Byłeś kiedykolwiek w sytuacji, kiedy nie wiedziałeś, co powiedzieć po otrzymaniu prezentu? Niekiedy prezenty potrafią bardzo zaskoczyć, a szczególnie te, które spełniają nasze marzenia. Czasem słowo „dziękuję” bywa niewystarczające, jednak w pewnych okolicznościach nie zawsze wiemy, co jeszcze powiedzieć. Jak podziękowania za prezent wybrać, jeśli jest otrzymany od bliskiej osoby, a jak wyrazić wdzięczność osobie, z którą łączą nas relacje służbowe? Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób podziękować za prezent, aby osoba, która go podarowała poczuła się doceniona.

Savoir-vivre przyjmowania prezentów. Jak podziękować za prezent w dobrym stylu?

Specjaliści od savoir-vivre’u przyjmowania prezentów zwracają uwagę, aby okazać obdarzającemu kulturę i dobre maniery. Co to oznacza w praktyce? 

Po pierwsze, zachowaj właściwe proporcje w okazywaniu wdzięczności. Jeśli otrzymujesz prezent, a wraz z nim wiązkę komplementów i ciepłych słów, nie musisz naprędce wymyślać nic podobnego. Niekiedy prezent może wprawić w zakłopotanie, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy otrzymujesz go z innej okazji niż urodziny czy imieniny. Wiele osób mówi wtedy – „Ale ja dla Ciebie nic nie mam”. Nie musisz! O ile, nie jest to wigilia pracownicza, podczas której każdy zobowiązał się do wręczenia komuś podarunku, pamiętaj, że nie jesteś zobowiązany do tego, aby zawsze odwdzięczać się prezentem. 

Po drugie, dostosuj język i charakter podziękowań do osoby, od której otrzymałeś prezent. Bowiem podziękowania składane przyjacielowi mogą różnić się od tych wymawianych w stronę przełożonego czy kontrahenta. Jeśli otrzymujesz prezent od szefa, oprócz podziękowania za sam podarunek, warto podziękować za docenienie Twoich starań i pracy, jaką na co dzień wykonujesz.

Przyjmuje się, że za prezent powinieneś podziękować dwa razy, jednak to zależy od sytuacji. Pierwszy raz powinno się podziękować w momencie otrzymania prezentu, a drugi, tuż po jego rozpakowaniu. Oczywiście są sytuacje, kiedy prezent nie zawsze jest rozpakowywany od razu. Do takich okoliczności należą m.in. przyjęcia weselne lub związane z obchodami rocznicy ślubu. Wówczas prezenty są odkładane w jedno, przeznaczone do tego miejsce, a obdarowany zajmuje się ich rozpakowywaniem po zakończeniu przyjęcia. Ponadto warto pamiętać, aby żegnając gości, jeszcze raz podziękować im za przybycie i otrzymane prezenty.

W niektórych sytuacjach prezenty są rozpakowywane i pokazywane uczestnikom imprezy. To częsty zwyczaj podczas hucznych osiemnastek, wieczoru panieńskiego czy po prostu podczas urodzin. Dobrą manierą jest, aby po podziękowaniach za prezent w postaci alkoholu czy czegoś słodkiego, nie chować ich przed gośćmi a położyć je na stole, aby każdy, kto ma ochotę, mógł ich skosztować.

Jak podziękować za prezent, kiedy nie możesz zrobić tego osobiście?

Nie zawsze istnieje możliwość, aby osobiście podziękować za prezent. Szczególnie, jeśli jest on dostarczany kurierem, od osoby, która z różnych względów nie mogła pozwolić sobie na przybycie i jego osobiste wręczenie. W dobrym tonie jest zadzwonienie do darczyńcy lub napisanie listu.

Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, pamiętaj, aby list był napisany odręcznie. Nie może na nim zabraknąć Twojego podpisu i daty. Jesteśmy pewni, że takie podziękowania z pewnością zapadną Twoim bliskim w pamięć. Jeśli chcesz podziękować komuś, kto doceni humorystyczną formę podziękowań, możesz zrobić to za pośrednictwem jego ulubionej gwiazdy. Bardzo popularną  formą podziękowania za prezent jest napisanie SMSa lub wiadomości za pomocą komunikatora, takiego jak znany wszystkim Messenger. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zaprezentowane formy podziękowań łączyć. Po wysłaniu listu możesz za kilka dni zadzwonić i dodatkowo upewnić się, czy doszedł.

