Jazda off road to umiejętność prowadzenia pojazdu po trudnym terenie, który może zawierać piasek, błoto, kamienie, wzniesienia, spadki, rzeki i inne wyzwania.
W pierwszej części: Podstawy jazdy offroadowej: techniki i wskazówki dla początkujących
skupiliśmy się na wyposażeniu, przygotowaniu do jazdy i podstawowych zasadach.
W tej części opiszemy szerzej warunki panujące na trasach terenowych i technikę jazdy. Jeśli chcesz poznać definicję off road’u, przeczytaj: Co to jest OFF ROAD.
Warunki panujące na trasach terenowych
Spis treści
Warunki panujące na trasach terenowych mogą być nieprzewidywalne i różnorodne, co sprawia, że jazda offroad jest fascynująca, ale również wymaga od kierowcy elastyczności i umiejętności dostosowania się do zmieniającego się otoczenia. Koleiny i rowy, głęboka woda, konieczność pokonania stromych podjazdów i zjeżdżanie, a także nawierzchnia z piasku, szczególnie w mokrych warunkach, oraz wyzwania związane z przeprawą przez błotne obszary to tylko niektóre z trudności, jakie można napotkać na offroadowych trasach. Warto więc być przygotowanym na różnorodność terenów i sytuacji, które mogą wystąpić podczas tego rodzaju przygód, a także posiadać odpowiednie umiejętności i wyposażenie, aby sobie z nimi poradzić.
Koleiny i rowy
Najważniejszy w tym przypadku jest prześwit, czyli odległość najniższego punktu podwozia samochodu od ziemi. To głównie dzięki temu nie zawiśniesz w połowie przeprawy w zbyt wysokich koleinach. Ważne jest również to, żeby pozwolić autu poruszać się swoją drogą. Nie ma co na siłę skręcać kierownicą, gdy samochód i tak pojedzie własną ścieżką. Przed przeprawą ustaw samochód na skos – ustawienie go na wprost przeszkody przyniesie więcej szkody niż korzyści. Przed wyjazdem w teren dobrze by było, gdybyś sprawdził, jaki jest kąt natarcia i zejścia Twojego auta. W trasie może się to przydać.
Woda o dużej głębokości
Niezbyt dobrym pomysłem jest wjeżdżanie do nieznanej wody. Warto wiedzieć, zanim koła całkowicie znikną pod wodą, jakie jest pod nią podłoże – muliste, twarde, grząskie, i czy znajdują się tam zagłębiania albo przeszkody. Dlatego wyzbądź się niechęci przed ubrudzeniem i wskakuj do wody. Przejdź na drugą stronę drogą, jaką będzie poruszało się lewe koło, natomiast wróć trasą prawej opony. Będziesz dzięki temu miał pewność, że na dnie nie czeka Cię niemiła niespodzianka. Przed wjazdem wyłącz klimatyzacje i wiatrak od chłodnicy. Generalnie niespecjalnie wskazane jest bardzo gwałtowne zmienianie temperatury silnika. Rozszerzanie i kurczenie się metali może doprowadzić do uszkodzeń jednostki napędowej. Przed przeprawą zatrzymaj się i poczekaj spokojnie na to, aż silnik się wystudzi. Ochroni go to przed uszkodzeniem, a dodatkowo nie włączy się wiatrak i nie pogną się łopatki wirnika. Opony samochodu terenowego nie należą do najmniejszych. Działają w wodzie jak boje, dlatego zmniejszają nacisk samochodu na podłoże, a tym samym jego przyczepność.
Do wody staraj się wjeżdżać zdecydowanie, ale nie za szybko. Pchaj przed samochodem pierwszą falę, która powstaje po wjechaniu auta do wody. Staraj się nie przyśpieszać ani nie zatrzymywać gwałtownie. Hamowanie może zalać wydech, a ponowne uruchomienie samochodu z wodą w wydechu może okazać się bardzo trudne. Jeśli już zdarzy Ci się, że zatrzymasz się podczas przeprawy i nie będziesz w stanie odpalić samochodu, możesz wyjechać na rozruszniku. Włącz pierwszy bieg, zdejmij nogi z pedałów i przekręć kluczyk jakbyś próbował włączyć auto. Trzymaj go w tej pozycji, aż całkowicie wyjedziesz z wody.
Po dotarciu na brzeg sprawdź hamulce. Przez jakiś czas podczas jazdy możesz trzymać delikatnie nogę na hamulcu, co pozwoli na oczyszczenie tarcz w pojeździe. Również hamulce bębnowe wypadałoby wyczyścić.
Czas na podjazd
Jeżeli znasz kąt rampowy i jesteś pewien, że Twoje auto podoła zadaniu, jakim jest wjazd na wzniesienie, to możesz zabierać się do roboty. Na wstępie przymocuj wszystkie ciężkie ruchome przedmioty. Unikniesz tym samym ryzyka uderzenia w głowę podczas potencjalnego dachowania. Rozejrzyj się w sytuacji i wybierz odpowiednią trasę.
Jedź powoli, ale zdecydowanie. Nie możesz dopuścić do tego, żeby samochód zgasł. Jeżeli czujesz, że koła zaczynają buksować odejmij trochę gazu. Gdy zdławisz pracę silnika, natychmiast naciśnij pedał hamulca. Wrzuć bieg wsteczny, puść sprzęgło a następnie hamulec. Nigdy do zjeżdżania ze wzniesień tyłem nie używaj hamulca do zwalniania. Może to skończyć się całkiem spektakularną wywrotką.
Zjeżdżanie – może nawet trudniejsze
Podobnie jak przy zjeździe tyłem, tak i przy zjeżdżaniu do przodu nie używa się hamulców. Daj silnikowi możliwość zmniejszania prędkości. Gdy jednak samochód zacznie ustawiać się bokiem przez ześlizgujące się koła, dodaj nieznacznie gazu, żeby uspokoić tylną oś. Jeśli jednak zjeżdżasz z górki na hamulcu i przez nieuwagę zablokujesz koła, natychmiast puść pedał hamulca. Tylko obracające się koła mają przyczepność i można nimi sterować. Bardzo ważne jest to, że gdy ustawisz samochód bokiem do wzniesienia, najczęściej skończy się to dachowaniem.
Piasek – mokry nie tworzy problemów
O ile mokry czy wilgotny żwir nie nastręcza wielu problemów, o tyle suchy piach to zmora dla wielu offroadowców. Łatwo te dwie sytuacje od siebie odróżnić – kiedy jedziesz po mokrej nawierzchni, zostawiasz ślady bieżnika opon, kiedy jedziesz po suchym piachu, zostawiasz wysokie koleiny w kształcie litery V. W tym drugim przypadku należy jechać wolno, ale zdecydowanie. Nie gaś silnika, nie zmieniaj biegu, bez potrzeby nie zatrzymuj się ani nie dodawaj gazu. Staraj się jechać ze stałą prędkością. Jeżeli się jednak zakopiesz, nie kręć kołami w miejscu, to nic nie da, a nawet pogorszy Twoją sytuację. Odkop koła saperką lub zmniejsz poziom ciśnienia w oponach. Powinno to załatwić sprawę
Przeprawa przez błoto
Zasady przejazdu przez tego typu przeszkodę są podobne jak w przypadku poprzednich zagrożeń. Jeźdź pewnie, ze stałą prędkością. Im bardziej agresywny bieżnik w oponach, tym większe szanse na powodzenie. Chyba, że jest to mokra glina – zmniejsza ona Twoje szanse drastycznie bez względu na bieżnik. Jeżeli zatrzymasz się podczas przeprawy, możesz kręcić kierownicą w dwie strony, starając się złapać przyczepność. Podobnie również jak przy piachu możesz zmniejszyć ciśnienie w oponach, zwiększając tym samym powierzchnię tarcia.
OFF ROAD – całkiem niezła zabawa
Jazda samochodem terenowym to zabawa, która dla wielu jest życiową pasją. Jazda po bezdrożach, pokonywanie terenów, których do tej pory nikt jeszcze nie pokonał – to jest to, co poszukiwacze samochodowych wrażeń lubią najbardziej. Nie trzeba jednak kupować samochodu czytać sterty podręczników, żeby zasmakować tej niesamowitej przygody. Wystarczy wybrać jedną z ofert jazd OFF Road. Może tym samym otworzysz sobie drogę do nowej, zupełnie nieznanej do tej pory aktywności.
Odpowiedz