Tatuaż – co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz?

młoda kobieta z tatuażami na ciele

Pierwsza wizyta w studiu tatuażu to spore przeżycie, któremu zwykle towarzyszy wiele pytań i wątpliwości. Dziś postaramy się rozwiać przynajmniej część z nich, podpowiadając co warto wiedzieć nim zdecydujesz się na tatuaż i jak przygotować się do jego wykonania. Właściwe przygotowanie jest bowiem kluczem do zachowania zdrowej skóry i odpowiedniego wyglądu tatuażu.

Wybór wzoru

Obojętnie czy decydujesz się na dużą grafikę czy na tatuaż w skali mikro, wzór trzeba dobrze przemyśleć. W końcu będzie Ci on towarzyszył przez resztę życia. Kształt, wypełnienie, styl, kolor – to wszystko składa się na ostateczny efekt. Skarbnicą wzorów i inspiracji są np. Pinterest i Tumblr. Projekt może wykonać też dla Ciebie tatuażysta.

kobieta i mężczyzna wybierają wzór tatuażu

Wybór tatuażysty

Wybranie odpowiedniej osoby, która zrobi Ci tatuaż w dużym stopniu decyduje o jego efekcie końcowym. Każdy artysta ma swoją ulubioną stylistykę, dlatego warto wcześniej skonsultować ze studio, kto Twój pomysł zrealizuje najlepiej. Warto przeglądać też fanpage na Facebooku i Instagramie, gdzie studia tatuażu regularnie publikują efekty swojej pracy.

O czym warto pamiętać przed wizytą w studiu tatuażu?

Pamiętaj by przed wizytą w studiu tatuażu nie opalać się, nie przyjmować leków rozrzedzających krew oraz nie spożywać alkoholu. Nie wolno także na własną rękę smarować skóry maściami przeciwbólowymi (mogą one np. utrudniać wchłanianie tuszu). Studia tatuażu dysponują sprawdzonymi preparatami, które otrzymasz na miejscu.

Wykonanie

Zanim tatuażysta wykona tatuaż, najpierw naniesie na skórę wzór na zasadzie tatuażu zmywalnego, byś mógł zobaczyć będzie wyglądał na ciele. Na tym etapie możesz jeszcze zgłosić poprawki. Kiedy już wzór zostanie przez Ciebie ostatecznie zaakceptowany, rozpocznie się etap właściwego wykonania tatuażu. Czas potrzebny do realizacji to kwestia indywidualna, w największym stopniu zależna od wybranego przez Ciebie wzoru. Na mały tatuaż wystarczy ok. 30 minut, na duży trzeba czasem nawet kilku spotkań.

tatuażysta przeciera gotowy tatuaż na ramieniu mężczyzny

Czy wykonanie tatuażu boli?

Tak. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym wykonywany jest tatuaż, jego wielkości i Twojego progu bólu. Najbardziej bolesne jest wypełnianie tatuażu. Dużo bólu sprawiają także wzory wykonywane na kościach.

Pielęgnacja

Na świeży tatuaż zostanie nałożony opatrunek. Po jego zdjęciu tatuaż należy umyć ciepłą wodą z płynem do higieny intymnej lub mydłem antybakteryjnym. Tatuaż to rana, o którą trzeba dbać zachowując szczególną higienę. Wytatuowane miejsce może przez jakiś czas być spuchnięte, zaczerwienione, obolałe, podczas pierwszej nocy może pojawić się gorączka. Bez obaw, to normalne. Przez około 2 tygodnie należy kilka razy dziennie smarować tatuaż maścią dostępną w aptece lub taką kupioną w studio. Pod żadnym pozorem nie wolno tatuażu drapać ani usuwać łuszczącego się kolorowego naskórka. Po upływie około dwóch miesięcy tatuaż powinien już być utrwalony. Żeby jednak zachować żywe kolory motywu, najlepiej konserwować je olejkiem migdałowym i oczywiście uważać ze słońcem.

Po całkowitym wygojeniu tatuażu pozostaje tylko cieszyć się jego widokiem i… zbierać fundusze na następny. Robienie tatuaży wciąga!

Ania
Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.