Nasz savoir-vivre przyjmowania prezentów sprawdzi się także przy podziękowaniu za prezent od współpracowników lub kontrahentów. Tutaj kultura osobista i zachowanie odpowiednich proporcji wiodą główny prym. A dzięki naszym radom na pewno nie popełnisz prezentowego faux-pas.

Jeśli prezent okazał się nietrafionym – lepiej nie mów tego darczyńcy. Większość osób poświęca na dobór odpowiedniego prezentu sporo czasu. Nawet nietrafionego prezentu nie powinno się też dawać komuś innemu. Jego sprzedaż też nie jest zbyt taktowna, jednak jeśli nie widzisz innej możliwości – zrób to jak najbardziej dyskretnie. Jeśli jeszcze nie korzystałeś z naszych prezentów, warto, abyś wiedział, że można je wymienić. To możliwość, z której można skorzystać, a osoba kupująca prezent wcale nie musi o tym wiedzieć.

Podziękowania za prezent – kiedy podziękować? 

Wiesz, że za prezent najlepiej złożyć podziękowania osobiście. Jednak ważną kwestią jest też to, kiedy dokładnie wypada to zrobić. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, w przypadku otrzymania prezentu najlepiej podziękować od razu, podczas jego odbierania. Wśród nowożeńców popularność zyskuje wysyłanie podziękowań w formie listu. Jednak przyjmuje się zasadę, że należy tego dokonać do 5 tygodni po wyprawieniu wesela. Zadbaj o to, aby podziękowania były spersonalizowane, to podkreśli Twoje starania i wdzięczność za ich obecność podczas ważnego dla Ciebie wydarzenia. 

A kiedy podziękować rodzicom za prezent wręczony w dniu ślubu? Fachowcy od savoir-vivre’u i planowania wesel zwracają uwagę, że podziękowania rodzicom za prezent najlepiej złożyć podczas ogólnych podziękowań kierowanych w ich stronę. Oczywiście o samym prezencie najlepiej wspomnieć pod koniec przemówienia. Podziękowania za prezent od rodziców powinny być wygłoszone przed północą. Dlaczego? Możesz być pewien, że o tej porze większość gości jeszcze będzie obecna, a ponadto to idealny moment, który najczęściej zwieńcza się krojeniem tortu. To też idealna pora, aby podziękować za prezent świadkom czy rodzicom chrzestnym. Jeśli chcesz podziękować bliskim za prezenty wręczone podczas wesela, należy to zrobić maksymalnie do 5 tygodni po ślubie.

Kiedy podziękować pracodawcy lub kontrahentowi za wręczony prezent? Warto zaznaczyć, że wręczanie prezentów pracownikom zawsze powinno odbywać się w obecności innych jego współpracowników. Przestrzeganie tej zasady pozwoli uniknąć niepotrzebnych pomówień i złośliwych komentarzy. Wobec tego, za prezent od pracodawcy powinniśmy mieć możliwość podziękować od razu. Natomiast, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz być obecny w pracy, a po powrocie do niej czeka na Ciebie niespodzianka – najlepiej od razu udać się do biura przełożonego, aby móc podziękować za prezent i docenienie Twojej osoby. Jeśli chcesz podziękować za prezent swojemu kontrahentowi, najlepiej zrobić to od razu po otrzymaniu prezentu – niezależnie od tego, czy zrobisz to osobiście, czy przy użyciu innej metody. 

Podziękowanie za prezent w pracy i nie tylko

Relacje zawodowe to nie tylko więzi między pracownikiem a pracodawcą. Nierzadko osobą, która otrzymuje prezent jest sam szef lub ktoś z otoczenia biznesowego. Wobec tego, formy podziękowania za prezent w relacjach zawodowych powinny mieć odpowiedni charakter. Za prezent w pracy najlepiej podziękować wysyłając oficjalną wiadomość lub pisemne podziękowanie. Popularną formą wśród partnerów biznesowych jest wysłanie zaproszenia na uroczystą kolację, podczas której można podziękować za prezent osobiście. Wysyłając podziękowanie formalne, szczególnie podkreśl, komu i za co dziękujesz. 

