają na cenę skoku ze spadochronem w tandemie to: 

  • lokalizacja, np. skoki blisko dużego miasta są zwykle trochę droższe
  • termin, np. od dnia tygodnia (weekend vs. robocze dni tygodnia).
  • opcje dodatkowe skoku, np. filmowanie, zdjęcia

Cena skoku ze spadochronem – od czego jeszcze zależy?

Skoki ze spadochronem wymagają specjalnego sprzętu, który kosztuje niemałe pieniądze. Wykonawcą, u którego będziemy skakać ze spadochronem to aeroklub. Aerokluby muszą zakupić specjalistyczny sprzęt co również przekłada się na niemałe ceny tej atrakcji. Co więcej, aby skoczyć ze spadochronem musimy najpierw wzbić się samolotem w przestworza. Aeroklub musi więc zatrudnić i opłacić wyszkolonego pilota oraz wynająć lub zakupić samolot przystosowany do realizacji skoków spadochronowych. Do tego dochodzą również koszty paliwa do samolotu a także opłaty związane z wynajęciem i użytkowaniem lotniska. Tak jak w samochodzie raz do roku trzeba zrobić przegląd,  tak również i samolot oraz spadochrony muszą przejść serwis. Ubezpieczenie to kolejna rzecz, którą trzeba opłacać. Podobnie jak ciągłe szkolenia skoczków. Podsumowując, jeśli podliczymy te wszystkie koszty, łatwo zdamy sobie sprawę, że cena skoku ze spadochronem wcale nie jest zawyżona. Wręcz przeciwnie, jest ona adekwatna do tego, jakie wydatki wykonawca musi ponieść, co musi wcześniej zakupić, przygotować itp.

Zastanawiasz się nad swoim pierwszym skokiem ze spadochronem? Zobacz wpis: Pierwszy skok ze spadochronem. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wyskoczysz z samolotu

prezent dla miłośniczki podniebnych przygód

Skok ze spadochronem i spadochroniarstwo 

Spadochroniarstwo to sport, który polega na wykonywaniu skoków spadochronowych, gdzie ocenie podlega element składowy skoku. Skok ze spadochronem ma kilka dyscyplin:

  • celność lądowania.
  • akrobacja, para-ski – obecnie bardzo rzadko uprawiane.
  • formacje w swobodnym spadaniu w pozycji płaskiej (RW)
  • formacje w swobodnym spadaniu w pozycji wertykalnej (VFS) 
  • dyscypliny artystyczne (freestyle, skysurfing, skydiving, freeflying)
  • formacje na czaszach (CRW)

Czym jest podniebne nurkowanie – skydiving?  

Skydiving dosłownie tłumacząc to podniebne nurkowanie, oczywiście jest to po prostu skok ze spadochronem, podczas którego wykonujemy różne rodzaje figur akrobatycznych. Wyskoczenie z samolotu z 4000 metrów i spadanie z prędkością nawet 300 km/h to niecodzienne przeżycie. Skoczkowie stosują takie figury, które pozwalają spadać z zawrotną prędkością. Bardzo ciekawą opcją jest również skysurfing, gdzie skoczkowie wykonują akrobacje na desce w powietrzu! 

Skok ze spadochronem w tandemie 

Tandem jest to dwuosobowy spadochron, z którym skaczący pasażer może przeżyć to, co doświadczeni skoczkowie. Bez badań, bez licencji, po krótkim szkoleniu można, wyskakując z 4000 metrów, poczuć smak adrenaliny i zrobić coś szalonego. Tandem wyposażony jest         w 2 czasze –  główną i zapasową oraz automat uruchamiający czaszę zapasową na określonej wysokości w razie, gdyby spadochron główny nie został otworzony wcześniej. Właśnie dlatego skok tandemowy jest tak bezpieczny! Każdy sprzęt jest najwyższej jakości, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo skoku. Skok w tandemie z instruktorem to świetny pomysł, aby sprawdzić, czy zrobienie kursu spadochronowego jest dla nas. 

Sprzęt spadochronowy – warunek bezpieczeństwa

Sprzęt spadochronowy musi być bardzo precyzyjnie dobrany do każdego skoczka. Musi też być jak najlepszej jakości, bo od niego zależy nasze bezpieczeństwo. Taki sprzęt dobiera się pod względem stylu skoków oraz doświadczenia skoczka. Początkujący skoczkowie posiadają do szkoleń zestawy spadochronowe z większą czaszą. W tym przypadku sterowanie jest o wiele łatwiejsze do opanowania, gdyż spadochron jest wtedy mniej zwrotny. Osoby doświadczone korzystają z innego sprzętu niż początkujący. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym jest on oczywiście droższy. 

skok ze spadochronu

Z czego składa się spadochron i ile kosztuje? 

