Skok ze spadochronem to nie lada wyzwanie, ale też niezapomniane wspomnienia i emocje mrożące krew w żyłach! Od zamierzchłych czasów ludzie zastanawiali się, w jaki sposób można swobodnie opadać w powietrzu. Pierwszy skok ze spadochronem miał miejsce już 22 października 1797 roku i był wykonany z wysokości 700 metrów.  Kiedyś idea skoków ze spadochronem była inna – pełniły one głównie funkcję militarną i ratunkową. Niewiele osób wiązało skok ze spadochronem ze sportem, w którym będzie się rywalizowało o celność lądowania czy różne akrobacje. Rozwój spadochroniarstwa na dobre rozpoczął się po II wojnie światowej. Dzisiaj, skok ze spadochronem z 3000-4000 metrów na terenie całej Polski to norma w tym sporcie. Skok ze spadochronem stał się bardzo popularnym pomysłem na prezent, dlatego warto dowiedzieć się kilku informacji o skoku ze spadochronem, zanim po raz pierwszy wyskoczysz z samolotu.

Pierwszy skok ze spadochronem – co warto wiedzieć?

Pierwszy skok ze spadochronem na pewno będzie początkiem niesamowitej przygody ze spadochroniarstwem. Jest to bowiem taka forma rozrywki, która z pewnością wywoła u Ciebie chęć oddania kolejnego skoku ze spadochronem! Jeśli to Twój pierwszy skok ze spadochronem, musisz wiedzieć, że odczujesz niepowtarzalne uczucie swobodnego spadania, ujrzysz niesamowite widoki oraz poczujesz adrenalinę, może i największą w całym życiu. Wiele osób zadaje pytanie ,,czy skok ze spadochronem jest straszny?’’ Odpowiadamy, że oczywiście nie jest to nic strasznego, a jedynie sama  przyjemność! Ludzie przed skokiem mają w głowie mieszane uczucia, co jest normalne, ponieważ nasza podświadomość wie, że jest to coś ekstremalnego i po prostu atakuje nas stres. Jednak każdy skok ze spadochronem oddawany w tandemie jest jak najbardziej bezpieczny, a skoczkowie, z którymi skaczemy oddawali już nawet po takich 10000 skoków i mają bogate doświadczenie. Delikatny stres i zdenerwowanie zawsze będą odczuwalne w takich momentach, ale za to przeżyjemy coś niesamowitego! 

Z jakiej wysokości oddawany jest skok ze spadochronem?

Skoki spadochronowe w tandemie odbywają się zwykle z wysokości 3000 lub 4000 metrów, zależy to od samolotu, z którego skaczemy na danym lotnisku. Istnieją też skoki z 1000-1200 metrów. Skoki z 1000 metrów różnią się tym, że po wyskoku następuje automatyczne otwarcie spadochronu, więc nie doświadczamy swobodnego opadania. Kolejną różnicą jest to, że przy skoku z 1000 metrów mamy około 6 minut lotu na otwartym spadochronie. Przy skoku z 4000 metrów jest to około 11 minut. Jak widać, różnice są znaczne. Jeśli chodzi o kursy na szkolenie spadochronowe, możemy wybrać albo kurs na linę SL (1000 metrów) lub kurs AFF (4000 metrów). Po ukończeniu kursu na linę SL możemy oddawać skoki jedynie z wysokości max. 1200 metrów.

Ile trwa skok ze spadochronem?

Na realizację tej atrakcji trzeba zaplanować około 2-3 godzin. Musimy dojechać na lotnisko, podpisać wszelkie potrzebne dokumenty i oczywiście dobrać odpowiedni strój. Po dobraniu stroju i podpisaniu dokumentów zabieramy się do szkolenia. Tandem pilot, z którym będziemy skakać, wyjaśni nam wszystkie najważniejsze informacje. Powie jak należy się zachować w danej sytuacji, pokaże jaką pozycję należy przybrać w czasie wyskoku, skoku oraz lądowania. Następnie wsiadamy do samolotu, startujemy i przez około 15 minut wznosimy się na wysokość 3000-4000 metrów… i skaczemy! Swobodny lot z prędkością ok. 200 km/h trwa około 1 minuty. Podczas swobodnego lotu odczuwa się niesamowity przypływ adrenaliny, którą zapamiętamy na długie lata! Na wysokości ok. 1500-1700 m nad ziemią instruktor otwiera spadochron i czeka nas jeszcze 5-7 minut lotu na otwartym spadochronie. Podczas tego lotu podziwiamy piękne widoki. Czasami instruktor pozwoli nam pokierować spadochronem, co jest cudowną zabawą i możemy poczuć się niczym doświadczony skoczek spadochronowy. Na sam koniec czeka nas lądowanie, którego również nie trzeba się obawiać, bowiem cały ciężar tego manewru skoczek-pilot bierze na siebie.

skok spadochronowy w tandemie

Skok ze spadochronem maksymalna waga

Wiele osób zastanawia się, czy może skoczyć ze spadochronem, mając na przykład 90 kilogramów masy ciała, odpowiadamy – tak. Oczywiście zależy to od zaleceń producenta spadochronu. Na ogół mówi się, że maksymalna waga skoczka waha się między 100 kg – 120 kg masy ciała. Jeśli to Twój pierwszy skok ze spadochronem i zastanawiasz się, czy Twoja waga spełnia wymagania, proponujemy skontaktować się z wybranym aeroklubem. W aeroklubie otrzymasz odpowiednie informacje, które uspokoją Twoje wszelkie obawy!

filmowanie skoku spadochronowego w tandemie

Jakie są przeciwwskazania do skoku ze spadochronem?

