Sporty ekstremalne budzą wiele emocji, zarówno u tych, którzy je uprawiają, jak i u tych oglądających. Widowiskowe skoki czy loty są często atrakcją, której wyczekuje widownia podczas imprez komercyjnych. Wydawać by się mogło, że znamy już wszystkie ekstremalne atrakcje, do których należą m.in. snowboard, skoki na bungee czy ze spadochronem. Jednak jak się okazuje, te ostatnie nie przez każdego są klasyfikowane do sportów ekstremalnych. Czym zatem są sporty ekstremalne i jakie atrakcje do nich zaliczamy? Zachęcamy do lektury.

Czym są sporty ekstremalne? Próby zdefiniowania 

Definicja sportów ekstremalnych może różnić się w zależności od tego, przez kogo jest używana i w jakim celu. Inaczej jest określana w słowniku języka polskiego i inaczej przez firmy ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele klasyfikują dane aktywności na podstawie własnych umów i przyjętych kryteriów. Z tego powodu także powstał podział na sporty ekstremalne i  te o wysokim ryzyku. I tak na przykład do sportów ekstremalnych zalicza się sporty lotnicze z wyłączeniem baloniarstwa, sportu spadochronowego i paralotniarstwa. Inne towarzystwa ubezpieczeniowe jednak włączają te dyscypliny do kategorii sportów ekstremalnych lub wymieniają pewne wyjątki. Czynnikiem determinującym przynależność do sportów ekstremalnych może być miejsce realizacji oraz sprzyjające im warunki pogodowe i klimatyczne. Przykładem takiej atrakcji jest trekking górski, który zalicza się do sportów ekstremalnych, jeśli jest uprawiany powyżej 3500 m.n.p.m.

Mimo różnic w definiowaniu, podmioty przyjmują wspólne stanowisko, określając sporty ekstremalne jako aktywności uprawiane w trudnych warunkach i obarczone pewnym ryzykiem. Warto nadmienić, że podjęcie się uprawiania ekstremalnych aktywności wymaga nie tylko odwagi, ale przede wszystkim odpowiedniego przygotowania i sprawności fizycznej. Bowiem nie każdy, kto chciałby np. skakać ze spadochronem może sobie na to pozwolić. 

mężczyzna pokazuje uniesione w górę kciuki podczas skoku ze spadochronem

Sporty dostarczające adrenaliny – na czym polegają?

Można byłoby powiedzieć, że przykłady atrakcji ekstremalnych mówią same za siebie. Wiele aktywności wymaga uważnej pracy ze swoim ciałem lub umiejętności technicznych, aby sprawnie operować sprzętem. Natomiast, niektóre ze sportów ekstremalnych wymagają wielkiej sprawności fizycznej i zręczności, ponieważ polegają na wykonywaniu różnych akrobacji i figur. Entuzjaści adrenaliny, na pytanie – na czym polegają sporty ekstremalne, odpowiadają krótko: na dobrej zabawie i przekraczaniu własnych granic możliwości. 

Ekstremalne sporty – dla kogo? Poznaj rodzaje atrakcji ekstremalnych

Sport powinien uprawiać każdy, jednak czy ekstremalne atrakcje są dla każdego? Ryzykowne aktywności nierzadko wymagają zachowania zimnej krwi i opanowania. Z uwagi na to, uprawiający tego typu sporty powinien odznaczać się nadzwyczaj silną odpornością psychiczną i umiejętnością radzenia sobie ze stresem w sytuacjach nietypowych. Pomyśl, co czuje osoba, która za chwilę odda skok z wysokości kilkuset metrów? Jednak dobra kondycja psychiczna to nie wszystko. Wybierając odpowiednią dla siebie dyscyplinę, należy także ocenić swoje możliwości. Nie każdy, kto ma lęk wysokości, musi rezygnować z ekstremalnych sportów i nie każdy, kto ma lęk przed wodą, musi do niej wskakiwać. Różnorodność sportów ekstremalnych pozwala wybrać sport odpowiadający posiadanym predyspozycjom. 

Sporty ekstremalne to rozrywka przede wszystkim dla tych, którzy żyją w ciągłej pogoni za adrenaliną i silnymi emocjami. To okazja, aby przezwyciężyć swoje słabości i wyznaczać nowe granice możliwości. Wyróżniamy trzy główne kategorie sportów ekstremalnych:

  • lądowe
  • wodne
  • powietrzne

Niektóre sporty ekstremalne są mieszane, czyli łączą w sobie różne te kategorie. Poznajmy więc te najciekawsze.

mężczyzna jadący motocyklem przez wodę

Sporty ekstremalne lądowe

Wśród ekstremalnych przeżyć, których można doświadczyć na lądzie, wymienić należy sporty motorowe, motocrossowe i górskie. Zazwyczaj nie wymagają odrywania się od ziemi, a jeśli już jest to konieczne, trwa tylko chwilę. Ta ostatnia grupa jest dość różnorodna, zalicza się do niej bowiem m.in. wspinaczkę i jej odmianę, czyli alpinizm (wspinaczkę w górach wysokich), kolarstwo oraz sporty zimowe. Mówiąc o ekstremalnych sportach lądowych, warto wspomnieć, że istnieje także podział na sporty ekstremalne zimowe i letnie. 

