Święta Bożego Narodzenia to czas radości, bliskości i obdarowywania się prezentami. W wielu kulturach istnieją różnice co do tego, kiedy dokładnie wręcza się prezenty w tym okresie. W tym artykule przyjrzymy się różnym tradycjom i zwyczajom dotyczącym momentu obdarowywania się upominkami w okresie świąt.

Kiedy daje się prezenty na święta? Polska tradycja

W Polsce tradycyjnie Święty Mikołaj przynosi prezenty pod choinkę. W przeciwieństwie do kultury amerykańskiej, u nas odbywa się to w Wigilię – 24 grudnia. Świąteczny nastrój jest tym lepiej zauważalny, kiedy w rodzinie są małe dzieci. Podczas kolacji należy zająć czymś maluchy, aby był czas na podrzucenie podarunków. W niektórych domach wynajmuje się nawet aktora, który przebiera się za Gwiazdora, lub wykorzystuje do tej roli kogoś z rodziny, lub sąsiadów.

Niezależnie od objętej strategii to po kolacji wigilijnej jest czas na odpakowanie prezentów. Tej sytuacji towarzyszy masa radości związanej z wzajemnym pokazywaniem sobie prezentów. A jaki zwyczaj wręczania prezentów obowiązuje w Twoim domu?

Święty Mikołaj z dziećmi

Święta Bożego Narodzenia — wiele kultur, wiele terminów

Zastanawiałeś się może, jakie zwyczaje dawania prezentów gwiazdkowych występują w różnych regionach świata? Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem. Który kraj ma Twoim zdaniem najciekawszą tradycję obdarowywania?

  1. Polskie maluchy mogą pozazdrościć islandzkim dzieciom. Tam skrzaty przynoszą drobne podarki przez 13 nocy przed 25 grudnia! Wystarczy zostawić buty na parapecie przed pójściem spać, a rano można szukać w nich drobnych niespodzianek!
  2. Nasz święty Mikołaj podobno mieszka w fińskiej Laponii. Jest tak zajęty połową Europy, że w Finlandii prężnie pracuje Joulupukki. Również podróżuje na saniach ciągniętych przez renifery, jednak prezenty przynosi dzieciom dopiero 25 grudnia. Zamiast komina wybiera nieco wygodniejszą drogę i puka do drzwi domu.
  3. Rosyjskie i Białoruskie dzieci odwiedza Dziadek Mróz, ale dopiero w Sylwestra! Ma aż dwie rezydencje zimowe: jedną w północnej Rosji a drugą w białoruskiej Puszczy Białowieskiej.
  4. Jeszcze później dzieci dostają prezenty na południu Europy. Młodzi Grecy są odwiedzani w Nowy rok przez Świętego Bazylego. Aż do 6 stycznia czekają mali Hiszpanie i Włosi. Hiszpańskie dzieci muszą przygotować wcześniej wodę i słodycze dla wielbłądów, na których przybywają mędrcy z prezentami. Włochów odwiedza wiedźma Befana i zostawia drobne podarki w kolorowych skarpetach, przygotowanych wcześniej przez maluchy.

Święta w kalendarzu prawosławnym

Narody, w których dominuje religia prawosławna, korzystają z innego kalendarza. Przesunięcie względem nich to 13 dni, zatem kiedy gregoriańskie Boże Narodzenie przypada na 25 i 26 grudnia, to zgodnie z kalendarzem juliańskim jest to 7 i 8 stycznia. Prezenty wręcza się podobnie jak u nas – w Wigilię, która przypada 6 stycznia. Okres świąteczny kończy się dopiero 19 stycznia, kiedy przypada Święto Chrztu Pańskiego połączone z Epifanią — czyli Objawieniem Pańskim. Podczas niego ma miejsce obrzęd święcenia wody zwany „świętem Jordanu”. Dzień przed, czyli 18 stycznia, obchodzi się wigilię, która jest podobnie odświętna, co 24 grudnia u nas.

Otwieranie prezentów pod choinką w Stanach Zjednoczonych

Popkultura i popularne firmy familijne sprawiły, że każdy zna tradycję dawania prezentów na gwiazdkę w USA. Wcześnie rano 25 grudnia maluchy ubrane w piżamy biegną do rozłożystej choinki, pod którą znajdują podrzucone nocą prezenty. W związku z tym jest to prawdopodobnie jedyny dzień w roku, kiedy nie ma potrzeby wyciągania dzieci z łóżek rano!

Aby upewnić się, że dzieci zasłużyły na prezenty, święty Mikołaj wysyła małego Elfa. Rodzice podrzucają małe pacynki w różne miejsca, aby dziecko miało miłą niespodziankę i motywację do odpowiedniego zachowania. Należy jednak uważać, bo elfa nie można dotknąć! W przeciwnym razie nie wróci na biegun północny i nie zreferuje, kto zasłużył na prezenty!

Pokój z kominkiem oraz ozdobami świątecznymi

Tradycje regionalne: włoskie Święto Trzech Króli

Włosi mają wyjątkowo długi okres świąteczny, który spędzają na radosnym wypoczynku w gronie rodziny i przyjaciół. Zależnie od regionu i zwyczajów panujących w danym domu, świętowanie rozpoczyna się 24 grudnia, a kończy 6 stycznia. To właśnie ten dzień jest wyjątkową datą w ich kalendarzu. Celebruje się wtedy Objawienie Pańskie, czyli Epifanię. 

Podobnie jak na wschodzie, to tego dnia maluchy dostają prezenty. Odwiedza je wiedźma lub urocza staruszka Befana, która wędruje z wielkim workiem prezentów. Podobnie jak nasz Mikołaj, staruszka wchodzi przez komin a drobne niespodzianki i słodycze zostawia w ozdobnych skarpetach. Jeśli jednak dziecko było niegrzeczne, to znajdzie tam węgiel!

Zgodnie z legendą, Befana miała wskazać drogę do Betlejem wędrującym trzem królom. Kiedy dowiedziała się, kogo chcą odwiedzić, przygotowała worek podarków i ruszyła za nimi. Niestety, nie zdążyła i małego Jezusa nie było już w stajence. W związku z tym podróżuje z prezentami i szukając Jezusa, obdarowuje spotkane dzieci.

To kiedy dawać prezenty na gwiazdkę?

W różnych częściach świata istnieje wiele tradycji. Zatem kiedy prezenty świąteczne powinno się wręczać? To wszystko zależy od tego, jaki obrzęd panuje w Twoim domu. Zasady zazwyczaj związane są z religią i obowiązującym kalendarzem. W Polsce prezenty wręczane są dwa razy. Panuje zwyczaj wręczania niewielkich podarków 6 grudnia na Mikołajki i większych prezentów w Wigilię. W swoim domu możesz kultywować tę tradycję lub stworzyć zupełnie nową! Okres świąt jest okazją do okazywania miłości i wdzięczności bliskim. Wykorzystaj go, aby sprawić radość rodzinie i przyjaciołom i spędź tak, jak lubisz najbardziej!

Kiedy dokładnie daje się prezenty na Święta Bożego Narodzenia to kwestia kultury, tradycji i indywidualnych wyborów. Najważniejsze jest, aby podczas tego magicznego czasu wyrażać miłość i troskę o bliskich. Czy w Twojej rodzinie obdarowywanie się prezentami podczas Świąt Bożego Narodzenia ma swoją wyjątkową datę? Niezależnie od tego, czy jest to 24 grudnia, 25 grudnia czy inna, pamiętaj, że to dawanie z serca czyni prezenty naprawdę wyjątkowymi.

Przeczytaj również

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.