Peeling to jeden z najważniejszych zabiegów zarówno w profesjonalnej, jak i domowej pielęgnacji twarzy i ciała. Pozwala pozbyć się zanieczyszczeń oraz złuszczyć i usunąć martwe komórki naskórka, zwiększając przy tym podatność skóry na wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków pielęgnacyjnych. W drogeriach i salonach kosmetycznych oferowane są różne rodzaje peelingów, między którymi widać znaczne różnice – skład, zastosowanie i sposób działania. Na jaki się zdecydować? Zależy to przede wszystkim od typu i kondycji cery lub skóry ciała. Poniżej przedstawiam kilka najpopularniejszych rodzajów peelingów, wskazania do ich wykonania oraz podpowiemy, jak dobrać rodzaj peelingu do typu cery.

Czym jest peeling i jak działa?

Czym jest peeling? To zabieg kosmetyczny, który wygładza i oczyszcza skórę poprzez tarcie lub substancje aktywne rozpuszczające martwy naskórek. Umożliwia skuteczne oczyszczanie twarzy, usuwa martwe komórki naskórka, resztki kosmetyków oraz nadmiar sebum. W zależności od potrzeb i wybranego rodzaju peelingu, zabieg ten redukuje przebarwienia i poprawia koloryt skóry, pomaga w redukcji zmian trądzikowych i zaskórników oraz spłyceniu blizn. Świetnie radzi sobie również z pierwszymi oznakami starzenia. Zabieg dodatkowo ułatwia wchłanianie składników aktywnych z preparatów nałożonych bezpośrednio po jego realizacji. Delikatniejsze rodzaje peelingu, jak np. enzymatyczny peeling do twarzy, warto stosować w domowym zaciszu około raz w tygodniu, jako jeden z etapów wieczornej pielęgnacji. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością wykonywania zabiegu. Codziennie lub co dwa dni to zdecydowanie za dużo! Może to zaburzyć barierę hydrolipidową skóry i dać efekty odwrotne od zamierzonych. 

Na bardziej inwazyjne zabiegi złuszczające, jak peelingi kwasowe czy laserowe, należy wybrać się do salonu kosmetycznego. Doświadczony kosmetolog oceni stan cery i pomoże w dobraniu indywidualnie dopasowanego do kondycji skóry rodzaju peelingu. 

W przypadku peelingu ciała – o ile nie posiadamy aktywnych stanów zapalnych lub podrażnień – doskonale sprawdzą się domowe peelingi mechaniczne (grubo i drobnoziarniste) na bazie cukru, soli czy kawy. Są one oczywiście również oferowane w salonach SPA, gdzie często łączone są z zabiegiem masażu w odprężająco-złuszczający rytuał.

Rodzaje peelingów do twarzy

Jakie są rodzaje peelingów do twarzy i ciała?

Aktualnie zarówno na rynku kosmetycznym (w sklepach drogeryjnych), jak i w profesjonalnych salonach SPA oferowane są różnorodne rodzaje peelingów. Najpopularniejsze z nich to:

