Sushi to flagowe danie kuchni japońskiej. Niezwykle charakterystyczna dla tego rejonu geograficznego potrawa, skradła podniebienia nie tylko lokalnych mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. W ostatnich latach pokochały ją miliony osób na całym świecie. Skoro tu jesteś, to zapewne również i Ty możesz określić się mianem miłośnika sushi i poszukujesz sposobu na odtworzenie Twojej ukochanej potrawy w domowych warunkach. W tym artykule przedstawimy Ci, jak zrobić sushi w zaciszu własnej kuchni. W dodatku bez dużego nakładu finansowego!

Najpopularniejsze danie kuchni japońskiej

Kolorowe rolki wypełnione ryżem, różnego rodzaju warzywami i rybami podbiły międzynarodową scenę kulinarną już kilka dobrych lat temu. Sushi zachwyca zarówno wyszukanym smakiem, jak i oryginalnym wyglądem oraz różnorodnością faktur. Do tego jest to zdrowy i pełnowartościowy posiłek dostarczający optymalnej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Jeśli tak jak wiele osób na świecie i Ty uwielbiasz to najpopularniejsze japońskie danie, z pewnością chciałbyś wiedzieć, jak zrobić sushi krok po kroku. Zapraszamy zatem do dalszej lektury!

Jak przygotować sushi w domowych warunkach?

Rodzaje sushi

Zanim przejdziemy do dokładnego omówienia jak zrobić sushi w domu, najpierw przedstawimy najbardziej znane i lubiane rodzaje japońskich rolek. 

  1. Maki. W języku japońskim słowo to oznacza “rolować”. To jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych rodzajów sushi, który wykonywać można w różnych wariantach. Najpopularniejsze odmiany maków to:
  • Futomaki – ich nazwa pochodząca od słowa “futoi” obrazuje również ich wygląd zewnętrzny, ponieważ w dosłownym tłumaczeniu oznacza ono “tłusty, gruby”. To rolki sowicie wypełnione ryżem oraz minimum 3 składnikami. Ryż znajduje się tutaj w środku maków.
  • Hosomaki – swoją nazwę zawdzięczają przymiotnikowi “hosoi”, który znaczy “cienki, chudy”. To rolki łudząco podobne do futomaków, ponieważ ryż również znajduje się w środku wodorostów nori. Różni je grubość i ilość składników – w przypadku hosomaków jest to standardowo jedna, rzadziej dwie opcje spośród dodatków rybnych i warzywnych.
  • Uramaki – jak we wszystkich rodzajach sushi i tutaj ich nazwa ma znaczenie. “Ura” oznacza w japońskim “odwrotnie”. Ten rodzaj maków zawijany jest zatem również odwrotnie, czyli ryżem ku górze. W środku skrywają w sobie minimum 2 składniki, a z zewnątrz często dekorowane są sezamem, plastrami awokado czy łososia, a także kawiorem.
  • Temaki – bardzo ciekawy rodzaj sushi, szczególnie pod kątem estetycznym. Zamiast rolek, z wodorostów nori formuje się kształty przypominające stożki, a następnie wypełnia je resztą składników. To świetna opcja na imprezową przekąskę zwracającą uwagę na stole.
  • Date maki – idealny wybór dla osób chcących spróbować czegoś nietuzinkowego. To rolki zawijanie nie w wodorosty nori, a w słodki, jajeczny omlet japoński.
  • Tempura maki – to różne rodzaje maki, czyli zarówno futomaki, uramaki, hosomaki jak i date maki, jednak od klasycznej wersji różni je specjalne ciasto, w którym są moczone, a następnie smażone w głębokim oleju. Chrupiąca otoczka dodaje japońskiemu daniu zupełnie innego wymiaru walorów smakowych.
  1. Nigiri – rodzaj sushi najbardziej ceniony przez jego znawców i profesjonalnych smakoszy. Wizualnie prezentuje się jako ręcznie formowane kulki ryżu cienko posmarowane wasabi, na których następnie układa się bardzo cienko pokrojone plastry ryby, kalmara, japońskiego omletu, awokado, węgorza czy ośmiornicy. 
  2. Sashimi – inaczej określane jako sushi bez ryżu. To paski cienko pokrojonej, świeżej i surowej ryby w towarzystwie różnorodnych dodatków, takich jak warzywa i sosy.
Jak zrobić sushi – uramaki

Co będzie potrzebne do przygotowania sushi?

