Postać przełożonego często budzi wiele kontrowersji. Wszystko zależy od podejścia – zarówno jego, jak i pracowników. Warto jednak zadbać o tę relację i stworzyć przyjazną atmosferę w pracy, aby każdy dzień był przyjemniejszy. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest Dzień Szefa i w jaki sposób można go obchodzić w firmie!

szef

Kiedy jest Dzień Szefa?

Wydawać by się mogło, że święto powstało z inicjatywy właśnie szefa. Nic z tych rzeczy! Na ten pomysł wpadła sekretarka Patricia Bays Haroski, aby okazać wdzięczność swojemu przełożonemu i jednocześnie tacie. Zarejestrowała ona obchody tego dnia w Amerykańskiej Izbie Handlowej już w 1958 roku. Jako datę wybrała 16 października, kiedy to jej ojciec obchodził urodziny. Patricia chciała w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak dużo pracy ma przełożony i ile jego zaangażowania jest konieczne, aby firma dobrze funkcjonowała. 

Obecnie, od ponad 60 lat, 16 października jest dniem, kiedy okazujemy wdzięczność przełożonemu za trud wkładany w funkcjonowanie firmy. Z uwagi na biznesowy charakter święta, jeżeli danego roku data wypada w weekend, to obchody są przesuwane o dzień do przodu lub do tyłu. W 2022 roku świętować będziemy więc 17 października, w poniedziałek. Czy w Twojej firmie obchodzi się Dzień Szefa? Jeżeli nie, to w tym roku możesz zapoczątkować nową, wspaniałą tradycję!

Jeżeli bliska Ci osoba zajmuje stanowisko kierownicze, to możesz przenieść tę tradycję do domu! Niezależnie od tego, czy jej podwładni zaplanowali jakąś niespodziankę, to możesz zorganizować ją w domu. Jako najbliższa osoba doskonale wiesz, ile energii pochłania zarządzanie nawet niewielkim zespołem. Okaż swój podziw, organizując wyjątkową okazję do wypoczynku! Zaproś bliską Ci osobę na masaż lub zaproponuj krótki wyjazd na weekend, podczas którego będzie miała okazję odpocząć i na chwilę uciec myślami od pracy. Z pewnością doceni gest i będzie jej bardzo miło!

Jak obchodzić Dzień Szefa w firmie?

Obchody Dnia Szefa są najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, jednak z biegiem lat chętnie dołączyły do nich inne państwa. Świętują również Kanadyjczycy, Australijczycy, Anglicy i Litwini. Najczęstszą formą wyrażania uczestnictwa w obchodach jest wrzucenie zdjęcia do mediów społecznościowych z hashtagiem #BossDay. Zainspiruj się i zobacz, jak jeszcze można świętować Dzień Szefa na wesoło!

Jak świętować Dzień Szefa?

Na tę okazję pracownicy często kupują kartki okolicznościowe, które wręczają przełożonemu. Każda osoba może się na niej podpisać i dodać kilka miłych słów od siebie, aby sprawić przyjemność swojemu szefowi. Często też prezent na Dzień Szefa jest spersonalizowany, czyli stanowi kubek lub koszulkę z nadrukiem. Dobrze też sprawdzają się czekoladki czy dobry alkohol, które są uniwersalnym, miłym podarunkiem dla każdego.

Niektóre firmy organizują większą imprezę i wychodzą wspólnie do restauracji lub planują eventy. To świetna okazja, aby poznać bliżej nie tylko przełożonego, ale też współpracowników, z którymi nie mieliśmy okazji zamienić kilku słów. Często spędzamy całe dnie zamknięci w swoich biurach i rozmawiamy zaledwie z kilkoma osobami, które są najbliżej. Imprezy firmowe to nie tylko obowiązek, ale też doskonała okazja do integracji! Często możemy się mile zaskoczyć tym, ile wspólnego mamy z osobami, z którymi spędzamy codziennie wiele godzin w tym samym budynku.

