Czekolada, czyli produkt uwielbiany przez każdego! Ten przysmak jest jednym z najchętniej jedzonych wyrobów spożywczych na całym świecie! Czy wiedziałeś, że czekolada została wynaleziona ponad 3000 lat temu? Za jej odkrywców uważa się Olmeków, przedstawicieli jednej z najstarszych cywilizacji w Ameryce Łacińskiej. Dzięki nim możemy cieszyć się tak pysznym przysmakiem! Warto dowiedzieć się kilku informacji na temat czekolady m.in. jak zrobić czekoladę, dlatego zapraszamy do czytania!
Jak się robi czekoladę?
Spis treści
Powstanie tego pysznego smakołyku to długi proces, dzięki któremu potem nasze podniebienie jest w siódmym niebie! Czekolada powstaje z ziaren kakaowca, które po zerwaniu są poddawane procesowi fermentacji. Podczas fermentacji ziarno zmienia kolor z kremowego na purpurowy i wydobywa się smak. Następnie ziarna kakaowca są suszone na słońcu i prażone w wysokiej temperaturze. Podczas prażenia z ziaren uwalnia się czekoladowy aromat. Kiedy ziarna są już wysuszone, są kruszone i pozbawiane łusek, robi się to do momentu powstania gęstego płynu. Czasami ziarna są utwardzane i powstaje miazga kakaowa. Miazgę przerabia się do postaci masła kakaowego. Często fabryki czekolad zamawiają miazgę kakaową, która transportowana jest w postaci zwartych sztabek w jutowych workach.
Jak powstaje tabliczka czekolady?
Roztopiona miazga kakaowa jest mieszana z innymi składnikami – cukrem, tłuszczem kakaowym oraz mlekiem, jeśli produkowana jest czekolada mleczna. Następnie przechodzi się do procesu walcowania, gdzie powstaje prósz. Prósz to masa czekoladowa powstała przy rafinacji (rozdrabnianiu) o sypkiej konsystencji, która nie zawiera cząstek wyczuwalnych na podniebieniu.
Podczas rafinacji używane są kamienne młyny i trwa to ponad 48 godzin. Wówczas zachodzi też kolejny proces, czyli konszowanie – mieszanie masy czekoladowej. Temperatura podczas rafinacji i konszowania wynosi od 35 do 70°C.
Dzięki podwyższonej temperaturze i pod wpływem mieszania, z masy czekoladowej odparowują niepożądane aromaty. Ten etap ma bardzo duży wpływ na smak, aromat i jakość tabliczki czekolady. Konszowanie trwa kilkanaście godzin w przypadku czekolady mlecznej i kilkadziesiąt w przypadku czekolady gorzkiej. Następnym krokiem jest temperowanie. Temperowanie to proces, w czasie którego masa na zmianę jest podgrzewana i chłodzona od 45 do 13-14 stopni. Temperowanie robi się na granitowym blacie przy użyciu szpachelki lub posługując się specjalnym do tego urządzeniem – temperówką.
W trakcie temperowania kryształki tłuszczu przybierają formę odpowiedniej struktury, dzięki temu możemy łamać czekoladę i czuć jak rozpływa się w ustach! Później przychodzi czas na formowanie. Płynna masa czekoladowa wylewana jest do foremki, następnie czekolada poddawana jest szybkiemu chłodzeniu. Formowanie to ostatni krok, po tym tabliczka czekolady jest już pakowana i gotowa do wyłożenia na półki sklepowe!
Produkcja czekolady gorzkiej
Czekolada gorzka uważana jest za czekoladę luksusową. Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą – taki jej urok. Ciemna czekolada ma bogaty aromat, smak i kolor. Czekolada gorzka jest bardziej intensywna niż mleczna i będzie odpowiednia dla każdego, kto lubi wytrawne smaki. Czekolada gorzka w zależności od producenta ma 100, 80 czy 70 procent kakao. W przygotowaniu ciemnej czekolady głównym etapem jest długotrwałe konszowanie, polegające na mieszaniu dwóch prostych składników: kakao i cukru. Jeśli nie jesteś przekonany do gorzkiej czekolady, spróbuj ją połączyć z truskawką, mango lub z mocno paloną kawą.
