Życzenia towarzyszą wielu rozmaitym okazjom: od urodzin przez ślub aż po sukcesy zawodowe czy sportowe. Zarówno te proste, poważne, jak i żartobliwe życzenia mogą wywołać wzruszenie, radość. Do tej pory podpowiadaliśmy, w jaki sposób składać życzenia na 40 urodziny, na Dzień Babci czy też dla przyjaciela z okazji Bożego Narodzenia. Teraz proponujemy, w jaki sposób złożyć podziękowania za życzenia nie tylko w sposób kreatywny, ale też i zgodnie z panującymi zasadami savoir vivre. Mailowo, telefonicznie, a może poprzez osobisty kontakt? Wszystkie te detale precyzyjnie objaśniamy w poniższym artykule.
Podziękowania za życzenia a savoir vivre
Spis treści
- 1 Podziękowania za życzenia a savoir vivre
- 2 “Dziękuję za życzenia” – jak tego nie robić?
- 3 Podziękowanie za życzenia urodzinowe złożone osobiście
- 4 Podziękowanie za życzenia na stopie zawodowej
- 5 Podziękowania za życzenia urodzinowe na FB
- 6 Podziękowania za życzenia urodzinowe pocztą tradycyjną
- 7 “Dziękuję za życzenia urodzinowe” i prezenty dla gości
- 8 Podziękowania za życzenia imieninowe
- 9 Jak podziękować za życzenia, które wprawiają w zakłopotanie?
Zarówno pamięć o uroczystościach i składanie życzeń, jak również dziękowanie za nie są elementem ogłady towarzyskiej i dobrego wychowania. Zasady savoir vivre wskazują zachowania stosowane zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i prywatnych. Istotne jest nie tylko to, co mówimy, ale też w jaki sposób mówimy: mowa ciała odgrywa bowiem niebanalne znaczenie.
Przyjmując życzenia, należy w miarę możliwości stać naprzeciwko osoby składającej życzenia – z tego obowiązku naturalnie zwolnione są osoby w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne. Odbierając życzenia telefonicznie, warto zrobić sobie przerwę od wszelkich prac i obowiązków domowych, np. gotowania obiadu, prasowania czy sprzątania. Zarówno składając, jak i otrzymując życzenia, należy patrzeć w oczy naszego rozmówcy.
Wręczenie upominku, o ile takowy jest przewidziany, następuje tuż po złożeniu życzeń – nie wcześniej, nie później. Osoba obdarowana przyjmuje prezent dziękując najpierw za serdeczne życzenia, a następnie za wspaniały podarunek. Ważne jest, by w miarę możliwości odpakować prezent przy darczyńcach, a po zapoznaniu się z zawartością podziękować ponownie za prezent.
“Dziękuję za życzenia” – jak tego nie robić?
Dziękując za życzenia, jak również za otrzymane prezenty, nietrudno o faux pas, które popełniamy w znacznej mierze nieświadomie. Pomijamy tutaj sytuacje skrajne, jak na przykład okazywanie braku szacunku osobie składającej życzenia. Niedopuszczalna jest postawa ignorująca osobę czy docinki umniejszające w stylu “mogliście się bardziej postarać”, “doskonale wiecie, że tego nie lubię”. Na co należy uważać i w jaki sposób nie należy dziękować za życzenia lub prezenty?
Najczęściej popełnianym błędem – po części wynikającym z zmieszania – jest stwierdzenie “nie trzeba było” albo “niepotrzebnie się wykosztowaliście”. Zapewne nieraz zdarzało nam się to słyszeć lub mówić zmieszanym tonem w odpowiedzi na kosztowny prezent. Zwróćmy uwagę, iż w gruncie rzeczy jest to stwierdzenie dyskredytujące osobę wręczającą podarunek. Tym stwierdzeniem nieświadomie umniejszamy wysiłek w poszukiwania odpowiedzialnego prezentu, wszak można było zaoszczędzić sobie tego działania. Na ogół jednak słowa te nie są odbierane jako niemiłe, a jako wyraz troski o komfort darczyńcy.
Niestosowne jest również zignorowanie życzeń lub brak odpowiedzi w najbliższej możliwej chwili od otrzymania ciepłych słów. Nie ma ustalonego terminu, przed którym należy podziękować za życzenia, jednak warto trzymać się zasady “zaraz po wyświetleniu / usłyszeniu”. Warto też pamiętać o ewentualnym przeproszeniu za opóźnienie w odpowiedzi, jeśli życzenia zostały wyświetlone kilka godzin po otrzymaniu wiadomości.
Podziękowanie za życzenia urodzinowe złożone osobiście
Najczęstszą formą życzeń, z jaką przychodzi nam się spotkać, są te składane osobiście podczas zabawy urodzinowej czy przyjęcia dla gości. Nierzadko nasi bliżsi koledzy z pracy zaczepiają nas przy stanowisku i wymienią z nami okazjonalne uprzejmości. Warto wtedy – niezależnie od osoby składającej nam życzenia – uśmiechnąć się życzliwie, przerwać wykonywane obowiązki i uprzejmie podziękować za pamięć. Nie należy wchodzić w zdanie osobie składającej życzenia; głos zabieramy dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że nasz rozmówca zakończył składanie życzeń.
