Jak wiadomo nieodłącznym elementem powstawania miodu są pszczoły, które na ziemi pojawiały się już około 140 milionów lat temu. W wielu przypowieściach i pisanych przekazach można wyczytać, że miód był stosowany na przykład jako lek i spożywany już w starożytności. Czym jest miód, jakie ma właściwości i jak powstaje ten słodki przysmak? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!
Czym jest miód?
Spis treści
Miód według dyrektywy Unii Europejskiej 2001/110EC jest ,,naturalnie słodką substancją produkowaną przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin żywych części roślin, lub wydzielin owadów wysysających żywe części roślin, zbieranych przez pszczoły, przerabianych przez łączenie specyficznych substancji z pszczół, składanych, odwodnionych, gromadzonych i pozostawionych w plastrach miodu do dojrzewania’’. Przedstawiając pojęcie miód troszkę prościej, można powiedzieć, że jest to po prostu słodki produkt spożywczy wytwarzany głównie przez pszczoły.
Jak powstaje miód?
Powstawanie miodu różni się w zależności od jego rodzaju. Poniżej przedstawiamy proces powstawania miodu pszczelego w kilku krokach:
- W momencie, gdy rośliny kwitną przyciągają do siebie swoim zapachem pszczoły, a te je zapylają.
- Pszczoła zbiera nektar i zabiera go do ula, aby przekazać go robotnicy ulowej i odlatuje pracować dalej.
- W ulu przyniesiony wcześniej nektar rozlewany jest do plastrów miodu.
- Kiedy miód jest gotowy, pszczoły przykrywają go zasklepem, czyli cienką woskową pokrywą, która chroni przed wilgocią i zanieczyszczeniem.
- Kolejno następuje dojrzewanie nektaru.
- Następnym punktem jest miodobranie, czyli wydobywanie miodu przez profesjonalistów z plastrów. Miód zostaje najczęściej odwirowany w specjalnych miodarkach.
- Miód, który pszczelarz wydobywa z wirówki przepuszczany jest przez sito, aby usunąć zanieczyszczenia.
- Kiedy miód jest gotowy, następuje jego rozlanie do słoików.
Podział miodów ze względu na produkcję
Miód można podzielić ze względu na jego sposób produkcji na:
- Nektarowy: produkowany z zebranego przez pszczoły nektaru kwiatowego.
- Spadziowy: produkowany przez pszczoły z wydzielin, które pozostawiane są na liściach czy igłach między innymi przez mszyce.
- Nektarowo-spadziowy: powstaje z nektaru oraz ze spadzi.
Jakie są rodzaje miodów?
Na półkach w sklepie czy w pasiece, możemy zauważyć, że miód różni się od siebie między innymi konsystencją czy kolorem. Podczas spożywania miodu również czuć inny smak oraz aromat w zależności od tego, który miód jemy. Rodzaje miodów to:
- Miód wielokwiatowy: łagodny i bardzo słodki.
- Miód lipowy: intensywny, słodki, lekko kwaskowaty,a czasami nawet gorzki.
- Miód akacjowy: wyraźnie słodki smak, delikatny i ma jasną barwę.
- Miód gryczany: ciemna barwa, smak lekko korzenny, mniej słodki w porównaniu na przykład do miodu wielokwiatowego.
- Miód wrzosowy: ciemna barwa, lekko gorzki smak – cierpki, delikatny zapach.
- Miód lawendowy: intensywny aromat kwiatów lawendy, dość słodki smak, jednak można wyczuć nutę gorzkiego posmaku.
- Miód malinowy: owocowy aromat, delikatny słodki smak.
- Miód spadziowy ze spadzi iglastej: delikatny zapach, smak lekko żywiczny, mniej słodki niż miody nektarowe.
- Miód ze spadzi liściastej: słodszy niż poprzednik, delikatnie wyczuwalny korzenny posmak.
Czy miód jest zdrowy? Wartości odżywcze miodu
Na pytanie, czy miód jest zdrowy, odpowiadamy jednogłośnie, że tak. Miód to produkt, który świetne wpływa na organizm człowieka i nie bez powodu, kiedyś nazywany był ,,płynnym złotem’’. Wartości odżywcze miodu sprawiają, że jest on tak chętnie wybierany między innymi jako zamiennik cukru. Miód ma właściwości antybakteryjne i często pomaga podczas przeziębienia. Enzymy w miodzie, które pochodzą z gruczołów ślinowych owadów mają bardzo duże znaczenie i wpływają prozdrowotnie. Miód zawiera duże ilości mikroelementów, takich jak: chlor, magnez, fosfor, żelazo, potas, wapń, mangan itd. Miód jest również świetnym dawcą witaminy A, B czy C.
Produkt ten świetnie sprawdza się również jako kosmetyk – odżywia, nawilża skórę, łagodzi podrażnienia oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek. Miód jest wykorzystywany także w masażach, dzięki czemu możemy wybrać się do salonu SPA na masaż miodem. Masaż miodem odżywi skórę oraz dostarczy niesamowitego relaksu. W sklepach można zakupić maseczki na twarz, które powstały na bazie miodu i świetnie wpłyną na wygląd cery. Maseczkę z miodu można również zrobić samemu w domu, jednak należy wziąć pod uwagę, że będzie ona miała o wiele bardziej klejącą konsystencję, niżeli maseczki kupne. Miód świetnie sprawdzi się na suchą skórę lub spierzchnięte usta. Produkt ten posiada również właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, co może prowadzić do zmniejszenia się blizn.
