Województwo małopolskie to region pełen zabytków i naturalnych cudów. Kryje wiele ciekawych miejsc. Od majestatycznych Tatr, przez historyczne miasta, takie jak Kraków i Tarnów, po unikalne kopalnie soli i malownicze jeziora. W tym przewodniku przybliżymy największe skarby Małopolski, odkrywając zarówno jej przyrodnicze piękno, jak i bogactwo kulturowe. 

Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w województwie małopolskim

Spis treści

Małopolska – serce polskich atrakcji

Małopolska jest często nazywana sercem polskich atrakcji ze względu na jej niezwykłe bogactwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze. Ten region Polski to prawdziwa skarbnica zabytków i pięknych krajobrazów, przyciąga turystów z całego świata. Wizytówką Małopolski jest Kraków – miasto królów i legend, gdzie każda ulica i każdy budynek opowiadają własną historię. Nieopodal Krakowa znajduje się Wieliczka, znana przede wszystkim z historycznej kopalni soli, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Małopolska to również region pełen przyrodniczych cudów. Tatry z Giewontem i Rysami na czele, zachwycają swoimi malowniczymi krajobrazami, są rajem dla miłośników górskich wędrówek. Parki narodowe, jak choćby Ojcowski Park Narodowy z przepiękną Doliną Prądnika oraz słynnymi jaskiniami, czy Pieniński Park Narodowy z wyjątkowym przełomem Dunajca, są idealnymi miejscami dla poszukiwaczy naturalnego piękna i spokoju. Małopolska to również obszar bogaty w folklor i tradycję. Zapraszamy na przegląd małopolskich miejsc i atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. 

Kraków: kulturalne i turystyczne serce Małopolski

Wizytówką Małopolski jest Kraków – miasto królów i legend, dawna stolica Polski. Zwiedzanie zacznij od zabytkowego Starego Miasta. Nie przegap Zamku Królewskiego na Wawelu, który jest nie tylko świadkiem historii, ale i symbolem narodowym Polski. Kolejne miejsce, które musisz zobaczyć w Krakowie to Kazimierz – dzielnica znana z bogatej historii żydowskiej. Spacer po jej wąskich uliczkach to podróż w czasie, która pozwala lepiej zrozumieć wielokulturowe dziedzictwo miasta. Dla miłośników sztuki, Kraków oferuje wiele galerii i muzeów, takich jak Muzeum Narodowe czy MOCAK, gdzie można podziwiać dzieła zarówno klasyczne, jak i współczesne. Podczas pobytu w Krakowie, nie zapomnij też o lokalnych kawiarniach i restauracjach, możesz w nich spróbować tradycyjnych polskich potraw.

Zamki w Małopolsce: skarby historii i architektury

Odkrywanie zamków w Małopolsce to świetny pomysł na weekend. Każdy zamek ma swoją historię i niepowtarzalny charakter. Warto zwiedzić Zamek Pieskowa Skała, znany jako „Perła w Koronie Polskich Zamków”. Ten renesansowy zamek, położony na skale nad Doliną Prądnika, zachwyca więc nie tylko architekturą, ale i malowniczymi widokami. Zamek należy do Szlaku Orlich Gniazd, który łączy szereg zamków i warowni, w tym te położone w Małopolsce. Nie można też pominąć Zamku w Niedzicy oraz Zamku w Czorsztynie. To dwa średniowieczne zamki są położone na przeciwległych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego – sztucznego zbiornika powstałego w wyniku budowy zapory wodnej na Dunajcu. Zamki te tworzą niepowtarzalny krajobraz i klimat tego regionu. Podróżując po Małopolsce, warto odwiedzić także mniejsze, ale równie interesujące zamki i ruiny, takie jak Zamek Tenczyn w Rudnie czy Zamek w Dobczycach. Każdy z nich kryje swoją historię i oferuje unikalne widoki. 

Majestatyczne Tatry: przyrodnicze cuda Tatrzańskiego Parku Narodowego

tatry zimą staw morskie oko

Jeśli chcesz doświadczyć piękna gór, Tatry i Tatrzański Park Narodowy to idealne miejsca na obcowanie z przyrodą. Tatry to rezerwat przyrody pełen niesamowitych widoków, miejsce idealne dla każdego, kto kocha góry. Zacznij od Zakopanego, doskonałej bazy wypadowej do odkrywania tatrzańskich szlaków turystycznych. Koniecznie zobacz Morskie Oko, jedno z najpiękniejszych jezior w Tatrach. Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska są świetne dla rodzin i tych, którzy wolą spokojniejsze wędrówki. Dla bardziej odważnych atrakcją będzie wspinaczka na Giewont lub Rysy – to prawdziwe wyzwanie, ale widoki z góry wynagrodzą wysiłek. Pamiętaj o bezpieczeństwie i sprawdź pogodę przed wyruszeniem w góry. 

