Wielkopolska to region, który oferuje wiele atrakcji turystycznych – od majestatycznych zabytków i pereł architektury w Poznaniu, Rogalinie czy Kórniku, po tajemnice natury ukryte w parkach krajobrazowych i rezerwatach. Odkryj z nami ciekawe miejsca w Wielkopolsce

Atrakcje turystyczne w Wielkopolsce

Poznań: odkryj zabytki i ciekawe miejsca w sercu Wielkopolski

Poznań kryje wiele fascynujących miejsc, które przyciągają swoją historią, kulturą i unikalną atmosferą. Jednym z nich jest Stary Rynek – kulturalne i towarzyskie serce miasta, które tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Turystów przyciągają tu kolorowe kamieniczki oraz liczne kawiarnie i restauracje. Kolejne atrakcje miasta to m.in. renesansowy budynek Ratusza jest jednym z najważniejszych symboli Poznania. Właśnie na nim można podziwiać słynne poznańskie koziołki, które trykają się rogami. Niedaleko znajduje się Ostrów Tumski, najstarsza część Poznania, z piękną Katedrą, miejscem spoczynku pierwszych władców Polski.

Inne poznańskie atrakcje: 

 • Zamek Cesarski, będący dawną rezydencja cesarza Wilhelma II, który obecnie służy jako centrum kultury i sztuki.
 • Palmiarnia Poznańska, umiejscowiona w Parku Wilsona, to miejsce, gdzie przez cały rok można podziwiać egzotyczną roślinność.
 • Muzeum Narodowe w Poznaniu, które oferuje bogate zbiory malarstwa.
 • Malta – z jej jeziorem i otaczającym je parkiem, to idealne miejsce do spacerów, jazdy na rowerze czy uprawiania sportów wodnych.

Rogalin i Kórnik: architektoniczne atrakcje w Wielkopolsce

Rogalin, znany przede wszystkim z imponującego pałacu należącego do rodziny Raczyńskich, jest miejscem, które każdy miłośnik historii i sztuki powinien odwiedzić. W jego bogatych wnętrzach można zaś podziwiać cenną kolekcję malarstwa, w tym dzieła największych polskich artystów. Pałac w Rogalinie otoczony jest przez malowniczy park krajobrazowy z ogromnymi, ponad 200-letnimi dębami, z których najbardziej znane to Lech, Czech i Rus.

Zamek w Kórniku urzeka swoim neogotyckim stylem, charakterystycznymi wieżyczkami, strzelistymi dachami i bogato zdobionymi fasadami. Jego wnętrza, zachowane w niemal nienaruszonym stanie, pozwalają zobaczyć, jak żyła polska arystokracja w XIX wieku. Obok zamku rozciąga się Arboretum Kórnickie, jedno z najstarszych i najbogatszych w Polsce. Jest to miejsce o niezwykłej różnorodności biologicznej, gdzie można podziwiać rzadkie gatunki drzew i roślin z całego świata. Jednym z powodów, dla których zamek w Kórniku jest miejscem tak wyjątkowym, jest jeszcze jego atmosfera. Tworzą ją nie tylko eksponaty, ale również liczne legendy i opowieści z nim związane.

Kościół Gnieźnieński i inne atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Kościół Gnieźnieński, znany również jako Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha w Gnieźnie, to jeden z najważniejszych zabytków w Polsce i nieodłączny element historii naszego kraju. Jego imponująca architektura i wyjątkowe znaczenie religijne przyciągają do Gniezna turystów z całego świata. Będąc w Gnieźnie, warto też odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego, które za pomocą nowoczesnych ekspozycji przybliża epokę Mieszka I i Bolesława Chrobrego, a także historię powstania państwa polskiego. Innym ciekawym miejscem jest Gnieźnieński Ostrów Lednicki, położony na jeziorze Lednica. To tutaj znajdują się ruiny jednego z pierwszych grodów piastowskich, a także słynna „Brama Ryb”, która jest jednym z symboli chrztu Polski. Dodatkowo warto się udać na spacer po malowniczym Starym Mieście w Gnieźnie, odkrywając przy tym urokliwe kawiarnie, restauracje i sklepiki z pamiątkami.

