W internecie jest mnóstwo stron na temat możliwości samodzielnej nauki śpiewania. Śpiewać przecież każdy może, tylko jak się za to zabrać.
Nic prostszego po prostu zacząć śpiewać. Jest kilka dobrych rad od czego zacząć, na co zwrócić uwagę, jak ćwiczyć.

Ale najpierw kilka dobrych zasad, które dobrze byłoby spełniać przed rozpoczęciem cieżkiej pracy jaką jest kształtowanie swojego głosu:

10 PRZYKAZAŃ NAUKI ŚPIEWU

1. NAUKA ŚPIEWU JEST DLA CIEBIE
2. TRENUJ SWÓJ GŁOS
3. PIJ DUŻO WODY
4. WYSYPIAJ SIĘ
5. ZAPANUJ NAD STRUMIENIEM WYDYCHANEGO POWIETRZA
6. WEŹ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWÓJ ROZWÓJ
7. SZANUJ SWÓJ GŁOS
8. TRENUJ SWOJE CIAŁO
9. MIEJ OTWARTY UMYSŁ

Voucher do salonu SPA
Lot paralotnią
Masaż czekoladowy

Co Ci potrzeba do śpiewania

1. Powietrze – bez niego ani rusz, ale każdy oddech – a najlepiej przeponą.
2. Struny głosowe – posiadaczem ich jest każdy, dzięki nim wydobywamy z siebie dźwieki mówiąc, nie powinno być zatem problemu z wykorzystywaniem ich przy śpiewaniu.
3. Przepona – dzięki niej jesteśmy w stanie oddychać.
4. Mózg – również każdy go ma. W nim powstają impulsy aby nabrać powietrza i aby zadziałała przepona oraz nasze małe mięśnie jakimi są struny głosowe. Dzieki ich współpracy udaje się wydobyć śpiewny dźwięk.

Wszystko powinniśmy mieć na swoim miejscu. Cały nasz instrument potrzebny do śpiewania jest sprawny.

Teraz nam tylko potrzeba systematycznego i solidnego ćwiczenia

Jeżeli mamy nauczyć się śpiewać sami w domu na pewno będzie potrzebny dobry sprzęt do nagrywania i odsłuchiwania siebie, abyśmy mogli jak najwięcej wynieść z danych ćwiczeń i byli w stanie wychwycić jakieś niedoskonałości w wykonywanym przez nas utworze. Dobrze jest również ćwiczyć przed lustrem. Widzimy wówczas, czy prawidłowo oddychamy – ma podnosić się nasza klatka piersiowa – bo oddychamy przeponą, a nie ramiona. Możemy również sprawdzać, czy prawidłowo otwieramy usta, czy szczeka jest luźna, nie zaciśnięta. Fajnie jest mieć również przy sobie instrument – pianino, gitarę przy których mamy większą pewność że trafiamy w dźwięki.

Depositphotos_47891093_l-2015

Przed podjęciem pracy nad konkretnym utworem trzeba wydrukować sobie tekst. Śpiewać go do skutku, żebyśmy jak najwięcej mogli z niego wynieść. Na tekście można zaznaczać, które fragmenty wychodzą nam lepiej, gdzie w którym miejscu trzeba coś poprawić. Nie trzeba cały czas śpiewać piosenki od początku do końca, lepiej skupić się na problemowych fragmentach. Po odsłuchiwaniu ich trzeba zawsze ocenić się obiektywnie, tylko taka ocena może prowadzić nas do poprawy działania naszego instrumentu mowy.

A szczerze mówiąc, jeżeli chcesz nauczyć się samodzielnie śpiewać… to nie radzę.

Chyba, że jesteś samorodnym talentem, który nie potrzebuje nauki. Nikt wobec siebie nie będzie wystarczająco obiektywny, nie zdoła wychwycić wszystkich nieprawidłowości (to najczęściej słyszą tylko profesjonaliści). Często samodzielna nauka prowadzi na manowce. Lepiej zaczynać śpiewać z nauczycielem od zera niż z pozycji złych nawyków. O wiele więcej pracy wymaga wyzbycie się przeróżnych manier, niż praca od podstaw z nauczycielem. Dobrze jest mieć kogoś, kto obiektywnie ocenie twój warsztat, nie będący rodzicielskim pochlebcą. Chcesz nauczyć się dobrze śpiewać – znajdź nauczyciela, nie marnuj swego głosu. Skorzystaj z lekcji śpiewu online, dzięki której bez wychodzenia z domu doświadczony instruktor będzie mógł Cię poprowadzić oraz obiektywnie ocenić.

Dobra dusza towarzystwa, która dba o dobre humory każdego ze współpracowników. Miłośniczka dobrej motywacji i Anthony Robbins Twardo stąpa po ziemi, ale w swoim niezmiernie ułożonym życiu znajduje chwilę na odrobinę szaleństwa.