Trening EMS z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej to nowoczesna i efektywna forma treningu, sprawdzająca się w budowaniu kondycji, siły i utracie tkanki tłuszczowej. Sprawdź, jak wygląda trening EMS, jakie są jego zalety oraz jakich efektów można się spodziewać.
Na czym polega trening EMS?
Spis treści
Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) to trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej. Ćwiczenia wykonywane są w dopasowanym stroju, na który zakłada się specjalną kamizelkę, pas biodrowy oraz opaski na ramiona i uda, na których umieszczone zostały elektrody. Elektrody wytwarzają impulsy elektryczne i tym samym pobudzają mięśnie do pracy, również te położone w głębszych partiach ciała. Rodzaj i intensywność ćwiczeń wykonywanych podczas treningu dobierana jest indywidualnie w zależności od kondycji i celów treningowych osoby ćwiczącej.
Zalety treningu EMS
Jedną z największych zalet treningu EMS jest zwiększenie efektywności ćwiczeń i skrócenie czasu treningu. Jedna sesja treningowa trwa ok. 20 minut, a optymalna częstotliwość treningów wynosi 1-2 razy w tygodniu. Wykorzystanie stymulacji mięśni impulsami prądu stałego i zmiennego o różnej częstotliwości, pozwala zastąpić godziny spędzone na siłowni i umożliwia poprawę sylwetki przy maksymalnej oszczędności czasu. Trening EMS wyzwala średnio 150 razy więcej skurczów mięśni niż trening konwencjonalny i pozwala spalić nawet 1200 kcal, dzięki czemu utrata wagi następuje aż trzy razy szybciej niż podczas tradycyjnej formy treningu. Pierwsze rezultaty widoczne są już po 4-6 sesjach treningowych.
Trening EMS efekty
Efekty treningów EMS zależą w znacznej mierze od założonych celów, bo to pod nie dobierane są konkretne ćwiczenia wykonywane w czasie sesji. Nie mniej jednak, wśród efektów jakie daje trening z zastosowaniem elektrostymulacji mięśniowej wymienić należy:
- redukcję tkanki tłuszczowej,
- poprawę wydolności fizycznej,
- wzmocnienie mięśni,
- ujędrnienie skóry,
- redukcję cellulitu,
- zmniejszenie bólu pleców.
Co ważne, dzięki treningom EMS efekty te możemy uzyskać w czasie kilka razy krótszym, niż podczas tradycyjnego treningu na siłowni.
Przeciwwskazania
Trening EMS jest bardzo bezpieczną formą treningu, która może być stosowna zarówno przez osoby niewysportowane, jak i te, które uprawiają sport zawodowo. Trening EMS praktycznie nie obciąża stawów i nie niesie ze sobą ryzyka kontuzji, a impulsy elektryczne generowane podczas treningu mają parametry identyczne jak impulsy generowane przez ludzki mózg. Mimo to, jak w każdym sporcie, tak i w tym przypadku istnieje lista przeciwwskazań, przy których taka forma treningu nie jest zalecana. Z elektrostymulacji nie powinny korzystać osoby z:
- rozrusznikiem serca,
- chorobami serca (arytmia, zawał),
- chorobami układu nerwowego (padaczka),
- nadciśnieniem,
- zaburzeniami krążenia tętniczego krwi
- cukrzycą,
- miażdżycą w stopniu zaawansowanym
- metalowymi implantami (endoprotezy stawów, zębów),
- implantami medycznymi (w tym implantami piersi),
- bólami niewiadomego pochodzenia,
- gorączką,
- stanami zapalnymi, ostrymi zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi
- grzybicą w obrębie dróg moczowych,
- zaburzeniami krzepnięcia krwi, krwotokami, hemofilią, kobiety podczas menstruacji
- zmianami nowotworowymi,
- przepukliną pachwinową lub ściany jamy brzusznej,
- ranami, stanami zapalnymi, oparzeniami, podrażnieniami, egzemami w obszarze elektrod,
a także:
- kobiety w ciąży,
- osoby w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego,
- osoby, u których stwierdzono brak reakcji na stosowanie elektrostymulacji.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze wskazaniami lub przeciwwskazaniami do elektrostymulacji, należy skonsultować się wcześniej ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą.
Trening EMS cena
Cena treningu EMS zależy w duzej mierze od ilości treningów jakie chcemy wykonać. Jeżeli wykupimy karnet 8-10 treningów to cena treningu EMS będzie znacznie niższa niż w przypadku zakupu jednorazowego treningu. Centy treningów EMS mogą sie różnić również w zależności od lokalizacji.
