Podążając za pragnieniem zdrowego i młodego wyglądu, wciąż poszukujemy nowych rozwiązań. Poza szeroką gamą zabiegów kosmetycznych na twarz, rosnącą popularnością cieszą się masaże twarzy. Korzeni tej sztuki upiększania można doszukiwać się już w starożytności, a na przestrzeni wieków powstały różne rodzaje masażu twarzy. Jak masować twarz? W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o masażu twarzy.

Wszystko, co musisz wiedzieć o masażu twarzy

Co daje masaż twarzy?

Otrzymujemy coraz więcej informacji na temat dobrodziejstw masażu twarzy jako nieinwazyjnej metody odmładzania. Kobiety zachęcone obietnicami zachowania młodości na dłużej, zastanawiają się jak wykonać masaż twarzy i czym masować twarz, aby uzyskać najlepsze efekty. W końcu pojawia się też wiele obaw, jak prawidłowo wykonać masaż twarzy i sobie nie zaszkodzić. 

Jest wiele dowodów na to, że regularnie wykonywane wpływają dobroczynnie na wygładzenie zmarszczek i poprawę kolorytu skóry. To tylko powierzchowne aspekty widoczne gołym okiem, a korzyści dla zdrowia i urody są o wiele większe! Zatem co daje masaż twarzy przy regularnym wykonywaniu?

  • redukuje napięcie mięśniowo-powięziowe
  • prowadzi do odblokowania głębokich naczyń krwionośnych i limfatycznych
  • eliminuje zastoje limfy 
  • pomaga usuwać toksyny z organizmu
  • zauważalnie modeluje twarz
  • daje efekt głębokiego liftingu
  • pobudza tkanki do naturalnej regeneracji i odbudowy
  • zwiększa naturalną produkcję kolagenu i elastyny w skórze
  • poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry
  • poprawia zdolność wchłaniania składników aktywnych z kosmetyków
  • odmładza skórę poprzez redukcję zwiotczeń i zmarszczek 

Jeśli do tej pory podchodziłeś sceptycznie do tematyki masażu twarzy, to zapewne teraz znając jego korzyści, chcesz dowiedzieć się jak zrobić masaż twarzy, prawda?

Jakie są rodzaje masażu twarzy?

Szukając informacji na temat masażu twarzy, rodzaje są na tyle liczne, że trudno jest zdecydować się na konkretny. Warto zatem poznać kilka z nich i wybrać idealny dla siebie.

  • Masaż Kobido

Ten rodzaj masażu twarzy bije rekordy popularności. Wykonywany w oparciu o japońską technikę, oddziałuje na mięśnie głębokie i działa jak bezinwazyjny lifting na skórę twarzy. Stawiając na ten masaż twarzy, jak wykonać go prawidłowo? Na jego wykonanie składają się cztery etapy. Pierwszy etap przygotowuje strukturę mięśniowo-powięziową i ma na celu zniwelowanie wszelkich napięć mięśniowych. Drugim etapem jest drenaż limfatyczny, czyli zmniejszenie zastojów w tkankach i eliminacja toksyn. W trzecim etapie masażysta wykona mocniejsze ruchy – rozciąganie, ugniatanie i podszczypywanie. Te ruchy pobudzają krążenie krwi oraz produkcję kolagenu i elastyny. Ostatni etap to akupresura mająca na celu stymulacje konkretnych obszarów mięśni twarzy. 

Na masaż Kobido powinny zdecydować się osoby chcące poprawić swój wygląd oraz zmagające się z nadmiernym napięciem mięśniowym takim jak bruksizm. Jak zrobić masaż twarzy na zmarszczki? Wzmocniony efekt uzyskasz, wykonując wariant masażu Kobido Tape, dzięki zastosowaniu liftingujących taśm physio. Taśmy te nakleja się na kluczowe partie w celu poprawy funkcjonowania mięśni twarzy. Rezultat stosowania plastrów physio utrzymuje się znacznie dłużej niż po samym masażu.

  • Masaż Kassaji

Japoński masaż Kassaji to rodzaj drenażu limfatycznego z użyciem wulkanicznego kamienia Kassa lub Gua Sha. Podobnie jak w masażu Kobido, również w tej technice twarz masowana jest na sucho tzn. bez olejków. Jak masować twarz masażerem, jakim jest kamień? Służy on do pocierania i uciskania, przez co pobudza układ limfatyczny, niweluje obrzęki i poprawia krążenie. Masaż koi układ nerwowy i regeneruje, jest przyjemny, ale skuteczny – skóra twarzy staje się jędrniejsza i promienna. Jest to delikatna alternatywa dla masażu Kobido dedykowana dla osób z cerą wrażliwą.

