Kiedy jest Halloween?

Halloween wypada 31 października, w wigilię Wszystkich Świętych. W tym roku 31 października wypada we wtorek. Choć Halloween nie wywodzi się z polskiej tradycji, stało się bardzo popularne w naszym kraju. To nie tylko czas przebieranek i zbierania słodyczy. To także okazja do poznania ciekawych tradycji i zwyczajów, które różnią się w zależności od regionu. Czy wiesz, skąd wzięło się to święto i jakie zwyczaje z nim związane królują na świecie? Sprawdź pomysły na ciekawe obchodzenie i zabawy na Halloween.

Halloween w Polsce – skąd się wzięło to święto? Historia 

Halloween wywodzi się z dawnych tradycji i zwyczajów. Jego korzenie sięgają głęboko wstecz i są związane z mitologią celtycką oraz wierzeniami ludów zamieszkujących tereny obecnej Wielkiej Brytanii i Irlandii. Geneza Halloween jest fascynującą opowieścią o połączeniu się różnych kultur i wierzeń. Święto to wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, które obchodzone było na koniec lata, w okresie, kiedy dni stawały się krótsze, a noce dłuższe. Była to okazja na powitanie zimy i czas przygotowywania się na okres ciemności i chłodu. Kapłani celtyccy wierzyli, że w nocy z 31 października na 1 listopada, dokładnie w tym dniu zaciera się granica między zaświatami a światem żywych. Była to noc, kiedy dusze zmarłych miały możliwość przedostać się do świata żywych i odwiedzić swoje rodziny.

W trakcie Samhain ludzie przebierali się, aby odstraszyć złe duchy oraz chronić się przed nimi. Przygotowywano ofiary dla bóstw i rozpalano ogniska, które miały spłoszyć złe moce. Święto duchów to była również okazja do wróżb i przepowiedni na przyszłość. W miarę upływu czasu, zwyczaje związane z Samhain zmieszały się z innymi tradycjami i wierzeniami, w tym z rzymskim świętem All Hallows Eve, które obchodzono na przełomie października i listopada, oraz z chrześcijańskim świętem Wszystkich Świętych, obchodzonym 1 listopada. Z tego połączenia narodziło się Halloween.

W 835 roku, pod wpływem imigrantów z Irlandii i Szkocji, amerykańska kultura przyjęła zwyczaje związane z Halloween. 31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza parada z okazji Halloween. W 1937 roku Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween. Dzięki mediom i rozpowszechnianiu się amerykańskiej kultury, Halloween stało się znane na całym świecie. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku.  W drugiej połowie XX wieku to święto trafiło do zachodniej Europy, w tym Polski. 

W Polsce Halloween zyskuje na popularności, choć tradycyjnie to dzień Zaduszny (Dzień Wszystkich Świętych) jest tym, który upamiętnia zmarłych. Polacy odwiedzają groby swoich bliskich, zapalają znicze i modlą się za dusze osób zmarłych. Nabyte z USA święto budzi u niektórych negatywne uczucia, bo to tradycja Dnia Zadusznego jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i sercach ludzi. To czas refleksji i zadumy nad losem tych, którzy odeszli. Mimo to, Halloween zostało zakorzenione także u nas. W Polsce coraz częściej młodzi i starsi przebierają się za duchy i uczestniczą w imprezach halloweenowych. 

przyjęcie na halloween

Cukierek albo psikus. Jak obchodzi się Halloween na świecie? 

Dziś Halloween to czas zabawy, kreatywności i okazja do obchodzenia święta strachów w duchu radości i wspólnoty. W Stanach Zjednoczonych Halloween ma status kultowego święta i tam obchodzone jest najhuczniej, to nieodłączny element amerykańskiej popkultury. Wiele symboli związanych z Halloween wywodzi się z USA. Jest to tam jedna z najważniejszych nocy w roku, a zwyczaje związane z Halloween są tam szczególnie spektakularne. Ludzie podejmują się najdziwniejszych wyzwań. Wielu chce ustanowić rekordy Guinnessa, takie jak największa ilość wydrążonych dyni w jednym dniu czy najdłuższy halloweenowy łańcuch z osób przebranych za duchy. 

Wielką popularnością cieszy się także zwyczaj przystrajania domów z okazji święta halloween. Amerykanie słyną z rozmachu, z jakim dekorują swoje posesje. Tradycyjne ozdoby to wydrążone dynie, czyli symbol halloween, pajęczyny, czarownice i duchy. Są też konkursy na najlepiej udekorowany dom, dlatego niektórzy inwestują ogromne pieniądze, tworząc prawdziwe domy strachów, przyciągające tłumy zwiedzających.

