Nad pytaniem jak zostać barmanem rozmyślają zazwyczaj młodzi ludzie, którzy szukają dorywczej pracy na przykład na studiach. Oczywiście ten temat może zainteresować każdego, kogo fascynują jakże płynne ruchy barmana za barem, miksologia czy różnego rodzaju alkohole. Praca za barem jest niezwykle ciekawa, ale czy wiesz, czym dokładnie zajmuje się barman? A może sam chcesz zostać barmanem? W takim razie zostań z nami i poznaj zakres obowiązków w tym zawodzie oraz tajniki robienia drinków i koktajli! 

Jak zostać barmanem? Poznaj zawód barmana

Kiedy obchodzimy Dzień Barmana?

Międzynarodowy Dzień Barmana obchodzony jest 6 lutego, a data ta nie jest przypadkowa. To również dzień św. Amanda z Maastricht, który żył w latach 584-679 i był patronem między innymi winiarzy, piwowarów, barmanów czy karczmarzy. Dzień Barmana to święto, które z roku na rok zyskuje na uwadze i jest coraz chętniej obchodzone. Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest barmanem, warto pokazać mu, że o nim pamiętasz i wręczyć mały upominek z okazji tego święta! 

Jak obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Barmana?

Dzień Barmana to święto obchodzone na całym świecie! Bardzo często tego dnia odbywają się zjazdy najlepszych barmanów z różnych zakątków świata. W samej Polsce często organizowane są takie zjazdy krajowe. Podczas spotkań stowarzyszenia barmanów barmani mogą liczyć na naukę nowych rzeczy oraz podszkolenie się w kwestii teoretycznej tworzenia drinków alkoholowych i bezalkoholowych. Zjazdy to również podejmowanie ważnych decyzji odnośnie przeróżnych spraw związanych z barmaństwem. Dzień Barmana to docenienie pracy barmanów i barmanek, całego wysiłku i precyzji,  jakie wkładają w swoją pracę. 

Jak wygląda praca barmana? Czyli co należy do obowiązków barmana

Praca barmana – duże napiwki i ciągła impreza w pracy? To może być pierwsza myśl przychodząca do głowy, gdy myślimy o pracy barmana. Jednakże praca barmana to też bardzo dużo nauki, aby sprostać każdemu zamówieniu i wykonać każdy koktajl, jakiego zażyczy sobie klient. W pracy za barem jednym z ważniejszych aspektów jest sama osobowość.

Dobry barman potrzebuje dużych pokładów wyrozumiałości i nie może dać się porwać emocjom, gdy na przykład ktoś w dobrym nastroju wyleje całego drinka na ladę. Barman powinien być również otwarty, ponieważ to z nim będzie rozmawiało wielu klientów baru o pogodzie, jak i o swoich problemach miłosnych i nie tylko. To właśnie barmani znają najwięcej ciekawych, życiowych historii ludzi, których wysłuchują podczas przygotowywania kolejnych drinków. Osoba pracująca za barem będzie spędzać w pozycji stojącej sporą ilość godzin, dlatego dobra kondycja fizyczna jest mile widziana. Dodatkowym atutem osoby, która szuka pracy jako barman, jest znajomość języka obcego, gdyż do baru w większych miastach przychodzi wielu studentów i turystów zza granicy. Co ciekawe, oprócz obowiązków barmana, należy również wspomnieć o możliwości awansu, jaką barman otrzymuje. Jeśli dana osoba szkoli się w tym zakresie, czekają na nią poniższe stopnie awansu:

  • Barman I stopnia: to osoba, która ma doświadczenie w praktyce i zdała egzamin wewnętrzny.
  • Barman – mixer II stopnia: to osoba, która zakończyła kurs barmański II stopnia.
  • Master – Bartender: to osoba, która uzyskała tytuł nadawany przez Stowarzyszenie Polskich Barmanów po specjalistycznych szkoleniach lub ukończeniu konkursów barmańskich na wysokim poziomie. 

