Laser tag to gra zespołowa przypominająca klasyczny paintball, jednak kulki z farbą zastąpiono tutaj wiązką podczerwieni. Strzały są więc bezbolesne i rejestrowane za pomocą czujników umieszczonych w kamizelce lub opasce uczestnika laser tag. Niewątpliwą zaletą gry w laserowy paintball jest więc bezpieczeństwo, a ponadto dodatkowe przeszkody na polu walki, które uatrakcyjniają zabawę. Impreza laser tag to coraz popularniejsza forma spędzania wieczorów kawalerskich i urodzin. To także świetny pomysł na wyjście integracyjne z pracy lub rozrywkę z przyjaciółmi. Sprawdźmy, na czym polega gra laser tag. 

Wszystko o Laserowym Paintball’u – Laser Tag

Gra laserowa to okazja, by przenieść się do świata znanego z gier komputerowych i filmów akcji. Pościg za przeciwną drużyną z bronią i emocjonująca rozgrywka według obranego scenariusza dostarcza wielu pozytywnych wrażeń oraz solidnej dawki adrenaliny. Podczas gry w paintball laserowy kształtuje się umiejętność strategicznego myślenia oraz pracy w grupie. Warto poznać zasady zabawy i spróbować swoich sił w jednej z dostępnych w Polsce lokalizacji do gry w laser tag. 

Definicja i historia laser tagu

Laser tag, czyli laserowy paintball to gra, w której rolę pocisku pełni fala podczerwieni wyłapywana przez czujniki zainstalowane na ekwipunku drugiego gracza. Ta forma rozrywki jest bardzo popularna na Zachodzie. W Polsce zyskuje też coraz więcej amatorów. 

Historia laser tagu sięga przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Wtedy armia Stanów Zjednoczonych wdrożyła system szkoleń bojowych MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System) z użyciem sprzętu emitującego wiązkę podczerwieni. Żołnierze nosili specjalne kamizelki wyposażone w czujnik, a do karabinów przymocowano nadajniki będące źródłem wiązki podczerwieni. Trafienie sygnalizowane było dźwiękiem emitowanym przez odbiornik. Pierwsze centrum do gry w laser tag zostało otwarte w Photon, w Dallas w 1984 roku. Jego pomysłodawcą był George Carter, który dwa lata wcześniej zaprojektował system do wykorzystania w komercyjnej rozrywce. Obecnie istnieje mnóstwo aren laser taga na całym świecie, a w użyciu jest wiele systemów do gry zarówno w warunkach domowych, jak również profesjonalnych urządzeń do gier na arenach zamkniętych i otwartych przestrzeniach. 

Cechami wspólnymi dla klasycznej gry w paintball i laser tag jest nawiązanie do rozgrywki militarnej i gier komputerowych, podobne zasady, a także używanie specjalnie wykonanych na potrzeby gry replik broni. Wszystkie te dyscypliny łączy też aktywność fizyczna oparta o sport zespołowy. Podobną jeszcze dyscypliną jest air soft gun, czyli ASG. W ASG bardzo ważne jest jednak nawiązanie do realizmu, od mundurów, przez repliki broni, po scenariusze. W pistoletach i karabinach do ASG stosuje się plastikową amunicję. 

Laser tag ma tą przewagę, że tutaj amunicja nigdy się nie kończy, a wiązka podczerwieni ma zasięg nawet do 200 m. Dzięki komputerowej rejestracji trafień nie są też możliwe żadne oszustwa. Gra w laserowy paintball może się odbywać ponadto na każdym terenie, gdyż nie stanowi zagrożenia bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do klasycznego paintballu w czasie gry w laser tag nie pobrudzimy się farbą, laser tag jest też bezbolesny i mogą brać w nim udział właściwie wszyscy – jedynym ograniczeniem jest wzrost zawodnika – minimum 120 cm.

sala do gry w laserowego paintballa

Zasady gry w laser tag 

Zasady gry w laser tag są proste. Uczestnicy ubrani w kamizelki wyposażone w całą masę elektroniki oraz broń z różnymi trybami strzelania, poruszają się po wyznaczonym terenie, najczęściej w zaciemnionych pomieszczeniach z licznymi efektami dodatkowymi: dymami, stroboskopami, efektami audio-video. Mają za zadanie zdobyć jak najwięcej punktów, naliczanych po trafieniu w przeciwnika i jednocześnie nie dać się wyeliminować z gry. Wszystkie trafienia są punktowane, a cała rozgrywka jest rejestrowana przez dedykowany system elektroniczny. Jeśli gracz zostaje trafiony, otrzymuje komunikat dźwiękowy „you are hit”, a następnie pozostaje nieaktywny przez kilka sekund. Jeżeli wybrana została opcja gry z limitowaną ilością żyć, a uczestnik utraci ostatnie, wówczas pojawi się komunikat „you are dead’.

