Pierwszą whisky wyprodukowano najprawdopodobniej w Irlandii i stosowano ją wtedy jedynie w celach leczniczych. Aqua vitae (łac. woda życia) miała leczyć ospę, dolegliwości żołądkowe, przywracać do zdrowia pacjentów sparaliżowanych, a nawet wydłużać życie. Dziś, czyli około 1300 lat później, jest jednym z najpopularniejszych mocnych trunków spożywanych na całym świecie. Ustanowiono nawet święto whisky, któremu towarzyszą interesujące wydarzenia, degustacje i warsztaty organizowane przez miłośników trunku. Światowy dzień whisky jest świętem ruchomym i zawsze obchodzony jest w trzecią sobotę maja. Międzynarodowy Dzień Whisky w tym roku był obchodzony 20 maja (sobota, rok 2023).
Z czym pić whisky? Proste koktajle i klasyczne drinki
Spis treści
Whisky, dzięki swojej złożonej głębi smaku, bardzo dobrze nadaje się do picia solo, z odrobiną wody lub tylko z lodem. W tym przypadku lód nie stanowi jedynie czynnika chłodzącego. Niewiele osób wie, że odrobina wody w drinku (w tym przypadku rozpuszczona z kostki lodu) pozwala rozwinąć się nutom zapachowym i uwypuklić aromaty, dzięki czemu w nosie i ustach wyczujemy o wiele więcej, niż popijając whisky bez jakiegokolwiek dodatku. Jednak wszystko zależy od rodzaju whisky, którego zamierzamy spróbować. Kosztowniejsze odmiany, jak starzone single malty, czy rzadkie burbony mają zwykle bardzo specyficzne profile smakowe, które mogą wręcz zatrzeć się, jeśli zmieszamy je z sokiem lub innym napojem.
Należy pamiętać, że każdy ma inną wrażliwość kubków smakowych, więc ciężko jest znaleźć jeden uniwersalny przepis, który będzie smakował każdemu. Warto więc eksperymentować, szukać swoich ulubionych smaków, proporcji i przede wszystkim nie bać się kombinacji, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się nieciekawe lub zaskakujące.
Whisky z colą
Wiele osób wciąż uważa, że picie whisky z colą to zniewaga dla tego trunku. Nie jest to jednak prawdą. Takie przeświadczenie występuje głównie w Polsce, ponieważ w krajach, skąd pochodzi złocisty trunek, picie go z colą jest całkowicie normalne i nie stanowi powodu do dyskusji. Dowodem jest produkcja przez najbardziej rozpoznawalne marki whisky, napojów RTD (ang. ready to drink), których składnikami są właśnie flagowa whisky i cola, wymieszane w idealnych proporcjach, gotowe do wypicia. W USA popularne są kolaboracje marketingowe popularnych producentów whisky z producentami coli. Natomiast kilka lat temu, Coca Cola wypuściła w Wielkiej Brytanii 4 różne wersje napoju przeznaczone właśnie do mieszania ich z whiskey.
Przy piciu tej kombinacji powinno się jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki whisky nadają się do podawania z colą. Słodki, gazowany napój może znacznie poprawić smak młodych i mocno alkoholowych trunków, lecz jest w stanie bardzo spłycić smak tych złożonych, czyli zwykle sporo droższych. Do whisky z colą idealna będzie blended whisky – czyli mieszana. Nie ma większego znaczenia, czy pochodzi ze Szkocji, Irlandii, czy Kanady. Z dodatkiem coli dobrze będzie smakowała także Tennessee Whiskey, młoda single malt, a także bourbon. Jeśli chcemy uzyskać nieco orzeźwiający smak, warto dodać do koktajlu odrobinę soku z cytryny.
Z czym pić whisky oprócz coli?
Cola jest jednym z najpopularniejszych dodatków do whisky, jednak jej głębię smaku można wydobyć również stosując inne napoje do rozcieńczenia. Wszystko w zasadzie zależy od osobistych upodobań i rodzaju whisky, którą mamy pod ręką. Whisky można pić z sokiem, napojem, a także mieszając go z innym alkoholem. Ograniczenie leży jedynie w osobistych upodobaniach i preferencjach smakowych.
