Czy skok na bungee jest bezpieczny?

Coraz więcej młodych, ale również nieco starszych osób próbuje swoich sił w skakaniu z bungee. Często słyszymy, że to bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia skaczącego. Czy jest w tym choć trochę prawdy? Śpieszymy z wyjaśnieniami.

stock-photo-119783517100 m to brzmi dumnie

Skoki na bungee odbywają się zwykle z obiektów ruchomych typu dźwig czy wysoki podnośnik, a także w zależności od możliwości, z mostów i wiaduktów. Podstawową zasadą jest jednak to, żeby wysokość była odpowiednio duża, jak również, żeby podczas swobodnego spadania nie uderzyć w pobliski obiekt. Można skakać już z 40 metrów, ale wtedy długość skoku ogranicza się do kilku metrów swobodnego spadania. Najczęstsze wysokości, z jakich oddaje się skoki, to 70-100 m. Można wtedy poczuć fazę lotu, a sam skok przez zastosowanie trochę bardziej elastycznej liny jest płynniejszy. Zdarzają się również ekstremalne przypadki, kiedy skoki oddaje się z ponad 200 m, ale to zdarza się niezmiernie rzadko, a najczęściej również nie są to skoki komercyjne.

Szarpnięcie za nogi? Mit!

Często początkujący skaczący boją się ostrego szarpnięcia za nogi. Jeżeli źle zostanie oddany skok, to ludzkie ciało może gwałtownie zmienić pozycję na głową w dół. Taka sytuacja jest bardziej nieprzyjemna niż niebezpieczna. Instruktorzy czuwający nad przebiegiem skoku nie dopuszczają jednak do takich sytuacji. Wyraźne instrukcje powodują, że oddający skok swobodnie opada głową w dół. Jak jest to określane przez obsługujących takie imprezy, należy “położyć się na powietrzu”. Pozwoli to na swobodny lot i spokojne, stopniowe naprężenie liny.

Podwójne zabezpieczenie

Lina, która służy do skoku na bungee, to niemal kosmiczna konstrukcja, która nie może się zerwać. Najbardziej newralgicznymi elementami są łączenia lin z elementami mocującymi. Dlatego właśnie w tym przypadku stosowane są podwójne zabezpieczenia, które dodatkowo dają asekurację w przypadku zerwania podstawowego przyczepu. Również człowiek przypięty jest do liny na dwa sposoby: niesamowicie mocnym zabezpieczeniem wokół kostek, ale również poprzez linę łączącą bungee ze specjalną uprzężą. Praktycznie nie ma mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie.

Instruktorzy

Na miejscu każdej realizacji skaczący są pod opieką instruktorów. Wydają oni bardzo jasne komunikaty, które należy bezwzględnie wykonywać. Można mieć przez to pewność, że nic złego się nie stanie. Poza tym instruktorzy hamują nieco zbyt pewnych siebie na dole skoczków, którzy w powietrzu zmieniają nastawienie do wysokości.

My skakaliśmy – teraz kolej na Ciebie!

Podczas ubiegłorocznego festiwalu Kaziemiernikejszyn mieliśmy możliwość przetestowana skakania na bungee z 80 metrów. W teorii wysokość nie brzmi imponująco, ale po wjechaniu na górę wszystko się zmienia. Jest delikatny stres, ale po skoku pozostaje tylko uczucie odprężenia. Polecamy każdemu.

Marcin
Fotografia, sport i podróże to tylko kilka jego pasji. Artykuły spod jego palców to dopracowane twory, które wnoszą wiele nowych informacji. Wydaje się, że magister od fikołków i masażysta nie jest w stanie stworzyć dobrego tekstu. Może i prawda... Sami oceńcie. Gwiazdy mówią, że jest on błyskotliwy, ale to tylko gwiazdy, wbrew pozorom one nie są wysokich lotów intelektualnych :)

34 thoughts on “Czy skok na bungee jest bezpieczny?

  1. Przy poprawnie wykonanym skoku na bungee nie ma dużych przeciążeń. Lina wybiera całkiem powoli, a szarpnięcie prawie nie jest odczuwalne. Jeśli jest to tylko ból, bez żadnych uszkodzeń to nic złego nie powinno się wydarzyć. Dla pewności proszę zapytać o to swojego lekarza, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

  1. Astma może być przeciwwskazaniem do realizacji skoku na bungee. Proponujemy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, w celu ustalenia czy w Pana przypadku można zrealizować skok, czy jest on niewskazany.

  1. Wszystko zależy od wady, dlatego zawsze najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem okulistą. Choroby siatkówki, jaskra, stan po operacji i wady wzroku powyżej 3 dioptrii są przeciwwskazaniem do realizacji skoku.

