Social media z każdej strony bombardują nas pojęciem strefy komfortu. Internetowi doradcy każą ją nam opuścić, wyzwolić się. Ale co to właściwie znaczy, czym ona jest? W tym artykule zastanowimy się nad tym pojęciem. Zdobędziesz po nim niezbędną wiedzę, aby móc zdiagnozować, gdzie jest Twoja strefa komfortu, jak z niej wyjść i czy chcesz to robić!

opuszczanie strefy komfortu

Co to jest strefa komfortu?

Strefa komfortu jest pojęciem, które z pewnością znasz ze słyszenia i na pewno chociaż częściowo je rozumiesz. Jest to bezpieczne miejsce, jednak nie w sensie fizycznym, a emocjonalnym. Strefą komfortu więc nazwiemy na przykład Twoją pracę, w której od lat masz dokładnie te same obowiązki i zajmujesz jedno stanowisko. Będzie to również brak zainteresowań i hobby, kiedy cały wolny czas poświęcasz na telewizję i sen. Jest to więc taka sytuacja życiowa, w której robisz tylko to, co dobrze znasz. Pielęgnujesz swoje rytuały i przyzwyczajenia. Tworzymy ją sobie naturalnie, ponieważ podświadomie dążymy do poczucia bezpieczeństwa a rutyna nam je zapewni. Jest to jednak złudne. Nie stawiając sobie wyzwań nie mamy szansy na rozwój. Nigdy nie zdobędziesz awansu ani podwyżki, jeśli nie wykażesz chęci. Nie schudniesz od oglądania blogów trenerek fitnessu ani nie wyjedziesz na wakacje, jeżeli na nie nie odłożysz pieniędzy. 

Rutyna daje pełne bezpieczeństwo, ale to emocje związane ze złamaniem jej są naszą szansą na samorozwój. Sprawdź, co zrobić, aby wyjść ze swojej strefy komfortu!

Jak wyjść ze strefy komfortu?

Czy w takim razie wszystkie nasze przyzwyczajenia są automatycznie czymś złym? W żadnym wypadku! Tak naprawdę strefa komfortu też nie jest zła. Stanowi po prostu poważne ograniczenie dla rozwoju. Kiedy jako dzieci uczyliśmy się jeździć na rowerze wielokrotnie upadliśmy. Przepłaciliśmy to wieloma siniakami, otarciami i bólem. To właśnie było wyjściem ze strefy komfortu! Znaliśmy bezpieczeństwo zabawy w piaskownicy, jednak mieliśmy chęć czegoś nowego. Chcieliśmy się nauczyć jazdy na rowerze. Był to cel, który sami sobie postawiliśmy, czasami ktoś nam w tym pomagał, motywował nas. Dzięki temu, że mały Ty kilka razy upadłeś, duży Ty ma szansę na udział w maratonie! Wychodząc ze strefy komfortu płacisz niewielką cenę w postaci napięcia czy stresu, jednak nagroda jest nieporównywalnie większa. Czy gdybyś teraz miał jeszcze raz podjąć tę samą decyzję – zrezygnowałbyś z nauki jazdy na rowerze?

Wychodzenie ze strefy komfortu

Zastanawiasz się może teraz, jak wyjść ze swojej strefy komfortu? Nie znajdziesz nigdzie uniwersalnej recepty – ona jest w Tobie! Możesz jedynie skorzystać ze wsparcia i inspiracji, które pomogą Ci patrzeć w odpowiednim kierunku oraz zmotywować się do nowego. Wiele osób rozpoczyna rok postanowieniami. Wyłam się i zmień swoje życie teraz! Nie diametralnie – wystarczy troszkę. Drastyczne zmiany są trudne, te mniejsze ułatwią Ci osiągnięcie sukcesu i tym samym motywują do dalszych wyzwań! Pozwól sobie na spontaniczność a na pewno nie pożałujesz!

