Masaż jest jedną z najstarszych i najprzyjemniejszych form relaksu i odprężenia. Dzięki różnym rodzajom masażu możemy zanurzyć się w krainę błogiego rozluźnienia i pozbyć napięć dnia codziennego. W tym artykule dowiesz się, jakie są wskazania i przeciwwskazania do masażu klasycznego, masażu leczniczego i innych.  Gotowi na podróż do krainy masażu?

Wskazania i przeciwskazania do masażu

Wskazania do Masażu. Kiedy warto skorzystać z masażu? 

Istnieje wiele rodzajów masażu – masaż relaksacyjny, masaż klasyczny, masaż leczniczy, masaż sportowy, masaż tajski, masaż limfatyczny, masaż lomi lomi, masaż ajurwedyjski, masaż punktowy, masaż stemplami, fizjoterapeutyczny i wiele innych. Wskazania do masażu są więc równie zróżnicowane i zależą od celu terapeutycznego. Istnieją jednak ogólne wskazania do masażu, które dotyczą każdego z nas.

 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego. Masaż może pomóc w rozluźnieniu spiętych mięśni i złagodzeniu dyskomfortu związanego z napięciem mięśniowym.
 • Oddziaływanie na układ nerwowy. Ugniatanie, oklepywanie, głaskanie podczas masażu, czyli kontrolowane uciski oraz ruchy rąk terapeuty przekazują sygnały nerwowe do mózgu, co może prowadzić do zmniejszenia napięcia nerwowego.
 • Poprawa przepływu krwi i limfy. Masaż przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi, poprawy krążenia limfy i pracy naczyń limfatycznych. Pomaga więc w leczeniu obrzęków. 
 • Relaksacja. Masaż relaksacyjny jest doskonałym sposobem na odprężenie się i redukcję stresu. Poprawia ogólne samopoczucie osoby masowanej. 
 • Leczenie bólu kręgosłupa. Masaż może być skuteczną formą terapii w przypadku bólów kręgosłupa, zwłaszcza masaż leczniczy.
 • Rehabilitacja po urazach. W przypadku urazów sportowych lub wypadków, masaże lecznicze mogą przyspieszyć proces rehabilitacji. 
 • Złagodzenie dolegliwości mięśniowych. Masaż może pomóc w łagodzeniu dolegliwości mięśniowych, takich jak skurcze czy przykurcze, w tym przypadku pomocny jest masaż sportowy.
 • Poprawa stanu skóry. Masaż może przyczynić się do usunięcia martwego naskórka i poprawy metabolizmu tkanek skóry.

Przeciwwskazania do masażu

Masaż, choć jest korzystny dla wielu osób, nie zawsze jest odpowiedni dla każdego. Istnieją również pewneprzeciwwskazania do masażu. W niektórych przypadkach, takich jak obecność infekcji skórnej, urazu, stanów zapalnych, naczyniowych chorób czy niektórych schorzeń narządów ruchu, masaż może być niewskazany lub wymaga skonsultowania się z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem terapii. Oto szereg przeciwwskazań, które należy brać pod uwagę zanim zapiszesz się na jakikolwiek masaż. 

 • Urazy i kontuzje. W przypadku urazów lub kontuzji, masaż może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego warto unikać go w takich sytuacjach.
 • Infekcje i choroby skóry. Osoby z infekcjami skóry, stanami zapalnymi czy chorobami naczyń limfatycznych także powinny unikać masażu. Wykonanie masażu w tych przypadkach może prowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji lub pogorszenia stanu skóry.
 • Problemy z krążeniem limfy. To kolejne ważne przeciwwskazanie do masażu. Masaż, a w szczególności drenaż limfatyczny może zakłócić naturalny przepływ limfy i być szkodliwy w przypadku problemów z jej krążeniem.
 • Przewlekłe schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli pacjent cierpi na schorzenia, takie jak rwa czy przykurcze, musi zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o masażu.
 • Stłuczenia. Miejsca na ciele, gdzie występują stłuczenia również mogą być przeciwwskazaniem do masażu. W takich przypadkach masaż może nasilać dolegliwości.

Warto pamiętać, że masaż to nie tylko przyjemność, ale również terapia, która wpływa na stan zdrowia. W przypadku istnienia jakichkolwiek wątpliwości czy obecnych schorzeń, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub specjalistą, który ma odpowiednie kwalifikacje. Dostosowanie technik masażu do indywidualnych potrzeb pacjenta to klucz do sukcesu i zadowolenia w przypadku usług masażu. 