Skok ze spadochronem jest dostępny dla każdego, kto ukończył 18 lat. Osoby niepełnoletnie również mogą skakać za zgodą rodziców oraz muszą posiadać odpowiedni wzrost ciała. W zależności od aeroklubu wymagania będą inne, ale zazwyczaj można skakać już w wieku 7-10 lat mając 130 cm wzrostu. Skok ze spadochronem jest sportem ekstremalnym i oczywiście są przeciwwskazania co do jego wykonywania. Przedstawiamy niektóre z nich: choroby serca, epilepsja, choroby układu nerwowego, niewydolność układu oddechowego, zaburzenia psychiczne oraz stan po spożyciu alkoholu. Skoków ze spadochronem nie zaleca się osobom o wadze wyższej od 120 kg.

Jaką prędkość osiągniemy podczas skoku ze spadochronem?

Wyobraź sobie, że jedziesz autostradą swoim autem i wyprzedzasz ciężarówkę, a na liczniku widnieje 140 km/h, dosyć szybko prawda? Oczywiście, że jest to duża prędkość, natomiast skacząc ze spadochronem z 4000 metrów, szybkość spadania osiągnie nawet 200 km/h ! Podczas skoku z prędkością 200 km/h niektórzy ludzie nie są w stanie się uśmiechnąć ani zachłysnąć powietrza. Organizm przeżywa w pierwszych sekundach szok i jedyne co możemy to cieszyć się i podziwiać piękne widoki z góry oraz czekać na szybowanie z otwartym spadochronem! 

Gdzie najlepiej skoczyć ze spadochronem?

W Polsce istnieje wiele miejsc, gdzie możemy skoczyć ze spadochronem. Niemal w każdym większym mieście znajduje się aeroklub, w którym możemy skoczyć ze spadochronem. Przed zakupem skoku ze spadochronem warto kierować się odległością od naszego miejsca zamieszkania, ponieważ może okazać się, że kupimy skok 600 km od domu, a okaże się, że jeden z aeroklubów mamy pod nosem. Jeśli jesteśmy mobilni i mamy możliwość dojechania w każde miejsce w Polsce, to jak najbardziej warto zorganizować sobie dłuższy wypad. Taki wyjazd wraz z ekstremalną atrakcją – skokiem ze spadochronem, będzie Cała Polska ma niesamowity krajobraz, który podczas skoku zapiera dech w piersiach, lecz istnieją takie miejsca, gdzie widoki podczas skoku ze spadochronem będą nie do przebicia! Najpiękniejsze miejsca na skok ze spadochronem to między innymi: Pruszcz Gdański, gdzie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych możemy podziwiać nie tylko panoramę Gdańska, ale też piękną Zatokę Gdańską. Miejscowości nadmorskie są świetnym miejscem na oddanie skoku ze spadochronem! Kolejną cudowną lokalizacją na oddanie soku swoich marzeń jest Zakopane. Liczne szczyty górskie, pagórki, zbiorniki wodne i rzeki to widoki, które zostaną nam w pamięci na długie lata! Skok nad Tatrami to bez dwóch zdań przeżycie nie do opisania!

Bon na skok ze spadochronem

Marzysz o skoku ze spadochronem? A może chcesz, aby najbliższa Ci osoba spełniła swoje marzenie o skoku ze spadochronem? Świetnie, ponieważ to wszystko jest do zrobienia! Wystarczy zakupić voucher na skok ze spadochronem w serwisie internetowym Prezentmarzen.com lub w punktach stacjonarnych i możesz spełniać marzenia! Kupując taki bilet na skok ze spadochronem, nie martwisz się o nic. Po prostu jedziesz do wybranego wcześniej aeroklubu, ubierasz specjalny sprzęt, przechodzisz szkolenie z instruktorem i wzbijasz się w przestworza! 

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci kwestie związane ze skokiem ze spadochronem. Pierwszy skok ze spadochronem powinien być oczywiście niezapomniany! Życzymy wysokich lotów i cudownych wrażeń! Zapraszamy również na stronę Prezentmarzen.com, gdzie zakupisz skok ze spadochronem w wybranej przez siebie lokalizacji. 

Przydatne informacje i najczęstsze pytania związane ze skokiem ze spadochronem

Infografika - skok ze spadochronem

Jaka jest prędkość swobodnego lotu podczas skoku ze spadochronem?

Podczas swobodnego lotu osiąga się prędkość około 200km/h

Jaka jest średnia wysokość skoku ze spadochronem?

Skoki odbywają się zwykle z wysokości 3000-4000 metrów

Ile kosztuje skok ze spadochronem?

Cena skoku jest uzależniona od jego rodzaju. Standardowy skok spadochronowy w tandemie kosztuje od 799 – 1349zł. Więcej przeczytasz w artykule: Ile kosztuje skok ze spadochronem?

Jaki był najwyższy skok spadochronowy na świecie?

Najwyższy skok spadochronowy odbył się z wysokości 41,425km

Jaki jest minimalny wzrost skoczka spadochronowego?

Minimalny wzrost skoczka to 130cm

Jaki jest czas swobodnego lotu podczas skoku ze spadochronem?

Swobodne opadanie przed otwarciem spadochronu trwa około 60 sekund

Jak ubrać się na skok spadochronowy?

Dopasowana, wygodna odzież i obuwie sportowe. Skafander, hełm, okulary i rękawice. W razie wątpliwości, dobrze jest skonsultować ubiór z instruktorem. Więcej informacji znajdziesz we wpisie: Jak się ubrać na skok ze spadochronem