Szukając sposobu na pierwszy krok podczas wychodzenia ze strefy komfortu spróbuj kursów językowych! Pewnie od wielu lat obiecujesz sobie, że poprawisz swój język angielski, albo w końcu zaczniesz uczyć się hiszpańskiego. Samemu to faktycznie może być trudne. Jednak w naszej ofercie znajdziesz małą pomoc – voucher na dostęp do platformy online, na której możesz poznawać nowe języki w przystępnej i nowoczesnej formie. Wystarczy wykupić dostęp – może na początek 6 miesięcy? Ten nawet niewielki wydatek to będzie już Twój pierwszy krok poza strefę komfortu – brawo! Teraz wybierz sobie wygodną porę w ciągu dnia i poświęcaj na naukę chociaż pół godziny. Dzięki temu w tygodniu będziesz miał aż 2,5 godziny! Na raz to dość dużo, jednak jeśli rozłożysz to na kilka dni, to zobaczysz, jak łatwo jest zdobywać nowe umiejętności. Wystarczy tylko zacząć!

nauka języka angielskiego

Sportowe emocje – aktywne opuszczanie strefy komfortu

Pewnie często, scrollując media społecznościowe, zastanawiasz się skąd ludzie biorą energię na poznawanie coraz to nowych dyscyplin sportowych. Jakim cudem z własnej woli wychodzą biegać, kiedy na zewnątrz jest 5 stopni? Czemu godzą się na ciągłe zakwasy i siniaki? Oni już poczuli nagrodę, która czeka za opuszczenie strefy komfortu. Ty też możesz! Możliwe, że nie spodoba Ci się bieganie lub jazda na rolkach, kiedy wybierzesz się sam i nieprzygotowany. Od czego jednak są trenerzy? Nie bój się prosić o pomoc! Adekwatna ocena własnych możliwości jest bardzo ważna. Możliwe, że potrzebujesz kilku wskazówek specjalisty, aby poczuć powołanie i znaleźć swoją prawdziwą pasję. Wrócę jeszcze na moment do roweru – początkowo ktoś Cię prowadził, łapał i tłumaczył, co robić, prawda? 

 Etapy wychodzenia ze strefy komfortu

Jak zostało wspomniane wcześniej, nie porywamy się z motyką na Słońce. 🙂 Sprawdź, jakie są etapy wychodzenia ze strefy komfortu! Pamiętaj, że każdy z nich trwa dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Powolne zmiany mają większą szansę, aby stać się nawykiem!

STREFA KOMFORTU

Tutaj rozpoczynamy przygodę. Przemyśl dokładnie, jakie masz przyzwyczajenia i do czego chcesz dążyć. Postaw sobie cele: pośrednie i główny. Jak może to wyglądać? Wyobraź sobie, że docelowo chcesz schudnąć 10 kg. Twoim pierwszym celem może być wizyta u dietetyka. Dostaniesz tam garść cennych porad, jadłospis lub wskazówki. Pierwszy krok zaliczony! Kolejnym będzie cel na nadchodzący tydzień: zrzucić 1 kg. Po miesiącu może czekać na Ciebie kolejne wyzwanie: stracić łącznie 4 kg! Takie rozłożenie oczekiwań wobec siebie i odpowiednie zaplanowanie ułatwi Ci zadanie. Zrzucenie 10 kg brzmi strasznie, jednak 1 kg już nie tak bardzo, prawda?

STREFA STRACHU

To jest pierwsze, najtrudniejsze wyzwanie, które pojawi się na Twojej drodze do lepszego życia. W tym momencie podświadomie będziesz z całych sił szukać wymówek i usprawiedliwiać niepowodzenia. Udało Ci się pobiegać w poniedziałek, ale we wtorek wiał wiatr, w środę bolał Cię brzuch a w czwartek był nowy odcinek Twojego serialu? Wymówki są naszą specjalnością. Nie pozwól im się pokonać! Jeżeli będziesz mieć duży problem ze swoimi celami to spróbuj ustalić sobie nagrody za każdy wysiłek. Obejrzysz serial, ale dopiero po bieganiu. Kupisz te piękne buty na przecenie, ale najpierw zrobisz łącznie 100 długości basenu. Wybierz sobie nagrody a wyjście ze strefu komfortu będzie dziecinnie proste!

STREFA NAUKI

Udało Ci się przejść przez dwa najtrudniejsze kroki na swojej drodze do rozwoju. Gratulacje! Zasługujesz na ogromną nagrodę, jednak prawdopodobnie teraz już wcale jej nie szukasz! Udało Ci się w pełni poczuć i zrozumieć korzyści płynące z opuszczenia strefy komfortu. Pączki na wystawie już Cię nie kuszą a buty do biegania nie uwierają. Czujesz się lepiej, przepełnia Cię duma i satysfakcja. To bardzo dobrze! Udało Ci się wygrać walkę z samym sobą i pokonać własne słabości. Teraz pewnie śmiejesz się ze swoich wątpliwości, które wcześniej pojawiały Ci się w głowie. Teraz tak naprawdę Twoja strefa komfortu urosła, ponieważ nowe doświadczenia stały się codziennością.

