Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia, rośnie też zainteresowanie dietetyką. Kim jest dietetyk, czym tak naprawdę się zajmuje i jak można zostać dietetykiem? Między innymi na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć!
Kim jest dietetyk?
Dietetyk to specjalista posiadający wiedzę z zakresu żywienia człowieka, biochemii, anatomii, psychologii oraz medycyny. Wbrew powszechnym przekonaniom, dietetyk w swojej pracy nie tylko układa diety odchudzające, ale też bada produkty żywnościowe i procesy przygotowywania potraw, ocenia wpływ poszczególnych produktów spożywczych na organizm człowieka oraz opracowuje jadłospisy dla osób chorych, uprawiających intensywnie sport czy cierpiących na niedowagę. Dietetyk odgrywa też ważną rolę w propagowaniu wśród społeczeństwa wiedzy o zdrowym odżywianiu.
Jak zostać dietetykiem?
Do zawodu dietetyka prowadzą dwie drogi. Pierwsza, to oczywiście studia wyższe na kierunku dietetyka. Druga, to specjalistyczne kursy, do których może przystąpić w zasadzie każdy, kto ukończył szkołę średnią i zdał egzamin maturalny.
Kursy na dietetyka
Kursy na dietetyka prowadzone są dwustopniowo. Pierwszym etapem jest ukończenie podstawowego kursu dietetyki, podczas którego dowiesz się m.in. jak funkcjonuje układ pokarmowy i jak poszczególne składniki pokarmowe (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne) wpływają na organizm ludzki, a także nauczysz się posługiwać normami żywienia i tabelami składu produktów spożywczych oraz układać i oceniać jadłospis dzienny i dekadowy.
Po ukończeniu kursu podstawowego i zdaniu odpowiedniego testu, możesz przystąpić do kursu zaawansowanego. Na tym etapie poznasz m.in zalecenia dietetyczne w różnych stanach chorobowych, nauczysz się układać indywidualne plany dietetyczne, a także opanujesz podstawowe elementy psychodietetyki.
Ostatnim krokiem na drodze do zawodu dietetyka jest zdanie państwowego egzaminu. Egzamin trwa ok. 2 godziny i składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Pozytywny wynik egzaminu skutkuje otrzymaniem dyplomu uprawniającego do wykonywania zawodu. Dalej pozostają już tylko kursy specjalistyczne, w ramach których będziesz mógł się dalej rozwijać i stale pogłębiać swoją wiedzę.
Decydując się na studia lub kursy dietetyczne, pamiętaj, że zawód ten wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W końcu od Twoich zaleceń będzie zależało samopoczucie i zdrowie Twoich pacjentów.
Odpowiedz