Czy kiedykolwiek marzyłeś o podróży do krainy, gdzie dziecięce uśmiechy mieszają się z chichotami dorosłych, a wszelkie zmartwienia znikają w wirze emocji? W parkach rozrywki, które stały się integralną częścią kultury rozrywkowej naszego kraju, te marzenia stają się rzeczywistością! Poznaj fascynujący świat różnorodnych atrakcji, gwarantujących niezapomniane chwile. W tym artykule zabierzemy Cię w podróż przez najbardziej kultowe i uznane parki rozrywki w Polsce. Sprawdź, gdzie znajdziesz najszybszy w Europie rollercoaster, największe i najbardziej imponujące dinozaury, czy dom strachów. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem ekstremalnych wrażeń, czy też preferujesz spokojniejsze atrakcje, polskie parki rozrywki mają coś dla każdego. Sprawdź najciekawsze miejsca, z których każde kusi niezwykłymi przygodami. Odkryj z nami fascynujący świat przygód i rozrywki dla dzieci i dorosłych w Polsce. 

Najlepsze parki rozrywki w Polsce 

Park Rozrywki Energylandia w Zatorze

W samym sercu Zatoru, w województwie małopolskim, rozciąga się Energylandia – największy park rozrywki w Polsce i bez wątpienia jedno z najbardziej ekscytujących miejsc rozrywki w kraju. To prawdziwe królestwo parków rozrywki dla całej rodziny, oferujące niezapomniane wrażenia zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Jest tu m.in. Dragster Mayan, najwyższy megacoaster w Europie, gwarantujący niezapomniane wrażenia zarówno dorosłym, jak i starszym dzieciom. Przejedziesz się tu też Hyperionem najszybszym megacoasterem w Europie, który osiąga 142 km/h. Water Park to strefa  stworzona na wzór tropikalnej wyspy, z mnóstwem atrakcji wodnych. W Energylandii na odwiedzających czeka także Park Mitologii, gdzie odwiedzający przenoszą się w świat mitów i legend oraz Strefa Ekstremalna, która kusi odważnych poszukiwaczy adrenaliny.

Park rozrywki Mandoria 

W samym sercu Polski, w miejscowości Rzgów w województwie łódzkim znajduje się park rozrywki Mandoria, który zyskał uznanie ze względu na swoją bajkową atmosferę i atrakcje dostosowane do różnych grup wiekowych.  Ten największy zadaszony park rozrywki w Polsce przenosi odwiedzających w magiczny świat pełen przygód i baśniowych wrażeń. Park został otwarty w 2021 roku i jest podzielony na kilka stref tematycznych. W strefie orientalnej można znaleźć m.in. kolejkę górską „Carrara”, która jest najszybszą i najdłuższą kolejką górską w Polsce, a także karuzele, strzelanki laserowe i inne atrakcje. Strefa starożytnego Rzymu to m.in. kino 7D, a także dom do góry nogami, który pozwala zobaczyć świat z zupełnie innej perspektywy. W strefie średniowiecza można znaleźć m.in. place zabaw, w których dzieci mogą się wyszaleć, a także strefę gastronomiczną, w której warto zjeść pyszny obiad. Oprócz atrakcji tematycznych, w parku znajduje się również water park i strefa handlowa. Mandoria to idealne miejsce na rodzinny wypad. W parku znajdzie się coś dla każdego, niezależnie od wieku czy zainteresowań.