W niektórych miastach USA organizowane są ogromne parady z okazji Halloween. Największa odbywa się w Nowym Jorku.  Jednak nie tylko tam – w Meksyku, Día de los Muertos (Dzień Zmarłych) to okazja do kolorowych procesji i przyozdobienia grobów. Ludzie również wysyłają kartki z życzeniami z okazji Halloween, co jest tradycją w Wielkiej Brytanii.

Halloween dla dzieci to ogromna atrakcja. Cukierek albo psikus (trick-or-treating) to jedna z najważniejszych atrakcji dla najmłodszych podczas Halloween. Maluchy wraz z rodzicami chodzą od domu do domu i zadają pytanie „cukierek albo psikus”, otrzymują wtedy od mieszkańców słodkości. To nie tylko okazja do zgromadzenia zapasów słodyczy na cały rok, ale także możliwość przebierania się i odwiedzania sąsiadów. Wybór kostiumu na Halloween to dla dzieci ogromna frajda, tak samo jak ozdabianie domów.

Jak ciekawie obchodzić Halloween 2023? Sprawdź pomysły na Halloween dla dzieci i dorosłych

halloween

Jeśli szukasz pomysłu na imprezę halloweenową, przeczytaj wpis:
3 kroki do udanego Halloween Party. Podpowiadamy, jak zorganizować udaną imprezę halloweenową!

Halloween to czas, gdy możemy w pełni wykorzystać swoją kreatywność i bawić się w duchu święta strachów. Oto kilka najciekawszych pomysłów na zabawy Halloween:

  • Wędrówka po nawiedzonym domu. Zorganizuj w domu „nawiedzony” pokój lub korytarz, w którym będą czekać na odwiedzających straszne niespodzianki. 
  • Polowanie na duchy. Wymyśl historię o tym, że w twoim domu lub ogrodzie pojawiają się duchy. Naklej w niektórych miejscach kartki z rysunkami strachów. Zgaś światło i ruszcie na „polowanie na duchy”. 
  • Impreza w duchu ucieczki z labiryntu: Stwórz mini-labirynt w swoim ogrodzie lub w domu. Niech goście próbują znaleźć wyjście, a po drodze czekać będą na nich różnego rodzaju niespodzianki i zagadki.
  • Konkurs na najlepszy strój. Zorganizuj konkurs na najlepszy strój na Halloween. Niech wszyscy domownicy biorą w nim udział i prezentują swoje kostiumy. Możesz nawet przygotować nagrody dla zwycięzców.
  • Nocny pokaz horroru. Przygotuj projektor i wyświetl horrory lub filmy związane z Halloween. Wspólne oglądanie strasznych filmów w otoczeniu przyjaciół to super pomysł na wieczór.
  • Malowanie dyni. To tradycyjna zabawa, ale zawsze pełna frajdy. Wydrąż dynię, wytnij wzór i poproś dzieci o pomalowanie ich.
  • Gra w „prawda czy wyzwanie”. Przygotuj pytania i wyzwania związane z Halloween. Ten, kto odpowie na nie najlepiej dostaje najwięcej słodyczy.
  • Poszukiwanie zaginionych skarbów. Schowaj małe skarby w ogrodzie i zorganizuj poszukiwanie dla gości. Niech używają latarki i tropią skarby w ciemnościach.
  • Przygotuj bufet w duchu Halloween. Zaskocz gości tematycznym jedzeniem, takim jak ciastka w kształcie paluchów z pazurami, babeczki w kształcie dyni itp.
  • Apple bobbing. W tej zabawie należy bez użycia rąk wyciągnąć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Komu się to uda bez uszkodzenia owocu, będzie miał szczęście w nadchodzącym roku.

Niech Halloween będzie dla was czasem niezapomnianych zabaw i strasznych wrażeń. Pamiętaj, że zarówno Halloween, jak i polskie Święto Dziadów, to okazje do upamiętnienia zmarłych. Obie tradycje łączy szacunek dla tych, którzy odeszli, chociaż  różnią się w wielu aspektach. Halloween to święto radosne, czas zabawy, dekoracji i konkursów. Święto zmarłych, czyli historyczne Święto Dziadów ma zaś głównie charakter religijny. Nic jednak. nie stoi na przeszkodzie, by kultywować obie tradycje.

Humanistka z krwi i kości, wielbicielka prostego języka i przyjaznej komunikacji. Matka Polka wielozadaniowa. Ciekawa świata optymistka, która wierzy, że cel to marzenie z datą realizacji. Na blogu pisze treści o tematyce lifestylowej.