Jak wykonać masaż twarzy na zmarszczki?

  • Próżniowy masaż twarzy

Masaż wykonywany przy pomocy bańki chińskiej, która zasysana na skórze wytwarza podciśnienie to odpowiedź na to, jak wykonać masaż twarzy przeciwzmarszczkowy. Próżniowy masaż usprawnia przepływ płynów podskórnych i sprawia, że skóra jest bardziej dotleniona i napięta, przez co zmarszczki naturalnie się wygładzają. Dodatkowo osoby borykające się z zaciskaniem żuchwy poczują ulgę, ponieważ masaż bańką rozluźnia mięśnie i struktury w okolicach stawu skroniowo – żuchwowego. 

  • Masaż limfatyczny twarzy 

Wykonuje się go dłońmi bądź przy użyciu specjalnego przyrządu. Masaż limfatyczny rozpoczyna się na wysokości mostka i masażysta kieruje ruchy do góry, a na końcu masuje głowę. Dzięki takiemu masażowi następuje drenaż, czyli usunięcie niepożądanych substancji i toksyn poprzez poprawę krążenia krwi i usprawnienie przepływu limfy. Masaż limfatyczny przygotowuje skórę do aplikacji odżywczych kosmetyków, poprawiając ich wchłanianie.

To popularna technika masażu twarzy, którą warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Czym masować twarz? Przegląd przydatnych gadżetów

Przed przystąpieniem do masażu pojawia się pytanie, czym robić masaż twarzy i tu na szczęście z pomocą przychodzi bogaty w różne gadżety rynek. Masaże są niezwykle korzystne dla kondycji skóry twarzy, a przeróżne masażery mogą urozmaicić tę czynność i potęgować działanie masażu.

Jak masować twarz masażerem do twarzy i jakie gadżety możemy wyróżnić?

  • Kamień Gua Sha 

To masażer kamienny wykonany najczęściej z górskiego kryształu, jadeitu czy różowego kwarcu. Płytka Gua Sha jest cienka, a masaż nią wykonujemy na zwilżonej olejkiem skórze, zaczynając od czoła i stopniowo schodząc w dół. Ważne, aby ruchy kierować na zewnątrz. Masaż kamieniem Gua Sha należy wykonywać bez pośpiechu, a efektem będzie rozświetlona, wygładzona cera.

  • Masażer igłowy

Znany jako derma roller. Seria mikronakłuć wykonana tym masażerem pobudza krążenie i regeneruje skórę, stymulując produkcję kolagenu, co pomoże zniwelować drobne blizny. Skutecznie ujędrnia i napina skórę twarzy, ale warto wykonywać taki masaż pod okiem specjalisty. Cera z trądzikiem różowatym i pękającymi naczynkami nie powinna być masowana derma rollerem. 

  • Pistolet pulsacyjny

Masaż mięśni twarzy, szyi i dekoltu za pomocą pistoletu to sposób na głębokie rozluźnienie. Urządzenie posiada wymienne głowice, przeznaczone do różnych partii ciała. Zatem pistolet można stosować holistycznie, masując całe ciało. Impulsy wibracyjne są na tyle intensywne, że mogą zastąpić mocny masaż w gabinecie. Regularnie wykonywany masaż poprawia funkcjonowanie mięśni twarzy i szyi, zapobiegając przykurczom, które prowadzą do powstawania zmarszczek.

Jakie jeszcze gadżety do masażu twarzy mogą się przydać?

  • Wałek kamienny

Pozwala na delikatny masaż twarzy. Wałek wykonany jest kwarcu, ametystu czy kryształu górskiego. Roller posiada dwie obrotowe końcówki do masażu węższą i szerszą. Wąski koniec idealnie sprawdzi się do masażu okolic oka, niwelując opuchliznę, cienie pod oczami i zmarszczki mimiczne. Warto wspomnieć o walorach estetycznych wałka – to bardzo ładny i elegancki gadżet.

