Mezoterapia to zabieg wykonywany w kosmetologii i medycynie estetycznej, który polega na bezpośrednim podawaniu substancji aktywnych w głąb skóry. Metoda ta jest stosowana głównie w celu poprawy kondycji skóry i jest obecnie absolutnie uwielbianym zabiegiem przez kobiety (i mężczyzn) na całym świecie. Mezoterapia  – co to jest, na czym polega i jakie są jej rodzaje? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest zabieg mezoterapii i jakie ma zastosowanie? 

Czym jest mezoterapia? 

Mezoterapia to popularny zabieg medycyny estetycznej wśród osób w różnym wieku, jako mało inwazyjna metoda o potwierdzonej badaniami skuteczności. Procedura polega na wstrzyknięciu małych dawek substancji odżywczych, kwasów hialuronowych lub innych składników aktywnych bezpośrednio w skórę metodą iniekcji, mikronakłuwania lub bezigłową. Mezoterapia pozwala spowolnić postępujące oznaki starzenia się skóry i sprawia, że cera jest odmłodzona, promienna i gładka. Każdy rodzaj mezoterapii ma odpowiednie zastosowanie, ale to metoda iniekcji jest najpopularniejsza. Jest ona niezwykle precyzyjna, ponieważ preparat podawany jest bezpośrednio w miejsce, gdzie jest potrzebny. Ma to za zadanie wzmocnić skórę i stymulować produkcję kolagenu i elastyny, aby spowolnić procesy starzenia się skóry. 

Historia mezoterapii

Mezoterapia jako zabieg ma swoje korzenie w połowie XX wieku. Została wynaleziona przez francuskiego lekarza, Michela Pistora, w 1952 roku. Początkowo mezoterapia była stosowana głównie w medycynie, aby leczyć różne dolegliwości, takie jak reumatyzm, zapalenie stawów czy choroby skóry. Jednakże w latach 90. XX wieku mezoterapia zaczęła zyskiwać popularność w dziedzinie kosmetologii estetycznej. Została zaadaptowana jako metoda poprawiająca kondycję skóry, redukująca cellulit, zmniejszająca widoczność zmarszczek oraz łagodząca problemy skórne. Początkowo mezoterapia była wykonywana za pomocą wielu bolesnych iniekcji, ale późniejsze postępy technologiczne wprowadziły metody bardziej komfortowe dla pacjenta, takie jak mezoterapia bezigłowa lub mikronakłuwania. Od momentu swojego powstania mezoterapia w kosmetologii estetycznej stale ewoluowała. Zyskała szerokie uznanie w branży ze względu na możliwość spersonalizowanego podejścia do potrzeb skóry klienta oraz stosowania różnorodnych substancji aktywnych, dostosowanych do konkretnych celów terapeutycznych.

Jak działa mezoterapia?

Interesując się zabiegiem mezoterapii, warto wiedzieć co to za zabieg i jak on działa na skórę. W skórze każdego człowieka znajdują się komórki – fibroblasty odpowiadające za produkcję substancji takich jak: kolagen, elastyna, kwas hialuronowy. Substancje te odgrywają kluczową rolę w młodym wyglądzie skóry, ale niestety z wiekiem zmniejsza się wydajność fibroblastów, a tym samym produkcja elastyny, kolagenu. Skóra staje się wiotka i tworzą się zmarszczki. Mezoterapia zapewnia dostarczenie do warstw właściwych skóry takich substancji, jak witaminy, kwas hialuronowy, peptydy czy minerały. Dzięki temu skóra jest odżywiona i zachowuje piękny wygląd, a substancje dodatkowo stymulują procesy regeneracyjne skóry, co przyczynia się do poprawy elastyczności i jędrności skóry oraz redukcji zmarszczek. Dodatkowo mezoterapia pomaga zachować kluczowy poziom nawilżenia skóry.

Rodzaje mezoterapii

W gabinetach kosmetologicznych wykonuje się 3 rodzaje mezoterapii: mezoterapia igłowa, mezoterapia mikroigłowa i bezigłowa. Dobry kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej potrafi doradzić i dobrać odpowiednią metodę do potrzeb i preferencji pacjenta.

Mezoterapia igłowa

Wykorzystuje cienkie igły do precyzyjnego podania substancji aktywnych w skórę i jest efektywną metodą dostarczania do skóry substancji odżywczych i regenerujących. Nakłucia igłą dodatkowo pobudzają ją do samoregeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych.

