Walentynki, święto zakochanych — dla jednych to okazja, aby miło spędzić czas ze swoją drugą połówką, dla innych przejaw amerykanizacji i napędzanie konsumpcjonizmu. Tego dnia zakochani na całym świecie obdarowują się drobnymi podarunkami i planują wspólne wyjścia. Czy jednak walentynki to naprawdę wytwór kapitalizmu? Z tego artykułu dowiesz się, kiedy są walentynki, jaka jest ich historia i odkryjesz ciekawe pomysły na wspólne spędzanie czasu ze swoją wybranką.

Wszystko o Walentynkach

Kiedy obchodzimy walentynki?

Praktycznie każda szczęśliwa para na początku roku zaczyna się zastanawiać, kiedy walentynki? Świętowanie Walentynek przypada na 14 lutego i zawsze jest taka sama — walentynki to święto stałe, obchodzone na całym świecie tego samego dnia. Dlaczego właśnie wtedy? Za czasów cesarza rzymskiego Klaudiusza II młodym mężczyznom zakazywano wchodzenia w związki małżeńskie, aby byli skoncentrowani tylko na walkach podczas licznych wojen. Biskup Walenty sprzeciwiał się temu dekretowi i w tajemnicy udzielał ślubów zakochanym. Wieść niestety w końcu dotarła do Klaudiusza II i ten kazał zabić Walentego. Ksiądz miał zostać stracony 14 lutego 269 roku i stąd swoją stałą datę wzięły walentynki.

walentynki

Historia walentynek

Powszechnie uważa się, że pierwowzorem walentynek było rzymskie święto Luperkalia — zbieżny terminowo zwyczaj, obchodzony 15 lutego. Początkowo święto poświęcone było bóstwu, które miało chronić zwierzęta hodowlane przed wilkami, a z czasem przerodziło się w kult płodności. Kapłani zaplatali tego dnia rzemienie z koziej skóry i uderzali nimi przechodniów. Mężczyznom miało zapewnić to zmazanie grzechów z poprzedniego roku, młodym kobietom zaś zapewniało płodność. Wzmacniająca się pozycja chrześcijaństwa sprawiła, że z czasem obrzęd ten uznano za pogański i zakazano jego obchodzenia. W jego miejsce pojawił się dzień świętego Walentego, który przypada na przeddzień Luperkaliów. 

Od kiedy więc obchodzi się walentynki? W południowej i zachodniej Europie walentynki były znane prawdopodobnie od średniowiecza, jednak współczesne tradycje walentynkowe ukształtowały się znacznie później. W Polsce zaś walentynki pojawiły się na dobre dopiero w latach 90. XX wieku.

Zwyczaje i tradycje walentynkowe

Zwyczaje walentynkowe różnią się w zależności od regionu — na przykład w Japonii to mężczyźni obdarowują kobiety prezentami. W Polsce, podobnie jak w większości krajów zachodnich, ludzie dalej chętnie wybierają wysyłanie romantycznych karteczek, czyli walentynek. Czy wiedziałeś, że na terenie naszego kraju to w Chełmie najhuczniej obchodzi się dzień patrona zakochanych? Świętowanie tzw. walentynek chełmińskich nierzadko rozpoczyna się już dzień wcześniej a w programie są takie atrakcje, jak konkursy poezji miłosnej na najpiękniejszy wiersz, spektakle filmowe czy występy kabaretowe. 

Wraz ze wzrostem popularności święta, w sklepach zaczęło przybywać również walentynkowych gadżetów. Już pod koniec stycznia półki zapełniają się poduszkami i słodyczami w kształcie serc oraz prezentami dla par. Dzięki nim z łatwością można zorganizować romantyczny wystrój na domową randkę czy zaskoczyć bliską osobę drobnym upominkiem.

Prawdziwe oblężenie tego dnia przeżywają również restauracje. Romantyczna kolacja to wciąż najbardziej popularna forma wspólnego spędzania czasu z okazji walentynek. Lokale często na ten dzień oferują specjalne walentynkowe menu i dodatkową oprawę w postaci kwiatów i świec, a stolik na 14.02 trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Wysyłanie kartek i listów miłosnych

Niewinne liściki z wyznaniami albo poważne poematy – kartki walentynkowe mogą przyjmować różne formy. Własnoręcznie napisany list miłosny to wciąż dobry prezent na walentynki — tym bardziej wyjątkowy, że listy dawno już wyparły gotowe kartki walentynkowe, które można kupić swojej drugiej połówce praktycznie na każdym kroku. Jednak zwyczaj wyrażania miłości, może przybierać dzisiaj też zupełnie inne formy!

walentynki
  1. Liściki w szkołach. Przed walentynkami samorząd szkolny często organizuje uczniom możliwość wrzucenia samodzielnie napisanej walentynki do specjalnej urny, a następnie karta zostaje dostarczona do odbiorcy. To miły gest okazania oddania między przyjaciółkami lub sposób na okazanie swojej sympatii koledze czy koleżance z klasy!
  2. Poczta kwiatowa. List może być niewielkim dodatkiem do bukietu, który w dniu walentynek zostanie dostarczony ukochanej.
  3. Czekoladowy telegram. Przekaż krótkie wyznanie w pudełku pysznych czekoladek! Możesz w tym celu skorzystać z vouchera na komponowanie własnej czekolady, zyskasz wtedy gwarancję jakości!

Wręczanie prezentów na walentynki

Walentynkowe prezenty są bardzo miłą tradycją, która pozwala sprawić sobie nawzajem trochę radości. Zakochani często wybierają wspólnie wymarzone podarunki lub sprawiają sobie niespodzianki. Sprawdź nasze pomysły na ten wyjątkowy dzień — prezenty walentynkowe w formie przeżyć!