Zakopane i jego atrakcje: więcej niż tylko góry

Zakopane, często nazywane zimową stolicą Polski, to miejsce, które oferuje znacznie więcej niż tylko górskie szlaki. Położone u podnóża Tatr miasto przyciąga turystów bogatą ofertą kulturalną oraz rozrywkową. Miłośnicy górskich wędrówek znajdą tu szlaki o różnym stopniu trudności. Warto wjechać kolejką na Kasprowy Wierch, by podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram w całym regionie. Krupówki, główna ulica miasta, tętni życiem przez cały rok. Można tu znaleźć liczne restauracje, kawiarnie oraz sklepy z lokalnymi produktami i pamiątkami. Wizyta w muzeum Jana Kasprowicza lub Willi Koliba to okazja do zgłębienia lokalnych tradycji i historii, a Muzeum Tatrzańskie oferuje wgląd w bogatą przyrodę regionu oraz kulturę górali. Dodatkowo, Zakopane znane jest z wielu obiektów zimowych, takich jak skocznie narciarskie czy trasy zjazdowe, które przyciągają miłośników sportów zimowych.

Kopalnia soli w Wieliczce: podziemny cud techniki

Jedną z największych atrakcji Małopolski jest Kopalnia soli w Wieliczce. Zalicza się ją do najstarszych kopalni soli kamiennej w Polsce. Podczas zwiedzania można tu zobaczyć niesamowite kaplice wykute w soli, w tym słynną Kaplicę Świętej Kingi, pełną solnych rzeźb i żyrandoli. Ciekawostką jest fakt, że kopalnia ma własne podziemne jeziora, a panujący tu mikroklimat korzystne wpływa na zdrowie, zwłaszcza dróg oddechowych. W kopalni organizowane są różne wydarzenia kulturalne, w tym koncerty i wystawy. W tej niezwykłej lokalizacji możliwe jest także zorganizowanie wesela. Odwiedzając kopalnię, warto pamiętać o wygodnym obuwiu i ciepłej odzieży, ponieważ temperatura pod ziemią jest niższa niż na powierzchni.

Rejs po Dunajcu: niesamowita przygoda w Pieninach

Planując wizytę w Małopolsce, nie zapomnij o wyjątkowej przygodzie, jaką jest rejs po rzece Dunajec. To popularna atrakcja turystyczna w Pieninach, oferująca niezapomniane widoki i emocje. Podczas rejsu będziesz mieć okazję podziwiać niezwykłe formacje skalne, w tym najwyższy szczyt Pienin – Trzy Korony. Wzdłuż Dunajca zobaczysz też fascynujące zabytki, np. zamek w Niedzicy.  Rejsy odbywają się tradycyjnymi drewnianymi łodziami. Są doskonałą okazją do odpoczynku i cieszenia się spokojem rzeki. Nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu, aby uwiecznić te niezwykłe widoki!

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach: tajemnica przyrody

Do ciekawych miejsc i atrakcji województwa małopolskiego z pewnością trzeba też zaliczyć Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. To miejsce, które zaskakuje i fascynuje zarówno amatorów przyrody, jak i profesjonalnych geologów. Znajduje się tu bogactwo niezwykłych formacji skalnych, które powstały miliony lat temu. Niektóre z nich mają swoje nazwy, jak np. „Wielbłąd”, „Grzyb” czy „Butelka”, co dodaje miejscu wyjątkowego charakteru. Przez teren Skamieniałego Miasta prowadzą wyznaczone ścieżki, które umożliwiają bezpieczne zwiedzanie i podziwianie tych niezwykłych form skalnych. Na terenie Skamieniałego Miasta znajdują się też tablice, które opowiadają o historii i geologii regionu, co sprawia, że wizyta jest nie tylko fascynująca, ale i edukacyjna.