Jak napisać podziękowanie za otrzymany prezent?

Pisząc podziękowanie za prezent, niezależnie od tego, czy będziesz je wysyłać, czy szykujesz mowę, którą później odczytasz lub nauczysz się jej na pamięć – postaraj się, aby było spersonalizowane. Zwracając się do darczyńcy, używaj jego imienia, możesz też podkreślić, jak ważna jest dla Ciebie łącząca was relacja. Poszukujesz pomysłu na podziękowania za prezent? Prezentujemy Ci najlepsze inspiracje, które możesz wykorzystać.

Oryginalne podziękowania za prezent ślubny

Szukając pomysłu na podziękowania za prezent ślubny, możesz nawiązać do otrzymanego prezentu. Podziel się wrażeniami i swoją radością z jego posiadania lub przeżycia. Jeśli zamierzasz dodatkowo skorzystać z innej formy, niż podziękowania osobiste, warto dołączyć do nich Wasze wspólne zdjęcie z uroczystości lub nawiązujące do prezentu. Otrzymałeś w prezencie nową zastawę? Pokaż, jak się prezentuje podczas niedzielnego obiadu! Ktoś podarował Ci w prezencie voucher na wyjazd do SPA? Pokaż, jak się bawiłeś podczas pobytu. Poniżej zamieszczamy przykładowe podziękowania, które możesz zmodyfikować według własnych potrzeb.

Droga Ciociu …  i Wujku …
Dziękujemy za Waszą obecność na naszym ślubie i weselu. Wiemy, że przebyliście długą drogę by spędzić z nami ten szczególny dzień.
Obraz, który od Was otrzymaliśmy, pięknie wygląda na ścianie w salonie, co poświadczają wszyscy nas odwiedzający. Mamy nadzieję, że niebawem się zobaczymy.
Dziękujemy!

Kochana Babciu, Kochany Dziadku!
Dziękujemy Wam za Wasze wsparcie i obecność na ślubie.
Romantyczny lot balonem, który od Was otrzymaliśmy okazał się cudownym prezentem. Już nie możemy się doczekać, kiedy pokażemy Wam zdjęcia! Ściskamy gorąco z wymarzonej podróży poślubnej!

Kochani !
Za otrzymane życzenia i prezenty
oraz chęć dzielenia z nami radości
w dniu naszego ślubu
składamy serdeczne podziękowania!

Drodzy rodzice!
Jeszcze raz dziękujemy Wam za obecność podczas ważnego dla nas wydarzenia.
Jesteśmy wdzięczni za pomoc i prezenty.
Weekend w SPA, który od Was otrzymaliśmy, pozwolił nam odpocząć i nabrać energii.
Przesyłając zdjęcia, dzielimy się niezapomnianymi wspomnieniami.
Bardzo Wam dziękujemy!

Serdecznie dziękujemy za uświetnienie naszej uroczystości zaślubin,
za chęć dzielenia z nami tej niepowtarzalnej dla nas chwili
oraz otrzymane życzenia i prezenty.
Dziękują …

Podziękowania za prezent urodzinowy – nasze inspiracje 

Za prezent dziękujemy nie tylko najbliższej rodzinie, ale i przyjaciołom. Z uwagi na to, podziękowania za prezent urodzinowy mogą być zarówno poważne, jak i humorystyczne, które przez przyjaciół i znajomych zostaną dobrze przyjęte. Jeśli chcesz, aby Twoje podziękowania wyróżniały się, możesz też użyć cytatu, którego twórcami są znane osobistości.

Bardzo dziękuje za otrzymane prezenty.
To wielka dla mnie radość, a jednocześnie chwila do zastanowienia się, ponieważ nie wiem, jak mam Wam wszystkim podziękować za tak wspaniałą niespodziankę! Może po prostu powiem – dziękuje Wam wszystkim, to niezapomniane urodziny! 

Spośród wszystkich prezentów urodzinowych, otrzymany od Ciebie, szczególnie mnie wzrusza i cieszy.
Bardzo Ci dziękuję i doceniam Twoje starania! 