Whisky z tonikiem
To niezwykle ciekawe połączenie, które przypadnie do gustu miłośnikom wytrawnych smaków. Przez zmieszanie dwóch bardzo wyrazistych napojów – whisky i toniku tworzymy orzeźwiającego drinka idealnego do popijania w ciepłe, letnie wieczory. Tutaj obowiązkowo należy pamiętać o kostkach lodu i odrobinie cytryny, które świetnie podbijają smak. To doskonała okazja do eksperymentowania ze smakami poprzez użycie różnych wariantów toniku. Na rynku dostępne są np. limonkowe, z dodatkiem czerwonej róży, rozmarynu, rabarbaru, czy słodzone. Taka prosta wariacja potrafi odmienić prostego drinka w niezwykle ciekawy, pyszny koktajl. Daje nam to w zasadzie nieograniczoną możliwość zabawy ze smakami. Ciekawym dodatkiem do whisky z tonikiem są także zioła. Świeża bazylia, mięta, rozmaryn czy tymianek doskonale pogłębią smak drinka, idealnie komponując się z wytrawnym tonikiem.
Dużą zaletą picia whisky z tonikiem jest jego niska kaloryczność. W porównaniu z innymi, słodszymi drinkami. Połączenie tych dwóch składników w proporcjach 1:2 daje nam zaledwie 150 kcal, co jest świetnym wynikiem w porównaniu do np. whisky z colą, gdzie kaloryczność wynosi ok. 200 kcal.
Whisky z sokiem jabłkowym
Wybierając sok do drinków należy wiedzieć, że najsmaczniejsze będą te naturalne, najlepiej świeżo wyciśnięte. Jeżeli użyjemy soku z kartonu, musimy pamiętać, że biały cukier, który jest w nim zawarty, maskuje naturalny aromat whisky i sprawi, że drink będzie płytki i nijaki. Warto również wiedzieć, że nie każda whisky będzie nadawała się do mieszania jej z sokiem owocowym. Dla przykładu, te o silnych aromatach dymu lub torfu o wiele lepiej sprawdzą się z colą, natomiast charakterystyczna cecha dla irlandzkich whisky to delikatny, jabłkowy posmak, który będzie świetnie współgrać z owocowym napojem. Łącząc whisky z sokiem jabłkowym i lodem uzyskamy klasyczny, amerykański drink “apple jack”. Dodając odrobinę wody gazowanej i cynamonu, otrzymamy “apple fizz”, doskonały na jesienne wieczory.
Whisky z wodą
Odrobina wody, dodana do mocnych alkoholi, nie tylko do whisky, pozwala odrobinę zredukować ostrość alkoholu. Dzięki temu, całość staje się delikatniejsza i na języku możemy bardzo dokładnie wyczuć całą paletę smaków. Tak działa jednak wyłącznie woda niegazowana. Jeżeli dodamy wodę gazowaną, jest szansa, że dwutlenek węgla uwypukli jeszcze bardziej smak alkoholu i otrzymamy odwrotny efekt. Jeśli chodzi o ilość wody to czasami wystarczy nawet kilka kropli, by alkohol był przystępniejszy do picia. Wszystko jednak zależy od osobistych preferencji.
Ciekawą propozycją jest Hot Toddy. To gorąca wariacja na temat whisky z wodą. Drink może nieco mniej znany w Polsce, ale bardzo chętnie pijany w Szkocji i Irlandii. To koktajl podawany na ciepło, który ma zbawienne właściwości w walce z przeziębieniem. Jego składnikami jest whisky, bardzo ciepła, przegotowana woda oraz miód lub cukier. Do smaku można dodać również cytrynę lub cynamon.
Whisky z sokiem pomarańczowym
Whisky z sokiem pomarańczowym to ciekawa alternatywa dla osób, które wolą słodkie i orzeźwiające koktajle. Połączenie słodyczy soku i głębi smaku whisky tworzy unikalny balans, który jest niezwykle atrakcyjny dla wielu miłośników drinków. To doskonała propozycja na letnie, ciepłe wieczory, a także na różnego rodzaju przyjęcia i imprezy.
Do przygotowania tego koktajlu najlepiej użyć świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego, który podkreśli naturalny smak whisky. Wybór odpowiedniego rodzaju whisky jest kluczowy – lekka i owocowa whisky będzie idealna. Dla przykładu, whisky typu single malt, o łagodnym smaku bez silnych nut dymu i torfu, będzie świetnym wyborem.
Uwaga! W niektórych krajach, takich jak Szkocja, tradycja picia whisky jest bardzo ściśle związana z kulturą i dodawanie soku pomarańczowego do whisky może być uważane za nietypowe lub nawet niewłaściwe.