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa jest innowacyjną metoda, której zaletą jest mała inwazyjność i krótki okres rekonwalescencji po zabiegu. Do zabiegu mezoterapii mikroigłowej wykorzystuje się urządzenia zwane dermapenem lub mezorollerem, a oba charakteryzuje głowica pokryta mikroigiełkami.  Wykorzystuje się je do serii mikronakłuć na głębokość nawet do 2,5 mm i wprowadzenia dobroczynnych substancji zawartych w preparatach tzw. mezo koktajlach. Mikronakłucia pobudzają skórę do samoregeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa co to takiego? To metoda, która nie powoduje przerwania ciągłości tkanek skóry, gdyż wykorzystuje technologie takie jak ultradźwięki czy laser, aby wprowadzić składniki aktywne w skórę bez użycia igieł. W kontekście zabiegu mezoterapii bezigłowej pojawia się określenie mezoterapia frakcyjna, co to jest? To zabieg z użyciem lasera frakcyjnego który umożliwia wykonanie precyzyjnych mikrootworów o ustalonej głębokości. Dzięki temu otwierane są tzw. kanały hydrofilowe, przez które zastosowane w trakcie zabiegu serum (np. z witaminą C, aminokwasami czy na bazie kwasu hialuronowego) ma możliwość wniknąć w do konkretnych warstw skóry, podnosząc tym samym efektywność zabiegu.

Mezoterapia twarzy

Zabieg ten niezależnie od rodzaju wykonuje się w celu niwelacji oznak zmęczenia i starzenia się skóry lub jako profilaktykę przeciwstarzeniową. Obszar zabiegowy do mezoterapii igłowej obejmuje zwłaszcza okolice oczu i bruzd nosowo-wargowych. W tym celu stosuje się stymulatory tkankowe, polinukleotydy czy boostery – zależnie od pożądanych efektów. Mezoterapia twarzy ogólnie poprawia kondycję skóry rozjaśniając ją, zwiększając jej elastyczność i nawilżenie. Dla osób, które z różnych powodów nie chcą stosować igieł poleca się mezobrazję. Co to jest? To połączenie złuszczającego zabiegu mikrodermabrazji i mezoterapii. Powierzchniowe usunięcie naskórka pozwala na głębszą penetrację substancji aktywnych zawartych w preparatach do mezoterapii bezigłowej. Taka kuracja pozwala na biorewitalizację skóry z użyciem witamin, bioaktywnych peptydów czy niestabilizowanego kwasu hialuronowego. 

Mezoterapia skóry głowy

Mezoterapia skóry głowy jest zabiegiem, który ma na celu poprawę kondycji skóry głowy oraz wzmacnianie i niwelowanie nadmiernego wypadania włosów. Jest stosowana głównie w leczeniu łysienia androgenowego, regeneracji włosów oraz przy problemach związanych ze stanem skóry głowy. Pomaga bowiem w leczeniu stanów zapalnych skóry głowy, takich jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Mezoterapia skóry głowy co to i jak działa? To mezoterapia igłowa, która dzięki mikro nakłuciom dostarcza do mieszka włosowego niezbędne substancje odżywcze i stymulujące wzrost włosa. Zabieg mezoterapii skóry głowy zazwyczaj wymaga serii sesji, aby uzyskać najlepsze rezultaty. 

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania mezoterapii

Rozważając wykonanie mezoterapii wskazania są dość szerokie, a powinny się na nią zdecydować osoby chcące poprawić kondycję skóry, na której pojawiły się zmarszczki czy przebarwienia. Również przesuszona skóra czy taka z bliznami potrądzikowymi polubi się z mezoterapią. Zabieg ten stosuje się na skórę głowy głównie w leczeniu łysienia androgenowego, plackowatego, czy telogenowego

Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze ważne jest przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą, który oceni stan zdrowia pacjenta i dostosuje plan terapeutyczny, unikając potencjalnych ryzyk. Dlatego nie warto zatajać ewentualnych przeciwwskazań, do których należą:

 • Ciąża i okres karmienia piersią.
 • Trądzik różowaty w aktywnej fazie, infekcje skórne, opryszczka w miejscu zabiegu, czy łuszczyca.
 • Alergie na składniki stosowane w mezoterapii.
 • Cukrzyca i związane z nią opóźnione gojenie ran.
 • Nowotwory skóry.
 • Przyjmowanie leków, gdyż niektóre leki mogą powodować nadmierną skłonność do siniaków lub opóźniać proces gojenia.

Przebieg zabiegu, czyli na czym polega mezoterapia?

Mezoterapia może być wykonywana przez doświadczonych dermatologów i kosmetologów w specjalistycznych klinikach. Zanim pacjent podda się mezoterapii, odbywa konsultację, w trakcie której określa się cele zabiegu oraz wybiera odpowiednie substancje. Najskuteczniejsza jest mezoterapia igłowa i polega na śródskórnym lub podskórnym wprowadzaniu substancji aktywnej. Miejscowo podaje się niewielkie dawki preparatu.