STREFA WZROSTU

Prawdopodobnie spodziewałeś się w tym momencie mety albo ogromnego pucharu, ponieważ osiągnąłeś cel. Biegasz codziennie, mieścisz się w spodnie z liceum, pokonałeś arachnofobię. Gratulacje! Masz pełne prawo, aby być z siebie dumny! Kiedy jednak osiągniesz już ten moment zaczniesz oczekiwać więcej – sukcesu uzależniają! To jest dobry czas, aby stawiać sobie nowe cele. Jesteś gotów, aby spełnić marzenia i sięgać po jeszcze więcej. Wcześniej nie byłeś w stanie nawet zbliżyć się do jeziora a teraz chcesz iść na lekcję nurkowania! To jest doskonały moment, aby okazać sobie wdzięczność. Dzięki swojemu poświęceniu jesteś teraz w stanie żyć bardziej i spełniać swoje marzenia!

nurek pod wodą selfie

Wychodzenie ze strefy komfortu – ćwiczenia

Chciałbyś spróbować opuścić swoją strefę komfortu, ale nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać? Sprawdź kilka zasad, które ułatwią Ci osiągnięcie celu! Na koniec czekają na Ciebie dodatkowe ćwiczenia, z którymi walka o swoje marzenia będzie łatwiejsza!

Twój cel jest TERAZ, a nie JUTRO

Co to dokładnie oznacza? Czas, w którym mówisz ma ogromne znaczenie. Czy jeżeli powiesz, że wyrzucisz stare ubrania, to one znikają? Czy dopiero w momencie, kiedy mówisz wyrzucam stare ubrania? Kiedy powiesz, że coś się dzieje to staje się do bardziej realne. Inny przykład. Skoczę ze spadochronem oraz Kupuję sobie voucher na skok ze spadochronem. Treść takich komunikatów brzmi podobnie, jednak kryje się za nią zupełnie inny komunikat.

Powiedz komuś o swoich postanowieniach!

Kiedy powiesz komuś bliskiemu, co zamierzasz, to możesz liczyć, że będzie co jakiś czas pytał Cię o postępy. Dzięki temu będziesz mieć z tyłu głowy, że ktoś czeka na Twoje relacje z postępów. Zainteresowanie i wsparcie kogoś bliskiego z pewnością pomoże Ci wytrwać w postanowieniach! Możesz też umówić się ze swoim przyjacielem na regularne relacjonowanie postępów. Zdobędziesz tym samym możliwość częstych pochwał, które z pewnością pomogą Ci utrzymać motywację do wyjścia ze strefy komfortu!

Zaproś przyjaciela do wspólnego wyjścia ze strefy komfortu!

We dwoje zawsze raźniej! Planujesz poprawić swoją kondycję i szukasz ciekawej dyscypliny sportowej? Zaproś bliską Ci osobę na wspólną lekcję wspinaczki z instruktorem! Podczas tych trudnych, pierwszych momentów będziesz mieć wsparcie przyjaciela, dzięki czemu z pewnością pójdzie Ci lepiej! Możesz też zdecydować się na taką dyscyplinę, do której konieczne jest uczestnictwo dwóch osób, jak taniec, tenis lub squash! Wtedy Ty i Twój partner będziecie czuli wzajemną odpowiedzialność za siebie i łatwiej Wam będzie nie zrezygnować!

ścianka wspinaczkowa

Wyjście ze strefy komfortu to jednocześnie skok w nieznane i stopniowe poszerzanie swoich możliwości. Teraz już wiesz, jak blisko jest Twój osobisty sukces. Jedyny czynnik ograniczający to Ty i Twoja determinacja. Zaciśnij zęby, opracuj dokładny plan i sięgaj po marzenia! Spraw, że strefa komfortu będzie jedynie reliktem, który kiedyś Cię ogranicza a obecnie jedynie motywuje do dalszego przełamywania barier.

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.