Czasy są coraz bardziej niebezpieczne. Sytuacja polityczna, wielotysięczne migracje i coraz większa brutalność społeczeństwa skłania nas do posiadania broni. Brak poczucia bezpieczeństwa osobistego nie jest jednak powodem, który w pierwszej kolejności da nam prawo do posiadania broni. Broń dostaje tylko kilka procent składających podanie z tych pobudek. Dlatego coraz więcej osób znajduje inne, legalne drogi, którymi można otrzymać broń palną. Opiszemy, jak to zrobić.

Myśliwy czy kolekcjoner?

Występuje kilka możliwości uzyskania broni palnej:

  • do ochrony osobistej
  • do celów łowieckich
  • do uprawiania sportów strzeleckich
  • do rekonstrukcji historycznej (broń przystosowana tylko do strzelania amunicją ślepą)
  • do celów kolekcjonerskich
  • do celów pamiątkowych
  • do celów szkoleniowych.

Najbardziej jednak popularnymi rodzajami pozwoleń są te do ochrony osobistej, do uprawia sportów strzeleckich, jak również do celów kolekcjonerskich.

Jesteś bezpieczny

Ubiegając się o pozwolenie do własnej ochrony, trzeba być przygotowanym na potrzebę udowodnienia swojego poczucia zagrożenia. Powinno być ono wg przepisów „realne, trwałe i ponadprzeciętne”. Z racji tego, że dowolność w ocenie zagrożenia jest dość spora, pozwolenie z tego tytułu jest wydawane niezwykle rzadko. Dlatego pozostają jeszcze dwa rodzaje pozwoleń, z których jedno relatywnie łatwe do zdobycia.

strzelanie na strzelnicyStrzelamy sportowo

„Najszybciej” będzie, gdy zaczniecie starać się o pozwolenie na broń do celów sportowych. Dzięki niemu będziecie mogli być posiadaczami między innymi Glocka 17 czy Colta 1911, strzelby gładkolufowej, a także karabinka AK czy M4 (bez możliwości strzału ogniem ciągłym). Dzięki takiej licencji będziecie mogli również nosić broń przy sobie w kaburze w stanie naładowanym. Jest to pewna nowość, gdyż przepisy te zmieniły się od października 2014 roku.

Do klubu!

Nasza przygoda rozpoczyna się od zapisania się do klubu strzeleckiego. Najczęściej na początku odbywa się tzw. staż kandydacki, który obejmuje około 10 wizyt na strzelnicy (w zależności od klubu). Następnie trzeba opłacić wpisowe do klubu i składkę roczną. Ważne jest również ubezpieczenie. Roczna kwota za przynależność do klubu mieści się w granicy 300-600zł.

Patent strzelecki

patentPo minimum trzech miesiącach można wreszcie zdawać egzamin na patent strzelecki. Musisz wcześniej napisać wniosek, który zostaje podpisany przez kogoś z klubu oraz lekarza, który ocenia Twoją możliwość do uprawiania tego sportu. Sam egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Na pierwszym pisemnym etapie sprawdzana jest nasza wiedza na temat przepisów, bezpieczeństwa, sposobu obchodzenia się z bronią. Łatwo jednak jest w internecie znaleźć pytania z egzaminu, które pomogą przygotować się do odpowiedzi. W części praktycznej natomiast sprawdzana jest umiejętność kursanta odnośnie do ładowania broni, obchodzenia się z nią, czy egzaminowany nie celuje w egzaminatora oraz czy jego strzały są mniej więcej w to samo miejsce. Przy strzelaniu ze strzelby trzeba zestrzelić 3 z 5 zrzutków. Koszt egzaminu to około 400 zł.

Licencja zawodnicza

Licencja wystawiana jest automatycznie na podstawie patentu. Minusem jest to, że data jej ważności przypada na koniec bieżącego roku. Warto zatem o licencję ubiegać się na początku roku, aby mieć dużo czasu na jej przedłużenie. Aby ją odnowić należy wziąć udział w zawodach odpowiednich dla posiadanej licencji (pistolet, karabin i strzelba). Jeśli posiadacie tylko licencję na pistolet, musicie zaliczyć 4 starty. W dwóch kolejnych przypadkach wystarczą po dwie straty. Jeśli masz licencję na wszystkie bronie, musisz odbyć łącznie 8 startów. Jeśli odpowiednio sobie to zaplanujesz, zmieścisz się z tymi startami w 3 wyjazdach. Jeśli nie wystartujesz w odpowiedniej liczbie zawodów, musisz zdawać egzamin.

Badania

Kiedy jest się już w posiadaniu licencji i patentu, należy udać się na badania lekarskie do lekarza i psychologa zatwierdzonego przez Wydział Postępowań Administracyjnych Policji. Ile zapłacicie za takie badanie, jest uzależnione w dużej mierze od samego lekarza. Koszt rzędu kilkuset złotych jest również zależny od tego, czy potrzeba dodatkowego pakietu badań określających zdrowie kandydata.

Wydział Postępowań Administracyjnych KWP

Do złożenia wniosku do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji właściwej ze względu na miejsce zamieszkania potrzebujesz:

    • zaświadczenia z klubu
    • wyników badań lekarskich
    • dokumentu potwierdzającego nadanie licencji – kopia
    • dokumentu potwierdzającego nadanie patentu strzeleckiego – kopia
    • opłaty skarbowej – potwierdzenia

<

Najczęściej to powinno wystarczyć do otrzymania pozwolenia. Warto dodatkowo podanie uzasadnić przyszłymi startami w zawodach, wtedy powinniśmy otrzymać pozwolenie na kilka sztuk broni palnej. Policja jeszcze w międzyczasie zbiera opinię od dzielnicowego z miejsca zamieszkania, co niekiedy zmusza nas do spotkania się z nim. Karalność również nie wpłynie pozytywnie na otrzymanie licencji.

Jeżeli wszystko będzie w porządku, otrzymasz pozwolenie

Ale to nie wszystko. Teraz potrzebna Ci jest promesa, czyli pozwolenie na zakup broni. Po kupnie idziesz z fakturą do znanego Ci już wydziału policji, gdzie otrzymujesz legitymację posiadacza broni.

Całość trwa około roku

Nadal zastanawiasz się, czy warto? Wybierz się na strzelnicę, poznaj strzelanie od podstaw i przekonaj się, jak olbrzymia jest to frajda.

Fotografia, sport i podróże to tylko kilka jego pasji. Artykuły spod jego palców to dopracowane twory, które wnoszą wiele nowych informacji. Wydaje się, że magister od fikołków i masażysta nie jest w stanie stworzyć dobrego tekstu. Może i prawda... Sami oceńcie. Gwiazdy mówią, że jest on błyskotliwy, ale to tylko gwiazdy, wbrew pozorom one nie są wysokich lotów intelektualnych :)