  • Bańki chińskie 

Wykonane z miękkiego silikonu doskonale sprawdzą się do próżniowego masażu delikatnej skóry twarzy, szyi i dekoltu. Masaż należy zacząć od górnych partii twarzy, schodząc stopniowo w dół, sekwencyjnie odprowadzając nadmiar limfy do głównych naczyń limfatycznych w okolicy obojczyków. Ruchy muszą być szybkie i płynne, aby nie dopuścić do powstania krwiaka, zatem masaż musi być wykonywany z poślizgiem, więc warto wcześniej zastanowić się, jaki olejek do masażu twarzy wybrać. Masaż bańką posiada wiele zalet np. poprawia owal twarzy i oczyszcza pory.

Jaki olejek do masażu twarzy wybrać?

Decydując się na masaż twarzy jaki olejek wybrać, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty masażu? Tak naprawdę może być to każdy olejek do stosowania na twarz, zwłaszcza jeśli po masażu chcemy go zmyć. Jednakże każdy produkt ma inne właściwości, a zatem może przynieść więcej korzyści naszej skórze.

Najbardziej znany olejek, czyli arganowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe, antyoksydanty i witaminę E, co dodatkowo będzie wpływać na spłycenie zmarszczek. Godnym uwagi będzie też olejek z awokado. To jeden z najbardziej bogatych w witaminy olejków. W jego składzie znajdziesz witaminy A, B, E, H, F, K oraz PP, a także minerały takie jak fosfor, potas, mangan i krzem. Dzięki bogactwu składników odżywczych olejek z awokado to świetny, odżywczy kosmetyk. Wykazuje działanie przeciwzapalne i zapobiega utracie wody ze skóry, zatem będzie to idealny olejek do masażu twarzy, jeśli cera jest sucha lub dojrzała. 

Olejek do twarzy

Jaki olejek do masażu wybrać dla wymagającej skóry?

Przesuszona skóra wymaga odbudowy płaszcza lipidowego i szczególnie polubi się z olejkiem kokosowym, który koi podrażnienia i poprawia miękkość skóry. Nie wchłania się szybko, ale warto zostawić go na twarzy po skończonym masażu. Zawiera takie dobroczynne składniki jak kwas laurynowy i palmitynowy, witaminy C, E, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz potas, wapń, fosfor, magnez i cynk. Taka kombinacja jest niezwykle rewitalizująca dla skóry i zapobiega jej łuszczeniu.

Osoby, których cera ma skłonności do zaskórników muszą szczególnie zwracać uwagę na to co na nakładają na twarz i tu sprawdzi się olejek tamanu. Charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym i ściągającym. Polecany jest cerze tłustej i trądzikowej, nie działa komedogennie na skórę, a przy tym nie powoduje jej przesuszenia. Takiej cerze na pewno posłuży też olejek z pestek malin, który wyrównuje koloryt oraz olejek jojoba. Olej jojoba swoim składem chemicznym jest zbliżony do budowy ludzkiego sebum przez co reguluje jego wydzielanie.

Wiedząc, jakie olejki do masażu twarzy mają dodatkowe właściwości, możesz wybrać idealny do swojego typu cery i jej potrzeb.

Jak masować twarz, żeby uzyskać najlepsze efekty?

Przed przystąpieniem do masażu należy należy wykonać demakijaż i dokładnie oczyścić skórę. Czysta skóra będzie przygotowana na przyjęcie dobrodziejstw z użytych olejków, a dzięki technikom masażu będzie dotleniona i świetlista. Jak masować twarz, aby uzyskać najlepsze efekty? Dostosować siłę nacisku, bowiem masaż nie powinien być bardzo bolesny, a jedynie odczuwalny. Rozpocznij, łagodnie pobudzając skórę twarzy głaskaniem, przechodząc w ugniatanie i podszczypywanie, a następnie wykonaj masaż każdej partii twarzy. Nie zapominaj także o szyi, gdyż jej skóra łatwo traci gęstość.

Kiedy najlepiej masować twarz?

Masaż twarzy najlepiej wykonywać rano lub popołudniu i nie tuż przed snem, choć ta pora wydaje się być doskonała. Moment wyciszenia, zadbania o siebie przypada w czasie wieczornej kąpieli i pielęgnacji po całym dniu obowiązków. Jednakże masaż twarzy na noc nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Podczas snu limfa krąży wolniej, ponieważ nie jest wspierana przez pracujące mięśnie. To bezpośrednio prowadzi do zastoju płynów w tkankach. Masaż wykonany tuż przed pójściem spać pobudzi krążenie limfy w obszarze twarzy, ale gdy się położysz nie zostanie ona odprowadzona z tkanek, więc jest duże prawdopodobieństwo obudzenia się z opuchnięciami limfatycznymi na twarzy. 