Jak zrobić dobre sushi? Dyskonty i hipermarkety często oferują gotowe zestawy do przygotowania swoich pierwszych w życiu rolek. Jednak jeśli zależy Ci na zachowaniu najwyższych walorów smakowych, radzimy zainwestować w pojedyncze składniki lepszej jakości. Nie są one wbrew pozorom tak niespotykanym i luksusowym towarem, jak jeszcze kilka lat temu i z pewnością skompletujesz wszystko to co niezbędne bez większych problemów. Pamiętaj, że dobre jakościowo składniki zapewniają gwarancję walorów smakowych Twojego pierwszego, domowego sushi!

  • Ryż – najważniejszy aspekt, odpowiedzialny zarówno za smak, jak i kształt naszych rolek. Jego przygotowanie jest kluczowym momentem w procesie tworzenia domowego sushi. Najlepiej wybrać biały, krótkoziarnisty i kleisty ryż.
  • Nori – kolejny składnik, bez którego nie uda nam się stworzyć większości rodzajów rolek. Pod niecodzienną dla nas nazwą kryją się jadalne, prasowane wodorosty, w które zawija się pozostałe składniki. 
  • Warzywa – do stworzenia domowych rolek idealnie sprawdzi się: ogórek, rzodkiewka, por, japońska rzepa, marchewka, szczypiorek, sałata, papryka, marynowana tykwa, kalarepa, bakłażan, kiełki fasoli, różnego rodzaju grzyby, pędy bambusa czy karczochy.
  • Owoce – miłośnicy słodko-słonych lub słodko-pikantnych kombinacji z pewnością zasmakują w sushi z dodatkiem mango, truskawek, awokado czy brzoskwini.
  • Owoce morza – do przygotowania sushi wykorzystuje się zarówno świeże, jak i pieczone, grillowane czy wędzone ryby i owoce morza. Najczęściej wybiera się: łososia, tuńczyka, krewetki, węgorza, halibuta, doradę, sandacza, rybę maślaną, makrelę, paluszki surimi, kalmara, ośmiornicę czy małże.
  • Tofu – w opcji wege idealnie zastąpi dodatek rybny. Świetnie komponuje się z większością warzyw, owoców i dodatków takich jak sos sojowy, słodkie chili czy teriyaki.
  • Wasabi – chrzan japoński w formie zielonej pasty o intensywnym zapachu i ostrym smaku. Idealny do podkręcenia smaku dowolnie skomponowanych rolek. Jeśli nie przepadasz za pikantnymi potrawami, uważaj z jego ilością!
  • Philadelphia – kremowy serek śmietankowy, który w połączeniu z ryżem i owocami morza tworzy niebanalną kompozycję. Pasuje zarówno do słonych, jak i słodkich opcji.

Poza samymi składnikami spożywczymi nie można zapomnieć również o niezbędnych narzędziach ułatwiających przygotowanie sushi w domu, jakimi są bambusowa mata makisu do zwijania, ostry nóż do krojenia oraz miseczka z wodą do moczenia dłoni. 

Zwijanie rolek sushi

Jak zrobić sushi w domu krok po kroku?