Cały sprzęt do laser tagu to specjalny rodzaj broni, który zamiast strzelać amunicją, wysyła promienie podczerwieni oraz kamizelka, ewentualnie opaska z czujnikami. Ilość amunicji do wykorzystania może być ustalona na początku, dzięki czemu gra będzie bardziej emocjonująca i wymagająca. Można także zaprogramować częstotliwość oddawania strzału, zasięg czy siłę trafienia. Nowoczesne repliki broni do laserowego paintballu umożliwiają również ustawienie takich parametrów, jak czas przeładowania, a nawet przegrzanie lufy. Wszystkie trafienia i punkty widać na wyświetlaczu LCD w broni. 

Choć rozgrywki w paintball laserowy często kojarzone są ze specjalnymi arenami, gdzie panuje zupełna ciemność, to w laser tag można grać praktycznie w każdym miejscu. Pozwalają na to nowoczesne karabinki laserowe, które mają zasięg nawet w świetle dziennym. 

Przed grą w laser tag uczestnicy przechodzą kilkuminutowe szkolenie dotyczące budowy broni, posługiwania się nią oraz zasad bezpieczeństwa panujących na arenie. Odbywa się również ustalenie scenariusza gry oraz wybór uczestników do drużyn. Można wybrać grę otwartą i poznać nowych ludzi lub przyjść ze znajomymi, by wspólnie wziąć udział w zabawie. Warto określić role w zespole – kto będzie kapitanem, kto snajperem – to znacznie ułatwia grę. W jednej rozgrywce bierze udział zwykle od 2 do 10 osób.

Gra w paintball

Bezpieczeństwo gry laser tag i zasady fair play

Bezpieczeństwo w laser tagu to jedna z największych zalet tej gry. W broni do laser tag używane są wiązki promieni podczerwonych podobne do tych stosowanych w pilotach do telewizorów. Promienie te są niewidoczne dla oka, nie są więc w stanie nikogo oślepić. Podczas gry należy jednak przestrzegać zasad fair play. Nie powinno się m.in. zasłaniać czujników, przestawiać słupków, apteczek, ani osłon terenowych, przekraczać wyznaczonych granic terenu gry, nie wolno też atakować przeciwników ani chwytać ich broni. W grze nie mogą brać udziału osoby w stanie nietrzeźwym lub wskazującym na spożycie innych środków odurzających. 

Rodzaje laser tagu i scenariusze gry 

Największą zaletą gry w laserowy paintball jest jej uniwersalność. Nie jesteśmy ograniczeni tylko do specjalnie przygotowanej przestrzeni. Lokalizacje do gry w laser tag mogą więc być przeróżne. Można zagrać w indoor laser tag, który odbywa się na specjalnej arenie lub na przykład w opuszczonych, bezpiecznych wnętrzach. Równie emocjonujący jest outdoor laser tag, czyli gra w terenie – na przykład na specjalnie przygotowanych poligonach z przeszkodami. Paintball laserowy na otwartej przestrzeni jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnych kolimatorów optycznych w karabinach. Pozwalają one skutecznie celować przy świetle dziennym oraz trafiać przeciwników z dużych odległości. W laser tag można grać nawet nocą. Do gry wykorzystuje się specjalne opaski z czujnikami, które umożliwiają zliczanie punktów nawet w nocy, a poruszanie się w ciemności jest łatwiejsze dzięki latarkom taktycznym, w które wyposażony jest każdy karabin. 

Podczas gry można obrać różne strategie laser tag i wybrać tryby rozgrywki w laser tag. Tryb gry to wgrane w broń ustawienia – na przykład określona liczba punktów życia, szybkostrzelność broni, automatyczne lub ręczne przeładowanie czy też przypisany czas regeneracji. Sam tryb nie wnosi do gry nic poza ustawieniami. Scenariusz zaś określa przebieg gry i jej cel. Dostępne scenariusze rozgrywki różnią się ze względu na lokalizacje do gry w laser tag, ale zawsze przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych uczestników zabawy. 

Popularne scenariusze gry w laserowy paintball

Team deathmatch to walka zespołów, czyli gracze są podzieleni na dwie drużyny laser tag, które rywalizują ze sobą. Wygrywa ta, która zaliczy sumarycznie największą ilość trafień lub ma najlepszy stosunek trafień do zestrzeleń. Inny popularny scenariusz gry to deathmatch, czyli każdy na każdego – to idealna opcja dla osób rozpoczynających zabawę z laser tag. Celem tej rozgrywki jest zdobycie jak największej ilości punktów poprzez trafienia innych zawodników. Scenariusz ten można skomplikować, wprowadzając konieczność doładowania amunicji. 

Scenariusz base respawn to już rozgrywka dla zaawansowanych. Gra się drużynowo, ale gdy ktoś zostanie trafiony to nie odradza się automatycznie. Po kolejne życie musi wrócić do swojej bazy. Oznacza to, że drużyna powinna chronić też bazę, by nie została ona zajęta na stałe przez przeciwników.

Do trudniejszych należy też scenariusz no amo no life , w którym nacisk kładzie się na celność oraz umiejętne posługiwanie bronią. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, ale gracze zostają wyposażeni w bardzo małą ilość amunicji, którą można doładować jedynie w bazie. Jeszcze inna, trudniejsza opcja gry to scenariusz dobrze znany komputerowym graczom – drużyna ma za zadanie odbić zakładnika.