Kopalnia Soli Kłodawa w Wielkopolsce

Ciacho5, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Kopalnia Soli Kłodawa to jedno z tych niesamowitych miejsc w Wielkopolsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. To największa kopalnia soli kamiennej w Polsce. Kłodawa jest też jedyną w Europie kopalnią, w której wydobywa się sól różową. Podczas zwiedzania Kopalni Soli Kłodawa, odwiedzający mają niepowtarzalną okazję zobaczyć ogromne komory wydobywcze, tajemnicze korytarze oraz niesamowite solne formacje, które tworzą niezapomniane wrażenia wizualne. Kopalnia oferuje trasy zwiedzania, dostosowane do różnych grup wiekowych i zainteresowań, co sprawia, że jest to atrakcja dla całej rodziny. Możliwość zobaczenia, jak wygląda praca w kopalni, poznania historii wydobycia soli w regionie oraz zrozumienia znaczenia soli w historii ludzkości to wartościowe doświadczenie edukacyjne.

Wielkopolski Park Etnograficzny: skansen i więcej

Koefbac, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach to skansen, który przenosi odwiedzających w czasie, ukazując bogactwo kulturowe i tradycyjny sposób życia mieszkańców Wielkopolski. Park Etnograficzny obejmuje teren ponad 20 hektarów. Znajdują się na nim zabytkowe budowle ludowe, reprezentujące różne style architektoniczne typowe dla Wielkopolski. Od drewnianych chałup po imponujące wiatraki, każdy obiekt został starannie przeniesiony i odrestaurowany, by jak najwierniej oddać dawny klimat wiejskiego życia. Wielkopolski Park Etnograficzny to także miejsce, w którym odbywają się liczne warsztaty i pokazy rzemiosł dawnych, takich jak garncarstwo, tkactwo czy kowalstwo. Mają tu także miejsc liczne festyny, jarmarki i inne wydarzenia kulturalne. 

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie zbudowany jest w stylu neorenesansowym, dzięki czemu przypomina francuskie zamki nad Loarą. Jego architektura zwraca uwagę bogatymi zdobieniami, wysokimi wieżami oraz harmonijną symetrią, co czyni go wyjątkowo fotogenicznym i atrakcyjnym do zwiedzania. Otacza go rozległy park krajobrazowy, pełen starodrzewia, stawów i romantycznych alejek, które stanowią idealne tło dla tej wyjątkowej budowli. We wnętrzach zamku znajduje się muzeum, które przechowuje cenne zbiory sztuki, w tym zabytkowe meble, obrazy oraz kolekcję ceramiki i broni. Jest to miejsce, które łączy w sobie historyczną atmosferę z możliwością odpoczynku na łonie natury – obowiązkowy punkt wycieczki po Wielkopolsce. 

Kalisz – miasto na weekend w Wielkopolsce 

Michał Pietrzak Fotografia, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Kalisz, uznawany za jedno z najstarszych miast w Polsce, to idealne miejsce na spędzenie weekendu w Wielkopolsce. Przyciąga zarówno miłośników historii, jak i poszukiwaczy miejskich przygód. Będąc tutaj, warto pospacerować po Starym Rynku z zabytkowym Ratuszem oraz licznymi kamieniczkami, które nadają miastu niepowtarzalny charakter. Nie można też pominąć Kościoła św. Józefa, będącego perłą barokowej architektury. Park Miejski im. Tadeusza Kościuszki pozwala na chwilę zapomnieć o miejskim zgiełku, a liczne restauracje serwujące regionalne potrawy zapraszają w kulinarną podróż po wielkopolskich smakach. Wizyta w tym mieście to świetna okazja, by połączyć relaks z poznawaniem historii i kultury regionu.

Wolsztyn i parowozownia: unikalna atrakcja dla miłośników kolei

Wolsztyn to miasto położone w zachodniej części Wielkopolski, które przyciąga miłośników kolei z całego świata dzięki swojej unikalnej atrakcji – parowozowni. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie na co dzień można zobaczyć działające parowozy. Dzięki temu, odwiedzający mają niepowtarzalną okazję przejechać się historycznym składem. Odwiedzając parowozownię, można również zwiedzić muzeum kolejnictwa, które oferuje bogatą ekspozycję dotyczącą historii kolei, w tym liczne eksponaty, zdjęcia i dokumenty. Co roku w Wolsztynie odbywa się Parada Parowozów – wydarzenie, które gromadzi entuzjastów kolei z różnych zakątków globu. Warto tu być, bo parowozownia to z pewnością jedna z największych atrakcji Wielkopolski. 

Szlak Piastowski: podróż przez historyczne serce Polski

Kokoniew1, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Szlak Piastowski to niezwykła trasa turystyczna wytyczona przez Wielkopolskę i Kujawy, czyli regiony uznawane za kolebkę państwowości polskiej. To właśnie tutaj, na terenach zamieszkiwanych przez pierwszych władców dynastii Piastów, narodziły się fundamenty polskiego państwa. Podróżując Szlakiem Piastowskim, można odkryć miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii Polski, poczuć ducha przeszłości i zrozumieć, jak kształtowała się nasza narodowa tożsamość.

