Żyjąc w czasach masowej produkcji, coraz mocniej zaczynamy doceniać przedmioty wytwarzane ręcznie, na niewielką skalę. Często jesteśmy gotowi zapłacić za dany przedmiot więcej, żeby tylko mieć w swym posiadaniu coś niepowtarzalnego. Coraz częściej decydujemy się też by wykonać coś samemu czy chociażby własnoręcznie odnowić stare meble i tym samym nadać im indywidualnego charakteru. Co więcej, takie prace potrafią dać też mnóstwo satysfakcji. Nic więc dziwnego, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie wszelkimi zajęciami manualnymi, w tym również stolarstwem. Czy warto wybrać się na kurs stolarski i czego można się na nim nauczyć?

Stolarstwo – zawód i hobby

Stolarstwo to rzemiosło i technika wyrabiania z drewna m.in. elementów budowlanych, mebli i przedmiotów codziennego użytku. Jak większość zawodów rzemieślniczych, ma ono w naszym kraju długą tradycję – pierwszy cech stolarski założono pod koniec XV wieku w Krakowie.

Zawód stolarza wymaga dużej wiedzy na temat różnorodnych gatunków drewna, umiejętności oceny ich jakości, właściwości i przeznaczenia. Stolarz powinien posiadać także dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość estetyczną i zdolności manualne, a przy tym być dokładny i cierpliwy by wykonane przez niego przedmioty zachwycały jakością i precyzją wykonania. Bardzo pomocne w tym zawodzie jest również posiadanie zdolności artystycznych. W końcu meble czy drewniane przedmioty codziennego użytku powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też cieszyć oko i zdobić mieszkanie swojego użytkownika.

Stolarstwo to również ciekawe hobby, które może być odskocznią od codzienności. Praca w drewnie kojarzy się z czymś szlachetnym, pozwala niejako cofnąć się w czasie i potrafi sprawić mnóstwo przyjemności. Najważniejsze jednak, że daje poczucie tworzenia czegoś namacalnego i może być źródłem ogromnej satysfakcji.

Skok ze spadochronem
Jazda off road
Strzelanie na strzelnicy
mężczyzna tnie drewno w warsztatcie

Jak nauczyć się stolarstwa?

Stolarstwa można nauczyć się od kolegi, taty czy dziadka lub dojść do wszystkiego samemu we własnym domowym warsztacie. Jednak najlepszym sposobem nauki jest udział w kursie stolarskim. Kilkugodzinny kurs stolarski pod okiem instruktora pozwoli w krótkim czasie zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną z zakresu stolarstwa i opanować podstawowe umiejętności praktyczne. Instruktor nie tylko przekaże Ci gotowe informacje, które pozwolą Ci rozpocząć przygodę ze stolarstwem. Będzie również służył pomocą w trudniejszych etapach realizowanego na zajęciach projektu. Na bieżąco wychwyci też i wyeliminuje ewentualne błędy w technice, często popełniane przez początkujących. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i szybciej zobaczysz postępy, a Twoja nauka będzie bardziej efektywna.

Czego nauczysz się na kursie stolarskim?

Kursy stolarskie to zajęcia teoretyczno-praktyczne, podczas których poznasz podstawy rzemiosła. W czasie zajęć dowiesz się czym jest stolarstwo tradycyjne i nowoczesne oraz jak rozpocząć przygodę ze stolarstwem w domowych warunkach. W części teoretycznej zdobędziesz niezbędne informacje na temat narzędzi stolarskich oraz pracy z nimi. Poznasz różne gatunki drewna i dowiesz się jak odpowiednio dobrać materiał do projektu, który zamierzasz wykonać. Poznasz też różne techniki i sposoby cięcia drewna oraz nauczysz się przygotowywać materiał do dalszej obróbki. Ponadto, w trakcie warsztatów instruktor zapozna Cię z różnymi technikami łączenia materiałów drewnianych i sposobami obróbki drewna. Dowiesz się także, jak wykańczać materiały drewniane za pomocą olejów, wosków i lakierów. Krótko mówiąc, zdobędziesz wszelką podstawową wiedzę niezbędną do rozpoczęcia praktycznej przygody ze stolarstwem.

mężczyzna stolarz wykonuje drewniane krzesło

Kurs stolarski w praktyce

Kursy stolarskie to jednak nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. Zajęcia dla początkujących obejmują zwykle proste projekty, takie jak wykonanie karmnika dla ptaków, stołka, krzesła czy stolika kawowego. Warsztaty realizowane są w kilku osobowych grupach, a każdy uczestnik otrzymuje własne, w pełni wyposażone stanowisko pracy. Organizator zapewnia na miejscu materiały i narzędzia, a doświadczeni instruktorzy służą pomocą na każdym etapie realizacji projektu. Gotowy przedmiot staje się własnością uczestnika i można zabrać go ze sobą do domu.

Kurs stolarski to najszybsza, najłatwiejsza i najbardziej efektywna droga do rozpoczęcia przygody ze stolarstwem. Dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym na kursie nie tylko łatwiej będzie Ci przygotować domowy warsztat do dalszych ćwiczeń, ale też bez problemu skompletujesz niezbędne narzędzia i wybierzesz odpowiednie do pracy drewno. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko czas, który musiałbyś poświęcić na samodzielną naukę, ale i pieniądze, unikając nietrafionych wyborów materiału i sprzętu. To z kolei zaoszczędzi Ci zniechęcenia i frustracji, dzięki czemu będziesz mógł z czystą przyjemnością poświęcić się nowemu hobby!

Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.