Wbrew pozorom wręczanie i przyjmowanie prezentów nie jest łatwą sztuką i jak wszystkie dziedziny naszego życia podlega pewnym zasadom, zwanym też savoir-vivre. Warto je poznać by nie popełnić gafy i niechcący nie sprawić komuś przykrości. Dlatego przygotowaliśmy dla Was prezentowy savoir vivre, z którego dowiesz się jak prawidłowo wręczać i przyjmować prezenty oraz jakich prezentów i komu nie należy dawać. 

Jak prawidłowo wręczyć prezent?

Jakich prezentów nie dawać?

Wybierając prezent dla drugiej osoby, warto pamiętać też, że w pewnym sensie będzie on naszą wizytówką, która może pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na odbiór naszej osoby w oczach osoby obdarowanej. Tym bardziej warto więc poznać zasady, którymi należy kierować się przy wyborze prezentów i stosować się do nich. Szczególnie w sytuacjach, w których jednak zależy nam by zrobić dobre wrażenie. Jakie są w takim razie prezentowe strefy zakazane? Jakich prezentów dawać po prostu nie wypada, a z jakimi należy uważać? Dzięki nam poznasz savoir-vivre wręczania upominków. Poniżej lista cech, które charakteryzują każdy nietrafiony prezent:

    1. Jest zbyt praktyczny.
    2. Jest zbyt osobisty.
    3. Jest zbyt drogi albo zbyt tani
    4. Sugeruje problemy lub nakłania do zmiany

Prezent nie powinien być zbyt praktyczny

Wiele osób wyznaje zasadę, że prezent powinien być praktyczny, tak aby przydał się osobie obdarowanej i żeby mogła go wykorzystać. Niestety często zapominamy przy tym, że główną rolą prezentów jest sprawianie radości, a nie łatanie braków. Dlatego na prezent nie powinno kupować się przedmiotów niezbędnych, które osoba obdarowana i tak musiałaby sobie kupić ani tych, które nawiązują do wykonywania czynności koniecznych a nie zawsze lubianych. Z tego względu żelazko czy zestaw garnków nie są najlepszym pomysłem na prezent, a jeżeli mamie popsuła się patelnia to nową powinna dostać bez okazji. Na prezent wybieramy raczej przedmioty, które osoba obdarowana zawsze chciała mieć, ale sama sobie ich nie kupi. Idealnym rozwiązaniem są tutaj rzeczy na tyle zbyteczne, że postrzegamy je jako pewnego rodzaju luksus, a jednocześnie na tyle praktyczne, że będą nam służyć na co dzień. 

Prezent nie powinien być zbyt osobisty

Wybierając prezent dla drugiej osoby, warto zadać sobie pytanie, jak bliska i zażyła jest nasza relacja. Istnieją bowiem prezenty, które nie każdemu wręczyć wypada. Generalnie obowiązuje zasada, że im bliższy ciału jest prezent, tym bardziej intymny ma on charakter, a takie prezenty wręczamy tylko osobom najbliższym. Z tego względu elegancka bielizna jako prezent od męża dla żony jest jak najbardziej akceptowalna. Jednak ten sam prezent wręczony przez mężczyznę mamie czy siostrze będzie już nie na miejscu. Podobnie wygląda sprawa z perfumami. Te w bliskich relacjach przyjacielskich i rodzinnych jako prezent sprawdzają się doskonale. Jednak w sytuacji zawodowej (np. jako prezent od szefa) byłyby już przekroczeniem pewnej granicy.

W przypadku prezentów dla osób, które słabo znamy warto uważać również z alkoholem. Chociaż powszechnie przyjęło się uważać butelkę dobrego trunku za uniwersalny i bezpieczny prezent to jednak nie do końca jest to prawdą. Jeśli nie mamy pewności czy dana osoba nie borykała się w przeszłości z chorobą alkoholową, lepiej nie ryzykować i zdecydować się na coś innego, chociażby pudełko czekoladek.

Prezent nie może być zbyt drogi ani zbyt tani

Mówi się, że cena prezentu nie gra roli, bo liczy się sam gest, ale nie do końca jest to prawdą. Zbyt drogi prezent może bowiem wprawić osobę obdarowaną w zakłopotanie i sprawić, że będzie się ona czuła zobowiązana odwdzięczyć równie kosztownym upominkiem. Taki prezent może też czasem zostać negatywnie odebrany jako przejaw chwalenia się swoim statusem majątkowym. Zbyt tani prezent z kolei może świadczyć o braku szacunku do osoby obdarowanej. Warto pamiętać jednak, że akurat w przypadku niskobudżetowych prezentów ważną rolę w ich odbiorze odgrywa nie tyle cena jako taka, co sam rodzaj prezentu, a konkretnie jego jakość. Lepiej więc postawić na symboliczny drobiazg dobrej jakości niż duży prezent, którego jakość pozostawia jednak wiele do życzenia. A jeśli nasza sytuacja materialna jest szczególnie trudna, zawsze możemy też przygotować coś samemu. Własnoręcznie upieczone domowe ciasto z pewnością sprawi obdarowanemu większą radość niż sztuczna biżuteria z chińskiego sklepu.