Punkty na Szlaku Piastowskim to: 

 • Gniezno – pierwsza stolica Polski, gdzie znajduje się Katedra Gnieźnieńska z grobem św. Wojciecha i słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi.
 • Poznań – Ostrów Tumski z Katedrą Poznańską, która jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce i miejscem pochówku pierwszych władców Polski.
 • Biskupin – rekonstrukcja pradawnego grodziska z epoki żelaza, świadectwo umiejętności i życia naszych przodków.
 • Lednica – miejsce, w którym odnaleziono „bramy” do chrztu Polski, znane z jednego z najważniejszych zjazdów w historii Polski.
 • Ostrów Lednicki – ruiny jednego z pierwszych pałaców Piastowskich oraz kościoła, kluczowe miejsce dla początków państwa polskiego.
 • Kruszwica – z Mysią Wieżą, która jest jednym z symboli legendarnych opowieści związanych z początkami państwa polskiego.
 • Strzelno – z romańskimi kościołami, które są wyjątkowymi przykładami architektury sakralnej tego okresu w Polsce.
 • Trzemeszno – gdzie znajduje się opactwo kanoników regularnych, związane z początkami państwowości polskiej.
 • Inowrocław – miasto z bogatą historią, znane z solankowych kąpieli i pięknych parków.
 • Mogilno – z klasztorem benedyktynów, będącym jednym z najstarszych w Polsce. 

Co ciekawe, największe atrakcje Szlaku Piastowskiego można też zobaczyć w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego, który położony jest przy trasie Poznań – Gniezno, w połowie drogi pomiędzy tymi miastami.

Pałac myśliwski w Antoninie: ukryty klejnot Wielkopolski

mamik / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Antonin to malownicza miejscowość w Wielkopolsce, która skrywa jeden z najbardziej urokliwych i mniej znanych zabytków regionu – pałac myśliwski. Pałac zbudowany został w pierwszej połowie XIX wieku dla księcia Antoniego Radziwiłła. Jest wyjątkowym przykładem architektury drewnianej, inspirowanej szwajcarskimi chatami myśliwskimi, co nadaje mu niezwykle malowniczy i romantyczny charakter.

Pałac w Antoninie stanowił dawniej centrum życia kulturalnego i towarzyskiego, przyciągając wiele znaczących postaci z epoki, w tym Fryderyka Chopina, który odwiedził pałac na zaproszenie rodziny Radziwiłłów. Wnętrza pałacu zachowały swój historyczny wystrój, oferując zwiedzającym wgląd w życie arystokracji z XIX wieku. Można tu podziwiać oryginalne meble, dzieła sztuki oraz liczne pamiątki związane z historią pałacu i jego słynnymi gośćmi. Odwiedziny w pałacu myśliwskim w Antoninie to także okazja do spacerów po przepięknym pałacowym parku. 

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy: spotkanie z historią

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy położone jest w pobliżu Poznania, nad malowniczym Jeziorem Lednickim. Ekspozycje muzealne przenoszą odwiedzających w czasie do X i XI wieku, prezentując codzienne życie, kulturę oraz sztukę ludności zamieszkującej tereny dzisiejszej Polski w okresie wczesnego średniowiecza. Wśród eksponatów znajdują się unikatowe artefakty archeologiczne, w tym broń, narzędzia, biżuteria oraz przedmioty codziennego użytku, które pozwolą zrozumieć, jak żyli i pracowali nasi przodkowie.

Kościół w Domachowie – najstarszy kościół drewniany w Polsce 

Kościół w Domachowie to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej, uznawany za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Jego początki datowane są na XII wiek. Zachwyca swoją prostotą i harmonią, będąc doskonałym przykładem średniowiecznej architektury drewnianej. Warto wybrać się tu przy okazji, będąc województwie wielkopolskim. 

Sanktuarium w Licheniu: duchowa podróż po Wielkopolsce

muzolph / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym to jedno z największych miejsc kultu maryjnego w Polsce, przyciągające rokrocznie tysiące pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Jest to nie tylko ważne centrum duchowości, ale także imponujący zespół architektoniczny, który zachwyca swoim monumentalnym pięknem. Głównym punktem sanktuarium jest Bazylika Matki Bożej Licheńskiej, jedna z największych świątyń w Polsce. W Sanktuarium w Licheniu znajduje się również cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej, przed którym wierni składają swoje modlitwy i prośby,  Dom Pielgrzyma oraz Muzeum Sanktuarium. To jedno z najważniejszych miejsc sakralnych, które można zobaczyć w Wielkopolsce. 