Whisky z lodem
Picie whisky na lodzie, zwane również „whisky on the rocks”, to jeden z najpopularniejszych sposobów serwowania tego alkoholu. W tym przypadku chodzi o podanie whisky z dużą ilością lodu. Zimny lód nie tylko schładza napój, ale także delikatnie go rozcieńcza, co pozwala na ujawnienie subtelnego bukietu aromatów whisky.
Do podania whisky na lodzie najlepiej nadają się duże, okrągłe kostki lodu, które topią się wolniej i nie rozcieńczają zbyt szybko alkoholu.
Pamiętaj jednak, że niektóre typy whisky, zwłaszcza te droższe i bardziej wyrafinowane, mogą stracić na głębi smaku, gdy są podawane na lodzie. Dlatego, jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem butelki starej, dobrej whisky, prawdopodobnie będziesz chciał cieszyć się nią w czystej formie lub z dodatkiem tylko kilku kropli wody.
Uwaga! W wielu regionach, szczególnie tam, gdzie produkcja whisky ma długą tradycję, takie jak Szkocja czy Irlandia, podawanie whisky na lodzie nie jest powszechne. Tamtejsi miłośnicy whisky wolą cieszyć się jej smakiem bez dodatków, co pozwala im w pełni docenić wszystkie subtelności tego szlachetnego trunku.
Jak pić whisky?
Jeśli chodzi o smakowanie czystej whisky, powinno się ją pić w temperaturze pokojowej i bez żadnych dodatków (opcjonalnie, można dodać kilka kropel wody). Szklanki używane do picia whisky to najczęściej tumbler lub old fashioned. Są niskie, wykonane z grubego szkła i stabilnie leżą w dłoni. Do smakowania czystej whisky przeznaczone są specjalne kieliszki z pokrywką, które delikatnie zwężają się u góry, kształtem przypominają nieco kwiat tulipana. Mają małą pojemność, zostały stworzone jedynie do próbowania trunku, a ich budowa pozwala wychwycić wszystkie aromaty unoszące się nad płynem. Jeśli degustujemy whisky, należy do ust wziąć bardzo niewielki łyk i rozprowadzić ją po całych ustach tak, aby dotarła na każdą cześć języka, bo jak wiemy, każda z nich odpowiada za inne doświadczenia smakowe. Warto też poruszać i zakręcić szkłem, by zauważyć w jaki sposób alkohol spływa po ściance. Jeśli przemieszcza się szybko i smugi są dosyć wąskie – najprawdopodobniej jest to młodszy trunek, a co za tym idzie, mniej oleisty.
Żeby spróbować kilku dobrych, drogich odmian whisky nie trzeba wydawać fortuny na zakup kosztownych butelek. Wystarczy wybrać się do jednego z whisky barów, których w Polsce pojawia się ostatnio coraz więcej. Tam specjaliści chętnie doradzą w kwestii wyboru oraz zaproponują najlepszy sposób serwowania konkretnego trunku. Ci, którzy chcieliby bardziej zagłębić się w świat whisky, polecamy kurs degustacji whisky pod okiem profesjonalisty.
Whisky dla początkujących – nauka degustacji
Dla osób, które chciałyby nauczyć się odnajdywać głębię w złocistym trunku, przygotowaliśmy degustację whisky. Odbywa się ona w wielu miastach w całej Polsce. Spotkanie prowadzi specjalista, który początkowo zapozna uczestników z historią whisky, opowie o sposobie i regionach jej produkcji, gatunkach i różnicach. Następnie przyjdzie czas na część praktyczną, a więc naukę oceny walorów smakowych, sposobu podawania whisky i odpowiedniej degustacji. Uczestnicy będą mieli okazję do skosztowania różnych rodzajów trunków, przykładowo tych tworzonych w butelkach po bourbonie, winie, torfowych lub nietorfowych. Szkolenie może odbywać się w grupie, we dwoje lub indywidualnie.
Ciekawym pomysłem na nietuzinkową randkę może być degustacja whisky dla dwojga. Wspólne zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń znacznie zbliża i zacieśnia związek. Poza tym, doskonała zabawa we dwoje pozostawi po sobie miłe wspomnienia na długi czas. Osoby, które nie lubią opuszczać domowego zacisza, również znajdą coś dla siebie. Degustacja whisky online to okazja do skosztowania najciekawszych trunków pod okiem specjalisty, jednak w komfortowych warunkach, we własnym domu. Pakiet degustacyjny zostanie dostarczony do osoby obdarowanej odpowiednio wcześniej, natomiast spotkanie z profesjonalistą w dziedzinie whisky, odbędzie się online.