Ile zarabia barman? Poznaj zarobki barmana

Praca barmana to praca, po którą nie trzeba ,,stać w kolejce’’. Z roku na rok otwierają się nowe lokale gastronomiczne, bary, restauracje, hotele, w których barman z pewnością znajdzie pracę. Wielu ludzi zastanawia się, ile zarabia barman, co ma wpływ na jego zarobki? Dlaczego tak wielu młodych ludzi stoi za barem?  Przybywamy z odpowiedzią na te pytania i poniżej postaramy się zwięźle przedstawić sytuację zarobkową barmanów. Zgodnie z danymi i ostatnią aktualizacją z serwisu wynagrodzenia.pl zarobki barmana wynoszą około 4 690 zł brutto, co daje ok. 3 527 zł netto. Oczywiście wynagrodzenie barmana może się różnić. Wpływa na to między innymi lokalizacja pracy, wykształcenie barmana, doświadczenie czy wielkość firmy, przez którą jest zatrudniony. Młodzi ludzie chętnie podejmują się pracy za barem, ponieważ jest to możliwość poznania wielu nowych osób oraz otrzymywania napiwków, których suma czasami może zaskoczyć.

Jeśli ktoś ma doświadczenie w pracy za barem oraz posiada ukończone kursy potrzebne do wykonywania tego zawodu na wysokim poziomie, może założyć własną działalność. Dzięki własnej działalności barman będzie mógł współpracować na przykład z hotelami czy domami weselnymi, a są to miejsca, w których często organizowane są imprezy masowe typu wesela. W ostatnim czasie wiele osób szuka barmana na wesele, który przez całą noc będzie dostarczał gościom pyszne drinki alkoholowe i nie tylko. Praca jako barman daje naprawdę dużo możliwości zarówno rozwoju, jak i zarobku. 

Jak zostać dobrym barmanem? 

Aby zostać barmanem, warto ukończyć szkołę gastronomiczną, która daje predyspozycje do bycia kucharzem, kelnerem. Mile widziane jest również doświadczenie w pracy np. podczas praktyk w lokalach gastronomicznych. Zdobywanie doświadczenia w restauracjach czy w małych barach jest bardzo ważne. W późniejszym czasie będzie łatwiej odnaleźć się w profesjonalnej pracy za barem. W związku z tym, jeśli myślisz nad rozpoczęciem pracy jako barman, na początek lepiej wybrać kameralne miejsce. Tam nauczysz się praktyki bez dużego oblężenia. Jeśli nie chcesz od razu porywać się na pracę w barze, warto zakupić sobie do domu podstawowy zestaw barmański, czyli potrzebny sprzęt i składniki, a następnie eksperymentować z tworzeniem drinków i mieszać dowolne kompozycje. Tak przygotowane w domowym zaciszu drinki, warto dać do skosztowania na przykład domownikom. Pamiętaj, aby zapisywać przepisy drinków np. w małym notatniku, ponieważ takie rzeczy potrafią szybko ulotnić się z głowy! 

Szkolenie barmańskie 

Wymienione wyżej wskazówki jak najbardziej sprawdzą się na drodze ku pracy jako barman, ale jeśli myślisz o tym na poważnie od dłuższego czasu, wcześniejsze podpowiedzi masz już odhaczone na swojej liście i wiesz, co należy do obowiązków barmana, warto wybrać się na profesjonalne szkolenie barmańskie, które nauczy Cię, jak zostać dobrym barmanem. Ukończenie szkolenia barmańskiego pozwala zdobyć fachową wiedzę w zakresie barmaństwa. Szkolenia barmańskie możemy znaleźć w dwóch opcjach – szkolenie barmańskie I stopnia oraz szkolenie barmańskie II stopnia.

Wiele osób błędnie myśli, że aby podejść do szkolenia barmańskiego II stopnia trzeba mieć ukończone szkolenie I stopnia. Na oba szkolenia bezproblemowo może zapisać się każdy, kto dopiero zaczyna przygodę z barmaństwem lub osoba, która już pracuje w tej dziedzinie, lecz chce się podszkolić i zdobyć nowe umiejętności. Szkolenie barmańskie II stopnia trwa po prostu o wiele dłużej i jesteśmy w stanie więcej się na nim nauczyć, niż na szkoleniu I stopnia, które jest zazwyczaj o połowę krótsze. Szkolenie to powstało już ponad 10 lat temu, ponieważ zauważono rosnące wymagania odnośnie pracy za barem. 

Voucher na kurs na barmana

Z pewności opis szkoleń barmańskich wzbudził w Tobie zainteresowanie, dlatego mamy świetną wiadomość! Kurs barmański możesz zakupić w postaci vouchera dla siebie lub na przykład dla bliskiej osoby, która marzy o ukończeniu takiego kursu. Voucher na szkolenie I stopnia znajdziesz w kilkunastu miastach w całej Polsce! Atrakcja ta, to intensywne szkolenie barmańskie, podczas którego przygotujesz się do wykonywania zawodu barmana!

