W poszukiwaniu ekstremalnych emocji i niezapomnianych doświadczeń, wiele osób decyduje się na skok na bungee lub Dream Jump. Te dwie odmiany skakania z wysokości, choć różne, łączy jedno – dają poczucie wolności, ekscytacji i nieograniczonych możliwości. Skoki te oferują uczestnikom nie tylko możliwość przełamania własnych granic, ale także szansę na zobaczenie świata z zupełnie innej perspektywy. Zobacz listę 10 najwyższych punktów na świecie, z których można wykonywać skoki na bungee i Dream Jump!

TOP 10 najwyższe Bungee i Dream Jump na świecie

Skakanie na bungee wywodzi się od tradycyjnych rytuałów na wyspach Vanuatu, gdzie młodzi mężczyźni skakali z wieży z elastyczną liną przyczepioną do nóg. Dzisiaj, skoki na bungee są znane i cenione na całym świecie, a obiekty do nich służące stanowią prawdziwe inżynierskie dzieła sztuki.

Dream jump, z kolei, to stosunkowo nowa forma rozrywki ekstremalnej, która łączy w sobie elementy skakania na bungee, spadochroniarstwa i lin zjazdowych. Ta unikatowa kombinacja daje uczestnikom jeszcze więcej swobody ruchu i pozwala na wykonanie różnych ewolucji w powietrzu.

O szczegółach różnic między dream jump a skokiem na bungee można przeczytać w artykule: Czym różni się Dream Jump od skoku na bungee?

10. Kaivopuisto – Helsinki, Finlandia – 150 metrów

Bungee Jumping Kaivopuisto, Finlandia, wysokość 150 metrów

W Helsinkach znajduje się miejsce do bungee jumping z podwieszanej platformy nad zatoką. Kaivopuisto oferuje skok z wysokości 150 metrów, a panoramiczne widoki na Zatokę Fińską dodają mu uroku.

9. Most nad Wodospadami Wiktori – Zambia, Zimbabwe – 152 metry

Most nad Wodospadami Wiktorii w Zimbabwe, skok na bungee możliwy z wysokości 152 metrów

Skok na bungee z mostu nad Wodospadami Wiktorii z wysokości 152 metrów to połączenie adrenaliny z niezwykłym pięknem przyrody. Wodospady Wiktorii są jednym z najbardziej spektakularnych widoków na świecie.

8. Most Niouc – Niouc, Szwajcaria – 190 metrów

Skok na bungee z mostu Niouc w Szwajcarii odbywa się z wysokości 190 metrów

Most Niouc w Szwajcarii oferuje skok z wysokości 190 metrów. Zlokalizowany w malowniczej części kraju, oferuje zapierające dech widoki na góry i doliny.

7. Most Europabrücke – Innsbruck, Austria – 192 metry

Most Europabrücke w Austrii, skok na bungee z wysokości 192 metrów

Most Europabrücke w Austrii znajduje się nieopodal Innsbrucka i oferuje skok z wysokości 192 metrów. Wyjątkowa lokalizacja w Tyrolu i panoramiczne widoki na okolice dodają temu miejscu uroku.

6. Most Bloukrans – Plettenberg Bay, RPA – 216 metrów

Most Bloukrans w RPA umożliwia skok z wysokości 216 metrów

W Południowej Afryce znajduje się Most Bloukrans, który z wysokością 216 metrów jest najwyższym komercyjnym miejscem do bungee jumping’u w Afryce. Widok na okolicę jest nie mniej imponujący.

5. Zapora Verzasca – Ticino, Szwajcaria – 220 metrów

Zapora Verzasca w Szwajcarii, skok na bungee z wysokości 220 metrów

Zapora Verzasca w Szwajcarii, miejsce znane z filmu o Jamesie Bondzie, oferuje skoki z wysokości 220 metrów.

Sceny z filmu James Bond, na tle zapory Verzasca, możecie zobaczyć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=dLF3XDHKm9Y&ab_channel=DBFilmScenes

4. Macau Tower – Macau, Chiny – 233 metry

Niepozornie wyglądająca wieża Macau, pozwala przeżyć emocje towarzyszące skokowi z wysokości 233 metrów

Macau Tower w Chinach to wieża oferująca skok z wysokości 233 metrów. Jest to atrakcja zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Macau.

3. Dream Tower – Szczecin, Polska – 252 metry

Dream Jump z Big Tower w Szczecinie jest realizowany z wysokości 222 metrów. Swobodne spadanie trwa aż 8 sekund!

Topowe miejsce w Polsce, czyli Dream Tower w Szczecinie, z wysokością 252 metrów, to nie tylko najwyższy obiekt do dream jump w Polsce, ale także jeden najwyższych punktów do skoków na świecie! Big Tower jest uznawana za najwyższy punkt na świecie do wykonywania komercyjnych skoków. Jednocześnie, niektóre rankingi nie uwzględniają wieży w Szczecinie z uwagi na to, że skoki odbywające się z tego punktu to Dream Jump.

2. Most Zhangjiajie – Park Shiniuzhai, Chiny – 260 metrów

Skok nad wielkim kanionem Zhangjiajie odbywa się z wysokości aż 260 metrów! Z racji na to, że TOP 1 nie zawsze umożliwia komercyjne skoki na bungee, niektórzy uznają, że to właśnie Zhangjiajie jest najwyższym punktem.

W Parku Shiniuzhai w Chinach znajduje się most Zhangjiajie, który oferuje skok na bungee z wysokości 260 metrów. Z uwagi na to, że możliwość skoków z TOP 1 jest mocno ograniczona, wiele osób uznaje właśnie Zhangjiajie za najwyższy punkt w rankingach.

1. Royal Gorge Bridge – Kolorado, USA – 265 metrów

Tak wygląda skok z Royal Gorge Bridge w Koloradu, z rekordowej wysokości 265 metrów!

Aktualnie najwyższy punkt do skoków, to Royal Gorge Bridge w USA, który oferuje skoki z wysokości 265 metrów. Jednak warto zauważyć, że w pełni komercyjne skoki nie są już organizowane jak kiedyś. Skok jest możliwy tylko podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń.

Miejsca do skoków z wysokości w Polsce

Nie musisz podróżować po całym świecie w poszukiwaniu ekstremalnych doznań towarzyszących skokowi z wysokości. Poza wspomnianym Big Tower w Szczecinie, jest wiele miejsc w Polsce wartych uwagi. Oto kilka propozycji: