Hawajski masaż lomi lomi to niezwykły rytuał, który łączy w sobie tradycję, uzdrawiający dotyk i filozofię Hawajów. To zabieg relaksacyjny, który ma wpływ na całe ciało i duszę. Czym dokładnie jest masaż lomi lomi? Jakie są jego korzenie i jakie techniki wykorzystuje? Jakie przeciwwskazania warto wziąć pod uwagę przed jego wykonaniem? W tym artykule odkryjemy tajemnice masażu hawajskiego lomi lomi oraz masażu lomi lomi nui. Poznasz także historię i filozofię huny, która stanowi integralną część tego rytuału.

Co to jest masaż lomi lomi? Historia, wskazania i przeciwskazania do tego masażu

Historia masażu lomi lomi

Masaż lomi lomi to jedyna w swoim rodzaju technika masażu, która łączy w sobie bogatą historię wysp hawajskich z głębokim sensem duchowym. Wywodzi się z praktyk hawajskich świątynnych rytuałów. To właśnie tam, na kamiennym ołtarzu, praktykowano masaż świątynny, który przypominał taniec. Nazywano go więc wówczas masażem tańca świątynnego. Dopiero w XX wieku ten unikalny rytuał zyskał popularność poza Hawajami. W języku hawajskim „lomi lomi” dosłownie oznacza „masować”. Jednak jest to znacznie więcej niż tylko masaż. To mieszanka technik masażu shiatsu, delikatnych ruchów i głębokiego dotyku. Hawajczycy wierzą, że masaż lomi lomi pomaga w uzdrawianiu ciała i ducha.

Na czym polega masaż lomi lomi? 

Masaż lomi lomi obejmuje całe ciało, z pominięciem stref intymnych. Masażysta używa całych dłoni, przedramion, a nawet łokci do ugniatania. Wykonuje płynne ruchy, jakby tańczył wokół osoby masowanej. To niezwykle relaksacyjne doświadczenie, które wspaniale wpływa na samopoczucie. Poprawia krążenie krwi i rozluźnia mięśnie. Ta technika ma także wymiar duchowy, zgodny z hawajską filozofią życia. Podczas sesji masażu można odnaleźć wewnętrzną równowagę, pozbyć się stresu i napięcia, oraz znaleźć spokój wewnętrzny.

Interesują Cię techniki i rodzaje masażu? Przeczytaj artykuł:
Rodzaje i techniki masażu z różnych zakątków świata

Masaż lomi lomi nui – czym się różni od zwykłego masażu lomi lomi?

Pierwszą istotną różnicą jest duchowy aspekt tej techniki. Masaż lomi lomi nui kładzie duży nacisk na harmonię między ciałem a duchem, co jest zgodne z filozofią huny, starożytną hawajską doktryną życia. Zwykły masaż lomi lomi koncentruje się bardziej na fizycznych korzyściach zabiegu, podczas gdy lomi lomi nui stara się przywrócić równowagę zarówno ciału, jak i duszy. Kolejną różnicą są bardziej delikatne ruchy wykonywane podczas masażu lomi lomi nui. Masażysta często używa przedramion i łokci, tworząc bardziej płynne, harmonijne ruchy, które przypominają taniec. To sprawia, że masaż ten jest bardziej relaksacyjny i głęboko odprężający. Lomi lomi nui cechuje także bardziej holistyczne podejście do ciała. Podczas gdy zwykły masaż często koncentruje się na konkretnej części ciała lub problemie fizycznym, lomi lomi nui obejmuje całe ciało, pomijając jedynie strefy intymne. To pozwala na bardziej wszechstronne doświadczenie relaksacyjne.

Huna w masażu: hawajska filozofia relaksacji

Huna to starożytna hawajska filozofia życia, która koncentruje się na harmonii, równowadze i przepływie energii w ciele i umyśle. W trakcie masażu lomi lomi nui, zasady Huny stają się istotną częścią doświadczenia. Przez delikatne i płynne ruchy masażysty, energia jest przekazywana i równoważona. Proces ten nawiązuje do dawnych ceremonii odbywających się na kamiennym ołtarzu, który jest w hawajskiej kulturze symbolem transformacji i uzdrawiania. Masaż lomi lomi nui odzwierciedla tę koncepcję, pozwalając osobie masowanej przejść przez proces odprężenia i oczyszczenia, zarówno fizycznego, jak i duchowego.

Jakie są wskazania do masażu lomi lomi?