Masaż – cena i koszty

Koszty masażu zależą od kilku czynników – rodzaju masażu, lokalizacji, doświadczenia masażysty oraz czasu trwania sesji. Rodzaj masażu ma istotny wpływ na cenę. Na przykład masaż relaksacyjny zazwyczaj jest tańszy niż specjalistyczne masaże, takie jak masaż sportowy czy masaż limfatyczny, które wymagają większej wiedzy i umiejętności ze strony masażysty. Znaczenie mogą mieć także użyte akcesoria do masażu, kiedy ich użycie jest wymagane masaż będzie bardziej kosztowny, na przykład masaż aromaterapeutyczny czy masaż gorącymi kamieniami.

Nie wiesz jaki masaż wybrać na prezent? Zobacz artykuł:
Jaki masaż na prezent wybrać?

Lokalizacja gabinetu masażu również może wpływać na cenę. W większych miastach ceny mogą być wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Na cenę masażu mogą także wpływać doświadczenie i kwalifikacje masażysty. Masażyści z dłuższym stażem i specjalistycznymi umiejętnościami mogą pobierać wyższe opłaty za swoje usługi. Czas trwania sesji jest z pewnością czynnikiem wpływającym na koszty masażu. Dłuższe sesje zazwyczaj wiążą się z wyższymi opłatami.

Ceny masażu mogą być różne, ale zazwyczaj wahają się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jedną sesję. Warto zwrócić uwagę, że koszty masażu nie zawsze odzwierciedlają jakość usługi. Niezależnie od ceny, kluczową rolę odgrywają umiejętności masażysty i dostosowanie technik do potrzeb klienta. Przed rozpoczęciem sesji masażu warto skonsultować się z masażystą w celu określenia szczegółów zabiegu i jego kosztów.

Więcej o cenach masaży przeczytasz we wpisie:
Ile kosztuje masaż? Od czego zależą i jak kształtują się ceny masaży

Rehabilitacja a masaż

Rehabilitacja to kompleksowy proces przywracania sprawności i zdrowia pacjentowi po urazach, operacjach czy chorobach. Masaż jest jednym z elementów terapii rehabilitacyjnej, który odgrywa istotną rolę w procesie powrotu do pełnej sprawności. W fizjoterapii, masaż należy do standardowych technik wykorzystywanych w celu poprawy funkcji układu ruchu i złagodzenia dolegliwości. Celem masażu w ramach rehabilitacji jest przede wszystkim zmniejszenie napięcia mięśniowego i poprawa elastyczności tkanek. Po urazach lub okresach unieruchomienia, mięśnie często stają się napięte i skurczone. Masaż, który wykonywany jest za pomocą specjalnych technik głaskania, rozciągania i uciskania, pomaga w rozluźnieniu spiętych mięśni i przywróceniu ich naturalnej elastyczności.

Masaż może być również stosowany w celu redukcji bólu i obrzęków po urazach. Poprzez masaż pobudzający, najczęściej wykonuje się sekwencje ruchów, które stymulują przepływ krwi i limfy w obszarze urazu. To pomaga w transporcie substancji odżywczych i tlenu do uszkodzonych tkanek, przyspieszając proces gojenia się. Terapeuta, przy użyciu swoich rąk, może precyzyjnie koncentrować się na obszarach wymagających szczególnej uwagi.

Masaż rehabilitacyjny często wykonywany jest w specjalistycznych prywatnych gabinetach, gdzie terapeuci posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z pacjentami rehabilitacyjnymi. Współpraca między fizjoterapeutą a masażystą może być kluczowa dla efektywności terapii rehabilitacyjnej, ponieważ obie te formy terapii uzupełniają się nawzajem, przyczyniając się do pełniejszego i szybszego powrotu do zdrowia.

Wskazania do wykonania masażu są różnorodne i zależą od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju masażu. Masaż relaksacyjny pomaga w odprężeniu się i redukcji stresu, m.in, poprawiając ogólne samopoczucie. Z kolei masaż leczniczy skupia się na rozwiązywaniu problemów zdrowotnych, takich jak bóle kręgosłupa czy dolegliwości mięśniowe. Masaż sportowy jest zaś często wybierany przez osoby aktywne fizycznie, ponieważ pomaga w zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Warto pamiętać jednak, że istnieją także przeciwwskazania do masażu, które należy brać pod uwagę przed rozpoczęciem sesji. Wykonywanie masażu wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy, dlatego ważne jest też, aby korzystać z usług profesjonalnych masażystów.

Interesuje Cię tematyka masaży? Poznaj techniki i rodzaje masażu.