Ekstremalne sporty wodne

W wodzie lub na wodzie – w taki sposób można realizować ekstremalne sporty wodne. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się m.in. windsurfing, nurkowanie, spływy wodne i kitesurfing. Niektóre z nich są szczególnie widowiskowe, ponieważ opierają się na akrobacjach i figurach wykonywanych nad powierzchnią wody. 

Ekstremalne sporty powietrzne

To kategoria, która najczęściej przychodzi nam na myśl, kiedy zastanawiamy się nad klasyfikacją ekstremalnych sportów. Do tej licznej grupy zalicza się skoki – ze spadochronem, typu dream jump, bungee czy paralotniarstwo.  Choć wcześniej wspomniana wspinaczka zaliczana jest do sportów lądowych, to wspinaczka wysokogórska i skałkowa często znajduje się także w tej kategorii.

Definiując sporty ekstremalne, przytoczyliśmy założenia wielu firm ubezpieczeniowych, które w swojej klasyfikacji pomijają skoki ze spadochronem, jednak niektóre z nich podkreślają, że skok ze spadochronem często oddawany jest z wysokości 3000-4000 metrów, więc ta atrakcja jest naprawdę ekstremalna. Warto więc wiedzieć, że zaliczenie skoku ze spadochronem do ekstremalnych sportów powietrznych, nie jest błędne. Co ciekawe, aby uprawiać niektóre ze sportów ekstremalnych, trzeba mieć ukończone specjalne kursy i posiadać odpowiednie uprawnienia.

Jakie są sporty ekstremalne? Lista najpopularniejszych i najbardziej ekstremalnych przeżyć

O tym, czym są sporty ekstremalne i w jaki sposób je klasyfikujemy, wiesz już sporo. Teraz czas na przykłady! Przygotowaliśmy listę – naszym zdaniem, najpopularniejszych i najbardziej ekstremalnych sportów ekstremalnych. Niektóre z nich możesz kupić jako przeżycie w formie prezentu (nawet dla siebie!) w naszym serwisie Prezentmarzeń. Kategoria prezentów ekstremalnych również stale się poszerza.

  • skok ze spadochronem – bezsprzecznie jest to najpopularniejsza atrakcja, którą zaliczamy do ekstremalnych i tych w powietrzu. Skok oddawany jest z wysokości ok. 3000-4000 metrów i towarzyszą mu ogromne emocje. Swobodne spadanie trwa ok. 50 sekund, następnie na wysokości 1700 metrów następuje otwarcie głównego spadochronu. Oczywiście każdy skok oddawany jest w tandemie z doświadczonym instruktorem. Ktoś, kto chce skakać sam, musi posiadać stosowne uprawnienia.
  • dream jump – tutaj podczas skoku nie jest potrzebny instruktor. To szczególny typ skoków z wysokości z wykorzystaniem układu asekuracyjnego z lin dynamicznych oraz bloczka. Taka konstrukcja umożliwia maksymalne wydłużenie swobodnego spadania nawet do 90% wysokości obiektu, z którego oddawany jest skok. Najwyższy obiekt do tego typu skoków znajdziesz w Szczecinie, ma on aż 252 metry!
Skok na linie
  • skok na bungee – najczęściej oddaje się go z żurawia wieżowego lub specjalnego dźwigu z kilkudziesięciu metrów. Skoczkowie skaczą zabezpieczeni dwoma rodzajami uprzęży, tj. posiadają uprząż pełną, która jest uprzężą główną oraz uprzęże kostkowe zakładane na nogi.
  • canyoning – sport, który polega m.in. na pokonywaniu przeszkód w wodzie, skokach ze szczytu wodospadów i przemieszczeniu się przez górskie wąwozy. Przeszkody można pokonywać jedynie siłą własnych mięśni, będąc wyposażonym w kask, liny, uprząż i inne zabezpieczenia.
  • flyboard – to niezwykle widowiskowa atrakcja, która dostarcza potężnej dawki adrenaliny. Uczestnik zakłada specjalne “odrzutowe” buty i dzięki wysokiemu ciśnieniu może unosi się na wysokość 10 metrów ponad taflę wody. 
  • jazda motocross –  piach, glina, strome zjazdy, podjazdy – to najczęściej można spotkać na torze motocrossowym. Należy zaznaczyć, że motocykle motocrossowe nie są dopuszczane do ruchu ulicznego ze względu na swoją budowę. Nie posiadają lusterek ani oświetlenia i są przystosowane głównie do jazdy po offroadowych torach. Wszystko po to, aby dostarczać maksimum adrenaliny.
  • bossaball – to ekstremalne połączenie siatkówki, piłki nożnej, gimnastyki i capoeiry. Podczas uprawiania tego sportu uczestnicy poruszają się po dmuchanym boisku, które przypomina te w parkach trampolin.
  • unicycling – o ile wycieczka rowerowa pośród górskich szlaków nie wydaje się być czymś bardzo ekstremalnym, o tyle jazda na jednym kole przyprawia o gęsią skórkę. Unicycling to właśnie jazda na jednym kole bez trzymanki … a raczej zjazd ze stromych szlaków górskich! 