Czy trzeba w tym wypadku wymyślać kwieciste przemowy i wygłaszać zachwyty nad wspaniałością swojego rozmówcy? Nie – zbyt wylewne podejście może zostać odebrane jako sztuczna kurtuazja. Fajne podziękowania za życzenia urodzinowe to takie, które są naturalne i spontaniczne: uśmiech, słowo “dziękuję” wkomponowane w miłe zdanie. Aby uniknąć niezręcznej ciszy po złożeniu życzeń, można poprowadzić temat z własnej inicjatywy. Gości zachęcimy do spróbowania przygotowanych potraw, a w pracy zaprosimy znajomą lub znajomego na kręgle, drinka lub inną formę rozrywki.
Podziękowanie za życzenia na stopie zawodowej
Zaczniemy od życzeń, które najczęściej wprawiają nas w zakłopotanie – od tych, które składają nam koleżanki i koledzy z pracy. Ciepłe słowa wyraża wówczas wiele osób: pracownicy równorzędnego szczebla, menedżerowie i dyrektorowie. Specyfika takiego ceremoniału polega na nietypowej konstrukcji życzeń: osoby na stopie zawodowej skupią się głównie na potrzebach związanych z pracą, czyli na “wielu sukcesach”, “udanych transakcjach” i “odpoczynku od deadline’ów”.
Jak odpowiadać na takie życzenia? Zależy to przede wszystkim od tego, w jaki sposób zostały złożone. Jeśli jest to forma zebrania, w której życzenia składa jedna osoba w imieniu wszystkich zebranych, należy odpowiedzieć w ten sam sposób: kierując uniwersalne podziękowania do ogółu. Warto też dodać niewymuszony, naturalny komplement w stylu lub kilka ciepłych zdań. “Jestem wszystkim wdzięczny za pamięć i za usłyszane serdeczne słowa. Jak zwykle mam powód do uśmiechu w tym zespole” – takie podziękowanie za życzenia ma ogromną moc. Jeżeli życzenia składane są indywidualnie, to każdemu z osobna podziękujmy, a na koniec możemy wystosować ogólne podziękowania do całego zespołu.
Pojawia się tutaj pole do niezręczności: czy w ramach podziękowań należy zapraszać koleżanki i kolegów na rekreację po pracy? Nie ma takiej zasady, by rezygnować z takiego działania lub je stosować, ale z czystej przyzwoitości warto złożyć propozycję wyjścia. Rozrywkę należy dostosować do uczestników, tak by nie wydała im się w żaden sposób odstręczająca – uniwersalne piwo, bilard lub kręgle zawsze są dobrym pomysłem. Jeśli jednak nasz dział jest rozległy lub nie mamy ochoty na wspólne spędzanie czasu, możemy zastosować inną taktykę: upiec ciasto lub kupić ciasteczka, a następnie poczęstować nimi ewentualnych zainteresowanych na zasadzie swobodnego dostępu.
Podziękowania za życzenia urodzinowe na FB
Życzenia składane przez media społecznościowe, w szczególności przez Facebooka stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Znaczna odległość od jubilata, dynamiczne tempo czy nieznajomość numeru telefonu sprawia, że rozmowa przez Messenger lub wstawienie tematycznej grafiki na profilu to sytuacja, z którą niemal każdy z nas się spotkał.
Podziękowania za życzenia urodzinowe na FB wysyła się w taki sam sposób, w jaki je otrzymaliśmy. Jeżeli była to wiadomość na Messenger, wówczas odpowiedzieć należy zaraz po odczytaniu treści życzeń. Warto pamiętać, że Messenger pokazuje, kiedy i o której godzinie przeczytaliśmy wysłany tekst, dlatego należy unikać przeciągania odpowiedzi. Niech to będzie jednak coś więcej niż zwykłe “dzięki :)”, szczególnie, jeśli życzenia składa osoba od nas starsza lub wyższa rangą zawodową.
Jeżeli na naszej tablicy umieszczono życzenia lub grafiki urodzinowe, warto znaleźć chwilę, by każde zdjęcie skomentować słowem “dziękuję”. Jeśli są to nasi rówieśnicy lub bliscy znajomi, można dodać radosną emotikonę, na przykład uśmiech czy serduszko. Dobrym zwyczajem jest także złożenie ogólnych podziękowań na swoim profilu dzień później. Jak podziękować za życzenia na fb wszystkim znajomym? Wystarczy wprowadzić tekst podziękowań w pasku głównego ekranu, na którym zazwyczaj widnieje półprzezroczyste pytanie “O czym myślisz?”
Podziękowania za życzenia urodzinowe pocztą tradycyjną
Sytuacja, w której otrzymujemy list z odręcznie napisanymi życzeniami urodzinowymi jest rzadkością w dobie Internetu i powszechnych telefonów komórkowych. Jesteśmy jednak przekonani, że to właśnie takie życzenia sprawiają najwięcej radości – w końcu ktoś zadał sobie trud i poświęcił czas na napisanie listu własnoręcznie. Czasami może to też być pocztówka z wesołą grafiką urodzinową i krótkimi życzeniami – ta forma korespondencji także wywołuje uśmiech na twarzy obdarowanego.
