Niejeden z nas choć raz w życiu marzył by znaleźć się wśród chmur i pofrunąć. Wiatr muskający naszą twarz, piękne widoki, nieograniczona przestrzeń… brzmi znajomo?

To z pozoru nierealne marzenie jest na wyciągnięcie ręki. Jedynym ograniczeniem może stać się lęk wysokości. Skoki spadochronowe, bo o nich mowa cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dla osób, które nie miały do tej pory nic wspólnego z tym sportem proponuje się skoki spadochronowe w tandemie. Dzięki specjalnej uprzęży instruktor przypina skoczka do siebie, przez to wszelkie czynności podczas skoku wykonuje tylko on, a dzięki temu szkolenie może być znacznie ograniczone. Obecność instruktora w czasie lotu jest wręcz niezauważalna choć przez cały czas czuwa on nad naszym bezpieczeństwem. Lądowania na spadochronie tandemowym są bardzo łagodne ponieważ jest to konstrukcja szybująca. Podczas zbliżania się do ziemi „pasażer” podnosi nogi do góry, a instruktor zajmuje się całą resztą.

Wiek gra rolę, ale tylko w jedną stronę

W skoku tandemowym nie ma górnej granicy wieku. Jeśli natomiast chodzi o osoby niepełnoletnie muszą one posiadać zgodę rodziców oraz być na tyle wyrośnięte, aby można było dopasować do nich uprząż. W zależności od wymagań danej szkoły spadochronowej to już wiek 7-10 lat i około 130 cm wzrostu pozwalają zrealizować marzenie o skoku ze spadochronem. Wymagana jest waga najczęściej nie przekraczająca 120 kg. Chętni na tego typu skok nie muszą przechodzić kursu spadochronowego i specjalistycznych badań lekarskich. Wystarczy kilka wskazówek technicznych przed samą realizacją i podpisanie oświadczenia o stanie zdrowia. Skoki w tandemie to bardzo przyjemna forma rekreacji zapewniająca dużą dawkę adrenaliny przy pełnym bezpieczeństwie.

Samodzielne skoki nie takie proste

Skoki tandemowe zdecydowanie różnią się od tradycyjnych skoków desantowych oferowanych w aeroklubach regionalnych. Tutaj najniższa granica wieku to 16 lat za pozwoleniem rodziców (górnej granicy nie ma). Aby samodzielnie skakać należy zdać egzaminy teoretyczne i praktyczne. Następstwem tego jest zapewnienie sobie odpowiedniego sprzętu (wypożyczenie lub zakup) i wykupienia miejsca w samolocie. Część spadochroniarzy wyrabia sobie dodatkowo uprawnienia do samodzielnych skoków za granicą. Najpopularniejsza jest amerykańska licencja USPA (US Parachute Association), która jest uznawana na całym świecie, w przeciwieństwie do tej wydawanej przez ULC. Polską licencję trzeba odnawiać co pięć lat, amerykańską co rok.

Sprawdź czy możesz skoczyć

Osoby, które chcą spełnić swoje marzenie o skoku, muszą być zdrowe. Przeciwwskazaniami są choroby serca, niewydolność układu oddechowego, epilepsje, choroby układu nerwowego, zaburzenia psychiczne oraz padaczka. Skoku nie zrealizują osoby pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków psychotropowych lub innych o podobnym działaniu.

Dowiedz się więcej o skokach ze spadochronem

Agata, to lewa flanka naszego zespołu sprzedażowego. Swoją pogodą ducha wspiera dotychczasowych ich członków, ale także, a może co najważniejsze, pomaga podjąć decyzje wszystkim naszym klientom. A prywatnie mama i doskonały strzelec ( i to nie jest wcale znak zodiaku ).