Zaprezentowana przez nas lista to tak naprawdę jedynie część ekstremalnych sportów. Warto rozszerzyć ją o nietypowe atrakcje ekstremalne. 

mężczyzna lata na flyboardzie nad jeziorem

Przykłady nietypowych atrakcji ekstremalnych

Nurkowanie jaskiniowe, ekstremalne prasowanie albo skyaking brzmią zaskakująco? Zobacz, co jeszcze znajduje się na naszej liście.

  • nurkowanie jaskiniowe – sport polega na tym, aby zwiedzać najbardziej trudno dostępne zakamarki w jaskiniach pod wodą. Z uwagi na panujące ciśnienie w głębinach jest to bardzo trudne.
  • extreme ironinig – to nic innego jak ekstremalne prasowanie. Brzmi dziwnie, prawda? Jednak dla entuzjastów mocnych wrażeń prasowanie ubrań na szczycie skały, w powietrzu czy pod wodą, nie jest niczym dziwnym.
  • skyaking – to połączenie skoku ze spadochronem z… kajakiem. Uczestnika siedzącego w kajaku wyrzuca się z samolotu, następnie ląduje on w wodzie. Subtelna różnica, w porównaniu z tradycyjnym skokiem 🙂 
  • slacklining – polega na przejściu przez wąwóz po linie, która zawieszona jest tuż nad nim i często nie posiada dodatkowych zabezpieczeń.

Do nietypowych sportów ekstremalnych możemy zaliczyć także skok ze stratosfery, wspinaczkę bez zabezpieczenia, wrak race albo wyprawę off road.  

samochód terenowy

Ubezpieczenie od przeżyć ekstremalnych. Co warto wiedzieć?

Niektórzy uprawiają sporty ekstremalne na co dzień, inni głównie w okresie wakacyjnym lub zimowym. Nawet najbardziej doświadczeni i przygotowani entuzjaści tego typu zajęć muszą jednak liczyć się z ryzykiem wystąpieniem kontuzji czy urazami. Z uwagi na to, warto posiadać odpowiednie ubezpieczenie. Na rynku dostępnych jest coraz więcej ofert ubezpieczeniowych czy polis turystycznych, które swoim zakresem obejmuje sporty ekstremalne. Oferty ubezpieczycieli mogą różnić się od siebie, więc warto przejrzeć dostępne i wybrać te, które obejmują uprawiany sport. 

A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa i ubezpieczenia atrakcji ekstremalnych zakupionych w Prezentmarzeń? Współpracujemy tylko z doświadczonymi i sprawdzonymi wykonawcami. Zwracamy uwagę na posiadane uprawnienia i certyfikaty. Przykładowo, wszystkie skoki spadochronowe realizuje się w certyfikowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w Polsce Ośrodkach Szkolenia Spadochronowego. Ponadto każdy instruktor posiada uprawnienia TANDEM i ma za sobą oddanych kilka tysięcy skoków. W przypadku atrakcji wodnych, do których zalicza się m.in. flyboard, instruktorzy, oprócz tego, że są specjalistami w swojej dziedzinie, posiadają kwalifikacje ratowników WOPR, dzięki czemu mogą właściwie zareagować w sytuacji niepożądanej. Co ważne, obowiązkiem każdego naszego wykonawcy jest posiadanie m.in. wszystkich uprawnień, koncesji, ubezpieczeń czy innych dokumentów wymaganych do realizacji usług. 

Dlaczego ludzie uprawiają sporty ekstremalne?

Na świecie żyje naprawdę wielu miłośników adrenaliny i mocnych wrażeń. Sporty ekstremalne oprócz dawki ogromnych emocji pozwalają sprawdzić się w trudnych sytuacjach. Ryzyko sprawia, że ten sport traktuje się jak prawdziwe wyzwanie. Gęsia skórka, powiększone źrenice i szybkie bicie serca, to uzależniający stan, spowodowany działaniem adrenaliny. Jak myślisz, dlaczego jeszcze ludzie uprawiają sporty ekstremalne? Podziel się swoim zdaniem w komentarzu.

Zafascynowana życiem i pełna optymizmu, jednocześnie wpadająca w melancholijne nastroje.