Masaż Tajski to prawdziwa uczta dla ciała i umysłu, holistyczne doświadczenie, które niesie korzyści dla ciała i umysłu. Masaż tajski stanowi połączenie techniki klasycznego masażu z elementami akupresury i jogi. Wykorzystuje techniki rozciągania, akupresury i ucisku. Rozluźnia mięśnie i stawy, poprawia krążenie, przemianę materii, redukuje stres i wpływa korzystnie na samopoczucie -działa na całe ciało człowieka. Dowiedź się na czym polega wykonywanie masażu tajskiego oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do klasycznego masażu tajskiego.
Masaż tajski – co to za rodzaj masażu i kiedy się na niego zdecydować
Spis treści
- 1 Masaż tajski – co to za rodzaj masażu i kiedy się na niego zdecydować
- 2 Co to jest Masaż Tajski?
- 3 Na czym polega masaż tajski?
- 4 Na czym polega masaż tajski?
- 5 Jak wygląda tradycyjny masaż tajski?
- 6 Rodzaje masażu tajskiego
- 7 Masaż tajski – wskazania i przeciwwskazania
- 8 Klasyczny masaż tajski – jak przygotować się do zabiegu
Co to jest Masaż Tajski?
Masaż tajski to rodzaj masażu głębokiego, który ma swoje korzenie w bogatej historii i tradycji Tajlandii. Zwany jest tam „nuat phaen boran”, co oznacza po prostu „starożytny klasyczny masaż”. To sztuka orientalnego masażu, która ewoluowała na przestrzeni wieków, łącząc w sobie techniki z różnych kultur i praktyk terapeutycznych, w tym szczególnie wpływy indyjskie oraz chińskie. Współczesny masaż tajski to wynik ewolucji tradycyjnej sztuki masażu, dostosowany do aktualnych potrzeb i oczekiwań.
Na czym polega masaż tajski?
Masaż tajski to rodzaj masażu głębokiego, który ma swoje korzenie w bogatej historii i tradycji Tajlandii. Zwany jest tam „nuat phaen boran”, co oznacza po prostu „starożytny klasyczny masaż”. To sztuka orientalnego masażu, która ewoluowała na przestrzeni wieków, łącząc w sobie techniki z różnych kultur i praktyk terapeutycznych, w tym szczególnie wpływy indyjskie oraz chińskie. Współczesny masaż tajski to wynik ewolucji tradycyjnej sztuki masażu, dostosowany aktualnych potrzeb i oczekiwań.
Na czym polega masaż tajski?
Masaż tajski polega na uciskaniu i rozciąganiu, wykorzystuje różne techniki, w tym:
- głęboką kompresję mięśni, która polega na mocnym uciskaniu mięśni i ścięgien;
- mobilizację stawów, która polega na rozciąganiu i ruchomości stawów;
- akupresurę, która polega na uciskaniu określonych punktów na ciele, które odpowiadają za określone narządy lub układy.
Masaż tajski, zgodnie z wielowiekową lokalną tradycją, bazuje na przekonaniu, że ciało ludzkie jest napełnione mikroskopijnymi cząstkami „powietrza” zwanych „lom”, stanowiących przepływ energii. Te cząsteczki są wdychane do płuc, a następnie podążają przez niewidoczne, podłużne kanały zwane „sen” (czyli linie w tłumaczeniu z tajskiego). W naszym ciele istnieć może aż 72 tysiące takich linii.
Celem masażu tajskiego jest manipulacja tymi kanałami poprzez uciskanie i rozciąganie, mające na celu ich udrożnienie i zapewnienie swobodnego przepływu powietrza. Według wielu praktyków masażu tajskiego, kluczowe „seny” znajdują się głównie w okolicy pępka, rozciągając się aż do ust. Dlatego też często masażysta zaczyna zabieg od obszaru brzucha, by następnie kontynuować manipulacje aż do obszaru głowy.
Ciekawostka: Za najlepszą i najbardziej prestiżową współczesną szkołę masażu tajskiego uważa się Królewską Akademię Masażu w Chiang Mai. Warto tam się udać, by doświadczyć prawdziwego odprężenia. Masaż wykonywany w tamtych okolicach to ten najbardziej tradycyjny.
Interesują Cię techniki i rodzaje masażu? Przeczytaj artykuł:
Rodzaje i techniki masażu z różnych zakątków świata
Jak wygląda tradycyjny masaż tajski?