Prezent nie powinien sugerować problemów ani nakłaniać do zmiany przekonań

Sporym nietaktem jest również wręczanie prezentów, które sugerują obdarowanemu, że ma z czymś problem lub mają za zadanie nakłonić go do zmiany zdania w jakiejś kwestii. Karnet na siłownię dla osoby z nadwagą czy krem na trądzik dla nastolatki, która boryka się z problemami cery nie tylko nie ucieszą jako prezent, ale wręcz mogą sprawić przykrość. Podobnie wygląda kwestia z prezentami, kupowanymi pod siebie, by w ten sposób przekonać osobę obdarowywaną do swoich upodobań czy racji.

Etykieta wręczania prezentów. O czym warto pamiętać?

Wybór odpowiedniego prezentu to nie wszystko. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na osobie obdarowanej, musisz zadbać jeszcze o należytą oprawę. Jak się okazuje bowiem, opakowanie prezentu, a także czas, miejsce i sposób w jaki go wręczamy, również mają tutaj kluczowe znaczenie.

Opakowanie prezentu też ma znaczenie

Opakowanie prezentu jest równie ważne jak sama zawartość, dlatego warto zadbać by było estetyczne i miłe dla oka. Zamiast korzystać z gotowych torebek prezentowych, czy zwykłych białych kopert, wybierz ładny papier i wstążkę i zapakuj prezent własnoręcznie. Osoba obdarowana z pewnością doceni ten gest i Twój wysiłek włożony w zapakowanie prezentu. Będzie to dla niej bowiem dodatkowy sygnał, że prezent, który właśnie otrzymała został wybrany i wręczony od serca.

Cena – zostawić czy nie?

Cenę z podarunku należy usunąć. Pozostawienie może być odczytane bowiem jako chwalenie się z powodu znacznego wydatku. Wyjątek stanowią książki. Tu ceny nie zamazujemy i nie zaklejamy, ma ona bowiem wartość historyczną i antykwarystyczną. Czasem możemy również zostawić metkę z ceną na elementach garderoby lub biżuterii, ale jedynie w przypadku prezentów dla osób najbliższych. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni wybranego rozmiaru ułatwi to potem ewentualną wymianę.

Kartka z życzeniami

Do prezentu warto dołączyć kartkę z życzeniami, szczególnie w sytuacjach, gdy osoba obdarowana dostaje wiele prezentów na raz (np. ślub). Wówczas taka kartka ułatwi identyfikację autora prezentu. Kartkę najlepiej przygotować samemu i podpisać własnoręcznie. W przypadku gotowych kartek, obok nadrukowanych życzeń wypada dodać kilka słów od siebie. 

Jak przyjmować prezenty?

mama i córka na kanapie trzymają prezent

Wiemy już jak wybrać prezent i jak go wręczyć, a jakie zasady obowiązują, gdy sami otrzymaliśmy prezent? Poniżej trzy proste zasady, których przestrzeganie zmniejszy Twoje szanse na popełnienie prezentowego faux pas do minimum.

Kiedy otworzyć prezent?

Zgodnie z zasadami prezentowego savoir vivre’u, prezent powinniśmy otworzyć od razu po jego otrzymaniu. Dzięki temu osoba, która go dla nas wybrała będzie mogła od razu zobaczyć naszą reakcję na wybrany upominek. Jedynym wyjątkiem są sytuacje, w których prezentów jest na tyle dużo, że ich otwieranie zajęłoby zbyt wiele czasu, prowadząc do zaniedbania pozostałych gości. Wówczas jedynie dziękujemy i odkładamy prezenty na bok, a rozpakować możemy je później. Co ważne, za otrzymany prezent zawsze dziękujemy dwa razy. Raz, gdy jest on nam wręczany i drugi raz, już po rozpakowaniu. Jeżeli więc prezent otwieramy w późniejszym czasie, zawsze należy napisać lub zadzwonić do osoby, która nam go podarowała z drugim podziękowaniem.

Jak zareagować, jeśli prezent jest nietrafiony?

Cóż, zdarza się i tak, że prezent, który otrzymaliśmy zupełnie nie trafia w nasz gust. Jak się zachować w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie wypada okazywać niezadowolenia. Warto się uśmiechnąć, podziękować i docenić starania. Nietrafionego prezentu nie należy wymieniać ani przekazywać dalej wręczając komuś innemu. Świat jest mały i lepiej nie ryzykować, że taki niechciany prezent wróci w końcu do osoby, która go kupiła.

Niespodziewany upominek

W procesie obdarowywania się prezentami obowiązuje zasada wzajemności. Nic więc dziwnego, że kiedy ktoś zupełnie niespodziewanie obdarowuje nas prezentem, a my nie mamy nic w zamian, możemy poczuć się niezręcznie. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Przede wszystkim należy podziękować. Można przeprosić, że nic nie przygotowaliśmy, podkreślić, że nie oczekiwaliśmy prezentu, ale bardzo się z niego cieszymy. Następnie rewanżujemy się przy najbliższej okazji.

Prezentowy savoir vivre wymaga wyczucia i dyplomacji, ponieważ jednak zwyczaj wręczania podarunków towarzyszy nam praktycznie na wszystkich etapach i płaszczyznach życia, warto poznać i opanować jego zasady. Dzięki temu nie tylko z łatwością unikniemy popełnienia prezentowej gafy, ale też poczujemy się pewniej w trudnych sytuacjach.

Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.