  1. Romantyczny masaż dla dwojga to zawsze dobry pomysł na prezent dla pary. Kameralna atmosfera wprowadzi Was w romantyczny nastrój i pozwoli na głęboki relaks. Osoby, które będą korzystały z masażu po raz pierwszy, z pewnością będą czuć się lepiej w towarzystwie bliskiej osoby. Miłe chwile we dwoje to wspaniały sposób na spędzenie walentynkowego wieczoru!
  2. Podaruj swojemu ukochanemu spełnienie marzeń i pozwól na istne szaleństwo za kierownicą Lamborghini Gallardo! Voucher umożliwia przejażdżkę na miejscu kierowcy na profesjonalnym torze motoryzacyjnym. Takie wyjście zapewnia niezapomniane przeżycia!
  3. Wręcz partnerce możliwość odkrycia własnej kobiecości i wewnętrznej siły podczas indywidualnej lekcji pole dance! Zajęcia tylko z instruktorką pozwolą na maksymalne efekty oraz pomogą przełamać się podczas pierwszego kontaktu z rurką. Takie spotkanie to wspaniały sposób na rozpoczęcie przygody z pole dance lub na dopracowanie słabych stron dla tych, które już trenują!
  4. Sesja zdjęciowa to prezent, który możecie zrealizować wspólnie i cieszyć się niezwykłą pamiątką w formie profesjonalnych zdjęć.

Romantyczne wyjścia – pomysł na walentynki

Romantyczna kolacja przy świecach to wciąż najchętniej wybierany sposób spędzenia walentynek przez zakochanych na całym świecie. Sprawdź nasze propozycje najlepszych miejsc na kolacje dla dwojga

Zaręczyny kolacja dla dwojga
  1. Kolacja w ciemności to idealna forma romantycznego wyjścia na walentynki. Aura tajemniczości pozwoli Wam stworzyć nastrój i jeszcze bardziej zbliżyć do siebie. Posiłek będziecie jeść bez światła nawet małej świeczki! Rozbudźcie zmysły i cieszcie się chwilą we dwoje!
  2. Zaplanuj wyjątkowy wieczór podczas kolacji na tarasie restauracji Weranda w Bydgoszczy! Voucher obejmuje 3-daniowy posiłek i wynajem tarasu na wyłączność, zatem nikt nie będzie Wam przeszkadzał. To idealna okazja do cieszenia się sobą w królewskich warunkach!
  3. Macie ochotę na odrobinę egzotyki? Wybierzcie się na kolację sushi i spróbujcie wyjątkowych dań kuchni azjatyckiej w najlepszej odsłonie! Takie wyjście pozwoli Wam na odkrywanie nietypowych smaków z dodatkiem aromatycznej zielonej herbaty.

Życzenia walentynkowe

Kiedy jest dzień walentynki, u wielu osób pojawia się problem – jak napisać ładne życzenia? W stresującej sytuacji słowa często nie chcą do siebie pasować i próba ułożenia nawet najprostszego rymu kończy się fiaskiem. Zależy Ci na ładnych życzeniach dla ukochanej osoby? Spieszymy z pomocą! Poznaj nasze inspiracje życzeń na walentynki! Czekają tu na Ciebie romantyczne wyznania i zabawne wierszyki, które doskonale sprawdzą się na bileciku w bukiecie róż czy kartce walentynkowej. Możesz na podstawie naszych życzeń skomponować własne i przygotować romantyczną przemowę dla bliskiej osoby. 

Walentynki w Polsce i na świecie

Sposób obchodzenia walentynek może różnić się w różnych miejscach świecie, warto więc czasem wykorzystać to jako inspirację, aby urozmaicić własne walentynkowe tradycje. I tak na przykład Włochy słyną z romantycznego świętowania, podobnie jak Francja, uważana przecież za kraj miłości. Pary wkładają dużo wysiłku, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy! Z kolei w Korei Południowej istnieje tradycja obchodzenia Walentynek dwukrotnie — raz w lutym, kiedy to panie przygotowują prezenty dla panów, a potem w marcu, gdy mężczyźni obdarowują kobiety. Podobna tradycja obowiązuje również w Japonii, Wietnamie i Tajwanie. Na Filipinach z kolei obrzędy walentynkowe idą o krok dalej. Każdego roku organizowane są tutaj bowiem masowe śluby! Biorą w nich udział pary, które nie mają pieniędzy na własne wesele. Lokalne władze sponsorują obrączki, kwiaty i tort.

W Polsce zdania na temat walentynek są podzielone. Przeciwnicy mówią o komercjalizacji miłości i ślepym kopiowaniu zachodnich zwyczajów. Zwolennicy uważają, że to dobra okazja, by zatrzymać się w codziennym biegu i włożyć chociaż odrobinę wysiłku w okazanie uczucia bliskiej osobie. Nie ma przecież potrzeby kupowania od razu ogromnych balonów w kształcie serc i rezerwowania stolika w najdroższej restauracji. Z drugiej strony, jeżeli lubisz przepych i romantyczne dekoracje, to nic nie stoi na przeszkodzie! Podstawą walentynek w Polsce niech będzie miłość okazana w taki sposób, jaki Wy lubicie najbardziej!

Walentynki to doskonała okazja do wyrażenia miłości i docenienia bliskich osób. Zaznacz w kalendarzu datę 14 lutego i zaplanuj na ten dzień wrażenia dla ukochanej osoby! Niezależnie od zaplanowanego budżetu, możesz spędzić z kimś bliskim miły wieczór – czy to w restauracji, czy po prostu w domu. Niech ten dzień będzie okazją do wyrażania uczuć i okazywania wzajemnego oddania.