Jak można zauważyć, sposobów na serwowanie whisky jest mnóstwo, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Wielu znawców tego złocistego trunku zgodnie przyznaje, że whisky została stworzona do picia – tak jak lubimy, ma po prostu smakować. Nie ma więc większego znaczenia, czy wypijemy ją z colą, tonikiem, wodą lub solo. Jej kosztowanie ma sprawiać przyjemność i umożliwiać poznanie i docenienie dawnej “aqua vitae”. Jedyne zasady, jakimi należy się kierować przy spożywaniu alkoholu to umiar, bezpieczeństwo i odpowiedzialność.
Drinki z whisky (bez coli!) – 5 sprawdzonych przepisów
Whisky to jeden z najbardziej wszechstronnych alkoholi, który świetnie sprawdza się w roli głównej w wielu klasycznych koktajlach. Jeżeli jesteś fanem tego złocistego trunku, ale chciałbyś spróbować czegoś innego niż tradycyjny mix z colą, mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych przepisów. Przygotowaliśmy zestawienie 5 koktajli na bazie whisky, które z pewnością zadowolą zarówno miłośników mocnych smaków, jak i tych, którzy wolą nieco lżejsze kombinacje. Poniżej znajdziesz przepisy na Whisky Sour, Old Fashioned, Manhattan, Whisky Smash oraz Rob Roy. Każdy z nich jest inny, ale wszystkie łączy jedno – doskonały smak whisky i (ciekawe połączenia zamiast coli). Zapraszamy do wypróbowania!
1. Whisky Sour
Składniki:
- 60 ml whisky
- 30 ml soku z cytryny
- 30 ml syropu cukrowego
- 1 białko jajka (opcjonalne)
- Kawałek cytryny do dekoracji
Przygotowanie:
- Wstrząśnij whisky, sok z cytryny, syrop cukrowy i białko jajka (jeśli używasz) w shakerze bez lodu. Ścinający białko alkohol pomoże ubić białko jaja.
- Dodaj lód do shakera i wstrząśnij ponownie, aż shaker stanie się zimny w dotyku.
- Przecedź koktajl do niskiej szklanki napełnionej lodem.
- Udekoruj kawałkiem cytryny i podawaj.
2. Old Fashioned
Składniki:
- 60 ml whisky
- 1 kostka cukru
- 2 krople bitteru Angostura
- Kawałek pomarańczy do dekoracji
Przygotowanie:
- Ułóż kostkę cukru na dnie szklanki i dodaj bitter.
- Rozpuść kostkę cukru, delikatnie ją miażdżąc.
- Dodaj whisky do szklanki.
- Dodaj dużą kostkę lodu i delikatnie zamieszaj, aż drink będzie odpowiednio schłodzony.
- Udekoruj skórką pomarańczy i podawaj.
3. Manhattan
Składniki:
- 60 ml whisky
- 30 ml czerwonego wermutu
- 2 krople bitteru Angostura
- Wiśnia do dekoracji
Przygotowanie:
- Wlej whisky, wermut i bitter do shakera napełnionego lodem.
- Wymieszaj, aż składniki będą dobrze połączone i drink będzie odpowiednio schłodzony.
- Przecedź koktajl do schłodzonej szklanki koktajlowej.
- Udekoruj wiśnią do koktajli i podawaj.
4. Whisky Smash
Składniki:
- 60 ml whisky
- 4 świeże miętowe liście
- 2 kawałki cytryny
- 15 ml syropu cukrowego
Przygotowanie:
- Włóż liście mięty i kawałki cytryny do shakera, a następnie zmiażdż je delikatnie.
- Dodaj whisky i syrop cukrowy.
- Wypełnij shaker lodem i wstrząśnij mocno.
- Przecedź koktajl do szklanki niskiej napełnionej świeżym lodem.
- Udekoruj liściem mięty i podawaj.
5. Rob Roy
Składniki:
- 60 ml whisky
- 30 ml czerwonego wermutu
- 2 krople bitteru Angostura
- Skórka z cytryny lub wiśnia do dekoracji
Przygotowanie:
- Wlej whisky, wermut i bitter do shakera napełnionego lodem.
- Wymieszaj do momentu klarownego połączenia składników i odpowiedniego schłodzenia drinka.
- Przecedź koktajl do schłodzonej szklanki koktajlowej.
- Udekoruj skórką z cytryny lub wiśnią do koktajli i podawaj.
Odpowiedz