Sesje masażu tajskiego trwają od kilku minut do dwóch godzin. Masaże tajskie wykonywane są w pełnym ubraniu. Klienci otrzymują bawełniany luźny strój lub są ubrani w swój. Osoba masowana kładzie się na materacu. Masażysta uciska różne punkty na ciele, używając przy tym dłoni, palców, łokci, przedramion, stóp i kolan. Układa osobę poddawaną masażowi w różnych pozycjach zaczerpniętych z asan jogi: na plecach, na brzuchu, na boku, w pozycji siedzącej i do góry nogami. Masaż tajski klasyczny określany jest więc często „jogą dla leniwych” lub „jogą pasywną” ponieważ oba te zabiegi wykorzystują podobne techniki, aby rozluźnić mięśnie i poprawić elastyczność. Masaż tajski obejmuje całe ciało kończąc masaż na głowie. Masowane są więc stopy, nogi, plecy, ramiona i głowa. To kompleksowe podejście sprawia, że efekty sesji są intensywne i trwałe.
Podczas masażu tajskiego możemy odczuwać różne doznania, w tym:
- głęboki ucisk mięśni i ścięgien, który może być bolesny lub przyjemny;
- rozciąganie mięśni i stawów, które może być odczuwane jako przyjemne lub nieprzyjemne;
- akupresurę, która może wywoływać różne odczucia, w tym ciepło, uczucie mrowienia lub ból.
Ważne jest, aby zaufać terapeucie i informować go o odczuwanych doznaniach.
Rodzaje masażu tajskiego
Warto wiedzieć, że wyróżnia się ok. 80 różnych rodzajów masażu tajskiego. Do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach masażu i spa należą:
Klasyczny masaż tajski. Wykonywany jest na sucho i stanowi połączenie akupresury oraz jogi pasywnej. Pomaga rozluźnić napięte mięśnie, stawy i ścięgna, jednocześnie stymulując układ krwionośny i limfatyczny. Taki masaż relaksuje, łagodzi stres, zwiększa energię i poprawia wydolność fizyczną.
Olejkowy masaż tajski. Ten rodzaj masażu obejmuje szeroki zakres medycyny ajurwedyjskiej. Stosowane są różne olejki aromatyczne, w tym lawendowy, z drzewa różanego, pranjipani, ekstrakt z drzewa sandałowego, różany, miętowy. Tajski masaż olejkowy wspomaga układ odpornościowy i nerwowy oraz stymuluje pory skóry, sprzyjając eliminacji nadmiaru wody i metabolitów z organizmu. Delikatne, płynne ruchy podczas masażu olejkami pomagają zredukować napięcia mięśniowe i podkreślają doznania związane z masażem.
Tajski masaż stemplami ziołowymi. Wykonuje się go przy użyciu białego bawełnianego woreczka z mieszanką ziół o właściwościach leczniczych. W zależności od potrzeb, są to zioła przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne, relaksujące, łagodzące stres i jego objawy. Na przykład liście eukaliptusa, trawa cytrynowa, kurkuma, cynamon i imbir. Woreczki z ziołami muszą być podgrzewane przed masażem, a suszenie ziół uwalnia aromatyczne olejki eteryczne. Podgrzane ziołowe „stemple” są używane do intensywnego masażu całego ciała zgodnie z zasadami masażu tajskiego. Oprócz działania relaksacyjnego, ten rodzaj masażu tajskiego ma również działanie przeciwbólowe, stymuluje procesy metaboliczne i pomaga oczyścić organizm.
Masaż tajski ramion, pleców i głowy. Jest to skuteczna terapia łagodząca pourazowe i przewlekłe bóle pleców. Łagodzi również napięcie i ucisk w ramionach i szyi, a także łagodzi bóle głowy, promuje mikrokrążenie w skórze głowy i stymuluje wzrost włosów. Ten rodzaj masażu jest zwykle wykonywany przy użyciu maści rozgrzewającej na bazie mentolu lub kamfory.
Tajski masaż stóp – refleksologia. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian masażu tajskiego. Polega na uciskaniu wybranych punktów w obrębie stopy, kostki i łydki. Stymulując określone strefy refleksologiczne, tajski masaż stóp może leczyć zaburzenia narządów wewnętrznych. Poprawia procesy trawienne, wzmacnia układ hormonalny i limfatyczny, korzystnie wpływa na układ nerwowy. Może również pomóc w zaburzeniach snu.
