Latem każdy z nas szuka chłodnego ukojenia w lemoniadach, pomieszczeniach klimatyzowanych oraz oczywiście w lodach! Dzień Lodów to świetna okazja, aby bez wyrzutów sumienia zajadać się pysznymi lodami w gorące dni. Kiedy jest Dzień Lodów i co warto o nich wiedzieć? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Kiedy jest Dzień Lodów?
Spis treści
Dzień Lodów to święto, które obchodzone jest co roku od 38 lat w trzecią niedzielę lipca. Celebrację takiego dnia wymyślił 40 prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan oraz ogłosił, że lipiec to miesiąc lodów. Lipiec 1984 to z pewnością pamiętna data dla każdego miłośnika lodów!
Historia lodów – kiedy powstał ten słodki przysmak?
Wiele źródeł podaje, iż lody były obecne w Chinach już kilka wieków przed naszą erą. Początkowe lody robione były z mrożonych owoców i kruszonego lodu, czyli coś na przykład dzisiejszych sorbetów. Po pewnym czasie Chińczycy chcieli ulepszyć przepis i zmieszane ze sobą mleko, owoce, ryż oraz przyprawy różnego rodzaju wkładali do śniegu, co powodowało zamrożenie. W tamtych czasach lody były skierowane jedynie dla elit, ponieważ tylko oni mieli dostęp do takich rarytasów. Między innymi dzięki Katarzynie Medycejskiej lody dotarły do Europy. Jedna z legend głosi również, że wenecki podróżnik Marco Polo wykradł przepis podczas wyjazdu do Azji.
W 1686 roku w Paryżu powstała pierwsza lodziarnia, która była głównym miejscem spotkań elit. W Ameryce natomiast pierwsza lodziarnia powstała nieco później, bo w 1770 roku. Dziś na szczęście każdy może iść do sklepu lub lodziarni i zakupić sobie pyszny lodowy przysmak.
Rodzaje lodów
Lody najczęściej przygotowywane są na bazie mleka wraz z cukrem, śmietaną, owocami i różnymi substancjami smakowymi. W zależności od składników i tego jak są produkowane, lody dzielą się na:
- Lody mleczne wytwarza się z mleka, jaj, cukru i innych dodatków smakowych. Lody mleczne mogą być o smaku na przykład orzechowym, kakaowym, kawowym czy owocowym.
- Lody śmietankowe mają niemalże identyczny proces produkcji jak lody mleczne. Dodatek śmietanki wynosi około 20% w stosunku do całej masy lodowej. Śmietankowe lody można również sporządzić w różnych kompozycjach smakowych.
- Lody owocowe są produkowane na bazie cukrowego roztworu wodnego, do którego dodaje się owoce oraz masę lodową.
- Lody cassate wywodzą się z Włoch, a ich cechą charakterystyczną jest kształt półkuli. Masy lodowe nakładane są w taki sposób, aby po przekrojeniu widoczne było ich dokładne rozłożenie.
- Sorbety to orzeźwiający, mrożony deser przyrządzany z owoców, wody, cukru i różnych przypraw.
Czy lody są zdrowe?
Niektórych może to zdziwić, ale lody są jedną z najbardziej wartościowych słodkich przekąsek. Ten mroźny przysmak dostarcza organizmowi między innymi wapnia, magnezu, fosforu, wielu witamin i potasu. Często gdy ktoś ma złe samopoczucie, sięga po lody. Jest to spowodowane tym, że dzięki witaminom z grupy B po lodach organizm czuje się lepiej. Lody uchodzą również za świetne lekarstwo na przeziębienie, ból gardła czy ból zęba. Bardzo często osoby po ekstrakcji zęba zajadają się lodami, ponieważ koją ból i dodatkowo są bardzo smaczne!
Alergicy, którzy szczególnie latem męczą się z ciężkimi objawami alergii, również sięgają po lody. Dzięki nim całe ciało przeszywa przyjemne uczucie chłodu, co na chwilę daje ulgę. Wielu ludzi twierdzi, że lody to świetny sposób na odchudzanie, gdyż są niskokaloryczne. Jednak nie ma potwierdzonej informacji, aby było to w stu procentach zdrowe, więc zalecamy konsultację z dietetykiem. Wskazówka – jeśli chcesz zjeść lody o małej zawartości kalorii, wybierz sorbet, unikaj dodatków typu bita śmietana czy bakalie.
Jak się robi lody?
Produkowanie lodów ma kilka faz, a oto one:
- Przygotowanie mieszanki – w zależności od tego, jaki rodzaj lodów będzie tworzony, potrzebne będą inne składniki. Do lodów mlecznych czy śmietankowych potrzebne będą między innymi mleko i jaja, a do sorbetów woda i owoce.
- Pasteryzacja – wykonywana jest w celu zniszczenia drobnoustrojów i przedłużenia trwałości produktu. Proces ten polega na ogrzewaniu używanego materiału w temperaturze do 100 stopni Celsjusza. Najczęściej pasteryzuje się mleko, jaja lub owoce w przypadku sorbetów.