Ciekawy wariant gry to także VIP defense. W każdej drużynie wybierany jest VIP, który zostaje naznaczony specjalną opaską. Punkty są przydzielane tylko i wyłącznie za strzały do VIP-a drużyny przeciwnej, tak więc celem pozostałych graczy jest ochrona swojego wybrańca i atak na VIP-a drużyny przeciwnej. W imprezach laser tag popularny jest też scenariusz zombie, który pozwala na tworzenie post apokaliptycznych rozgrywek, gdzie wyeliminowani gracze odradzają się jako zombie. 

Na arenach do gry w laser tag znajdują się też dodatkowe urządzenia, które uatrakcyjniają grę. W zależności od wybranego trybu gry urządzenia te mogą być aktywne lub nie. Są to między innymi różnego rodzaju bomby, z którymi kontakt wpływa ujemnie na punktacje. Ponadto przeszkody, zasłony, wraki samochodów, specjalne oświetlenie, lampy UV, stroboskopy i inne. 

laserowy paintball w prezencie urodzinowym dla nastolatka

Dla kogo jest laser tag? 

Laser tag to sport zespołowy, który uczy współpracy i komunikacji wewnątrz teamu. Wymaga wspólnego układania strategii, podejmowania grupowych decyzji oraz przeciwstawiania się trudnościom. To zabawa dla każdego, kto lubi rywalizację połączoną z solidną dawką ruchu. To także atrakcja dla osób mających umiejętność strategicznego myślenia i fanów gier komputerowych. Doświadczenie zebrane w wirtualnej rzeczywistości można tu przenieść na prawdziwe życie w trakcie gry laserowej. 

Kluczowe umiejętności rozwijane przez laser tag to celność, zwinność, łatwość obserwacji i podejmowania szybkich decyzji. Ważna jest też sprawność ruchowa. Korzyści zdrowotne z gry w laser tag, które odczują regularni uczestnicy zabawy, to ogólna poprawa kondycji i koncentracji. Podczas rozgrywki można niepostrzeżenie spalić sporo kalorii. Dobre zarządzanie energią jest więc kluczowe – zmęczenie może sprawić, że uczestnik szybko zostanie wykluczony z gry.

Organizacja imprezy laser tag

Laser tag pozwala na integrację grupy, a więc organizacja imprezy laserowej to świetny plan na wszelkie uroczystości. Laserowy paintball to także dobry pomysł na imprezę urodzinową dla dziecka, szczególnie jeśli lubi ono elektronikę i gry komputerowe. Dzięki takiej imprezie uczestnicy urodzin spędzają czas aktywnie. Podczas gry w paintball laserowy kształtuje się umiejętność strategicznego myślenia oraz pracy w grupie, co jest szczególnie ważne dla dzieci. W grze mogą wziąć udział dzieci już od 7 roku życia, ważne jedynie by mali uczestnicy mieli od 120 cm wzrostu, tak by mogli założyć specjalną kamizelkę. Minimalny wiek dzieci dopuszczonych do gry jest jednak często wyznaczany indywidualnie przez organizatorów gry, warto więc to sprawdzić przed rezerwacją imprezy laserowej. 

Laser tag jako forma imprezy integracyjnej lub okolicznościowej pozwala wzmocnić relacje w grupie, poznać cechy kolegów i koleżanek, o których dotąd nie mieliśmy pojęcia. Może się okazać, że to wcale nie kierownik ma najlepsze cechy przywódcze, a ktoś zupełnie niepozorny jest urodzonym liderem. W zabawie mogą wziąć udział całe teamy lub firmy. Dla grup liczących do kilkunastu osób zwykle proponuje się klasyczną rozgrywkę z podziałem na dwie drużyny. Przy większych imprezach organizowana jest zabawa w formie turnieju z podziałem uczestników na grupy 6-8 osobowe, które na przemian ze sobą konkurują.

Jak przygotować się do gry w laser tag? 

Przede wszystkim należy ubrać się w wygodną odzież. Ubrania sportowe, nieograniczające ruchów będą najlepsze. By zminimalizować ryzyko ewentualnych obtarć i zadrapań, warto rozważyć długie rękawy i spodnie. Jeśli planowany jest laser tag w terenie, można ubrać się na cebulkę i w razie przegrzania zdjąć dodatkowe warstwy. Grając w laser tag w lesie, lepiej postawić na brązy i zielenie, w tym na klasyczny wzór moro. Choć gra w laser tag nie wymaga od razu sprawności komandosa, warto mieć za sobą przespaną noc i zjeść sycący posiłek. 

Laserowy paintball zapewnia mnóstwo dobrej zabawy, ale przede wszystkim jest to bezpieczna forma rozrywki dla każdego. Warto spróbować swoich sił w tej niezwykłej walce, w której bronią jest laser, a także spryt, refleks i umiejętność pracy w grupie. Podejmiesz wyzwanie? 

Humanistka z krwi i kości, wielbicielka prostego języka i przyjaznej komunikacji. Matka Polka wielozadaniowa. Ciekawa świata optymistka, która wierzy, że cel to marzenie z datą realizacji. Na blogu pisze treści o tematyce lifestylowej.