Masaż lomi lomi ma za zadanie poprawić nastrój i samopoczucie – to przede wszystkim. Wskazania do zabiegu oraz korzyści, które można osiągnąć to: 

 • Głęboki relaks. Masaż lomi lomi jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących głębokiej relaksacji, relaksu ciała i umysłu.
 • Redukcja stresu. Ta technika masażu pomaga w redukcji stresu i napięcia psychicznego. Pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego.
 • Leczenie bólów mięśniowych. Masaże lomi lomi i lomi lomi nui mogą przynieść ulgę osobom z dolegliwościami mięśniowymi, pomagają rozładować napięcie. 
 • Poprawa krążenia krwi. Specjalne techniki masażu lomi lomi poprawiają krążenie krwi.
 • Terapia holistyczna. Masaż lomi lomi uwzględnia zarówno aspekty ciała, jak i ducha, co czyni go holistyczną formą terapii. Masowana osoba odczuwa, że budzi się w niej wewnętrzna siła. Lomi lomi to także element zdrowego trybu życia. 

Przeciwwskazania do masażu lomi lomi

Choć masaż lomi lomi ma zbawienny wpływ na ciało i umysł, istnieją pewnie przeciwwskazania do jego wykonania. 

 • Infekcje, gorączka. Masaż ten nie jest zalecany osobom, które przechodzą infekcje, mają podwyższoną temperaturę ciała. 
 • Problemy z krążeniem krwi. W przypadku poważnych problemów z krążeniem krwi, takich jak zakrzepica lub choroba serca, masaż lomi lomi może być szkodliwy.
 • Skóra i rany. Rany otwarte, skaleczenia, oparzenia lub infekcje skórne stanowią przeciwwskazanie do masażu. 
 • Choroby zakaźne. W przypadku chorób zakaźnych lub pasożytniczych, masaż może zwiększyć ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.
 • Ciąża. W pierwszych trzech miesiącach ciąży oraz w przypadku powikłań ciąży należy zrezygnować z zabiegu.

Przeczytaj artykuł o wskazaniach i przeciwskazaniach do masaży:
Wskazania i przeciwskazania do masażu

Jak przebiega sesja masażu lomi lomi?

Masaż trwa nawet do dwóch godzin. Oto, jak wyglądają jego etapy:

 • Rozpoczęcie sesji. Osoba masowana leży na brzuchu, na specjalnym stole do masażu, gotowa rozpocząć  pełne relaksu doświadczenie.
 • Masaż całego ciała. Masaż lomi lomi polega na masowaniu całego ciała. Masażyści używają płynnych ruchów, zginania i prostowania kończyn.
 • Zabiegi na twarz i ciało. Często sesja masażu lomi lomi uwzględnia dodatkowe zabiegi na ciało i twarz, które pomagają w ujędrnieniu i oczyszczeniu skóry.
 • Wymasowanie klatki piersiowej. To jeden z istotnych elementów masażu, który pomaga w uwolnieniu napięcia w okolicach klatki piersiowej i ramion.
 • Współpraca dwóch lub trzech masażystów. Czasami masaż lomi lomi jest wykonywany przez dwóch lub trzech masażystów, co pozwala na równoczesne masowanie różnych części ciała i zwiększa głębokość doświadczenia.

Kto może wykonywać masaż lomi lomi? 

Nie każdy może wykonać masaż lomi lomi. To umiejętność, która wymaga specjalistycznego szkolenia i doświadczenia. Osoba, która może wykonywać masaż lomi lomi powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje, takie jak ukończone kursy masażu lomi lomi. To specyficzna technika, która różni się od innych rodzajów masażu, dlatego ważne jest, aby masażysta miał wiedzę i praktykę w tej dziedzinie. W związku z tym masaż lomi lomi oraz masaż hawajski lomi lomi nui są wykonywane przez profesjonalnych masażystów, którzy zdobyli doświadczenie w dziedzinie fizjoterapii lub absolwentów specjalnych kursów.

Szukasz masażu na prezent? Zobacz artykuł:
Jaki masaż na prezent wybrać

Czy masaż relaksacyjny lomi lomi pomaga w złagodzeniu dolegliwości fizycznych?

Poprzez masaż lomi lomi można osiągnąć zarówno fizyczne i psychiczne korzyści. Choć głównym celem tej techniki jest relaksacja i odprężenie, to jednak głęboki dotyk i płynne ruchy masażysty wykonywane podczas zabiegu mogą przynieść ulgę mięśniom i stawom. Osoby z napięciami mięśniowymi, bólami pleców czy sztywnością ciała mogą odczuć ulgę po sesji masażu lomi lomi. Jednakże, jeśli dolegliwości te są poważne lub przewlekłe, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby uzyskać odpowiednie leczenie. 

Jeśli pragniesz odkryć nową formę terapii i podarować sobie chwilę błogiego relaksu, masaż lomi lomi może być idealnym wyborem. To także wspaniały prezent dla bliskiej osoby. Pozwól sobie lub komuś bliskiemu na chwilę odprężenia i radość fizycznego oraz duchowego odnowienia. Skorzystaj z masażu lomi lomi!