  • Peelingi chemiczne – w tej grupie królują peelingi kwasowe, które dzielimy na powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Niektóre rodzaje kwasów dostępne są do użytku domowego. Są to jednak zabiegi dość inwazyjne, więc ich realizacja, szczególnie na początku, rekomendowana jest pod okiem specjalisty.
  • Peelingi enzymatyczne – ich działanie złuszczające zawdzięcza się enzymom, które rozpuszczają martwy naskórek. To jeden z najdelikatniejszych rodzajów peelingu, który stosować mogą osoby z cerą wrażliwą.
  • Peelingi mechaniczne – opierają się na złuszczaniu poprzez drobinki ścierające, przez co nie będzie to zabieg dla każdego. Powinny go unikać szczególnie osoby z aktywnymi stanami zapalnymi i podatnością na podrażnienia.
  • Peelingi laserowe – wykonywane wyłącznie w salonach przez doświadczonych kosmetologów. Wymagają specjalistycznego sprzętu, a ich działanie polega na wykorzystaniu wiązek światła laserowego do rozpuszczenia naskórka.
  • Peelingi kawitacyjne – realizacja opiera się o użycie sprzętu emitującego ultradźwięki, które usuwają nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Zabieg oferowany jest w salonach SPA, ale w sklepach można również za niewielkie pieniądze kupić urządzenie do użytku domowego.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne działanie złuszczające zawdzięczają, jak sama nazwa wskazuje, aktywnym związkom chemicznym. Najbardziej znane substancje wykorzystywane do złuszczania naskórka to kwasy. Ten rodzaj peelingu nie tylko oczyszcza, ale także stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, widocznie odmładzając i uelastyczniając cerę oraz przyczyniając się do spłycenia zmarszczek. Zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych można przeprowadzać zarówno w pielęgnacji domowej, jak i w gabinetach kosmetycznych, jednak te drugie cechują się zwykle wyższym stężeniem kwasów, a co za tym idzie, również skuteczniejszym działaniem. 

Peeling chemiczny

Peelingi kwasowe

Peelingi kwasowe charakteryzuje szerokie spektrum działania i niezwykła skuteczność. Jednak niewystarczająca wiedza w kwestii ich wykonania oraz brak odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej może nieść za sobą fatalne skutki. Z tego względu na peeling kwasowy najbezpieczniej udać się do specjalisty ds. urody. Jednym z najważniejszych elementów, którego należy przestrzegać wykonując ten rodzaj peelingu jest ochrona przeciwsłoneczna. Wiele rodzajów kwasów uwrażliwia skórę na działanie promieni UV. Z tego względu należy całorocznie używać kremów z wysokim SPF. Wyróżniamy kilka rodzajów kwasów, które różnią się od siebie sposobem działania:

  • Kwasy AHA – np. kwas migdałowy, mlekowy, glikolowy. Wnikają w głąb skóry, ponieważ rozpuszczają się w wodzie. W zależności od stężenia, mogą nawilżać, oczyszczać lub złuszczać.
  • Kwasy BHA – kwas salicylowy. Ma on podobne działanie do kwasów z grupy AHA, jednak wykazuje również właściwości przeciwzapalne.
  • Kwasy PHA – glukonolakton, kwas laktobionowy. Działają wolniej i mniej drażniąco niż pozostałe grupy kwasów.
  • Pozostałe rodzaje kwasów – azelainowy, hialuronowy, ferulowy. Charakteryzuje je brak działania fotouczulającego. Są zatem bezpiecznym wyborem na okres letni oraz dla osób, które zapominają o codziennej aplikacji SPF.

Peeling kwasem trójchlorooctowym (TCA)

Peeling kwasem trójchlorooctowym to jeden z najsilniejszych zabiegów złuszczających na rynku kosmetycznym. Doskonale sprawdzi się przy cerze dojrzałej, łojotokowej i trądzikowej oraz z rozległymi przebarwieniami. Realizowany jest pod okiem dermatologa lub kosmetologa, ponieważ wymaga odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej i dłuższego okresu regeneracji.

Peelingi kwasem migdałowym

Peeling kwasem migdałowym to bardziej delikatny rodzaj peelingu chemicznego. Sprawdzi się idealnie w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień dzięki swojemu łagodnemu działaniu złuszczającemu. Zabieg wyrównuje strukturę skóry oraz niweluje delikatne przebarwienia, poprawiając koloryt cery.