Park Majaland w Kownatach 

Park rozrywki Majaland w Kownatach to numer jeden w Polsce rodzinny park tematyczny dla najmłodszych. Ten rodzinny park rozrywki, położony w województwie lubuskim, został otwarty w 2018 roku. Park jest czynny cały rok – duża część jego atrakcji znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu. Park Majaland poświęcony jest popularnej polskiej bajce o pszczółce Mai. Atrakcje w są tu podzielone na trzy strefy tematyczne. W Strefie Mai można znaleźć m.in. kolejkę górską „Maja Express”, która przenosi odwiedzających do świata pszczółek, a także karuzele, place zabaw i inne atrakcje. W strefie wodnej znajdują się m.in. baseny, i zjeżdżalnie. W strefie zielonej czeka mini zoo, wesołe miasteczko i inne liczne atrakcje. Na terenie parku Majaland odbywają się regularnie animacje dla dzieci, takie jak pokazy baniek mydlanych, malowanie twarzy oraz spektakle, przedstawienia i koncerty.

karuzela w parku rozrywki majaland

Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia w Chorzowie

Legendia w Chorzowie, to jeden z najstarszych i największych parków rozrywki w Polsce, jest jedną z czołowych atrakcji województwa śląskiego. Przez dziesięciolecia stało się miejscem wspaniałej zabawy zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów. Park oferuje szeroki wachlarz rozrywek, od spokojnych, rodzinnych atrakcji, po te ekstremalne, zapewniające silne emocje. Jego flagową atrakcją jest największa w Polsce karuzela, z której gondole wznoszą się na ponad 45 metrów, umożliwiając podziwianie panoramy okolicy.

Park Dinozaurów Zatorland

Park rozrywki Zatorland w województwie małopolskim w Zatorze, to wyjątkowe miejsce, które pokocha Twoje dziecko! Zróżnicowana lista ponad 60 atrakcji skupionych na 20 hektarach pięknego, zielonego terenu sprawia, że nikt nie będzie się tu nudził. Park podzielony jest na cztery wyjątkowe strefy – Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologii, Park Owadów i Lunapark. Każda z nich zachęca najmłodszych gości do wspólnej zabawy i odkrywania nowych atrakcji. Dodatkowo na terenie parku znajdują się specjalnie przygotowane strefy gastronomiczne, w których można usiąść i odpocząć wśród zieleni oraz spróbować pysznych potraw.

Park Rozrywki Farma Iluzji

Farma Iluzji w województwie mazowieckim, to park rozrywki idealny dla całej rodziny. W jego ofercie brak miejsca na nudę! Rozciągający się na ponad 6 hektarach, z częściowo leśnym terenem, park oferuje kilkadziesiąt unikalnych atrakcji. Zarówno dzieci, jak i rodzice znajdą coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowano place zabaw, kolejki i karuzele, a dla starszych – świat iluzji, w tym atrakcje takie jak Latająca Chata Tajemnic czy Kopalnia Złota. Park słynie z codziennych pokazów sztuki iluzji, prezentowanych przez najlepszych polskich iluzjonistów, a także innych interesujących przedstawień. Farma Iluzji to również idealne miejsce na aktywną zabawę, relaks – w sezonie letnim dostępne są baseny – oraz pikniki, z możliwością korzystania z grilli i ognisk.

Rodzinny Park Rozrywki Magiczne Ogrody w Janowcu

Magiczne Ogrody Janowiec to unikalny w Polsce rodzinny park tematyczny, którego koncepcja opiera się na autorskiej baśni. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest harmonijne połączenie piękna ogrodu z elementami baśniowymi, co tworzy wyjątkową atmosferę. Park oferuje zarówno możliwość zabawy, jak i edukacji, wprowadzając odwiedzających w świat magii i fantazji.

Przed przybyciem do parku warto zapoznać się z Baśnikiem Magicznych Ogrodów, czyli spisaną historią tego miejsca. Ta lektura jest pomocna dla zrozumienia opowieści tkwiącej w sercu parku. Dzięki niej łatwiej zrozumieć dzieciom sens wartości, z którymi stykają się każdego dnia. Także dobra i zła.