 1. W jednym z regulaminów skoku na bungee przeczytałam: “Zabrania się wykonywania skoków osobom, które cierpią na dolegliwości układu krążenia, choroby serca, z wadą wzroku powyżej +/- 3 dioptrii lub innymi wadami wzroku, chorym na epilepsje, kobietom ciężarnym oraz osobom ze schorzeniami kręgosłupa lub które są po obrażeniach kręgosłupa, złamaniach kończyn dolnych, miednicy lub innych ciężkich urazach. Osoba wykonująca skok jest zobowiązana poinformować obsługę przed skokiem o wszystkich wyżej wymienionych schorzeniach i urazach, a także o tych, które budzą wątpliwość skaczącego. ” Chciałam zrobić prezent chłopakowi i podarować mu voucher na skok, Jednak on w dzieciństwie( ok 15 lat temu) miał poważnie złamaną nogę, na odcinku uda i ma ją składaną blachami czy czymś takim, po tamtym wydarzeniu została tylko blizna i chłopak nie ma żadnych problemów z chodzeniem czy bieganiem i normalnie funkcjonuje, ale teraz mam wątpliwości czy to jest przeciwskazanie do skoku?

  1. Dawny uraz może być przeciwwskazaniem do realizacji skoku, ale nie musi. W takiej sytuacji najlepiej żeby chłopak skonsultował się ze swoim lekarzem – tylko on jest w stanie ocenić, czy w jego sytuacji można bezpiecznie oddać skok czy lepiej z niego zrezygnować. W razie gdyby lekarz odradził realizację, zawsze można wymienić prezent na inny.

 2. Czy jeżeli ja mam wrodzoną dużą wadę wzroku na jednym oku – 7 to nie mogę skoczyć. Czy iść do lekarza spytać i w razie w wziąć jakieś zaświadczenie?

  1. Wady wzroku powyżej 3 dioptrii mogą być przeciwwskazaniem do realizacji skoku, dlatego najlepiej skontaktować się wcześniej ze swoim lekarzem okulistą.

  1. Przy dużych wadach wzrasta ryzyko poważnego i trwałego uszkodzenia narządu wzroku, m.in. może dojść do odklejenia siatkówki i upośledzenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku. Oczywiście nie jest to regułą i aby oszacować ryzyko w konkretnym przypadku, konieczna jest wizyta u okulisty i wykonanie specjalistycznych badań.

 3. Witam, kiedys w dziecinstwie mialem astme oskrzelowa, dzis nie mam z tym problemow, a dwa lata temu zrobilem sobie laserowa korekcje wzroku, mialem -1.5. Latam samolotami po swiecie, latalem tez wojskowa casa, nie odczuwalem zadnych dolegliwosci, skoczylem tez na bungy, bylem na wierzy KL Tower w Kuala Lumpur, wysokosc 300metrow, czy moga byc jakies przeciwskazania co do skoku na spadochronie ?

  Pozdrawiam

 4. Dzień dobry,
  Czy w przypadku tachykardii są jakieś przeciwwskazania do skoku ? Nie jest Ona za duża, raczej malutkie odbiegnięcie od normy, w dodatku nie udokumentowane – lekarka jedynie tak powiedziała, ale nie stwierdziła w 100%.

  1. Witam, niestety nie jestem w stanie udzielić Pani takiej odpowiedzi – do tego konieczna jest konsultacja z lekarzem. Przede wszystkim należałoby sprawdzić czy tachykardia faktycznie występuje, a jeśli tak, to co jest jej przyczyną. Szybsze bicie serca i niewielkie odchylenie od normy, o którym Pani wspomina mogło być jedynie objawem wysiłku czy zdenerwowania (np. stres przed badaniem), ale równie dobrze może być też objawem choroby. Dlatego decyzję o dopuszczeniu do skoku może podjąć w tym przypadku jedynie lekarz.

 5. Witam 10 lat temu miałem złamana kość udowa lecz po starym urazie nie ma już śladu moje pytanie to co mogę skoczyć na bungee?

  1. Choroby kręgosłupa, w tym znaczne skrzywienia, mogą być przeciwwskazaniem. Niewielkie skrzywienia nie powinny być problemem, ale dla pewności i własnego bezpieczeństwa zalecamy skonsultować się ze swoim lekarzem.

 6. Mam podejrzenie przepukliny na odcinku lędźwiowym,ale nie mam potwierdzenia 100% poprzez rezonans. Boli mnie tam bardzo rzadko,a bardzo chciałabym skończyć na bungee. Czy jest to zabronione? Czy ktoś skakał z przepukliną na kręgosłupie?

  1. Przy zmianach w kręgosłupie skoki na bungee nie są zalecane. Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź jak to wygląda w tym konkretnym przypadku, zalecamy skonsultować się ze swoim lekarzem.

 7. Jeśli ktośa problemy z narzadem słuchu np. Podczas jeżdżenia autem przez górki odczowa zmieniające się ciśnienie. Taka osoba może skoczyć na bungee?

  1. Generalnie problemy z narządem słuchu nie pojawiają się wśród przeciwwskazań do skoków na bungee, jednak dla własnego bezpieczeństwa lepiej takie wątpliwości skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym lub laryngologiem.

  1. Zaświadczenie od lekarza nie jest wymagane. Przed skokiem klient podpisuje tylko stosowne oświadczenie o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do realizacji skoku.

 8. Czy zerwane wiązadło krzyżowe w nodze może być przeciwskazaniem? Na co dzień poruszam się bez problemów, ale zastanawia mnie czy szarpniecie mogło by spowodować jego dalsze uszkodzenie?

 9. Czy to prawda. że w Polsce firmy oszukujom i nie ma nawet 80 metrów przy skokach z dźwigu, gdy podaje się że jest 90?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.