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka: przyrodnicze atrakcje Wielkopolski

Rozciągający się na północ od Poznania Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka stanowi idealne miejsce dla miłośników natury, poszukujących wytchnienia od miejskiego zgiełku. To jeden z przyrodniczych skarbów Wielkopolski, oferujący bogactwo fauny i flory oraz malownicze krajobrazy, które zachwycają o każdej porze roku. Wokół Puszczy Zielonka rozciąga się sieć ścieżek dydaktycznych i turystycznych, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki parku. Na ich trasie można też znaleźć ślady dawnych osad i grodzisk, które świadczą o bogatej przeszłości tego regionu.

Atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce: zabawa i edukacja w jednym

Sprawdź, które wielkopolskie atrakcje gwarantują nie tylko świetną zabawę dla dzieci, ale również możliwość spędzenia czasu w sposób edukacyjny i aktywny. Oto najciekawsze atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce.

 • Palmiarnia Poznańska – egzotyczna przygoda w sercu miasta, gdzie można podziwiać rośliny z różnych stron świata. To fantastyczne miejsce dla małych odkrywców, którzy chcą poczuć klimat dżungli bez wyjeżdżania za granicę.
 • Nowe Zoo w Poznaniu – ogromny teren z różnorodnymi gatunkami zwierząt z całego świata. Safari, plac zabaw oraz możliwość uczestniczenia w karmieniu niektórych zwierząt to tylko niektóre z atrakcji, które czekają tu na najmłodszych. 
 • Park Linowy Malta w Poznaniu – atrakcja Poznania dla małych poszukiwaczy przygód, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Różnorodne trasy, zjazdy na tyrolce i mosty linowe to doskonała zabawa i okazja do przełamania własnych lęków.
 • Muzeum Piernika w Poznaniu – interaktywne warsztaty pieczenia pierników, gdzie dzieci mogą nauczyć się, jak powstają te słodkości i samodzielnie wziąć udział w ich tworzeniu.
 • Biskupin – archeologiczny rezerwat muzealny, który przenosi w czasie do epoki żelaza. Możliwość zobaczenia, jak żyli nasi przodkowie, oraz udział w warsztatach rzemieślniczych to niezwykła lekcja historii na żywo.
 • Wielkopolski Park Narodowy – idealne miejsce na rodzinne wycieczki pośród natury.
 • Park Miniatur Szlaku Piastowskiego – tutaj dzieci mogą zobaczyć w miniaturze najważniejsze zabytki Wielkopolski, co jest świetnym sposobem na połączenie zabawy z edukacją historyczną.
 • Kopalnia Soli Kłodawa – oferuje różnorodne trasy dydaktyczne. To doskonałe miejsce na rodzinny wypad. 

To najważniejsze atrakcje, ale nie jedyne w Wielkopolsce, która jest jednym z najbardziej różnorodnych i fascynujących regionów w Polsce.

Wielkopolska oferuje również ciekawe atrakcje, które nie są związane ze zwiedzaniem. To szereg doświadczeń, które mogą stać się prawdziwą przygodą dla odwiedzających. Na przykład:

 • Lot balonem nad Poznaniem – niezapomniane widoki z perspektywy ptaka, możliwość podziwiania rozległych krajobrazów z powietrza.
 • Jazda sportowym samochodem po torze wyścigowym – spełnienie marzeń dla miłośników szybkości i adrenaliny.
 • Lot motoparalotnią w Śremie – ekscytująca przygoda i niepowtarzalna okazja, aby podziwiać malownicze krajobrazy Wielkopolski z zupełnie nowej perspektywy.
 •  Jazda OFF ROAD 4×4 – szansa na sprawdzenie swoich umiejętności za kierownicą w terenie, gdzie błoto, nierówności i naturalne przeszkody stają się elementem ekscytującej przygody.

Te i wiele innych doświadczeń dla odwiedzających Wielkopolskę znajdziecie na Prezentmarzen.com.

Przeczytaj również

Humanistka z krwi i kości, wielbicielka prostego języka i przyjaznej komunikacji. Matka Polka wielozadaniowa. Ciekawa świata optymistka, która wierzy, że cel to marzenie z datą realizacji. Na blogu pisze treści o tematyce lifestylowej.