impreza na dzień szefa

Przed wyjściem do restauracji możecie również zorganizować ciekawe wyjście, podczas którego będziecie mieli okazję do wspólnej zabawy. Na firmową imprezę doskonale sprawdzi się laserowy paintball! Nawet niewielkie, kilkuosobowe zespoły będą mogły odbyć rozgrywkę. Zabawa jest nowoczesną alternatywą dla klasycznego paintballu. Tak samo używa się replik broni, jednak zamiast kulek z farbą jest wiązka lasera. Uczestnicy ubrani są w specjalne kamizelki z czujnikami, które rejestrują trafienia. Jak myślisz, kto w firmie okaże się najlepszym strzelcem?

Dzień Szefa na wesoło

Jeżeli macie dobrą relację z przełożonym, to możecie sobie pozwolić na trochę żartów i zabawy. Popularną zabawą, którą możemy obserwować w mediach społecznościowych, są przebieranki. Cały zespół wtedy zakłada taki strój, jaki zwykle nosi szef. To świetny pomysł na Dzień Szefa na wesoło, ponieważ niektórzy mają tendencję do ubierania bardzo podobnego stroju każdego dnia w biurze. Możecie też wysłać szefowi zabawne maile lub przystroić biuro. Do planowania wygłupów wykorzystajcie branżę, w której pracujecie! Każdy rodzaj działalności ma swoje, zabawne sytuacje, które są niezrozumiałe dla osób z zewnątrz. To jest dzień, kiedy możecie wyciągnąć z rękawa żarty branżowe i bawić się razem ze współpracownikami i szefem!

Na ten dzień możecie też zaplanować zabawne atrakcje, podczas których będziecie dobrze się bawić i wygłupiać. Taki rodzaj integracji pozwoli Wam na stworzenie stabilnych relacji w firmie i tym samym ułatwi codzienną pracę. Jedną z ciekawszych atrakcji dla firm jest gra w teleturniej na żywo! Wybierzecie się do studia stylizowanego na popularne gry telewizyjne. Odbędziecie między sobą walkę na wiedzę z różnych kategorii. Presja czasu i design lokalu to doskonałe połączenie, które skutkować może zabawnymi pomyłkami i z pewnością świetną zabawą!

Prezent na Dzień Szefa — dawać czy nie?

Kiedy organizujemy Dzień Szefa prezent wydaje się być istotnym zagadnieniem. Z jednej strony możemy mieć poczucie, że warto jednak wręczyć jakiś podarunek, z drugiej co wybrać, aby nie wyszło banalnie? Decyzję na temat tego, czy dawać prezent na Dzień Szefa powinniście podjąć wspólnie, całym zespołem. Dzięki temu unikniecie nieporozumień i kłótni wśród współpracowników.

prezent dla szefa

Argumenty za tym, aby dawać prezent na Dzień Szefa:

  1. Każdy lubi dostawać prezenty, zatem będzie to miły gest, dzięki któremu Wasz przełożony poczuje się lepiej.
  2. Wręczenie prezentu pokaże Waszemu szefowi, że naprawdę go lubicie i zależy Wam na pozytywnych stosunkach.
  3. Wspólny wybór idealnego prezentu zacieśni więzi między pracownikami i pozwoli również Wam lepiej się poznać!
  4. Wręczanie prezentów sprawia radość również osobie wręczającej, zatem planując zakup podarunku dla szefa, zapewnicie całemu zespołowi dużo lepszy dzień!

Argumenty, aby jednak nie dawać prezentu na Dzień Szefa:

  1. Przełożony mógłby uznać to za próbę przekupstwa.
  2. Są wśród Was osoby, które nie lubią szefa i nie chcą go obdarowywać.

Jak widać, argumenty za stanowczo przewyższają te przeciw, jednak ostateczna decyzja należy do Was. Jeżeli w zespole panuje przyjazna atmosfera, to szef z pewnością odczyta ten gest jako przejaw sympatii, a nie korupcji. Postarajcie się, aby wybrany przez Was podarunek był spersonalizowany!

Jaki prezent na Dzień Szefa wybrać?

