Napój bogów, środek płatniczy, ulubiony przysmak – tym właśnie od ponad 4000 lat, z biegiem czasu, stawała się czekolada. Jej pojawienie się w Europie zawdzięczamy (podobnie jak kalendarz, wiedzę na temat hodowli pszczół, obserwatoria astronomiczne i wiele innych), starożytnym Majom. Początkowo napój ten przyrządzano z prażonych (w sposób podobny, jak przy przygotowywaniu popcornu) ziaren kakaowca. Po przetarciu mieszano je z ostrą papryczką chilli, wodą i skrobią ziemniaczaną. Z pewnością nie smakował, jak znane nam dzisiaj kakao. Nie bez powodu nazywano go “gorzką wodą”. Jednak pomimo niezbyt przystępnego smaku, zarezerwowany był wyłącznie dla mistrzów ceremonii, którzy wypijali go podczas odprawiania rytuałów. Po jakimś czasie, majowie zaczęli stosować ziarna kakaowca jako środek płatniczy, wymieniając je na inne potrzebne dobra. Warto przypomnieć, że w ich kulturze nie istniały pieniądze, nabywanie czegokolwiek odbywało się wyłącznie na zasadzie wymiany na inny towar.

ziarna kakao

Wiele tysięcy lat później, napój dotarł na dwór hiszpański. Jednak z uwagi na nie najlepszy smak i wysoką cenę, nie należał do ulubionych. Dopiero w XVII wieku, kiedy zaczęto dodawać do niego miód, zyskał na popularności. 

By uzyskać taką formę czekolady, jaką znamy dziś, trzeba było czekać aż do XIX wieku. Szacuje się, że w 1828 roku, holenderski cukiernik Casparus van Houten stworzył pierwszą prasę do miazgi kakaowej. Natomiast w 1847 roku, brytyjczyk Joseph Fry wykonał pierwszą tabliczkę czekolady. 

Czekolada dzisiaj jest uwielbiana przez miłośników słodyczy na całym świecie. Jest bogata w składniki odżywcze, jej jedzenie powoduje wydzielanie endorfin co prowadzi do poprawy nastroju a nawet łagodzenia bólu. Uważa się ją także za afrodyzjak. Mówi się, że słynny Casanova do uwodzenia kobiet używał właśnie pitnej czekolady. Nic więc dziwnego, że tak cenny przysmak zyskał swój dzień obchodzony hucznie przez jego miłośników. Kiedy jest dzień czekolady na świecie, a kiedy celebrujemy dzień czekolady w Polsce?

Płynna czekolada

Kiedy jest dzień czekolady?

Smakołyk uwielbiany przez łasuchów na całym świecie nie mógłby obyć się bez swojego święta. Jednak kiedy jest dzień czekolady? W Polsce obchodzony jest 12 kwietnia, natomiast światowy dzień czekolady przypada na 7 lipca. Nie jest to data przypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia, w 1550 roku ziarna kakaowca po raz pierwszy dotarły do Europy. Stało się to za sprawą Krzysztofa Kolumba, który powracając z jednej z wypraw, przywiózł na Stary Kontynent znaczną ilość ziaren. Ogólnopolski dzień czekolady był celebrowany po raz pierwszy w 2009 roku. 

Na całym świecie obchodzone są także inne święta związane z czekoladą. Przykładowo 10 stycznia obchodzony jest dzień czekolady gorzkiej (najzdrowszej ze wszystkich rodzajów czekolad), 31 stycznia to dzień gorącej czekolady, 28 lipca – dzień mlecznej czekolady, a 22 września – dzień białej czekolady. Jak widać, okazji do świętowania jest cała masa. 

 Dzień czekolady – w jaki sposób świętować?