Produkcja czekolady mlecznej
Mleczna czekolada cieszy się o wiele większym powodzeniem niż gorzka. Rozpływająca się w ustach, kremowa konsystencja tego deseru to ukojenie złego humoru w każdy dzień. Jak powstaje ten cudowny produkt? Produkcja mlecznej czekolady to połączenie mlecznych składników z cukrem mieszając je z masą czekoladową i proszkiem kakaowym. Taką mieszaninę należy odparować, aby uzyskać sypki proszek czekolady mlecznej. W procesie konszowania czekolada mleczna nabiera jedwabnej konsystencji. Do mlecznej czekolady dodaje się mleko w proszku, dzięki któremu czekolada ma jaśniejszy odcień i kremową konsystencję. Mleczną czekoladę warto połączyć z jedzeniem popcornu i migdałów!
Właściwości czekolady
Czy czekolada jest zdrowa? Czy czekolada ma wartości odżywcze? Wiele osób zadaje sobie takie pytania, zanim sięgnie po tabliczkę czekolady ze sklepowej półki. Czekolada to bez wątpienia zastrzyk pozytywnej energii. Po zjedzeniu czekolady ewidentnie znikają objawy zmęczenia, stresu oraz lepiej się myśli i koncentruje. Dzieje się tak, ponieważ czekolada posiada sporą ilość węglowodanów, magnezu, potasu i żelaza. Magnez świetnie wpływa na układ nerwowy, a pirazyna pobudza umysł do pracy. Czekolada zawiera też teobrominę, która łagodzi kaszel i wspomaga pracę nerek! Mimo mitów możemy śmiało napisać, że czekolada zdecydowanie najmniej szkodzi zębom, ponieważ zawiera substancje bakteriobójcze, które chronią przed próchnicą. Jednymi z najcenniejszych substancji, którą posiada czekolada są flawonoidy. Zwalczają one wolne rodniki, spowalniając procesy starzenia, likwidując stany zapalne, a także zapobiegając chorobom serca i nowotworom.
Czy czekolada jest zdrowa?
Powyżej pisaliśmy o właściwościach czekolady i przedstawiliśmy jej zalety, niestety nie można zapominać jednak też o kilku wadach tego przysmaku. Czekolady nie powinny jeść osoby, które mają problemy cukrzycą. Osoby, które mają wrażliwy układ trawienny, również powinny unikać czekolady. Zdarzają się sytuacje bowiem, że czekolada wywołuje zaparcia, migrenę czy zgagę. Oczywiście jeśli jesteś uczulony na czekoladę, również nie powinieneś jej jeść.
Jeśli jesteś przy sklepowych półkach i zastanawiasz się jaką czekoladę wybrać, zalecamy wybrać taką z minimum 70 – procentową zawartością masy kakaowej. W składzie nie powinno być oleju palmowego, syropu glukozowo-fruktozowego i E476 (chemiczny dodatek stosowany w celu polepszenia jakości artykułów spożywczych). Warto zapamiętać, że dobra czekolada nie powinna się topić pod wpływem zmian temperatury powietrza oraz powinna przy łamaniu wydawać charakterystyczny trzask.
Podsumowując, czekolada jak najbardziej jest zdrowa, ale w odpowiednich ilościach. W momencie jedzenia nadprogramowych kostek czekolady może skończyć się to niekorzystnymi powikłaniami dla naszego organizmu.
Jak zrobić własną czekoladę?
Zrobienie własnej czekolady w domowym zaciszu jest łatwiejsze, niż się wydaje, a do tego jesteśmy pewni co znajduje się w środku! Smak czekolady zrobionej w domu na pewno będzie się różnił od takiej zrobionej w profesjonalnej fabryce czekolady, ale spokojnie – nie oznacza to, że będzie to smak niedobry! W czekoladzie robionej w domu nie będzie barwników, dodatków, emulgatorów i środków konserwujących co pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie! Przepisów na zrobienie czekolady w domu w internecie znajdziesz mnóstwo, tutaj przedstawimy jeden z najprostszych przepisów, aby wiedzieć, jak zrobić samemu czekoladę w domu.