Podjęliście już decyzję o zakupie prezentu na Dzień Szefa? Doskonale! Teraz czas zastanowić się nad tym, co to miałoby być. Wcześniej zostały wspomniane typowe propozycje wzorowane na Amerykanach. Przed Tobą lista najczęściej wybieranych prezentów dla szefa. Który najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie?

Słodycze

  1. Ulubione czekoladki, kosz pełen łakoci, może domowe ciasto? Słodki upominek zawsze jest miłą niespodzianką, jednak czy to nie jest troszkę za mało? Zazwyczaj prezent dla szefa kupowany jest przez grupę osób, czyli budżet jest dość duży, co daje więcej możliwości. Nie rezygnuj z ulubionej bombonierki swojego przełożonego, ale niech ona będzie dodatkiem, a nie prezentem samym w sobie. 

Alternatywą może być voucher na warsztaty czekoladowe, który szef będzie mógł zrealizować z bliską osobą. W trakcie spotkania dowie się, w jaki sposób produkuje się czekoladę oraz pozna drogę ziarna kakaowca od krzewu do półki sklepowej. Do tego podejmie próbę samodzielnego temperowania czekolady i zaprojektuje swoją idealną tabliczkę! Przyznasz chyba, że taki prezent wydaje się być znacznie ciekawszy, prawda?

Alkohol

  1. Dorośli mają pełne prawo korzystać z przywileju spożywania alkoholu. Wręczenie butelki może być jednak trochę nieeleganckie i kojarzyć się bardziej z łapówką, niż prezentem. Aby nie popełnić gafy lub nie kupić takiego trunku, którego szef akurat nie lubi, zdecydujcie się na coś znacznie ciekawszego – degustację alkoholi!

Degustacja whisky, wina czy piwa to okazja do pobudzenia kubków smakowych i przeżycia interesującego spotkania. Odbywają się one zwykle cyklicznie w godzinach wieczornych. Grupa uczestników, na czele z ekspertem, próbuje porcji degustacyjnych określonych trunków. Będą to czyste gatunkowo whisky, kraftowe piwa lub wina z najlepszych światowych winnic. Prowadzący opowiada o sposobie wytwarzania danego trunku, zasadach jego serwowania oraz kulturze picia. Wyjście jest okazją do poznania nowych smaków i poznania osób, z którymi dzielimy podobne zainteresowania.

Przeżycie

  1. Dzień Szefa jest okazją do podarowania przełożonemu vouchera na niezapomnianą przygodę, o której zawsze marzył! Porozmawiaj ze swoim zespołem i ustal, co chciałby zrealizować najbardziej na świecie. Jedną z ciekawszych atrakcji, które doskonale sprawdzają się na tę okazję, jest lot paralotnią. Ta podniebna przygoda pozwoli poczuć prawdziwą wolność połączoną z niezapomnianymi emocjami! Przygoda trwa zwykle około 15 minut, a nad bezpieczeństwem przez cały czas czuwa instruktor. To będzie czas, podczas którego Twój przełożony będzie mógł przekazać całą kontrolę drugiej osobie i sam pozwolić sobie na relaks i życie chwilą. Kto wie, może paralotniarstwo stanie się nową pasją szefa?
lot paralotnią w tandemie

Dzień Szefa to piękny dzień, który stwarza masę możliwości. 16 października pamiętaj o swoim przełożonym i zaplanuj dla niego miłe atrakcje, którymi okażesz wdzięczność. Zorganizuj małe przyjęcie w pokoju konferencyjnym w biurze lub zorganizuj wyjście całym zespołem na ciekawą atrakcję. Czegokolwiek nie wymyślisz, to jedno jest pewne – szef z pewnością będzie zachwycony i doceni trud, który włożyliście! Świętowanie Dnia Szefa to okazja do zacieśnienia więzi, poprawy relacji w zespole i tym samym ułatwienia sobie codziennych zadań! W końcu praca wykonywana w gronie przyjaciół staje się przyjemnością, prawda? Miłego świętowania!

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.