Choć wesela organizuje się przez cały rok, to lato i początek jesieni cieszą się największą popularnością. Piękna pogoda jest głównym powodem, lecz z tą porą wiążą się także większe koszty przyjęcia. W związku z tym, wiele osób zastanawia się, ile dać na wesele młodej parze? Choć to zależy od wielu czynników, to zawsze pojawia się dylemat, ile teraz daje się na wesele. Ile powinna dać najbliższa rodzina, a ile pozostali goście? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszelkie pytania i dowiesz się, co z pozostałymi kwestiami.

ile dać na wesele Młodej Parze?

Ile należy dać Parze Młodej na wesele?

Ile daje najbliższa rodzina na wesele?

Zanim przeznaczysz jakąś kwotę na prezent dla Młodej Pary, sprawdź, czy w zaproszeniu nie uwzględnili informacji, co chcieliby dostać. To coraz częstsza praktyka, która w dużej mierze potrafi rozwiązać wszelkie kwestie prezentowe. Dzięki temu Młodzi nie będą gromadzić zbędnych przedmiotów, które będą jedynie zbierały kurz i zajmowały miejsce. W zaproszeniu często wymieniana jest gotówka. Warto dodać, że niektóre pary decydują się jeszcze na wsparcie jakiegoś charytatywnego celu, o którym również informują na zaproszeniu. Wtedy to udostępniają gościom podczas wesela puszkę lub podają numer konta, na który można zrobić przelew.

ile teraz daje się na wesele - 2022 2023

Podanie kwoty, jaką włożyć do koperty nie jest taktowne. Jednak nie wypada dać samej kartki z życzeniami lub co gorsza pustej koperty, a to niestety wciąż się zdarza… Zwłaszcza teraz, w czasach galopującej inflacji i rosnących innych wydatków, z jakimi trzeba się liczyć, idąc na wesele, suma, jaką wypadałoby podarować Młodym, może spędzić sen z powiek. W związku z tym pojawia się pytanie, ile teraz daje się na wesele? Choć można by powiedzieć, że każdy powinien dać tyle, ile może, warto poznać uśrednione kwoty. Niektórzy uzależniają zawartość koperty od stopnia pokrewieństwa i zażyłości. Inni starają się orientacyjnie określić, ile młodzi musieli wydać na tzw. talerzyk i przeznaczają kwotę, która pozwoli pokryć ten wydatek. Sprawdź, ile dać na wesele powinna najbliższa rodzina.

Ile pieniędzy na ślub od rodziców?

Rodzice Młodej Pary często decydują się wspomóc finansowo organizację wesela. To w jakim stopniu to robią, uzależniają od swoich możliwości finansowych. Czasem pokrywają ten wydatek w całości, wówczas nie wręczają już prezentu. Natomiast, jeśli młodzi finansują przyjęcie samodzielnie lub w większym stopniu, rodzice decydują się podarować im najczęściej więcej niż 1000 zł. Nie jest to jednak minimum i jeśli rodzice nie mogą sobie pozwolić na takie wydatek, często pomagają w wielu sprawach organizacyjnych, a tych jak wiadomo, nie brakuje.

Ile dać na wesele od dziadków?

Zanim przejdziemy do konkretnych kwot, warto wspomnieć, że dziadkowie często w dniu ślubu przekazują w prezencie rodzinne pamiątki i przedmioty. Te mają nie tylko wartość majątkową, lecz także sentymentalną. Natomiast jeśli chodzi o to, ile dać młodym na wesele od dziadków, najczęściej mówi się o kwotach od 500 do 1000 złotych.

Ile dają chrzestni na wesele?

Na ślub chrześnicy lub chrześniaka rodzice chrzestni najczęściej do koperty wkładają ok. 1000 złotych. Jest to prezent od chrzestnej bądź chrzestnego, którzy na wesele przychodzą z osobą towarzyszącą. Ile dać na wesele, jeśli przychodzi się z dziećmi? Jeśli para zabiera ze sobą pociechy, najczęściej dorzucają 100-150 złotych więcej, aby pokryć za nie koszt wyżywienia. Przypadło Ci pełnić rolę chrzestnego lub chrzestnej? Wiedz, że kwota tak naprawdę zależy od tego, czy utrzymujecie regularne i bliskie kontakty. 