Trening EMS to innowacyjna metoda ćwiczeń, która w Polsce dopiero zaczyna zdobywać popularność. Póki co, realizuje ją niewiele klubów, ale ich liczba z pewnością będzie rosła w najbliższym czasie.
Całkiem sporo przeciwskazań 🙁 a jak to wygląda w przypadku kobiet po ciąży?
Pozdrawiam
Ciąża jest przeciwwskazaniem do treningu EMS, ale po ciąży jak najbardziej można skorzystać z treningów. Elektrostymulacja pozwoli wzmocnić mięśnie brzucha i szybciej odzyskać sylwetkę.
Nie bardzo rozumiem jakim przeciwwskazaniem do wykonania treningu jest cukrzyca?
A jak po cc można wykonywać taki trening ?
Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem definitywnym, ale wymaga konsultacji z lekarzem i poinformowania trenera o chorobie. Trening EMS wiąże się bowiem z intensywnym wysiłkiem fizycznym, który w znaczący sposób może wpływać na stężenie glukozy we krwi. W zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby trening może okazać się niemożliwy do przeprowadzenia w ogóle lub będzie wymagał od trenera innego podejścia i ustalenia innego zestawu ćwiczeń.
W przypadku kobiet po cesarskim cięciu wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Trening możliwy jest dopiero, kiedy wszystkie rany całkowicie się zagoją i nie będzie ryzyka naruszenia cięcia podczas treningu mięśni brzucha.
A przed planowaną ciążą? jeśli jest w wywiadzie zespół policystycznych jajników?
i być może bedą podawane hormony na stymlację owulacji?
czy to są przeciwwskazania do takich cwiczeń?
Czy jesli ma sie implanty piersi to mozna przystapic do treningu ems ??
Jaka jest cena zestawu do treningu Ems?
Ceny zestawów do treningu EMS są bardzo różne, najlepiej szukać takich informacji bezpośrednio u producentów 🙂 My ze swojej strony polecamy trening z instruktorem, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń – https://prezentmarzen.com/trening-personalny-krakow/
Witam.
Rok temu miałem operowaną przepuklinę pachwinową obustronnie z użyciem siatki z powodzeniem. Od niedawna chciałem się zdecydować na trening EMS lecz doczytałem, że przepuklina jest przeciwwskazaniem. Chciałbym się dowiedzieć czy chodzi o chorą przepuklinę czy taka po rocznym okresie od operacji bez powikłań oraz bóli, również dyskwalifikuje mnie z tego rodzaju treningu? Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
czy osoby ze stwardnieniem rozsianym, gdzie jest problem z dużą spastycznością, głównie kończyn dolnych mogą korzystać z treningów EMS? oczywiście w stadium remisji; dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Wszystko zależy od rodzaju i etapu choroby. Generalnie trening EMS pomaga hamować spastyczność, a regulaminy klubów zwykle dopuszczają trening u osób ze stwardnieniem rozsianym, pod warunkiem, że od ostatniego ataku choroby minęło co najmniej 6 miesięcy. Nie mniej jednak, w przypadku tak poważnych schorzeń jak SM zawsze należy skonsultować chęć podjęcia treningów EMS ze swoim lekarzem prowadzącym.
Czy implanty piersi są przeciwwskazaniem?
Zalecamy zwrócić się z pytaniem do swojego lekarza prowadzącego. Tylko on jest w stanie jednoznacznie ocenić czy może Pan bezpiecznie przystąpić do treningu EMS.
Implanty piersi są przeciwwskazaniem do realizacji treningu EMS.
Implanty piersi są przeciwwskazaniem do treningu EMS.
Witam czy wkładka antykoncepcja złota jest przeciwwskazaniem do treningu
Stosowanie elektrostymulacji przy wkładce antykoncepcyjnej jest kwestią kontrowersyjną. Większość klubów oferujących trening EMS wymienia wkładkę w przeciwwskazaniach, szczególnie w przypadku zabiegów na brzuch. Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź, polecam skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem i wybranym klubem EMS.
Ja po ciąży chodziłam na trening EMS i jestem bardzo zadowolona. Dosyć szybko wróciłam do formy 🙂 Ale ćwiczyłam pod okiem naprawdę super trenera, co zdecydowanie mi pomogło 🙂 Jak jesteś z okolic Krakowa to zajrzyj do studia InTime 🙂
Witam czy wkładka antykoncepcja – MIRENA – jest przeciwwskazaniem do treningu???????????