Jak celebrować dzień czekolady w Polsce? Pomysłów nie brakuje. By zgłębić wiedzę na temat powstawania tego niezwykłego smakołyku, można odwiedzić Muzeum czekolady w Poznaniu i poznać tajniki procesu produkcji. Inny sposób, umożliwiający zdobycie wiedzy praktycznej, to wybranie się na warsztaty czekoladowe, gdzie osoba obdarowana, pod okiem doświadczonych cukierników pozna cały proces powstawania wyrobu i będzie mogła nauczyć się tworzenia przysmaków czekoladowych według własnych preferencji. Kreatywni smakosze, którzy jednak nie czują się najlepiej w kuchni mogą skomponować własną czekoladę, wybierając rodzaj, smak i dodatki, a mistrzowie cukiernictwa, w profesjonalnej manufakturze czekolady zajmą się realizacją i zadbają, aby zamówienie dotarło do klienta jak najszybciej. 

Chłopiec świętujący dzień czekolady

W Polsce organizowanych jest wiele wydarzeń celebrujących dzień czekolady. Przykładowo, można wybrać się do Kargowej, w woj. lubuskim, gdzie co roku odbywa się święto czekolady zrzeszające jej miłośników z całej Polski. To rejon w naszym kraju, który słynie z przepysznych, czekoladowych przysmaków. W tym dniu, w Kargowej organizowane są zawody, pokazy, prezentacje i degustacje w czasie których spróbować można zarówno klasycznych, jak i nietypowych słodkich wyrobów przygotowanych przez lokalnych cukierników.

Czekolada nie tylko w formie tabliczki!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w XVIII wieku, czekolada była sprzedawana w aptekach, na receptę.  Naukowcy twierdzą, że lecznicza dawka czekolady to 30 g dziennie, w przeliczeniu na kostki – 3. Według statystyk, przeciętny Polak zjada w ciągu roku 5 kg, a więc biorąc pod uwagę zalecenia naukowców – jemy jej o połowę za mało. W tej konkurencji zdecydowanie prowadzą Szwajcarzy, którzy zjadają średnio 120 tabliczek czekolady/osobę rocznie!

Tutaj warto zauważyć, że pomysłów i sposobów na jedzenie czekolady jest mnóstwo. Występuje ona już nie tylko w klasycznej tabliczce, ale również w formie wymyślnych pralin, słodkich kostek do rozpuszczania w mleku, lub figurek w ciekawych kształtach, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością jako nietuzinkowe prezenty na różne okazje. 

Słodycze na dzień czekolady

Prawdziwym hitem na rynku gastronomicznym są pijalnie czekolady zlokalizowane w całej Polsce. Tam, można spróbować jej w płynnej formie – do picia. Takie miejsca oferują bardzo bogate menu, w którym znaleźć można wiele rodzajów, smaków i wariantów tego przysmaku, dzięki czemu, każdy znajdzie idealną propozycję dla siebie. Często w takich miejscach spróbować można bardzo nietypowych połączeń, np. czekolady z pieprzem, chilli lub z dodatkami alkoholi. Warto spróbować również czekoladowego fondue, czyli płynnej czekolady, w której moczymy świeże owoce. 

Smakosze czekolady zaznaczają jednak, że aby w pełni poczuć prawdziwy smak czekolady, nie powinniśmy jej gryźć, a jedynie poczekać aż rozpuści się w ustach. Dobra jakościowa czekolada inny smak będzie miała bowiem na początku, w trakcie oraz po całkowitym rozpuszczeniu. To z pewnością wymaga nie lada cierpliwości i wytrwałości, szczególnie w przypadku prawdziwych łasuchów. Eksperci zachęcają również do spróbowania połączenia czekolady z innymi, słonymi przekąskami, np deską serów. Choć wydaje się to dość kontrowersyjne, taki sposób degustacji ma wydobyć ze słodkiego przysmaku zupełnie inny smak. 

Chwile relaksu z czekoladą

Czekolada to nie tylko rozkosz dla podniebienia. Ten smakołyk ma w sobie wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych, dzięki czemu chętnie wykorzystuje się go chociażby w kosmetyce. Czekolada przede wszystkim bardzo dobrze nawilża i natłuszcza skórę. Osoby zmagające się z problemem cellulitu z pewnością docenią teobrominę i kofeinę zawartą w ziarnach kakaowca. Te dwa składniki wspomagają proces uwalniania tłuszczu, co w efekcie  ujędrnia skórę, czyni ją gładszą i bardziej elastyczną. Na rynku dostępnych jest wiele linii kosmetyków z ziarnami kakaowca, które nie tylko odżywiają i upiększą ciało, ale ich przyjemny zapach ułatwi odprężenie i głęboki relaks.