Ile dać na wesele rodzeństwu?

Wesele brata czy siostry to ważne wydarzenie. Przyjęło się, że niepełnoletni nie wręczają koperty z pieniędzmi, jednak często decydują się odłożyć jakąś sumę i kupują prezent. Zgodnie z aktualnymi trendami prezentowymi, sprzęt AGD czy przedmioty codziennego użytku są zastępowane m.in. voucherem na ślubną sesję fotograficzną  lub wspólny masaż. To miłe upominki, których realizacja pozostawi po sobie piękne wspomnienia. Jeśli brat, czy siostra decydują się podarować pieniądze, najczęściej jest to kwota w przedziale od 500 do 800 złotych. I tu podobnie, jak w przypadku chrzestnych – kwota jest nieco wyższa, jeśli decydują się na przyjście z dziećmi.

Ile dają pozostali goście weselni?

Na droższe prezenty i większe kwoty do koperty decydują się osoby z najbliższej rodziny. Kwoty oscylują między 500 a 1000 złotych za osobę. W przypadku pozostałych członków rodziny, takich jak ciotki, wujkowie, czy kuzynostwo, wiele zależy od utrzymywanych relacji. Tu średnia kwota wynosi najczęściej od 200 do 500 złotych od osoby. Oczywiście wszystko zależy od możliwości finansowych i innych czynników, o których jeszcze przeczytasz w tym artykule. Wracając do tego, ile dać na ślub, zobaczmy, ile pieniędzy Parze Młodej powinni dać świadkowie i przyjaciele.

Ile dać na wesele jako świadek lub świadkowa? Ile dają znajomi?

Zarówno ślub, jak i wesele to wydarzenia, które dzieli się nie tylko z bliską rodziną, lecz także z przyjaciółmi i znajomymi.  Zacznijmy od tego, ile dają świadek i świadkowa, którzy często są wybierani spośród rodzeństwa lub przyjaciół. To oni w dużej mierze czuwają nad przebiegiem imprezy i pomagają w jej organizacji. Zatem na ich barkach spoczywa wiele obowiązków. Jeśli świadek lub świadkowa na wesele wybierają się sami, to oprócz pomocy młodym, do koperty wkładają 200-400 złotych. Natomiast, jeśli wybierają się z osobą towarzyszącą, często jest to 400-600 złotych za parę. Nieco podobne kwoty kształtują się w przypadku znajomych.

Bliscy goście najczęściej dają od 200 do 400 zł za osobę, a średnio 300-600 złotych za parę. Jeśli wybierasz się jako osoba towarzysząca, pewnie zastanawiasz się, Ile daje się na wesele jako gość. To zależy w dużej mierze od osoby, z którą się wybierasz. Jeśli nie znasz Młodej Pary lub łączą Was jedynie koleżeńskie relacje, kwestię prezentu najczęściej bierze na siebie osoba, która Cię zaprosiła. 

Podsumowując, Młodej Parze daje się do koperty od 200 do 400 złotych lub więcej za osobę, w zależności od stopnia pokrewieństwa, czy zażyłości relacji. Warto wziąć też pod uwagę długość imprezy. Przyjmuje się, że jeśli wesele jest dwudniowe, czyli z poprawinami i noclegiem to wypada do koperty dołożyć jeszcze 150-200 złotych. 

Prezent dla Młodej Pary – aktualne trendy

Inną ważną kwestią są prezenty. Czy oprócz koperty planujesz podarować coś jeszcze? Pisząc o prezentach od rodzeństwa, wspomnieliśmy, że wśród aktualnych trendów prezentowych znajdują się m.in. voucher na sesję zdjęciową lub masaż. To upominki, po które sięgają nie tylko osoby niepełnoletnie. Elegancki voucher z powodzeniem może zastąpić bukiet kwiatów lub stanowić dodatek do koperty. Chociaż w przypadku, kiedy chcesz podarować Młodej Parze romantyczny lot balonem lub spełnić inne, wysokobudżetowe marzenie, to voucher może zastąpić nawet kopertę.