Jak zrobić w domu czekoladę?
Na początku przygotuj sobie wszystkie składniki: 250 g mleka w proszku, 125 g masła, jedną szklankę cukru, 7 łyżek kakao, pół szklanki wody, garść orzechów laskowych, garść suszonej żurawiny oraz garść migdałów. Oczywiście możesz zmienić dodatki, na takie jak lubisz!
W garnku podgrzej cukier, masło i wodę, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Gdy cukier się rozpuści, dodaj mleko w proszku i kakao, mieszaj dokładnie, aby nie powstały grudki. Przygotowaną masę przełóż do odpowiedniej formy (płaskiej blaszki) i rozprowadź równomiernie. Masa będzie bardzo gęsta, dlatego użyj łyżki maczanej w ciepłej wodzie. Wyłożoną na blaszce masę pozostaw do wystygnięcia.
Po 10-15 minutach ponacinaj masę w wybrany sposób, ponieważ potem będzie to bardzo ciężkie. Do środka masy powkładaj swoje ulubione dodatki np. orzechy, żurawinę czy migdały. Po kilku godzinach czekolada nadaje się do jedzenia, choć najlepiej odczekać 2 dni i wtedy czekolada będzie odpowiednio się kruszyła! Mamy nadzieję, że szykujesz już składniki i zaraz zrobisz swoją własną czekoladę w domu!
Warsztaty czekoladowe
Warsztaty czekoladowe to idealna okazja by poznać ciekawostki na temat czekolady oraz spędzić ciekawie czas. Tego typu zajęcia odbywają się m.in. w Fabryce Czekolady M.Pelczar Chocolatier w okolicach Krosna. Uczestnicy mogą przyglądać się procesowi produkcji czekolady i zasmakować różnych wyrobów. Założyciel fabryki – Mirosław Pelczar to zdobywca tytułu Mistrza Polski Cukierników, który dzieli się swoją pasją poprzez tworzenie niesamowitych wyrobów z czekolady opartych na samodzielnie opracowanych oryginalnych recepturach.
Warsztaty w takiej fabryce trwają około 2 godziny. Podczas warsztatów poznasz historię czekolady oraz fabryki, będziesz miał też możliwość zobaczenia 3-metrowego drzewa kakaowca oraz poznania procesu produkcji czekolady od ziarna do tabliczki. W programie na uczestnika czekają jeszcze: prezentacja największej czekoladowej fontanny w Polsce, wylewanie lizaków czekoladowych, degustacja czekolad, odgadywanie różnych nut smakowych występujących w czekoladzie, prezentacja maszyn i urządzeń do produkcji czekolady, produkcja czekolady na żywo i wiele innych atrakcji! Jeśli jesteś miłośnikiem czekolady lub znasz kogoś takiego, warto wybrać się na takie warsztaty czekoladowe, które są idealną okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat czekolady! Voucher na warsztaty czekoladowe zakupisz na stronie Prezentmarzen.com
Kompozycja własnej czekolady
Jeśli jeszcze nie udało Ci się znaleźć w sklepach swojej wymarzonej czekolady, proponujemy skomponować taką czekoladę samemu! Skomponuj własną czekoladę to voucher, który pozwala nam stworzyć czekoladę, o jakiej marzymy. Czekolada tworzona jest w manufakturze czekolady M.Pelczar, a dobór jej składników odbywa się za pośrednictwem sklepu internetowego firmy. Na stronie internetowej wybierasz kształt, smak i dodatki do czekolady, która następnie jest wysyłana kurierem pod wskazany adres.
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci historię powstania czekolady oraz jej produkcji! Teraz czas zabrać się za robienie własnej czekolady w domu i wybrania odpowiedniego terminu na wyjazd na warsztaty czekoladowe! Życzymy powodzenia!
Czekolada jest dobra na wszystko 🙂
To prawda!