Główne elementy składające się na spadochron to: uprząż, taśmy nośne spadochronu, spadochron główny, spadochron zapasowy, a także automat AAD (odpowiedzialny za awaryjne uruchomienie spadochronu na podstawie analizy wartości i zmian ciśnienia) oraz pokrowiec. Dodatkowymi elementami, które powinien posiadać skoczek są: wysokościomierze, kaski, gogle, kombinezony, rękawice, sportowe buty mocno trzymające staw skokowy.  Za pełne i nowe wyposażenie skoczka spadochronowego trzeba zapłacić ok. 10 tysięcy złotych. Można znaleźć w internecie używane zestawy spadochronowe, gdzie zaoszczędzimy czasami nawet połowę ceny. Jednak taki sprzęt powinien być sprawdzony przez eksperta. Jeśli istnieje taka możliwość, warto jednak zainwestować i kupić nowy zestaw spadochronowy. Ceny zestawów spadochronowych różnią się też w zależności od marki, technologii i materiału, który został tam zastosowany. Warto wspomnieć, że taki sprzęt zawsze powinien być certyfikowany. Jeśli jesteś początkującym skoczkiem, warto na początku przygody ze spadochroniarstwem pomyśleć o wypożyczeniu sprzętu. 

Ile trwa skok ze spadochronem?

Na całą realizację atrakcji, czyli skoku ze spadochronem proponujemy zarezerwować sobie około 2 lub 3 godzin. Najczęściej do jednego samolotu wchodzi 10 osób. Każda z nich musi zostać ubrana w specjalny kombinezon i uprząż, którą potem jesteśmy podpięci do Tandem Pilota. Każda z osób musi zostać przeszkolona, aby wiedzieć jak będzie wyglądał skok oraz co robić w danej sytuacji (ułożenie ciała, czynności do wykonania).

Oczywiście trzeba podpisać kilka dokumentów, wszystko to pochłania trochę czasu. Następnie wsiadamy do samolotu, startujemy i przez około 15 minut wznosimy się na wysokość 3000 lub 4000 metrów i skaczemy! Swobodny lot z prędkością ok. 200 km/h trwa około 1 minuty. Przez te 60 sekund czujemy niewiarygodny przypływ adrenaliny i ogromne emocje, działanie grawitacji i walkę z oporem powietrza. Na wysokości ok. 1500-1700 m nad ziemią instruktor otwiera spadochron i czeka na nas jeszcze 5-7 minut lotu na otwartym spadochronie. Następnie czeka nas delikatne lądowanie i możliwość podzielenia się emocjami z najbliższymi! 

Spadochron

Kurs spadochronowy część teoretyczna 

Wiele osób, które raz skoczą ze spadochronem, marzą potem o zrobieniu kursu na skoczka spadochronowego. Nic dziwnego, warto poczuć jak taka przygoda wygląda solo. Nic dziwnego, ponieważ emocje jakie towarzyszą nam przy realizacji tej atrakcji są naprawdę niesamowite! Piękne widoki, możliwość oderwania się od życia przyziemnego i po prostu wolność w podbijaniu podniebnego świata. Kurs spadochronowy jest dostępny dla każdego, kto ukończył 18 lat      (16 lat za zgodą opiekunów prawnych) i ma dobry stan zdrowia. 

Kurs spadochronowy AFF (Accelerated FreeFall) to przyspieszona nauka swobodnego spadania. Jest to metoda szkolenia spadochronowego, która szkoli w stosunkowo szybkim tempie ucznia-skoczka do wykonywania samodzielnych skoków z opóźnionym otwarciem spadochronu. Takie szkolenie dzieli się na część teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna trwa w zależności od wykonawcy od 8 do 10 godzin. Teoria zaczyna się przed pierwszym skokiem i trwa przez cały kurs. W tej części nauczysz się między innymi, co robić w sytuacji awaryjnej, jak działa sprzęt. Doświadczeni instruktorzy i skoczkowie przedstawią kluczowe zagadnienia odnośnie skoku ze spadochronem. Będzie to między innymi szczegółowy przebieg, charakterystyka sylwetki, upływ czasu podczas swobodnego spadania i istotne wysokości. Przedstawiona zostaje także budowa sprzętu spadochronowego, sytuacje awaryjne i procedury z tym związane. Latanie na czaszy, nawigacja, technika lądowania oraz psychologiczne aspekty skakania również są poruszane. Oprócz tego w ramach teorii robione są również ćwiczenia praktyczne na ziemi. Jest to ćwiczenie procedury awaryjnej, ubierania sprzętu, otwarcia spadochronu oraz trening wyjścia z samolotu.