  1. Najważniejszym etapem jest przygotowanie ryżu. Najpierw poprzez kilkukrotne płukanie, do momentu aż woda stanie się przezroczysta. Następnie ugotowanie go w szerokim garnku z niewielką ilością soli i przestudzenie. Zimny już ryż łączymy z mieszanką octu ryżowego, soli i cukru i mieszamy do momentu, aż usuniemy wszystkie grudki. Tak przygotowany produkt przechowujemy w temperaturze pokojowej, nigdy w lodówce!
  2. Kroimy wszystkie dodatki (warzywa, owoce, ryby) w cienkie paski.
  3. Chcąc zwinąć hosomaki lub futomaki, na blacie układamy bambusową matę, a na niej wodorosty nori (chropowatą stroną ku górze).
  4. W wilgotnych dłoniach formujemy kulkę ryżu i rozprowadzamy równomiernie po ¾ powierzchni nori. Ważne, aby w trakcie wykonywania tej czynności nie ugniatać ryżu zbyt mocno, a także aby nie był on zbyt gorący.
  5. Na warstwie ryży robimy pasek z serka Philadelphia lub wasabi i układamy na nim przygotowane wcześniej składniki pocięte w paski.
  6. Łapiąc za krawędzie bambusowej matki zaczynamy szybko i sprawnie zwijać naszą rolkę, kciuki podkładając pod spód. Zawijamy do momentu całkowitego schowania się ryżu. Pozostały pasek nori zwilżamy wodą i sklejamy rolkę.
  7. Tak uformowane sushi ponownie zawijamy w bambusową matkę i lekko dociskamy tworząc jego ostateczny kształt. Kroimy rolkę na 6 kawałków.
  8. W przypadku uramaków wszystkie kroki wyglądają identycznie poza samym procesem zawijania: matę do sushi owijamy folią spożywczą, układamy na niej ryż, nori i dodatki. Rollujemy identycznie jak w przypadku hosomaków i futomaków.

Skoro wiesz już, jak zrobić domowe sushi, teraz pozostało nam jeszcze wspomnieć o kursach, które z pewnością ułatwią Ci naukę. Nie od dziś wiadomo, że zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy pod okiem profesjonalistów przynosi najszybsze efekty. Ewentualne błędy są od razu eliminowane, a dodatkowo podczas realizacji grupowej można poznać mnóstwo osób o podobnych zainteresowaniach! Kurs sushi realizowany samodzielnie bądź w parze to świetny sposób na postawienie swoich pierwszych kroków na ścieżce eksplorowania smaków japońskiej kuchni. Podczas trwania zajęć każdy uczestnik pozna wszelkie niezbędne teoretyczne zagadnienia związane z przygotowaniem domowego sushi, a następnie pod okiem czujnego Sushi Mastera przygotuje swoje pierwsze rolki ze specjalnie wyselekcjonowanych składników. 

Jak zrobić sushi w domu krok po kroku?

Jak jeść sushi?

Na zakończenie pozostał nam aspekt japońskiej kultury jedzenia, a także temat dodatków, idealnie komponujących się z każdym rodzajem sushi. Wiele osób obawia się swojej pierwszej wizyty w japońskiej restauracji i konsumpcji sushi na miejscu. Chcemy rozwiać najpopularniejsze wątpliwości z tym związane!

Ręce czy pałeczki?

Japończycy proces jedzenia traktują niczym rytuał, bardzo mocno skupiając się na wszystkich zmysłach. Delektują się smakiem, teksturą i zapachem spożywanego pokarmu. W taki sposób warto właśnie jeść sushi, aby móc w pełni cieszyć się z jego walorów smakowych. Dodatkowo wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest używanie drewnianych pałeczek. Otóż nie! Sushi według japońskiej tradycji spożywa się przy użyciu dłoni, wkładając całe kawałki do buzi (nie dzielimy ich ani nie kroimy przed spożyciem).

Dodatki do sushi

  • Marynowany imbir – w kolorze białym lub różowym, o dość intensywnym smaku, służy do przegryzania między różnymi rodzajami sushi w celu oczyszczenia kubków smakowych.
  • Pasta wasabi – wcześniej wspomniany już chrzan japoński można dodatkowo dołożyć na kawałki sushi tuż przed zjedzeniem.
  • Sos sojowy – najpopularniejszy dodatek do sushi. Należy delikatnie zamoczyć w nim kawałki przed konsumpcją. Warto pamiętać, że sos sojowy ma jedynie wzbogacić, a nie zdominować smak naszych rolek.
  • Sos teriyaki – dip o słodkawym smaku, który ciekawie komponuje się nie tylko z niebanalnymi rodzajami sushi. Podkręci smak nawet standardowych hosomaków.

Jesteśmy pewni, że teraz nie masz żadnych wątpliwości jak zrobić sushi w domu. Koniecznie podziel się z nami, jaką kompozycję udało Ci się stworzyć!