Dużym nietaktem w tej sytuacji byłaby rezygnacja z wysłania listu lub kartki z podziękowaniem za życzenia urodzinowe. Nie wypada także dzwonić lub pisać przez komunikatory społecznościowe, wszak może to zostać odebrane za zlekceważenie trudu włożonego we własnoręcznie sporządzony list. Poświęćmy więc te kilkanaście minut, siądźmy z kartką i długopisem, a następnie napiszmy kilka ciepłych zdań. We wstępie umieśćmy podziękowanie za życzenia i wyraźmy naszą radość z powodu otrzymania listu. Następnie poprowadźmy luźną konwersację – opowiedzmy kilka zdań o naszej obecnej sytuacji (skupmy się na pozytywach) i wyraźmy zainteresowanie poczynaniami adresata. Na koniec ponownie podziękujmy za pamięć i za życzenia oraz dodajmy sympatyczne post scriptum w stylu “Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli okazję się spotkać.”
“Dziękuję za życzenia urodzinowe” i prezenty dla gości
Podczas niektórych uroczystości rodzinnych spotkać się można z sytuacją, w której to osoba celebrująca obdarowuje swoich gości. Tak się dzieje przede wszystkim na weselu, wieczorach panieńskich i kawalerskich, a coraz częściej także na “roczku” i osiemnastych urodzinach. Mogą to być zarówno ozdobne bileciki z tekstem “bardzo dziękuję za życzenia” czy słodycze, jak również drewniana figurka, buteleczka z nalewką, a nawet magnes na lodówkę czy mydełka kąpielowe. Kreatywność w tym zakresie jest zaskakująca, a oferta rynkowa – zarówno wśród profesjonalnych firm, jak i domorosłych rękodzielników – naprawdę bogata.
Czy istnieje jednak obowiązek robienia prezentów dla gości i wyrażania w ten sposób podziękowań? Nie. Jest to wyłącznie wyraz docenienia osób świętujących tę wyjątkową okazję oraz inicjatywa własna jubilata. Jednocześnie należy pamiętać, że prezenty dla gości nie będą substytutem podziękowań wyrażanych osobiście za złożone życzenia. Podarunki dla gości należy więc rozpatrywać w kategorii nieobowiązkowego dopełnienia tradycji składania życzeń.
Podziękowania za życzenia imieninowe
Imieniny, choć obchodzone są coraz rzadziej, wciąż są obecne w wielu rodzinach, szczególnie wśród starszego pokolenia. Taki stan rzeczy sprawia, iż najczęściej życzenia z tej okazji są składane osobiście lub listownie, rzadziej telefonicznie, zaś w internecie praktycznie nie uświadczymy tego typu życzeń. Warto więc zawczasu przygotować się na odpowiedź w sposób krótki, ale szczery. Podziękowanie za życzenia imieninowe naszego autorstwa proponujemy poniżej:
Dziękuję serdecznie za życzenia imieninowe; Wasza pamięć o mnie w tym dniu jest dla mnie ogromną radością.
Spośród wszystkich życzeń imieninowych, Twoje mnie szczególnie wzruszają i cieszą. Bardzo Ci dziękuję i doceniam Twoje słowa.
Dziękuję Ci bardzo za tak ciepłe i serdeczne słowa, mam nadzieję że się spełnią i że w niedługim czasie będę mógł się Tobie zrewanżować.
Jak podziękować za życzenia, które wprawiają w zakłopotanie?
Być może mamy takiego znajomego lub członka rodziny, który swoim nietypowym stylem składania życzeń wprawia nas w zmieszanie, zawstydzenie lub zakłopotanie. Oczywiście, dla wielu z nas sytuacja ta będzie niekomfortowa, jednak z uwagi na savoir vivre warto nie pokazywać po sobie chwilowego skonfundowania. Jeśli wypowiadane przez taką osobę słowa nie będą naruszać naszej godności, wystarczy zwyczajnie odpowiedzieć “dziękuję za życzenia” i bez przesadnej egzaltacji przejść do dalszego świętowania.
Jeśli jednak usłyszymy słowa przykre, nieprzyjemne, uszczypliwe, o podłożu seksistowskim lub w jakikolwiek inny sposób krzywdzące, nie róbmy dobrej miny do złej gry. Precyzyjnie wyjaśnijmy, dlaczego dane słowa nie powinny paść z ust naszego rozmówcy, natomiast doceńmy szczerość intencji i postarajmy się zrozumieć, że nic złego nie miał on na myśli. “Dziękuję bardzo za życzenia, niemniej jednak stwierdzenie XXX sprawiło mi przykrość / było niestosowne. Doceniam Twoje intencje, jednak proszę, byś unikał życzenia mi XXX”. Stanowczy, acz uprzejmy komentarz powinien spotkać się ze zrozumieniem, a być może i refleksją naszego rozmówcy.
Odpowiedz