Rozważając zakup prezentu ślubnego, zwróć uwagę na inne upominki w formie przeżyć. Dzięki nim możesz okazać troskę lub podarować coś, co wyróżni się na tle pozostałych podarunków. Ślub i wesele to ważne, ale i  stresujące wydarzenia. Z tego powodu dobrym pomysłem na prezent dla Młodych jest wręczenie im vouchera na weekend w SPA. Nocleg w komfortowym pokoju, połączony z zabiegami SPA i możliwością korzystania ze strefy wellness, na pewno pozwoli im wypocząć po intensywnych dniach. Oryginalnym pomysłem są również boxy z naszej oferty, które pozwolą obdarowanym wybrać samodzielnie atrakcję. Oferta tego typu zestawów różni się w zależności od wybranego rodzaju. Wśród propozycji znajdziesz m.in. atrakcje kreatywne, jak lekcje tańca, podróże po świecie kulinariów i degustacji, romantyczne loty widokowe, czy wyjazdy tylko we dwoje. Ceny boxów dla dwojga zaczynają się już od 199 złotych! Ta forma prezentu sprawdzi się zarówno jako dodatek do prezentu, jak i samodzielny upominek.

Jak wyliczyć wartość koperty, aby nie popełnić faux pas

Ile daje się na wesele w 2022? Podczas ustaleń kwoty, jaką włożyć do koperty, warto uświadomić sobie, jak wielowymiarowym wydarzeniem jest ślub i wesele. To nie tylko koszty związane z wynajęciem urzędnika czy księdza, przygotowaniem sali, zapewnieniem wyżywienia i oprawy muzycznej, lecz także wiele nieuniknionych wydatków. Jeśli wesele jest dwudniowe, często młodzi chcą zapewnić nocleg swoim gościom. Wynajęcie noclegu to najczęściej koszt minimum 80 zł za osobę. Oprócz oprawy muzycznej, która wiąże się z wynajęciem DJ’a czy zespołu muzycznego, wielu Młodych decyduje się na dodatkowe atrakcje, aby uatrakcyjnić wydarzenie. Można zaliczyć do tego fotobudkę, konkursy z nagrodami czy modne pokazy iluzji przy stoliku.

Weselne wydatki, a prezent dla Młodych

W tym dniu liczy się bycie z bliskimi i dobra zabawa. Jednak nie należy zapominać, że samo przygotowanie się do wydarzenia można traktować jako wydatek. Ograniczony wybór w garderobie może wymusić zakup nowej sukienki, czy garnituru, obuwia i innych elementów ubioru. Oprócz tego wiele pań chce jak najlepiej wyglądać i decyduje się jeszcze na pójście do fryzjera i kosmetyczki. Do tego dochodzą także koszty transportu. Mimo tego, że każda ze stron ponosi wydatki, jest to wydarzenie, które w pamięci zapisuje się na lata i wymaga odpowiedniej oprawy. Z tego powodu, warto  się zastanowić nad tym ile w kopertę na wesele włożyć, aby nie popełnić prezentowego faux pas.

Przyjęło się mówić, że minimum, ile wypada dać na wesele Młodej Parze to koszt tzw. talerzyka. To średni wydatek, jaki przypada na jednego gościa, na który składa się m.in. wyżywienie, dekoracje oraz obsługa kelnerska. Ile za talerzyk na wesele? Najczęściej to kwota między 200 a 400 złotych za osobę. Wartość koperty może zależeć od wielu czynników. Wśród nich warto uwzględnić wspomnianą już długość wesela, stopień pokrewieństwa z Młodymi oraz to, czy zapewnia ona transport i nocleg, a także, czy na imprezę idziemy sami, czy z osobą towarzyszącą. Uwzględniając podane przez nas średnie wartości przypadające na poszczególnych członków rodziny i pozostałych gości, w połączeniu z możliwościami finansowymi, z pewnością pozwolą podjąć słuszną decyzję.

Zafascynowana życiem i pełna optymizmu, jednocześnie wpadająca w melancholijne nastroje.