Właściwości lecznicze i zdrowotne miodu
Wiemy już, że niesamowite wartości odżywcze miodu, wykorzystywane są między innymi w kosmetyce. Jednakże miód ma również właściwości lecznicze, które czasami mogą nam pomóc lepiej, niż niejeden antybiotyk. Poniżej przedstawimy kilka właściwości leczniczych i zdrowotnych miodu:
- Miód działa bakteriobójczo.
- Podczas biegunek miód pomaga je złagodzić.
- Miód sprawdzi się, jako lek na wrzody żołądka.
- Miód pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
- Podczas leczenia chorób wątroby miód może pomóc w złagodzeniu bólu.
- Miód ukaja nerwy i pomaga w lepszym zasypianiu.
- Miód pobudza pracę mózgu.
- Miód wpływa pozytywnie na powstrzymanie miażdżycy.
Miód na przeziębienie
W okresie zimowym i jesiennym w kawiarniach i restauracjach do menu dodawane są tzw. herbaty zimowe. Herbaty te praktycznie zawsze zawierają miód, cytrynę, imbir itd. W świecie przyjęło się, że herbata z miodem to coś rozgrzewającego i świetnie wpływającego na choroby. Właśnie dlatego w wielu polskich domach, gdy domownik jest chory od razu robi się gorącą herbatę z miodem. Czy miód jest dobry na przeziębienie – oczywiście, jeśli jest odpowiednio i regularnie stosowany.
Miód posiada w sobie takie składniki, jak między innymi inhibina oraz lizozym, które mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co świetnie wpływa na przeziębiony organizm. Miód wykazuje również działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Przeziębienie to zazwyczaj duszności, kaszel, katar, a miód właśnie, przyczynia się do zmniejszenia tych objawów. Odpoczynek to jeden z najlepszych leków podczas leczenia przeziębienia – miód ma właściwości uspokajające oraz ułatwia zasypianie, więc spożywanie miodu podczas przeziębienia będzie świetnym pomysłem. Regularne przyswajanie miodu przyczynia się również do zwiększenie produkcji przeciwciał przez układ immunologiczny. Dzięki czemu organizm będzie przygotowany do walki z chorobą.
W jakiej temperaturze miód traci swoje właściwości?
Przygotowując sobie gorącą herbatę z miodem, czy to podczas przeziębienia czy nie, należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze. W zbyt wysokiej temperaturze (powyżej 40 stopni) miód traci swoje wszelkie właściwości. Włożenie łyżki z miodem do wrzątku jest kategorycznym błędem! Przygotowując napój z miodem należy odczekać około 20 minut zanim włożymy miód lub sprawdzić temperaturę termometrem kucharskim. Co ciekawe, tak samo jak z miodem należy postępować z cytryną. Cytryna w zbyt wysokiej temperaturze również traci swoje właściwości. Niestety wiele osób o tym nie wie i jest przekonanych, że gorąca woda, miód i cytryna to idealne połączenie, co jest oczywiście fałszem.
Który miód jest najzdrowszy?
Na pytanie, który miód jest najzdrowszy ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Każdy miód ma swoje właściwości odżywcze, lecznicze itd. W zależności od tego, kto i co potrzebuje, należy wybrać rodzaj miodu. Jedna osoba po przeczytaniu ulotki i właściwości miodu wielokwiatowego wybierze właśnie ten, a inna wybierze miód gryczany. Wybór miodu jest kwestią indywidualną, ale oczywiście każdy miód wyprodukowany w pasiece będzie miał właściwości prozdrowotne.
Miód na prezent
Szukając słodkiego i zdrowego prezentu w jednym, warto wybrać miód. Miód na prezent to świetny pomysł, ponieważ jest to niebanalny upominek pełen zdrowia i pysznego, słodkiego smaku! Voucher do wykorzystania na dowolne produkty z oferty Spiżarni Smaku pozwoli osobie obdarowanej samej wybrać rodzaj i smak miodu, który zostanie dostarczony pod wybrany adres.
Dzień z pszczelarzem
Znasz osobę, która chciałaby poznać tajniki powstawania miodu, a może to właśnie Ty jesteś zainteresowany tą tematyką? Jeśli tak, warto wybrać się na dzień z pszczelarzem w Lubinie! Voucher na dzień z pszczelarzem pozwoli zapoznać się z pracą pszczelarza, poznają życie pszczół oraz produkty z pasieki. Pszczelarz opowie wiele ciekawostek i zapozna każdą osobę z pracą w tym zawodzie. Podczas realizacji tej atrakcji będzie również okazja do spróbowania miodu z owej pasieki, który zachwyci każde podniebienie! Dzień z pszczelarzem to oryginalny pomysł na spędzenia czasu wolnego i poszerzenie swojej wiedzy.
Mamy nadzieję, że artykuł poszerzył Twoją wiedzę na temat miodu. Daj znać w komentarzu, jaki miód jest Twoim ulubionym i dlaczego.
Odpowiedz