Wiele salonów masażu oferuje zabiegi na ciało, które wykorzystują dobroczynne działanie czekolady. Jednym z najchętniej wybieranych zabiegów jest Czekoladowa Euforia dla ciała. To kompleksowy rytuał, który rozpoczyna się wykonaniem oczyszczającego i wygładzającego peelingu. Ma pobudzić krążenie i poprawia przyswajanie składników używanych w kolejnych etapach zabiegu. Następnie masażystka wykonuje relaksujący masaż wykorzystując olejek lub maskę z dodatkiem czekolady. Uwalnia ona przyjemny zapach, co sprzyja odprężeniu i wyzwala przyjemne skojarzenia. Po skończonej pielęgnacji skóra jeszcze przez długi czas jest miękka, nawilżona i pokryta słodkim zapachem. 

masaż na dzień czekolady

Kilka ciekawostek odnośnie święta czekolady

  • Jeden z najpopularniejszych i największych festiwali czekolady na świecie – Eurochocolate, odbywa się we Włoszech, w Perugii. To okazja do zapoznania się z niezwykłymi czekoladowymi wyrobami. Przygotowują je mistrzowie w tej dziedzinie przybywający na miejsce z różnych zakątków świata. Jednak jedną z największych atrakcji festiwalu jest tworzenie przez artystów imponujących, czekoladowych rzeźb. Nawiązują do tematu przewodniego, który zmieniany jest co roku. Figury wykuwa się w wielkich blokach czekoladowych, a co najlepsze – obserwujący mogą zajadać się kawałkami przysmaku, pozostającymi po rzeźbieniu. 
  • Niezwykle ciekawym wydarzeniem, szczególnie dla miłośników mody, jest Festiwal Czekolady w stolicy Francji – Salon du Chocolat. Podczas niego organizowane są pokazy mody, w czasie których modelki występują w imponujących sukniach wykonanych w całości z czekolady, przyozdobionych pralinkami. Równolegle, na miejscu odbywa się konkurs The World Chocolate Masters™, gdzie oceniani są producenci najlepszych wyrobów czekoladowych, z całego świata. Zwycięzca otrzymuje nagrodę Chocolate Awards.
  • Pewnie większość osób jest w stanie wymienić trzy podstawowe rodzaje czekolady – gorzką, mleczną oraz białą. Jednak nie każdy ma świadomość, że od 2009 roku, dzięki szwajcarsko-belgijskiemu koncernowi Callebaut, mamy nowy – czwarty z kolei rodzaj czekolady – czekoladę ruby. Jest ona różowa, a jej kolor wynika z używania do produkcji nie fermentowanych, surowych ziaren kakaowca, który mają czerwono-różowy odcień. Z tego powodu, w smaku nie przypomina klasycznej gorzkiej czy mlecznej czekolady , jest raczej zbliżona do białej. Nie jest zachwalana przez koneserów, traktowana jest raczej jako ciekawostka.

Czekolada zjednała sobie miłośników na całym świecie, chyba nie ma osoby, która nie znałaby tego słodkiego przysmaku. Wiele osób rezygnuje z niej przez wysoką zawartość cukru i tłuszczu. Jednak wszystko zależy od tego, jaki rodzaj czekolady wybierzemy. Nie warto wyrzekać się chociażby czekolady gorzkiej z wysoką zawartością kakao. Jest znacznie mniej kaloryczna, a przy tym bogata w cenne wartości odżywcze. Światowy dzień czekolady to świetna okazją, by każdy jeszcze lepiej poznał ten przysmak i przekonał jak się wspaniałe korzyści może nam przynieść, o ile tylko jest jedzona z umiarem. 

Monika, zwana również Aurelią, to copywriter z prawdziwego zdarzenia. Potrafi każdy niemal temat rozgryźć opisując aspekty znane tylko profesjonalistom. Nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych, cuda wymagają jedynie dłuższego oczekiwania.