Peelingi kwasem hialuronowym

Peeling kwasem hialuronowym to kolejna opcja dla posiadaczy cery wrażliwej, ale także dojrzałej. Do realizacji wykorzystuje się kwas, który naturalnie występuje w strukturach skóry. Poza działaniem oczyszczającym wykazuje właściwości nawilżające, a co za tym idzie – poprawia elastyczność i odmładza, redukując drobne i płytkie zmarszczki.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny swoje działanie oczyszczające zawdzięcza składnikom naturalnym, zwanymi enzymami roślinnymi. Najpopularniejsze i najbardziej stabilne (czyli skuteczne) z nich to mikrokapsułkowana keratynaza, bromelaina pozyskiwana z ananasa oraz papaina z papai. Substancje te często można znaleźć w składach wielu peelingów drogeryjnych i jest to zdecydowanie najlepszy wybór do użytku domowego. Peelingi enzymatyczne działają jedynie na powierzchni skóry, dzięki czemu są mało inwazyjne, a ryzyko wystąpienia podrażnień niewielkie. Taki zabieg skutecznie oczyszcza cerę, będąc jednocześnie łagodniejszym od peelingów kwasowych czy mechanicznych. Doskonale sprawdzi się przy cerze wrażliwej, poprawiając jej strukturę i zapobiegając powstawaniu zaskórników.

Peeling enzymatyczny

Peelingi mechaniczne

Peeling mechaniczny idealnie sprawdzi się do wygładzenia skóry ciała. Jeśli chcemy użyć go do cery – należy być bardzo ostrożnym. Przy tego typu zabiegach łatwo o podrażnienie delikatnej skóry twarzy. Peeling mechaniczny polega na fizycznym usunięciu zanieczyszczeń poprzez tarcie. Wykorzystuje się ku temu:

  • Drobinki ścierające – zawarte w gotowych kosmetykach do użytku domowego lub profesjonalnego w salonie.
  • Specjalistyczną aparaturę (np. w zabiegu mikrodermabrazji).
  • Szczotki do twarzy i ciała – na rynku można znaleźć różne opcje, od droższych urządzeń sonicznych, po tańsze szczotki z naturalnym włosiem.

Ten rodzaj peelingu zdecydowanie nie jest polecany osobom ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień czy trądzikową.

Peeling drobnoziarnisty

Peeling drobnoziarnisty opiera się o wykorzystanie drobinek o małym i dość regularnym kształcie. Polecany jest w pielęgnacji skóry tłustej oraz mieszanej (tutaj wyłącznie w strefie T, czyli czoło, okolice nosa i broda). Cery te z natury są dużo mniej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Stąd efekty regularnie wykonywanego peelingu drobnoziarnistego mogą być naprawdę zadowalające. Zabieg skutecznie oczyszcza pory, wygładza skórę i rozjaśnia przebarwienia.

Peeling gruboziarnisty

Peeling gruboziarnisty opiera się na działaniu grubszego ścierniwa, jak cukier, sól czy kawa. Ten rodzaj peelingu nie będzie najlepszym sprzymierzeńcem skóry twarzy ze względu na jego dość agresywne działanie. Idealnie natomiast sprawdzi się do zabiegu złuszczającego ciała – o ile nie jest ono skłonne do podrażnień i trądziku. Peeling gruboziarnisty dokładnie oczyści i wygładzi skórę, nie należy jednak przesadzać z częstotliwością jego wykonywania.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to mechaniczny zabieg złuszczający oferowany w salonach SPA. Podobnie jak inne rodzaje peelingu mechanicznego, nie będzie to zabieg dla każdego typu cery. Przed zdecydowaniem się na realizację warto poddać się konsultacji u kosmetologa. W zależności od wykorzystanego urządzenia, wyróżniamy trzy rodzaje mikrodermabrazji:

  • Mikrodermabrazja diamentowa – realizuje się ją przy pomocy głowic diamentowych, które ścierają martwy naskórek.
  • Mikrodermabrazja tlenowa (oxybrazja) – działanie złuszczające zawdzięcza urządzeniu emitującemu strumień tlenu pod wysokim ciśnieniem.
  • Mikrodermabrazja korundowa – efekt złuszczania otrzymuje się poprzez użycie głowic, które produkują strumień kryształków korundu.