Zanim dojdzie do iniekcji skórę twarzy należy odpowiednio przygotować i oczyścić. Obszar zabiegowy twarzy, szyi czy dekoltu specjalista nakłada krem znieczulający i pozwala mu zadziałać. Procedura iniekcji może być odczuwalna jako lekko bolesna, stąd zastosowanie kremu, ale tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych odczuć. Procedurę przeprowadza się w pozycji leżącej, półleżącej lub siedzącej, wykonując nakłucia najczęściej o głębokości do 2 milimetrów, z zachowaniem odstępów 0,5 centymetra. Zabieg w zależności od obszaru trwa 1-1,5 godziny, a przez kilka godzin po pacjenci powinni unikać dotykania skóry, nakładania makijażu oraz jakichkolwiek kremów. Kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny, ponieważ następuje przerwanie ciągłości skóry co może prowadzić do zakażenia. Obszar zabiegowy może być krótkotrwale zaczerwieniony, a w niektórych przypadkach mogą pojawić się niewielkie siniaki. 

Efekty zabiegu mezoterapii

Mezoterapia może pomóc poprawić wygląd skóry, wygładzić zmarszczki, zredukować przebarwienia i wzmocnić kolagenową strukturę skóry.

W przypadku mezoterapii skóry głowy, może zahamować wypadanie włosów, a nawet stymulować ich wzrost. Efekty mezoterapii są widoczne po serii zabiegów, ale można zauważyć poprawę już po pierwszym.

Mezoterapia gwarantuje różnorodne efekty, które zależą od indywidualnych potrzeb pacjenta  oraz celów terapeutycznych. Oto kilka głównych efektów, jakie można osiągnąć dzięki mezoterapii:

 • Poprawa kondycji skóry.

 Zabieg ten może pomóc w poprawie ogólnej kondycji skóry. Substancje aktywne dostarczane bezpośrednio do skóry mogą ją nawilżyć, wygładzić, zniwelować nierówności oraz ujednolicić koloryt.

 • Redukcja zmarszczek.

Dzięki stymulacji produkcji kolagenu i elastyny, mezoterapia spłyca drobne linie i zmarszczki, co prowadzi do poprawy elastyczności i jędrności skóry.

 • Leczenie łysienia.

 Mezoterapia skóry głowy stymuluje wzrost włosów, poprawiając ich jakość i gęstość.

 • Redukcja cellulitu.

Poprzez dostarczanie składników aktywnych bezpośrednio w tkankę tłuszczową, mezoterapia może pomóc w redukcji widoczności cellulitu oraz poprawie elastyczności skóry.

 • Leczenie problemów skórnych.

Zabieg może być skuteczny w leczeniu różnych problemów skórnych, takich jak blizny potrądzikowe, przebarwienia czy trądzik.

 • Poprawa nawilżenia skóry.

Substancje nawilżające stosowane w mezoterapii mogą zwiększyć poziom nawilżenia skóry, co przyczynia się do jej zdrowego wyglądu i elastyczności.

mezoterapia na cellulit

Warto wspomnieć, że efekty mezoterapii mogą się różnić w zależności od rodzaju skóry i problemów, z jakimi się zmaga, a także od ilości wykonanych zabiegów. W większości przypadków, aby osiągnąć trwałe efekty, zaleca się wykonanie serii zabiegów mezoterapii oraz odpowiednia pielęgnacja skóry w domu. Istotne jest także dopasowanie metody zabiegu do indywidualnych potrzeb i możliwości danego pacjenta.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Mezoterapię uważa się za bezpieczną, ale może wiązać się z krótkotrwałymi efektami ubocznymi, takimi jak obrzęk czy zaczerwienienie skóry.
Osoby z niektórymi problemami skórnymi lub alergiami mogą nie nadawać się do mezoterapii. Warto jednak pamiętać, że mezoterapia to zabieg medyczny, dlatego powinien być wykonywany przez doświadczonego specjalistę, który stosuje odpowiednie środki antyseptyczne oraz dobiera składniki aktywne zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze warto skonsultować się z lekarzem czy doświadczonym kosmetologiem. 

Mezoterapia, a inne metody pielęgnacji

Mezoterapia może być skuteczną alternatywą dla innych zabiegów, takich jak botoks czy wypełniacze w zależności od celu terapeutycznego. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby dla maksymalizacji efektów połączyć mezoterapię z innymi zabiegami medycyny estetycznej, np. botoksem, wypełniaczami czy liftingiem niciowym. W wyborze kompleksowej metody pielęgnacji może pomóc kosmetolog lub dermatolog w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Mezoterapia zarówno igłowa, jak i bezigłowa może być uzupełnieniem zabiegów laserowych, bo poprawia teksturę skóry i redukuje blizny. Warto jednak ewentualne połączenie mezoterapii z innymi metodami pielęgnacyjnymi konsultacji ze specjalistą, który dobierze odpowiednie preparaty oraz ustali harmonogram zabiegów. Ważne jest także stosowanie zaleceń po zabiegu w tym odpowiedniej pielęgnacji skóry czy unikanie słońca.

Reasumując mezoterapia niezależnie od rodzaju to świetny zabieg i warto go stosować, a włączając w to odpowiednio dobraną pielęgnację domową można liczyć na długotrwałe i zaskakujące efekty.