Masaż tajski – wskazania i przeciwwskazania
Masaż tajski oferuje szereg terapeutycznych korzyści. Dzięki swoim holistycznym właściwościom, stanowi skuteczną formę relaksu, ale również pomaga w leczeniu wielu chorób. Oto kilka powszechnych wskazań do masażu tajskiego:
- Problemy z napięciami mięśniowymi. Masaż tajski może pomóc w złagodzeniu napięć i bolesności mięśniowych, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym.
- Bóle pleców. Osoby z dolegliwościami bólowymi w okolicy pleców mogą odczuć ulgę po sesji masażu tajskiego, który skupia się na rozciąganiu i uwalnianiu napięć w obszarze pleców.
- Problemy z układem krążenia. Masaż tajski pobudza krążenie krwi i limfy, co może przynieść korzyści dla osób z problemami z układem krążenia.
- Stres i zdenerwowanie. Masaż tajski jest znany ze swojego działania relaksacyjnego, co sprawia, że jest doskonałym narzędziem w redukcji stresu, zaburzeń emocjonalnych. Z pewnością poprawia ogólne samopoczucie.
- Problemy z zakresem ruchu. Osoby z ograniczonym zakresem ruchu czy sztywnością stawów mogą skorzystać z masażu tajskiego, który obejmuje techniki rozciągające.
- Zmęczenie i bezsenność. Masaż tajski może pomóc w poprawie jakości snu. Relaksacyjne właściwości masażu tajskiego redukują uczucie zmęczenia.
- Poprawa elastyczności i mobilności. Regularne sesje tajskiego masażu klasycznego mogą przyczynić się do zwiększenia elastyczności mięśni oraz poprawy ogólnej mobilności.
- Wspomaganie zdolności regeneracyjnych organizmu. Masaż tajski może przyspieszyć proces regeneracji po kontuzjach i intensywnym wysiłku fizycznym.
Masaż tajski, mimo że dostarcza wiele przyjemności i jest też niezwykle skuteczny, nie jest dedykowany dla każdego. Z uwagi na jego dość intensywny charakter, osoby, które powinny powstrzymać się od decyzji o tajskim masażu, to:
- kobiety w ciąży;
- osoby borykające się z ostrymi stanami zapalnymi;
- osoby z rozpoznaną osteoporozą, nowotworem, tętniakiem, miażdżycą czy wadami serca;
- osoby cierpiące na krwotoki lub narażone na ryzyko ich wystąpienia;
- osoby po niedawnych złamaniach kości;
- osoby z problemami skórnymi.
Zaleca się skonsultowanie z lekarzem rodzinnym przed rozpoczęciem sesji masażu tajskiego. W razie złego samopoczucia, infekcji zawsze lepiej przełożyć masaż na inny termin.
Przeczytaj artykuł o wskazaniach i przeciwskazaniach do masaży:
Wskazania i przeciwskazania do masażu
Klasyczny masaż tajski – jak przygotować się do zabiegu
Przygotowanie do masażu tajskiego może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu dobroczynnych efektów tego terapeutycznego doświadczenia. Oto kilka wskazówek, jak się przygotować:
- Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli masz jakiekolwiek istniejące schorzenia zdrowotne, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem sesji masażu tajskiego, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla twojego stanu zdrowia.
- Wyszczególnij swoje potrzeby. Przed masażem zidentyfikuj konkretne obszary ciała, na których chciałbyś się skoncentrować lub dolegliwości, które chciałbyś złagodzić. Dzięki temu masażysta może dostosować sesję do Twoich indywidualnych potrzeb.
- Odpowiednie ubranie: Masaż tajski wykonywany jest na materacu, a klient ubrany jest w luźne, wygodne ubranie. Warto wybrać się na masaż w stroju, który łatwo się zdejmuje i nie krępuje ruchów.
- Ogranicz spożycie jedzenia przed masażem: W dniu masażu nie jedz ciężkiego posiłku. Najlepiej jest zjeść lekki posiłek około 1-2 godziny przed sesją, aby uniknąć uczucia dyskomfortu podczas masażu.
Jeśli szukasz sposobu na relaks, poprawę samopoczucia lub złagodzenie bólu, masaż tajski może być dla Ciebie dobrym wyborem. Voucher na taki masaż to także doskonały pomysł na prezent.
Odpowiedz