Wybór wina na prezent
Spis treści
- 1 Wybór wina na prezent
- 2 Podział win ze względu na zawartość cukru: wina wytrawne, półwytrawne, wino słodkie i półsłodkie
- 3 Rodzaje wina: wino musujące, spokojne i wzmacniane
- 4 Różne kolory – wino białe, wino różowe i czerwone
- 5 Wybór wina ze względu na szczep i rocznik
- 6 Poznaj najpopularniejsze regiony winiarskie w Europie
- 7 Czym się charakteryzują dobre wina? Jak sprawdzić jakość wina? Korek czy nakrętka?
- 8 Degustacja wina. Dowiedź się co kryje butelka i etykieta
- 9 Jak wybrać dobre wino do posiłku?
Butelka wina to elegancki, sprawdzony pomysł na prezent, szczególnie dla konesera tego trunku. Wybór wina to nie jest jednak prosta sprawa dla laika. Wino czerwone, wina białe, wytrawne, słodkie i półsłodkie. Jak wybrać wino, jak kupić dobre wino, by było smaczne? Nie wystarczy przeczytać etykietę. Można wybrać się do winnicy lub sklepu winiarskiego i tam wybrać najlepsze wino z pomocą profesjonalisty. Warto też poznać podstawowe zasady, które pozwolą nam odróżnić tanie wino od wina dobrej jakości. Wiedza o tym jak dobrać wino, czym kierować się przy wyborze wina jest bardzo cenna i niezwykle fascynująca. O zapachu i smaku wina decyduje kilka kluczowych czynników. Poznaj je oraz sprawdź jak kupić wino?
Podział win ze względu na zawartość cukru: wina wytrawne, półwytrawne, wino słodkie i półsłodkie
Jak wybrać odpowiednie wino skoro jest tak dużo jego rodzajów? Dobór wina to niełatwe zadanie, dlatego na początek warto poszerzyć wiedzę o napoju bogów, podszkolić się z odmian i gatunków tego trunku. A co wpływa na jego smak? Przede wszystkim rodzaj winogron użytych w procesie fermentacji, region, w którym dojrzewały, oraz receptura opracowana na bazie wieloletniej praktyki.
Kluczowa jest zawartość cukru w winie, to ona decyduje jaką trunek ma cierpkość, czy ma kwasowy posmak czy nie. Jak powstaje wino wytrawne? Takie wino wymaga pełnej fermentacji, podczas której cały cukier zawarty w soku z winogron zmienia się w alkohol. W większości przypadków wino jest wytrawne, jeśli zawartość cukru w litrze wynosi od 0-4 gram.
Półwytrawne wina są nimi, gdy cukier utrzymuje się na poziomie 4-12 g/l. W przypadku, gdy fermentacja zostanie przerwana w trakcie i część słodyczy z owoców pozostanie w winie, otrzymuje się wina półsłodkie. Co ciekawe, zawartość słodyczy nie zawsze ma takie odzwierciedlenie w smaku wina. To, czy na etykiecie będzie widniał opis – wino słodkie, półsłodkie, półwytrawne czy wytrawne często zależy od poziomu tanin, kwasowości, alkoholu. Czasem winiarz decyduje się jeszcze na macerację przed lub po fermentacji. Dzięki temu wino staje się bardziej ekstraktywne i ma bardziej wyczuwalne taniny. W wyniku maceracji wino zachowuje owocowy posmak i świeżość choć osiąga nieco niższy poziom alkoholu, niewielką ilość garbników a także bardzo charakterystyczne aromaty.
Rodzaje wina: wino musujące, spokojne i wzmacniane
Wina spokojne to ogromny wybór win. To wszystkie wina, które nie musują. Wśród win spokojnych możemy rozróżnić wina o różnym stylu, w różnych kolorach. Do grupy win musujących zaliczamy zaś wszystkie wina, które zawierają w sobie dwutlenek węgla, pojawiający się w kieliszkach pod postacią bąbelków. Wina musujące powstają z różnych szczepów winorośli. Najpopularniejszymi winami musującymi są szampan, crémant, cava, sekt i prosecco. W większości są to wina białe oraz różowe. Zdarzają się również czerwone wina musujące. Wina wzmocnione to wina o wyższym poziomie alkoholu. Większość tego typu win spotykamy na południu Europy. Najbardziej znane wina wzmacniane to porto, sherry, malaga i madera, mają mocno czerwony, a nawet rubinowy kolor.