Peelingi laserowe

Peeling laserowy ma bardzo szerokie spektrum działania. Może być stosowany do redukcji głębokich zmarszczek i bruzd, blizn, aktywnego trądziku i wielu innych problemów skórnych. Działanie opiera się o wykorzystanie wiązek światła laserowego, które stopniowo usuwają warstwy skóry. Peeling laserowy należy zawsze wykonywać pod okiem kosmetologa lub dermatologa. Realizacja zabiegu wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu i odpowiedniej wiedzy.

Peeling węglowy

Laserowy peeling węglowy to innowacyjna metoda, która bazuje na dobroczynnych właściwościach aktywnego węgla. Realizacja polega na zaaplikowaniu charakterystycznej czarnej maski, a następnie naświetlaniu skóry wiązką lasera. Emitowane światło wzmacnia działanie absorbujące sebum oraz inne zanieczyszczenia skóry. Zabieg dedykowany jest cerom ziemistym, szorstkim, łojotokowym i dojrzałym. Idealnie radzi sobie z grudkami, zaskórnikami, drobnymi zmarszczkami i nadmiernym przetłuszczaniem się.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny wykonywany jest przy użyciu specjalnego urządzenia, które wytwarza ultradźwięki. Mechanizm jego działania polega na rozbijaniu mikroskopijnych pęcherzyków pojawiających się na zwilżonej wcześniej skórze. Dochodzi wtedy do usunięcia bakterii, nadmiaru łoju i martwego naskórka. Peeling kawitacyjny jest zabiegiem bezbolesnym i daje spektakularny efekt oczyszczenia i odświeżenia, dodatkowo dezynfekując skórę. To doskonała opcja osób posiadających cerę wrażliwą, ponieważ nie powoduje podrażnienia skóry.

Jak dobrać peeling do typu cery?

Wybór rodzaju peelingu zależy oczywiście głównie od typu posiadanej cery oraz jej problemów. Najbezpieczniejszym wyborem do użytku domowego będzie peeling enzymatyczny, idealny do praktycznie każdego typu skóry. Przed zdecydowaniem się na bardziej inwazyjne rodzaje peelingu należy skonsultować się ze specjalistą. Poniższy podział może być pomocny w podjęciu decyzji o wyborze zabiegu:

  • Cera tłusta, zanieczyszczona – peelingi kwasowe, mechaniczne, laserowe.
  • Cera wrażliwa – peeling kawitacyjny i laserowy, niektóre peelingi kwasowe (np. kwasem migdałowym czy hialuronowym).
  • Cera trądzikowa – niektóre peelingi kwasowe (np. kwasem trójchlorooctowym), peeling kawitacyjny, laserowy peeling węglowy.
  • Cera dojrzała – peeling kwasem hialuronowym oraz peelingi kwasowe.

Jak często wykonywać peeling?

Częstotliwość wykonywania peelingu zależy od jego rodzaju, a także od problemu skórnego, który chcemy rozwiązać. Delikatniejsze zabiegi, jak peeling enzymatyczny czy kawitacyjny można wykonywać około 1 raz w tygodniu. Działają one jedynie na powierzchni skóry i charakteryzują się niskim ryzykiem wystąpienia podrażnienia. Peelingi mechaniczne można robić raz na 10-14 dni, uważając, aby nie zaburzyć bariery ochronnej skóry. Przy peelingach kwasowych odstępy powinny wynosić minimum 2-3 tygodnie. Zabiegi z użyciem lasera nie mogą być wykonywane częściej niż co 30 dni. 

Należy pamiętać, że zarówno częstotliwość jak i wybór odpowiedniego rodzaju peelingu należy dostosować do indywidualnych wymagań skóry. Nie warto testować inwazyjnych metod złuszczających w domu, ponieważ zazwyczaj wyrządza to więcej szkody, niż pożytku. Doświadczony kosmetolog lub dermatolog posiada odpowiednie wykształcenie i wiedzę, aby dopasować i odpowiednio wykonać peeling idealny do danego typu cery. Warto skorzystać z ich doświadczenia, by móc cieszyć się czystą i promienną skórą bez niepotrzebnych podrażnień.