Na szkoleniu omawiana jest teoria, jednak największy nacisk organizatorzy kładą na umiejętności praktyczne. Podczas kursu zapoznasz się z pracą stojącą za barem oraz zdobędziesz niezbędne informacje na temat alkoholi, sprzętu używanego przez barmana, metod przyrządzania i ozdabiania drinków. Taki kurs barmański realizowany jest przeważnie w ciągu 4 dni i obejmuje aż 30 godzin nauki!

Drugą opcją jest szkolenie barmańskie II stopnia, które realizowane jest w Warszawie. Szkolenie II stopnia to szkolenie, które w aż 80 procentach składa się z praktyki, co pozwala na intensywną naukę. Podczas szkolenia uczestnik nauczy się między innymi przyrządzać drinki różnymi metodami typu shaking, stiring, throwing, building itd. Program szkolenia obejmuje między innymi: zasady serwowania alkoholi, układanie karty alkoholi, komputerowe metody inwentaryzacji i, co najważniejsze, profesjonalne degustowanie trunków, dzięki czemu nauczysz się jak rozpoznać alkohole oraz oceniać ich wygląd i smak. Jak widzisz szkolenia I i II stopnia są na wyciągnięcie ręki, a dzięki nim na pewno podszkolisz się z zakresu barmaństwa na najwyższym poziomie! 

Plusy i minusy pracy za barem

Każdy zawód ma swoje plusy i minusy. Patrząc na zawód barmana, na pewno dużym plusem są napiwki otrzymywane od klientów, które często są wyższe niż sama wypłata. Praca za barem w wielu przypadkach to praca wieczorami, więc będzie to duży plus dla osób, które na przykład studiują dziennie, a wieczorami chciałby dorobić. Praca jako barman to bezsprzecznie praca, w której zawsze coś się dzieje i nie ma tam miejsca na nudę! Niestety pracując w tym zawodzie należy liczyć się z tym, że często będziemy musieli radzić sobie z trudnymi klientami pod wpływem alkoholu. Wiele godzin będziemy stać na nogach, a nasz słuch będzie narażony na hałas. Zawód barmana raczej nie sprawdzi się też dla osób, które preferują pracę w godzinach porannych, bo jak wiadomo, barmani najwięcej pracy mają wieczorami, gdy miasto budzi się do życia! 

Wskazówki przed rozpoczęciem pracy jako barman

Zanim przystąpisz do zatrudnienia się jako barman, warto na początek zostać tak zwanym Barbackiem. Barback to asystent barmana, w Europie potocznie na taką osobę nazywa się też biegaczem. Asystent barmana zajmuje się tym, na co barman po prostu nie ma czasu. Może to wyglądać, że taka osoba nie robi nic ciekawego i jest jedynie kolejną parą rąk dla barmana. Jednakże barback od barmana jest w stanie nauczyć się naprawdę dużo przez samą obserwację!

Barback jest prawą ręką barmana. W sytuacji kiedy ten przygotowuje drinki i zabraknie mu kostek lodu czy szklanek, barback musi szybko przynieść potrzebne rzeczy, aby praca szła płynnie. Takie sytuacje uczą zwinności oraz pokazują, jak dużo uwagi wymaga przygotowywanie drinków oraz jak bardzo skrupulatną osobą musi być barman. Podczas pracy barbacka warto korzystać ze wskazówek współpracowników i dopytywać. To właśnie ten moment, kiedy nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie znajomości wszystkiego, ponieważ jesteś w trakcie nauki. Czas trwania bycia asystentem barmana nie jest dokładnie określony, ponieważ wszystko zależy od Ciebie! Jeśli będziesz świetnie pasował do teamu w danym barze i będziesz chętny do nauki, przyszły pracodawca z pewnością przyjmie Cię z otwartymi ramionami! 

Praca za barem jako barman to z pewnością ciekawa przygoda w życiu zawodowym. Daj znać w komentarzu czy chciałbyś wziąć udział w szkoleniu barmańskim i pracować jako barman. A może ciekawi Cię miksologia dla początkujących? Lub z drugiej strony – jesteś właścicielem baru i chcesz powiedzieć, jakie cechy są pożądane w pracy barmana? Podziel się z nami swoją opinią!