Dziękuję za wszystkie otrzymane prezenty. Za te żartobliwe i śmiertelnie poważne oraz praktyczne i zaskakujące. Dziękuję, że dzięki Wam mogę spełnić swoje marzenia.

Wdzięczność otwiera wrota do … potęgi, mądrości, kreatywności całego wszechświata. Otwierasz te wrota właśnie za pomocą wdzięczności.
– Deepak Chopra.
Jestem Ci bardzo wdzięczny, że pamiętałeś o moich urodzinach i dziękuję za
niezapomniane prezenty.

Podziękowania za prezent dla dziecka – gotowy tekst

Za prezent dla dziecka najczęściej dziękuje się podczas jego otrzymania, a w przypadku organizowania rodzinnego przyjęcia, kiedy żegnamy się z gośćmi. Podziękowania za prezent dla dziecka można złożyć z okazji jego narodzin, urodzin, chrzcin czy przyjęcia I Komunii Świętej. Sprawdź, w jaki sposób prosto podziękować za prezent dla dziecka.

Kochani, sprawiliście nam ogromną radość
Waszą obecnością w tak ważnym dla nas dniu.
Bardzo dziękujemy za kwiaty i prezenty dla naszej córeczki/syna
oraz bardzo miłą atmosferę.
Rodzice …

Gorąco dziękujemy za niezapomniane chwile
spędzone razem z Wami w tak szczególnym dla nas i naszego dziecka dniu.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zaszczyciliście nas
swoją obecnością i obdarowaliście … pięknymi prezentami.

Serdecznie dziękujemy, że w dniu Pierwszej Komunii Świętej
naszej córeczki/syna
mogliśmy dzielić z Wami naszą radość.
Dziękujemy również za kwiaty i prezenty
oraz wspólnie mile spędzony czas.

Gotowe i uniwersalne teksty na podziękowanie za prezent

Słowo dziękuję jest pierwszym, które wypowiadamy niezależnie od okoliczności, zaraz po otrzymaniu prezentu. Zastanawiasz się, co powiedzieć w ramach podziękowań za prezent? Nasze przykładowe teksty z podziękowaniami, na pewno Ci pomogą!

Kochani,
Dziękujemy Wam za obecność
w tak ważnym dla nas dniu.
Dzięki Wam ten dzień jest dla nas
jeszcze bardziej wyjątkowy,
a kwiaty i prezenty sprawiły nam
wiele radości.

Serdecznie dziękujemy za przybycie,
wzruszające życzenia i piękne prezenty

Dziękujemy słodkościami,
że dziś jesteś razem z nami!

Dzięki Wam, w dużej mierze, dzisiejszego wieczoru mogliśmy się tutaj wszyscy wspólnie spotkać. Cieszymy się bardzo i jeszcze raz dziękujemy za wasza obecność i prezenty.

To zaszczyt przeżywać z Wami
najpiękniejszy dzień w naszym życiu
Dziękujemy za obecność i wspaniałe prezenty.

Od dziś podziękowanie za prezent nie będzie niczym kłopotliwym. Wystrzeganie się pewnych błędów sprawi, że będzie to czymś zupełnie prostym i naturalnym. Jeśli znasz kogoś, kto w takich sytuacjach bardzo się stresuje, podeślij mu ten artykuł. Nasze inspiracje i gotowe teksty z podziękowaniami przydadzą się każdemu. Szczególnie tym, którzy nie mają pomysłu lub dobór odpowiednich słów nie przychodzi im łatwo.

Jeśli otrzymałeś coś bardzo praktycznego lub ktoś bliski spełnił Twoje marzenie, w ramach podziękowań możesz odwdzięczyć się prezentem. Jeśli od otrzymania prezentu już minęło trochę czasu, osoba, która Ci go wręczyła, będzie zachwycona, że jej prezent okazał się strzałem w dziesiątkę, a Ty korzystając z niego, dodatkowo pamiętasz o bliskim.

W naszym serwisie znajdziesz mnóstwo prezentów w formie przeżyć, które sprawdzą się również jako upominki w ramach podziękowań. 

Szukasz pomysłu na prezent? Znajdź wyjątkowy upominek na PrezentMarzeń!

Zafascynowana życiem i pełna optymizmu, jednocześnie wpadająca w melancholijne nastroje.