Ojcowski Park Narodowy: zabytki natury i historii

Ojcowski Park Narodowy, położony w województwie małopolskim, jest jednym z najmniejszych parków narodowych w Polsce, ale jednocześnie jednym z najbardziej urokliwych. To miejsce, gdzie natura i historia splatają się, tworząc przepiękny krajobraz. Park ten, podobnie jak Skamieniałe Miasto, słynie z niezwykłych atrakcji przyrodniczych, m.in. formacji skalnych, jak słynna „Maczuga Herkulesa” czy „Brama Krakowska”. To także dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich ptaków, co czyni go rajem dla miłośników natury. Na terenie parku znajduje się wiele jaskiń, w tym słynna Jaskinia Łokietka, która jest udostępniona do zwiedzania. Warto ją zobaczyć na własne oczy. 

Tarnów: małopolska perła historii

Tarnów, nazywany często „perłą Małopolski”, jest miastem wyjątkowym, pełnym historycznych zabytków i kulturowego dziedzictwa. Spacer po zabytkowym centrum Tarnowa to jak podróż w czasie. Zachwycają kamienice, wąskie uliczki i urokliwe place. Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to jeden z najważniejszych zabytków miasta – znana jest z pięknych witraży i barokowego wnętrza. Tarnów był ważnym centrum życia żydowskiego w Polsce. Warto więc zobaczyć pozostałości po dawnej dzielnicy żydowskiej i synagogę.

Wizyta w Zalipiu: malownicza wioska pełna kolorów

Wioska Zalipie to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce.  Słynie z tradycyjnie malowanych domów, które przyciągająturystów z całego świata swoją niepowtarzalną atmosferą i kolorami. Piękne motywy kwiatowe zdobią zarówno zewnętrzne ściany, jak i wnętrza domostw. Zalipie to jednak nie tylko wizualna atrakcja, ale też miejsce, gdzie można doświadczyć żywej tradycji ludowej i folkloru. Co roku w Zalipiu odbywa się konkurs na najpiękniej pomalowany dom. Dla zainteresowanych istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach z technik malarskich charakterystycznych dla regionu. 

Bochnia: średniowieczne dziedzictwo Małopolski

Bochnia, położona w Małopolsce, jest miastem o bogatej średniowiecznej historii. Kopalnia Soli Bochnia to serce miasta i jego największa, wpisana na listę UNESCO atrakcja. Kopalnia czynna jest od XIII wieku! Oferuje zwiedzającym niezwykłe podziemne trasy. Warto przyjechać tu także, by zobaczyć stare miasto oraz muzeum w Bochni. Starówka zachowała wiele elementów średniowiecznej architektury, w tym fragmenty murów obronnych i baszt. Muzeum prezentuje zaś bogatą ekspozycję dotyczącą górnictwa solnego.

Termy małopolskie: relaks i zdrowie w sercu gór

Termy w Małopolsce, położone w malowniczym otoczeniu górskim, stanowią idealne miejsce dla tych, którzy szukają relaksu i odnowy biologicznej. Bogate w minerały wody termalne, znane ze swoich leczniczych właściwości, są dobre dla zdrowia. Warto odwiedzić Termy Chochołowskie – jeden z największych kompleksów termalnych w Polsce; termy w Białce Tatrzańskiej – popularne zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi, oferują liczne atrakcje dla dzieci; Termy Bukovina znane z luksusowych spa i basenów z widokiem na góry; Szaflary, niedaleko Nowego Targu, oferujące baseny z geotermalną wodą. Termy Gorący Potok, położe w Szaflarach, oferują 21 niecek basenowych, strefę SPA, boiska i atrakcje wodne.

Pustynia Błędowska: niespodziewany krajobraz w Małopolsce

Piaszczyste wydmy i rozległe, otwarte przestrzenie tworzą krajobraz, który wydaje się być nie z tego świata. Pustynia Błędowska często nazywana „polską Saharą” rozciąga się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Ten unikalny, piaszczysty krajobraz, stanowiący rzadkość w Europie, przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i osoby szukające nietypowych miejsc. Pustynia jest częścią najpiękniejszych szlaków turystycznych w regionie, oferując unikalne doświadczenia i wspaniałe widoki. Jeśli szukasz ciekawych miejsc w Małopolsce, udaj się właśnie tam. 