Funzeum w Gliwicach – Muzeum Światła i Koloru

Funzeum to nowoczesne centrum rozrywki i nauki. Park położony jest w Gliwicach. Tutaj zabawa i nauka harmonijnie się łączą, tworząc przestrzeń pełną fascynujących doświadczeń dla małych odkrywców. W Strefie Koloru można zobaczyć różnego rodzaju instalacje i zabawy związane z kolorem. Tworzy ją aż 36 eksponatów zebranych w 12 pokojach. Tutaj dosłownie zanurzysz się w tęczy. W Strefie Światła można zobaczyć różnego rodzaju instalacje i zabawy związane ze światłem. Wszystkie atrakcje są interaktywne, co oznacza, że goście mogą aktywnie uczestniczyć w zabawie. Pobyt w Funzeum to świetna okazja do nauki i zabawy dla małych i dużych. 

Park rozrywki Ogrodzieniec w Podzamczu

W zamkowym otoczeniu, w parku rozrywki na terenie Ogrodzieńca, ożywają baśnie i legendy. Już sam zamek jest pięknym przykładem średniowiecznej architektury. Można zwiedzić jego wnętrze, w tym sale reprezentacyjne, kaplice i wieże. Oferuje jednak wiele więcej. Między innymi park linowy z trasami o różnym poziomie trudności oraz dom strachów dla tych, którzy lubią się bać. Jedną z głównych atrakcji Ogrodzieńca jest jednak Park Miniatur. To wyjątkowy świat modeli najsłynniejszych zamków i pałaców w Polsce, w tym Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie i Zamku w Malborku, ponadto kościołów i katedr w Polsce, a także najsłynniejszych budowli z całego świata, m.in. Wieży Eiffla i Wielkiego Muru Chińskiego. Park rozrywki Ogrodzieniec to miejsce bardzo wartościowe pod względem edukacyjnym, dzieci poznają tutaj historię. Z pewnością warto odwiedzić go całą rodziną. 

park miniatur w parku rozrywki ogrodzieniec

Park Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie

Park Miniatur to fascynujące miejsce, które przenosi swoich gości w podróż po znanych zakątkach świata. Posiada kolekcję 65 precyzyjnie wykonanych modeli znanych budowli z różnych stron globu. Zwiedzający mogą podziwiać Polskę w miniaturze – od Tatr, przez zabytki Krakowa i Warszawy, aż po wybrzeże Morza Bałtyckiego. W jednym miejscu można stanąć pod Wieżą Eiffla, zrobić zdjęcie przy Bazylice św. Piotra i sprawdzić godzinę na zegarze Big Bena.

Park Dinozaurów Łeba Park

Park Dinozaurów Łeba Park w województwie pomorskim, to miejsce, gdzie odwiedzający mogą przenieść się w czasie do epoki kredy, by spotkać trójwymiarowe, naturalnej wielkości modele dinozaurów – jedyna taka atrakcja w Łebie. Park oferuje pełną przygód trasę, która zapewnia niezapomniane widoki i przeżycia, pozostające w pamięci każdego, kto odwiedza to miejsce. Jest to fantastyczna przygoda edukacyjna dla dzieci, jak i doskonała forma zabawy dla dorosłych, którzy są miłośnikami prehistorycznych gadów.

Julinek Park – rodzinny park rozrywki w Julinku

Park rozrywki w Julinku, położony w Lesznie, w województwie mazowieckim to pełen atrakcji teren z kolejkami górskimi, karuzelami i innymi atrakcjami dla dużych i małych. Julinek Park został otwarty w 2000 roku i jest podzielony na kilka stref tematycznych. Jedną z głównych atrakcji jest plac zabaw, stworzony specjalnie dla najmłodszych. Dzieci mogą tu radośnie biegać, skakać i wspólnie się bawić na kolorowych huśtawkach i zjeżdżalniach. W strefie tematycznej dla starszych dzieci Julinek przygotował atrakcje dostosowane do ich wieku: rollercoaster, zapewniający ekscytujące przejażdżki, park linowy dla małych akrobacji, oraz kolejkę górską, dostarczającą dawkę adrenaliny. W mini zoo czekają konie, osły, kucyki, alpaki i inne zwierzaki. Dodatkowo, Julinek zaprasza do parku bajek, czyli miejsca, gdzie dzieci mogą spotkać swoich ulubionych bohaterów z kreskówek i baśni, tworząc wspomnienia na całe życie.

Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia

Park rozrywki Nowa Holandia znajduje się w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim. Główną atrakcją tego miejsca jest zjeżdżalnia Lew Gigant o wysokości ponad 25 metrów oraz dmuchany plac zabaw dla dzieci w wieku powyżej 6 roku życia. W strefie rozrywki znajdują się też kolejki górskie, zjeżdżalnie, plac zabaw i wiele innych. Dodatkowo, Nowa Holandia oferuje strefę wodną idealną na upalne dni. Baseny, zjeżdżalnie wodne i fale są idealną atrakcją dla odwiedzających, pragnących orzeźwienia.

niebieski dom do góry nogami

Dream Park w Ochabach Wielkich

Dream Park to park rozrywki położony w Ochabach Wielkich, w województwie śląskim. Park został otwarty w 2011 roku i jest podzielony na kilka stref tematycznych. Jest tu park dinozaurów, gdzie można zobaczyć ponad 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, a także wystawy i animacje edukacyjne. W parku owadów znajdują się różnego rodzaju owady, w tym motyle, chrząszcze, pszczoły i osy. Jest też park miniatur, a w nim modele najsłynniejszych budowli z całego świata. Ponadto park linowy, gdzie można skorzystać z tras linowych o różnym poziomie trudności. W Dream Parku czeka jeszcze kino 6D z licznymi efektami specjalnymi oraz prehistoryczne oceanarium, w którym za pomocą trójwymiarowych okularów można obejrzeć gigantyczne ryby sprzed wielu tysięcy lat. Maluchy docenią też mini zoo, małpi gaj, plac zabaw oraz małe dziecięce rowerki wodne napędzane rękami.

Deli Park w Trzebawiu

Deli Park w miejscowości Trzebaw, położony zaledwie pół godziny jazdy samochodem od Poznania, to wyjątkowe miejsce oferujące szereg atrakcji dla dzieci. W parku czekają na nich gigantyczne modele owadów, prehistoryczne zwierzęta, Park Miniatur, Mini Zoo, Mini Park Linowy oraz place zabaw i podniebna Eko-Wioska. Główną atrakcją jest tutaj Strefa Kulinarnej Rozkoszy, gdzie odwiedzający mogą delektować się różnorodnymi smakami kuchni z całego świata. W Strefie Ogrodów Świata można zaś zobaczyć przepiękne rośliny i kwiaty.

Park Edukacji Globalnej Wioski Świata

Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej to kreatywny polski projekt, zaprojektowany z myślą o wszechstronnej edukacji międzykulturowej dzieci i młodzieży. Rozciągający się na niemal 3 hektarach, park ten oferuje wyjątkową podróż wokół wielkoformatowej mapy świata, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć różnorodne wioski reprezentujące różne kultury i społeczności.

W parku znajdują się repliki takich miejsc jak afrykańska wioska, papuaski dom na palach, mongolska jurta, igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańska chata. Te miejsca reprezentują społeczności, które często znajdują się na marginesie życia społecznego. Interaktywne zwiedzanie oraz bogaty program warsztatów edukacyjnych umożliwiają pogłębianie wiedzy na temat kultury, codzienności i problemów mieszkańców najbardziej potrzebujących regionów świata.