Kurs spadochronowy część praktyczna 

Część praktyczna kursu to ćwiczenia na uprzęży, uczeń-skoczek uczy się wyczepiania spadochronu głównego i otwierania zapasowego. Sprzęt, na którym skacze uczeń-skoczek wyposażony jest w AAD ( automatyczne urządzenie aktywujące spadochron) oraz RSL                     (system, który otwiera spadochron zapasowy od razu po wypięciu przez skoczka spadochronu głównego). W trakcie swoich pierwszych skoków otrzymujemy radiotelefon, przez który dostajemy wskazówki od instruktorów, ułatwiające prawidłowe wylądowanie                      w wyznaczonym miejscu. Uczeń-skoczek realizuje minimum 6 samodzielnych skoków. Pierwsze skoki realizowane są z dwoma instruktorami, którzy podczas swobodnego spadania asekurują nas w powietrzu. Porozumiewamy się nawzajem za pomocą systemu znaków, np. otrzymujemy sygnał do skorygowania sylwetki. Po opanowaniu podstaw skaczemy z jednym instruktorem, aż do egzaminu.

Aby uznać szkolenie za zakończone uczeń-skoczek musi opanować umiejętności takie jak: otwierania spadochronu, utrzymywania stabilnej sylwetki, przemieszczania się do przodu, powracania do płaskiej pozycji po zdestabilizowaniu sylwetki oraz wykonywania obrotów. Trzeba również opanować umiejętność samodzielnego zbudowania rundy do lądowania i samego lądowania. Po skończonym kursie AFF można skakać w innych miejscach, zazwyczaj wykonawca, u którego robiliśmy kurs daje nam na to specjalne dokumenty. Aby uzyskać świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego PJ z uprawnieniem klasy B należy wykonać 50 samodzielnych skoków i ubiegać się od Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wydanie świadectwa. Posiadając świadectwo PJ z wpisem podstawowym klasy B możemy wykonywać skoki bez nadzoru instruktora i jesteśmy uprawnieni do samodzielnego układania czasy głównej. Warto dodać, że po ukończenia kursu AFF każdy kolejny samodzielny skok ze spadochronem będzie nas kosztował w granicy 180-200 zł.

Koszt i czas szkolenia 

Całościowy koszt szkolenia spadochronowego waha się między 4500 a 7000 złotych. Cena ta zależy m.in. od ilości skoków oddanych podczas szkolenia, lokalizacji czy długości trwania kursu. Czas szkolenia jest bardzo różny. Przy sprzyjających warunkach pogodowych oraz naszych możliwościach, takie szkolenie możemy ukończyć w ciągu dwóch weekendów. Wiele firm rekomenduje, aby szkolenie ukończyć w czasie nie dłuższym niż 2 miesiące. Nie zaleca się robienia dłuższych przerw między skokami w trakcie trwania szkolenia. Warto wcześniej zarezerwować kilka weekendów pod rząd, aby sprawnie ukończyć szkolenie.

Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć fenomen spadochroniarstwa, życzymy odwagi i pięknych widoków podczas skoku! Zachęcamy do zakupu skoku ze spadochronem                      w serwisie internetowym Prezentmarzen.com lub w punktach stacjonarnych, na pewno będzie to początek niesamowitej przygody! https://prezentmarzen.com/skok-ze-spadochronem/  

Tańsza alternatywa na początek

Wiele osób rozpoczyna przygodę ze spadochroniarstwem, decydując się na lot w tunelu aerodynamicznym. Doświadczenie jest porównywalne do opadania podczas skoku ze spadochronem. Jest to rozwiązanie dobre na początek, ponieważ pozwala przełamać strach i oswoić się z wrażeniami. Koszt takiej atrakcji jest na ogół niższy niż koszt skoku ze spadochronem.

Infografika - skok ze spadochronem