Tor Moto Park Kraków: prędkość i adrenalina w sercu miasta

Tor Moto Park Kraków to miejsce, które z pewnością przyciągnie miłośników szybkich pojazdów i adrenaliny. Położony w Krakowie, tor oferuje możliwość jazdy zarówno na motocyklach, jak i samochodach sportowych. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w wyścigach lub po prostu poczuć dreszczyk emocji na profesjonalnie przygotowanym torze. Tor Moto Park jest również miejscem, gdzie odbywają się różnego rodzaju eventy motoryzacyjne, w tym zawody i pokazy. Możliwość wynajmu pojazdów i profesjonalne szkolenia sprawiają, że jest to atrakcja dostępna zarówno dla doświadczonych kierowców, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motoryzacją.

Park rozrywki w Małopolsce: zabawa dla całej rodziny

Małopolska, znana ze swoich pięknych krajobrazów i bogatej historii, oferuje również fantastyczne możliwości zabawy dla całej rodziny w wielu parkach rozrywki. To idealne miejsca dla tych, którzy szukają emocji i dobrej zabawy, niezależnie od wieku.

  • Energylandia, znajdująca się w Zatorze, niedaleko Krakowa to największy park rozrywki w Polsce. Słynie z wielu emocjonujących rollercoasterów, w tym z jednego z największych w Europie – Hyperion. Park podzielony jest na kilka stref tematycznych, w tym Bajkolandię dla najmłodszych, Strefę Ekstremalną dla poszukiwaczy silnych wrażeń, oraz Strefę Rodzinną i Strefę Wodną. Park stale się rozwija, dodając nowe, innowacyjne atrakcje i urządzenia rozrywkowe. Na Prezentmarzen kupisz: Bilet wstępu do rodzinnego parku rozrywki Energylandia.
  • Park Miniatur w Inwałdzie oferuje swoim gościom możliwość podróży po świecie bez opuszczania Polski. W parku znajdują się miniatury znanych zabytków i budowli z różnych zakątków świata, wykonane z imponującą precyzją. W parku można podziwiać miniatury takich zabytków jak Wieża Eiffla, Big Ben, Statua Wolności, czy nawet Koloseum.
  • Dinolandia to park tematyczny poświęcony dinozaurom, znajdujący się w Inwałdzie, niedaleko Wadowic w Małopolsce. Jest to wyjątkowe miejsce, które przenosi swoich gości w czasie do ery prehistorycznej, oferując edukacyjną zabawę w otoczeniu realistycznych modeli dinozaurów.

Atrakcje na weekend w Małopolsce: idealne pomysły na wypoczynek

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem gór, historii, czy po prostu chcesz podziwiać piękno regionu, Małopolska ma coś wyjątkowego do zaoferowania. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji. Poza tymi opisanymi atrakcjami są jeszcze wspaniałe punkty widokowe, skanseny, wąwozy. A jeśli chcesz doświadczyć czegoś wyjątkowego, sprawdź jeszcze nasze propozycje  małopolskich atrakcji

  • Skok ze spadochronem – Kraków – 50 sekund swobodnego spadania i ok. 8-10 minut szybowania z otwartą czaszą spadochronu to przeżycie, które można zrealizować na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.
  • Lot paralotnią – Zakopane – tandemowy lot paralotnią w okolicach Zakopanego rozpoczyna się ze wzniesień na terenie Beskidu Wyspowego. Widoki rozciągające się w wysokości kilkuset metrów wywołują ogromne emocje.
  • Voucher do restauracji Kogel Mogel – pyszny posiłek zjedzony w samym centrum Krakowa, tuż przy Bazylice Mariackiej i Małym Rynku to także wyjątkowa atrakcja. To okazja do odkrycia tradycyjnej kuchni polskiej w zupełnie innej, nowoczesnej odsłonie.
  • Lot balonem – Jura Krakowsko-Częstochowska – widokowy lot balonem nad malowniczymi terenami Jury Krakowsko-Częstochowskiej to połączenie niesamowitej dawki adrenaliny i pięknych widoków. 
  • Skok na Bungee – Kraków – To wyjątkowa okazja do doświadczenia ekstremalnych wrażeń i niezapomnianego dreszczyku emocji. Skok z wysokości kilkudziesięciu metrów gwarantuje adrenalinę na najwyższym poziomie i jest idealnym wyborem dla poszukiwaczy silnych wrażeń.

Przeczytaj również

Humanistka z krwi i kości, wielbicielka prostego języka i przyjaznej komunikacji. Matka Polka wielozadaniowa. Ciekawa świata optymistka, która wierzy, że cel to marzenie z datą realizacji. Na blogu pisze treści o tematyce lifestylowej.