Różne kolory – wino białe, wino różowe i czerwone
Kolor wina to ważny czynnik ich klasyfikacji. Nie zawsze jest taki sam jak kolor owoców. Nie jest też tak łatwy do sklasyfikowania jako biały, różowy lub czerwony. Czerwony kolor wina to zasługa barwników, które znajdują się tuż pod skórką owoców. Winogronowy sok barwi się jednak na czerwono dopiero podczas maceracji, która towarzyszy procesowi fermentacji. W zależności od długości maceracji otrzymujemy wino różowe, ciemnoróżowe lub czerwone. Ciekawostką jest to, że z popularnych czerwonych odmian wina takich jak merlot czy pinot noir można robić różowe, a nawet białe wina.
Wina białe powstają w procesie fermentacji jasnych odmian winogron – takich jak Chardonnay, Sauvignon Blanc, Verdejo, Riesling, Pinot Grigio i wielu innych.Trunek ten przyjmuje najczęściej barwę jasnożółtą, jednak można spotkać także odmiany o kolorze brunatnym. To bardzo szeroka grupa win obejmująca klasyczne spokojne, wytrawne lub półwytrawne. Białe wino ma często wyraźny, owocowo-kwiatowy bukiet zapachowy.
Wybór wina ze względu na szczep i rocznik
Na świecie uprawiane jest około półtora tysiąca szczepów, czyli odmian winogron. To właśnie cechy charakterystyczne tych odmian mają największy wpływ na styl i smak wina. Spośród najpopularniejszych białych odmian należy wymienić sauvignon blanc. Ten szczep charakteryzuje się bardzo jasnymi owocami, a jego rodzimy kraj to Francja, choć Sauvignon Blanc spotkać można także w RPA, Nowej Zelandii Chile, oraz Australii i Kalifornii. Wina francuskie tego szczepu są jednak najpopularniejsze. Inny popularny szczep to chardonnay, który uprawiany jest we Francji, w Nowej Zelandii, a także na zachodzie Australii, w północnych Włoszech, czy też na wybrzeżach Chile. Smak trunku produkowanego z owoców tego szczepu uzależniony jest od temperatury towarzyszącej uprawie winorośli. Tam, gdzie jest chłodniej powstają rodzaje wina charakteryzujące się bardziej orzeźwiającym smakiem o większej kwasowości. W klimacie cieplejszym zaś dużo słodsze i bardziej oleiste. Inne odmiany białego wina to m.in. pinot blanc, pinot gris, riesling, muscat, gewürztraminer, albariño, viognier, sémillon.
W przypadku czerwonych win na świecie najczęściej uprawia się odmiany cabernet sauvignon, dla którego sprzyjające warunki uprawy panują w Kalifornii, w Australii, a także w Nowej Zelandii. Ponadto pinot noir, który wywodzi się z Burgundii i charakteryzuje delikatnie czerwonym kolorem. Jedna z najbardziej znanych odmian winorośli uprawiana na całym świecie to merlot, który w chłodniejszym klimacie daje wina o aromacie czarnej jagody, śliwki, truskawki z nutą cedru i tytoniu, a w klimacie umiarkowanym w smaku merlota wyczuwalna staje się jeżyna i czarna wiśnia. W przypadku win czerwonych wymienić należy jeszcze cabernet franc, tempranillo czy syrah, który wywodzi się ze z miasta Shiraz położonego na południowym wschodzie dzisiejszego Iranu. Primitivo to zaś czerwona odmiana winorośli dająca pełne i ciemne wina.
Poznaj najpopularniejsze regiony winiarskie w Europie
To, czy wino nam smakuje często zależy od tego skąd pochodzi. Warto więc wspomnieć o najpopularniejszych regionach winiarskich na świecie. Jeden z nich to Bordeaux – zdecydowanie najważniejszy region winiarski Francji. Czerwone wino Bordeaux stało się nie tylko odpowiednikiem wyśmienitego smaku, ale zagościło też na stałe w polskim słowniku jako określenie koloru ciemnoczerwonego – czyli bordowego. Liczący ponad 70 tysięcy hektarów region win z Bordeaux dzielą się na trzy części główne rzeki – Gordogne, Garonna i stworzona z połączenia tych dwóch Żyronda. Na całym obszarze uprawia się kilkanaście odmian winorośli. Kolejnym ważnym regionem winiarskim w Europie jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Dolina Duero – jej słynne wino to porto przechowywane w jaskiniach w Vila Nova de Gaia. Uroczy region uprawy winorośli w północno-zachodnich Włoszech to otoczony Alpami Piemont – popularność tego regionu zapewnia odmiana Nebbiolo. Jeden z najstarszych regionów winiarskich w Hiszpanii to Katalonia. Region ten jest szczególnie znany z produkcji cava, słynnego hiszpańskiego wina musującego. Dolina Rodanu we Francji to zaś region winiarski położony między górami, produkujący głębokie, ciemnoczerwone wina zdominowane przez Syrah. Nie sposób nie wspomnieć też o Toskanii we Włoszech i pochodzących stamtąd winach Chianti, Brunello di Montalcino i Montepulciano.