figury dinozaurów w jurajskim parku rozrywki w bałtowie

JuraPark w Krasiejowie

Jura Park w Krasiejowie to park tematyczny poświęcony dinozaurom, położony w Krasiejowie, w województwie opolskim. Park został otwarty w 2001 roku i jest jednym z największych parków dinozaurów w Europie. Na ścieżce edukacyjnej JuraParku w Krasiejowie można zobaczyć ponad 200 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, a także dowiedzieć się więcej o ich historii. Jest tunel czasu, w których odwiedzający przenoszą się w czasie do epoki dinozaurów. W strefie rozrywki czekają m.in. karuzele, kolejki górskie i inne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Ciekawostką jest Prehistoryczne Oceanarium, gdzie można zobaczyć rekonstrukcje prehistorycznych ryb i innych morskich zwierząt. Wyjątkowym punktem na mapie parku jest Pawilon Paleontologiczny – znajdują się w nim m.in. skamieniałości dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt. Niewątpliwie, na miłośników dinozaurów czekają tu niezwykłe doświadczenia. Dla aktywnych, którzy chcą podnieść swoje umiejętności wspinaczkowe przeznaczony jest zaś pełen wyzwań park linowy. 

Bałtowski Kompleks Turystyczny 

W województwie świętokrzyskim,  w miejscowości Bałtów, czeka kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy z parkiem rozrywki, parkiem wodnym, zoo i innymi atrakcjami. Zajmuje aż 200 hektarów. Główne atrakcje Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego to JuraPark poświęcony dinozaurom. Na terenie rodzinnego parku rozrywki w Bałtowie znajduje się ponad 200 modeli dinozaurów w naturalnej wielkości, a także wystawy i animacje edukacyjne. Tutaj także można zwiedzać park miniatur, w którym czekają modele najsłynniejszych zamków, pałaców i innych budowli w Polsce. Jest jeszcze park z karuzelami, kolejkami górskimi i innymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych oraz Zwierzyniec Bałtowski, a w nim m.in. konie, alpaki, lamy i żyrafy.  Park znajduje się w malowniczej okolicy, wśród lasów i wzgórz. Warto zatrzymać się tutaj nawet na kilka dni. 

Inne bajkowe parki rozrywki dla dzieci w Polsce

Park wodny

W Polsce znajdziemy jeszcze wiele innych parków rozrywki, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto sprawdzić: 

  • Suntago Park of Poland w Mszczonowie. To największy park wodny w Polsce, a także największy zadaszony aquapark w Europie. Znajduje się zaledwie 60 km od Warszawy. Powierzchnia samych basenów Suntago tutaj aż 3500 m². Są także liczne zjeżdżalnie, sauny, a wewnątrz kompleksu rosną prawdziwe palmy. 
  • Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Znajdujący się w Krasiejowie park rozrywki oferuje unikalne atrakcje edukacyjne. Park Nauki i Ewolucji Człowieka znajduje się obok JuraParku w Krasiejowie. 
  • Warmiolandia Miasto Dzieci w Olsztynie. Kreatywna przestrzeń, gdzie dzieci mają możliwość przejęcia kontroli i eksplorowania różnych ról zawodowych. W tej wyjątkowej strefie zabawy, maluchy mogą wcielić się w postać lekarza w miejskiej klinice, policjanta na posterunku czy sprzedawcy w Warmiak Markecie.

Rodzinne parki rozrywki w Polsce, z ich różnorodnością atrakcji dla dzieci i dorosłych, stanowią prawdziwe skarby na mapie Europy. Wiele z nich zdobyło prestiżowe nagrody i wyróżnienia, są regularnie wymieniane wśród najciekawszych parków rozrywki w Europie. Doświadczymy tam tak wiele, od szalonych rollercoasterów po spotkania z dinozaurami czy baśniowymi postaciami. Rodzinne parki rozrywki w Polsce są idealne na eskapady w gronie najbliższych. Wejściówka do parku to rozrywki to także najlepszy, wymarzony prezent.

Kup swój voucher już dziś! https://prezentmarzen.com/parki-rozrywki/

Humanistka z krwi i kości, wielbicielka prostego języka i przyjaznej komunikacji. Matka Polka wielozadaniowa. Ciekawa świata optymistka, która wierzy, że cel to marzenie z datą realizacji. Na blogu pisze treści o tematyce lifestylowej.