- Napowietrzanie – ten element w produkcji lodów jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu lody mają odpowiednią strukturę i nie są zbyt zimne dla podniebienia. Do mieszkanki wpuszcza się powietrze, które umiejscawia się między kryształkami lodu.
- Dodatki smakowe – wprowadzenie substancji smakowych następuje w przypadku lodów mlecznych i śmietankowych. Dziś możemy spotkać najróżniejsze dodatki smakowe, takie jak na przykład guma balonowa czy kaktus.
- Dojrzewanie lodów – otrzymany produkt należy przechowywać przez około 4 godziny w temperaturze od 0 do 4 stopni Celsjusza. W czasie dojrzewania dochodzi do zmniejszania ilości wody i twardnienia kuleczek tłuszczu.
- Zamrażanie – odbywa się w temperaturze około – 17 stopni Celsjusza. Podczas procesu zamrażania lody muszą być co jakiś czas mieszane i napowietrzane, aby miały odpowiednią gładkość.
- Hartowanie lodów – polega na całkowitym wymrożeniu wody zawartej w mieszance lodowej. Podczas hartowania lodów, należy trzymać je w temperaturze od -23 do -30 stopni Celsjusza.
Jak zrobić lody w domu?
Lody zrobione w domu mogą być tak samo dobre, jak te z ulubionej lodziarni! Jeśli masz ochotę na lody, które Cię orzeźwią, zrób sorbet o smaku jabłkowym. Jabłek w Polsce mamy pod dostatkiem, więc będzie to idealne wyjście. Na początek należy przygotować kilogram jabłek. Owoce umyj, obierz i pokrój na małe kawałki. Pokrojone jabłka włóż do miski, do której wyciśnij pół cytryny. Następnie przygotuj syrop cukrowy, ⅓ szklanki wody wymieszaj i zagotuj z 150 gramów cukru. Wrzący syrop należy wlać do miski z jabłkami i zamieszać. Całą zawartość należy zmiksować na gładki miąższ. Gotową masę należy zamrozić w temperaturze -15 stopni Celsjusza. Sorbet powinien mrozić się około 7 godzin. W tym czasie trzeba przynajmniej 5 razy przemieszać masę.
Ciekawostki o lodach
Lody, czyli przysmak uwielbiany przez prawie każdego człowieka. Istnieją na świecie od wielu lat i szczególnie latem cieszą się największą popularnością. Warto poszerzyć wiedzę na temat lodów o kilka interesujących faktów, poniżej sześć ciekawostek na temat lodów:
- Lody na patyku zostały wprowadzone w 1920 roku.
- Kiedyś w języku angielskim lody nazywano cream ice.
- Najpopularniejszym smakiem lodów w Japonii jest smak matchy – (zielona herbata).
- W Japonii sprzedawane są lody o nazwie ,,surowa konina’’ i są to lody waniliowe zmieszane z surowym końskim mięsem.
- Rożek do lodów został wymyślony w 1903 roku.
- Testerzy lodów używają złotych łyżeczek, aby zniwelować smak metalu.
Lody tajskie
Lody tajskie to deser wywodzący się z Tajlandii. Dziś tego rodzaju lody możemy spotkać w Polsce w praktycznie każdym mieście. Deser ten charakteryzuje się swoim oryginalnym wyglądem w kształcie rolek i sposobem powstawania. Lody tajskie tworzone są poprzez wymieszanie bazy ze składnikami, a następnie masę rozsmarowuje się na specjalnej schłodzonej metalowej płycie. Kiedy masa osiągnie odpowiednią konsystencję, następuje krojenie lodów i zwijanie ich w rolki, a następnie wkładane są do pudełka. Tajskie lody mogą być stworzone na bazie mlecznej, sorbetowej lub koksowej. Jeśli szukasz prezentu dla osoby, która uwielbia lody, warto podarować jej voucher na lody tajskie. Wyjście do lodziarni można połączyć z letnim spacerem po mieście, po którym zostaną wspaniałe wspomnienia!
Lody naturalne
Lody naturalne to takie, do których produkcji używa się jedynie naturalnych składników lub bardzo nisko przetworzonych. Rzemieślnicze lody naturalne są o wiele zdrowsze i smaczniejsze niż te z dużą ilością sztucznych i przetworzonych substancji. Pyszne i wytwarzane na miejscu lody naturalne możesz zjeść w Lubinie lub w miejscowości Krosno. Kupując voucher do lodziarni masz aż rok czasu na wykorzystanie prezentu! Voucher sprawdzi się również idealnie, jako prezent dla bliskiej Ci osoby. Wspólne wyjście na lody to połączenie aktywnego spędzania czasu wraz z pysznym jedzeniem.
Mamy nadzieję, że już wiesz kiedy jest Dzień Lodów i w tym roku będziesz świętował to święto! Daj znać w komentarzu, jaki smak lodów lubisz najbardziej.
Odpowiedz