Czym się charakteryzują dobre wina? Jak sprawdzić jakość wina? Korek czy nakrętka?
Jak poznać czy wino jest tanie lub dobrej jakości? Jednym z kryteriów jest to, jak wino jest zamknięte. Czy ma korek czy zakrętkę? Najlepszą i najbardziej naturalną formą zamknięcia butelki jest korek z kory dębu korkowego. Takie zamknięcie stosuje się od ponad 300 lat, a jego zaletą jest to, że przepuszcza powietrze, dzięki czemu wino w butelce oddycha i dojrzewa. Takie wino może długo leżakować i nabierać głębi smaku. Zakrętki są zamknięciem bardzo praktycznym, ale najlepiej sprawdzają się do win białych, różowych i czerwonych przeznaczonych do szybkiego wypicia. Najlepszych doznań smakowo-aromatycznych dostarczy nam stare wino z korkiem naturalnym. Wino powtarzalne i proste, które kupisz w dyskoncie jest zakręcone zwykle nakrętką. Ponadto zawsze warto zwracać uwagę na etykiety. Nie tylko pod względem wizualnym. Etykieta oferuje bogactwo informacji, które pomogą dopasować wino do preferencji smakowych i wymagań jakościowych. Na przykład termin reserva oznacza wysokiej jakości wina, które leżakowały najdłużej.
Sklepy z winami i winiarnie często oferują degustacje ze specjalistą, producentem, które są świetnym punktem wyjścia. Przed zakupem droższego wina, szczególnie na prezent, warto przecież sprawdzić, jak to wino smakuje. Degustacja wina to ponadto świetna atrakcja. W takich miejscach pod profesjonalnym okiem można rozwinąć swoją świadomość winiarską, nauczyć się odróżniać wina lekkie od cięższych itp.
Degustacja wina. Dowiedź się co kryje butelka i etykieta
Możliwość spróbowania różnych win, wycieczka z kieliszkiem w dłoni to okazja, by wybrać idealne wino na prezent. Ogromy wybór i wiedza o tym czym się kierować przy wyborze dobrego wina to korzyści z degustacji wina w profesjonalnej winiarni lub winnicy. Atrakcja odbywa się w towarzystwie profesjonalnego sommeliera, dla którego temat wina nie ma tajemnic. W zależności od lokalizacji może trwać od 1,5 do 5 godzin. Podczas wycieczki prezentowane jest kilka wybranych gatunków win. Uczestnik poznaje historię oraz tajniki ich wytwarzania, a także sztukę dobierania wina do potraw. Zwykle istnieje też możliwość zakupu konkretnego wina.
Jak wybrać dobre wino do posiłku?
Wino jest doskonałym dodatkiem do wykwintnego posiłku. Wytrawne wino jest cierpkie w smaku i nie bez powodu nazywane jest stołowym. Do dań obiadowych najlepsze są bowiem wina wytrwane i półwytrawne. Białe wino półwytrawne dobrze łączy się z makaronami, białym mięsem i rybami, pasztetami. Wino białe wytrawne to również najlepsza odpowiedź, gdy szukasz wina do potraw z drobiu. Cięższe, dojrzałe wina czerwone idealne nadają się do czerwonego mięsa, w tym dziczyzny, a te lżejsze możemy podać także do kurczaka oraz owoców morza. Wino różowe świetnie pasuje do dań kuchni włoskiej, a więc spaghetti i pizzy. Śmiało możemy łączyć je z sałatkami, warzywami. Wino słodkie i półsłodkie to tzw. wino deserowe. Podaje się je po daniu głównym, do deseru, lodów. Desery bardzo słodkie, kremowe i ciężkie lepiej jest serwować z nieco lżejszymi, np. półsłodkimi winami. Typowo słodkie wino sprawdza się zaś w przypadku lżejszych owocowych deserów.
Odpowiedz