Jeśli masz skłonności do obrzęków twarzy, to każdy masaż rozpocznij od okolicy pach i strefy obojczyków. W ten sposób usprawnisz krążenie limfy, co znacząco zredukuje ryzyko zastojów. Jak jeszcze odprowadzać limfę? Wzmocniony efekt drenażu limfatycznego uzyskasz, używając do masażu płytek Gua-Sha i rollerów czy pistoletu do masażu.

Jakie są przeciwwskazania do masażu twarzy?

Jak dowiedziono, masaże twarzy niosą za sobą wiele korzyści zdrowotnych i urodowych. Jednak nie zawsze będzie to odpowiednia praktyka dla każdego, ponieważ także co do masażu twarzy występują pewne przeciwskazania. Masażu twarzy nie powinny wykonywać kobiety w zagrożonej ciąży, a nawet jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to warto zapytać lekarza prowadzącego. Masaż nie będzie też dobrym pomysłem u osób ze zmianami skórnymi takimi jak przerwana ciągłość naskórka, liszaj, trądzik (zwłaszcza różowaty) oraz opryszczka. Także cera naczynkowa może być przeciwwskazaniem. U osób z takim typem cery możliwe są jedynie delikatne masaże, które nie będą powodować nadmiernego rumienia. A jakie jeszcze istnieją przeciwwskazania do masowania twarzy?

  • Stany zapalne organizmu i gorączka
  • Zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem botoksu czy nici liftingujących, a także kwasu hialuronowego i innych wypełniaczy. Należy zachować odstęp czasowy pomiędzy podaniem preparatów, a przystąpieniem do masaży
  • Niedawno przebyte zabiegi dentystyczne takie jak ekstrakcja zęba czy implant zęba, stany ropne w okolicach zębów
  • Wysokie nadciśnienie tętnicze
  • Powiększone węzły chłonne
  • Ropne zapalenia migdałków
  • Choroby układu krążenia takie jak zapalenie żył czy zakrzepica
  • Choroby nowotworowe

Ile kosztuje masaż twarzy w salonie?

Zastanawiasz się, ile kosztuje masaż twarzy w salonie? Ceny uzależnione są od rodzaju masażu twarzy i wahają się między 40 – 500 zł. Ta rozpiętość zależy również od gabinetu, który świadczy usługę, jak i wybranego wariantu czy pakietu usług. W przypadku masaży w celach relaksacyjnych zazwyczaj wystarczy 30 minut. Tu za przykład może posłużyć odprężający masaż kamienną płytką Gua Sha, którego cena zaczyna się od 119 zł za 30 minut masażu. Dla osób, które chciałyby kontynuować samodzielne masaże w domowym zaciszu, świetnym rozwiązaniem będzie udział w kursie masażu Gua Sha.
Pod okiem doświadczonego kosmetologa dowiesz się jak masować twarz poznając prawidłowe techniki tego masażu, a cena kursu to 260 zł.

masaż twarzy Gua Sha

Wybierając liftingujący masaż kobido, trzeba zarezerwować na niego przynajmniej godzinę, choć oczywiście można też wybrać bardziej rozbudowany wariant. Wtedy rytuał kobido trwa około 120 minut, a przed masażem wykonywany jest wygładzający skórę peeling, który przygotuje ją do masażu, od razu nadając jej blask. W końcowym etapie stosuje się maski lub serum, które na takiej pobudzonej skórze wykazują wzmożone działanie. Cena masażu Kobido zaczyna się już od 120 zł. Wśród masaży bardziej złożonych możemy wyróżnić również facemodeling i kinesiotaping, które są złożonym rytuałem odmładzającym z zastosowaniem technik manualnych.

Do zdrowia i urody należy podchodzić holistycznie, a zatem pielęgnując ciało i trenując mięśnie, warto pamiętać także o twarzy. Mięśnie i powięzi są odpowiedzialne za postawę i kondycję całego ciała w tym twarzy i szyi. Warto wreszcie zdać sobie sprawę, że to zaniedbanie właśnie tych partii prowadzi bezpośrednio do powstania zmarszczek. Na szczęście ta dziedzina stale się rozwija, więc korzystajmy i masujmy twarze. Możemy na tym tylko zyskać!