Pierwsza wizyta w studiu tatuażu to spore przeżycie, któremu zwykle towarzyszy wiele pytań i wątpliwości. Dziś postaramy się rozwiać przynajmniej część z nich, podpowiadając, co warto wiedzieć, nim zdecydujesz się na tatuaż i jak przygotować się do jego wykonania. Właściwe przygotowanie jest bowiem kluczem do zachowania zdrowej skóry i odpowiedniego wyglądu tatuażu.

Pierwszy tatuaż – co warto wiedzieć przed zrobieniem nowego tatuażu? 

Zaplanuj swój pierwszy tatuaż – wybór wzoru

Obojętnie czy planujesz dużą grafikę czy na tatuaż w skali mikro, wzór trzeba dobrze przemyśleć. W końcu będzie Ci on towarzyszył do końca życia. Miejsce na ciele, kształt, wypełnienie, styl, kolor – to wszystko składa się na ostateczny efekt. Skarbnicą wzorów i inspiracji są np. Pinterest i Tumblr. Projekt może wykonać też dla Ciebie tatuażysta. Pamiętaj tylko, by nie ulegać presji znajomych. Decyzja o pierwszym tatuażu powinna być dojrzała i przemyślana, nie warto ulegać chwilowej modzie 🙂

kobieta i mężczyzna wybierają wzór tatuażu

Wybór tatuażysty – co musisz wiedzieć, by wybrać odpowiedniego artystę

Zanim zdecydujesz się na tatuaż, wybierz konkretny wzór, a następnie rozpocznij poszukiwania studia tatuażu. Nie warto decydować się na pierwszego lepszego tatuatora. Wybranie odpowiedniej osoby, która zrobi Ci tatuaż, w dużym stopniu decyduje o jego efekcie końcowym. Każdy artysta ma swoją ulubioną stylistykę, dlatego warto wcześniej skonsultować ze studio, kto Twój pomysł zrealizuje najlepiej. Warto przeglądać też fanpage na Facebooku i Instagramie, gdzie studia tatuażu regularnie publikują efekty swojej pracy. Przydatne również może okazać się sprawdzenie opinii w Google.

O czym warto pamiętać przed wizytą w studiu tatuażu?

  • Pamiętaj by nie opalać się przed wizytą w tattoo studio.
  • Ważne jest również, aby nie przyjmować leków rozrzedzających krew oraz nie pić alkoholu.
  • Nie wolno także na własną rękę smarować skóry maściami przeciwbólowymi (mogą one np. utrudniać wchłanianie tuszu). Studia tatuażu dysponują sprawdzonymi preparatami, które otrzymasz na miejscu.
  • Warto zadbać również o zminimalizowanie stresu. Wtedy podejdziesz do tego świadomie i przekonasz się, że tatuaż to naprawdę nic strasznego. 
Mężczyzna wykonujący tatuaż kobiecie

Wykonanie – przygotowanie do tatuażu

Powinieneś wiedzieć, że zanim tatuator wykona tatuaż, najpierw przygotuje Twoją skórę. Następnie naniesie na nią wzór na zasadzie tatuażu zmywalnego, byś mógł zobaczyć będzie wyglądał na ciele. Na tym etapie możesz jeszcze zgłosić poprawki. Kiedy już wzór zostanie przez Ciebie ostatecznie zaakceptowany, rozpocznie się etap właściwego wykonania tatuażu przy pomocy specjalnego urządzenia z igłą. Czas potrzebny do tatuowania to kwestia indywidualna, w największym stopniu zależna od wybranego przez Ciebie wzoru, kolorów i konturów. Na mały tatuaż wystarczy ok. 30 minut, na duży trzeba czasem nawet kilku sesji.

Czy wykonanie tatuażu boli?

Tak. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym wykonywany jest tatuaż, jego wielkości i Twojego progu bólu. Najbardziej bolesne jest wypełnianie tatuażu. Dużo bólu sprawiają także wzory wykonywane na kościach m.in. stopie czy żebrach. Wybór miejsca z większą ilością tkanki tłuszczowej może zmniejszyć dyskomfort.

Pielęgnacja tatuażu – co warto wiedzieć

  • Na świeży tatuaż zostanie nałożony opatrunek.
  • Po jego zdjęciu tatuaż należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem płynu do higieny intymnej lub mydłem antybakteryjnym.
  • Tatuaż to rana, o którą trzeba dbać zachowując szczególną higienę. Wytatuowane miejsce może przez jakiś czas być spuchnięte, zaczerwienione, obolałe, podczas pierwszej nocy może pojawić się gorączka. Bez obaw, to normalne. Przez około 2 tygodnie należy kilka razy dziennie smarować tatuaż maścią dostępną w aptece lub kremem do tatuażu kupionym w studio.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno tatuażu drapać ani usuwać łuszczącego się kolorowego naskórka.

Po upływie około dwóch miesięcy tatuaż powinien już być utrwalony. Żeby jednak zachować żywe kolory motywu, najlepiej konserwować je olejkiem migdałowym. Należy też na jakiś czas zrezygnować z solarium oraz nie wystawiać skóry na słońce, ponieważ może to doprowadzić do jej podrażnienia i przedłużyć gojenie tatuażu. Po zagojeniu wzoru, warto pamiętać o używaniu kremu z filtrem w miejscu „dziary”, aby prawidłowo zabezpieczyć skórę. Działanie promieni słonecznych może niekorzystnie wpłynąć na wygląd i trwałość tatuażu.

Po całkowitym wygojeniu tatuażu pozostaje tylko cieszyć się jego widokiem i… zbierać fundusze na następny. Robienie tatuaży wciąga!

Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.