Witam czy wkładka antykoncepcja MIRENA jest przeciwwskazaniem do treningu
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ
Stosowanie elektrostymulacji przy wkładce antykoncepcyjnej jest kwestią kontrowersyjną. Większość klubów oferujących trening EMS wymienia wkładkę w przeciwwskazaniach, szczególnie w przypadku zabiegów na brzuch. Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź, polecam skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem i wybranym klubem EMS.
Stosowanie elektrostymulacji przy wkładce antykoncepcyjnej jest kwestią kontrowersyjną. Większość klubów oferujących trening EMS wymienia wkładkę w przeciwwskazaniach, szczególnie w przypadku zabiegów na brzuch. Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź, polecam skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem i wybranym klubem EMS.
A dlaczego implant (zeby)sa przeciwwskazaniem?🤔
Implanty zębów są przeciwwskazaniem do treningów EMS, ponieważ zawierają metalowe elementy, które przewodzą prąd, co może stwarzać ryzyko przegrzania otaczających tkanek.
A to bardzo ciekawe . Ponieważ wiele kobiet które posiadają implanty korzystają z takich treningów np . Blanka LIPIŃSKA (jeśli chodzi o osobę popularną … znaną) …WIĘC JESTEM ZASKOCZONA TYM PRZECIWWSKAZANIEM…🤔🤔
Pani Malwino, nie jestem lekarzem medycyny więc ciężko mi się ustosunkować do pani wypowiedzi poza tym, że większość źródeł czy regulaminów wymienia implanty medyczne (w tym implanty piersi) wśród przeciwwskazań do treningu EMS. W celu uzyskania bardziej rzeczowych informacji na ten temat proponuję skontaktować się z lekarzem lub konkretnym klubem realizującym tego typu treningi.
Przepukliny kręgosłupa lędźwiowego i piersiowej pozwalają na trening tego rodzaju?
Przepukliny kręgosłupa nie wykluczają możliwości realizacji treningu EMS, jednak przed rozpoczęciem ćwiczeń zalecamy skonsultować się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Tylko on jest bowiem w stanie ocenić czy w tym konkretnym przypadku taki trening będzie odpowiedni i w 100% bezpieczny.
Witam czy posiadając implant tytanowy w kręgosłupie szyjnym mogę trenować z ems?
Zalecamy skonsultować się w tej kwestii ze swoim lekarzem lub osobą prowadzącą trening.
Czy insulinoopornoś jest przeciwwskazaniem?
Czy insulinooporność jest przeciwwskazaniem i czy rozejście mięśnia prostego brzucha jest przeciwwskazaniem do treningu EMS
Insulinooporność nie jest przeciwwskazaniem do treningu EMS, zawsze warto jednak skonsultować się ze swoim lekarzem, a przed przystąpieniem do treningu poinformować o dolegliwości instruktora prowadzącego trening – dzięki temu dobierze on odpowiedni zestaw ćwiczeń, który zapewni wymierne efekty bez przeciążenia organizmu i narażania go na stres wywołany nadmiernym wysiłkiem
Zarówno insulinooporność, jak i rozejście mięśnia prostego brzucha nie są przeciwwskazaniem do treningu EMS – wręcz przeciwnie, w obydwu przypadkach taki trening może okazać się bardzo pomocny. Jak zawsze zalecamy jednak wcześniejszą konsultację z lekarzem lub instruktorem wybranego studio oferującego trening EMS celem ustalenia indywidualnych wskazań.
Dzień dobry, czy podwyższony puls może być przeciwskazaniem? (Lekka tachykardia)
W przypadku wszelkich dolegliwości zdrowotnych zawsze zalecamy, aby skontaktować się ze swoim lekarzem. Tylko on jest w stanie jednoznacznie ocenić czy w przypadku Pani dolegliwości taki trening będzie bezpieczny.
Witam . Dlaczego implant zębowy jest przeciwwskazaniem? Nie powinno dotyczyć implantów w miejscu kostiumu ?
Witam czy osoba 50 letnia z chorobą Parkinsona może uczestniczyć w treningach EMS?
Trening EMS może być stosowany u osób z chorobą Parkinsona i jak dowodzą badania, pomaga on poprawić sprawność, wytrzymałość i koordynację ruchową tych osób, które ze względu na chorobę często prowadzą siedzący tryb życia. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu treningów EMS zawsze należy jednak skonsultować się najpierw ze swoim lekarzem prowadzącym.
A jak to wygląda z używaniem tego pasa na brzuchu? Jeżeli jest się po zabiegu rf mikroiglowym? Można używać czy raczej nie?