Gokart to co prawda dosyć mała, ale bardzo zwinna i szybka maszyna. Jazda nią nie jest wcale skomplikowana, ale bez wiedzy o kilku rzeczach i wcześniejszego przygotowania można zepsuć sobie całkowicie całą zabawę z atrakcji. Jeśli chciałbyś, aby osoby towarzyszące uwieczniły twoje wyczyny na fotografiach bądź filmie, koniecznie najpierw upewnijcie się, czy dany obiekt umożliwia taką opcję. Inaczej można się niemile rozczarować.
Jeśli pierwszy raz wybierasz się na tor kartingowy, to z pewnością zastanawiasz się, jak w ogóle jeździć gokartem? Zapoznaj się zatem z naszym poradnikiem, zawiera on wszelkie informacje, które powinieneś posiadać przed przystąpieniem do tej wyścigowej zabawy.

Jak jeździć gokartem?

Gokarty to wbrew pozorom pełna adrenaliny zabawa i niesamowita przygoda, dedykowana nie tylko dzieciom. Atrakcja ta idealnie sprawdzi się jako prezent dla fana motoryzacji, który od najmłodszych lat marzył o nauce jazdy rajdowej, jednak nigdy nie udało mu się tego marzenia spełnić. Oczywiście gokarty to tylko wprowadzenie do świata wyścigów, jednak tor kartingowy to idealne miejsce na stawianie swoich pierwszych kroków w motosporcie. Bez względu na wiek! Na torze kartingowym można zorganizować zarówno luźne spotkanie ze znajomymi, aktywny wypad z całą rodziną czy integrację pracowniczą, jak i prawdziwe zawody gokartowe. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli po raz pierwszy wybierasz się na tor kartingowy z pewnością zadajesz sobie proste pytanie – jak jeździć gokartem? Przede wszystkim, bezpiecznie. Oczywistym jest fakt, że zabawa i frajda z atrakcji będzie dla ciebie na pierwszym miejscu. Jednak o bezpieczeństwie przy atrakcjach motoryzacyjnych nigdy zapomnieć nie można. Stąd przed wyjściem na tor warto zapoznać się z jego regulaminem, a także z oznaczeniem poszczególnych flag. System stosowanych kolorów jest zbliżony do tego w Formule 1. Żółta flaga oznacza awarię bądź kolizję uczestników toru, należy wtedy zachować szczególną ostrożność, nie wyprzedzać, bądź w niektórych przypadkach – zatrzymać się. Niebieska flaga nakazuje ci przepuszczenie szybszego zawodnika, który zbliża się do ciebie. Kolor czerwony to upomnienie za zachowanie nieodpowiednie i niesportowe. Natomiast czarną flagę dostają uczestnicy całkowicie zdyskwalifikowani z dalszego udziału w rajdzie. Jeśli nie będziesz stosować się do powyższych zasad – obsługa toru może poprosić cię o jego opuszczenie. 

Prawidłowe ustawienie fotela w gokarcie

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie ustawienie fotela. Gokart to maszyna bardzo lekka, zatem odpowiednie jej dociążenie pomoże ci w płynniejszym pokonywaniu zakrętów. Ważne jest ustawienie środka ciężkości na fotelu w taki sposób, aby nie było konieczności zapierania się nogami lub podtrzymywania na kierownicy. Co do zasady – im ustawisz fotel dalej, tym lepiej. Oczywiście ma być ci przede wszystkim wygodnie i musisz swobodnie sięgać do wszelkich elementów sterujących. Jednak warto pamiętać, że w przypadku tej maszyny siedzenie zbyt blisko kierownicy tylko cię spowolni i utrudni jazdę.

Jak jeździć gokartem po torze?

Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie na tor kartingowy, to z pewnością zastanawia cię, jak jeździć gokartem po torze i jaki tor w ogóle wybrać. W obecnych czasach różnorodność obiektów jest niesamowicie szeroka. W każdym większym mieście znajdzie się tor kartingowy warty uwagi. Trzeba tylko pamiętać o paru kwestiach, aby wiedzieć, czego należy szukać. Warto również przed wybraniem się na dany obiekt sprawdzić opinie o nim w internecie, aby mieć pewność, że znaleźliśmy właśnie to, czego szukaliśmy. Ważnym kryterium, którym powinieneś się kierować przy wyborze takiego obiektu, jest na pewno obecność nowoczesnego systemu mierzenia czasu z czytelną tablicą. Pomoże ci on w polepszaniu swoich wyników wręcz z okrążenia na okrążenie oraz w eliminacji ewentualnych błędów.

Większość torów kartingowych znajduje się na terenie dawnych pomieszczeń magazynowych. Co za tym idzie – należy zwrócić szczególną uwagę, czy nawierzchnia do jazdy jest odpowiednio przygotowana. Standardowa, magazynowa posadzka nie zapewni odpowiedniej przyczepności, więc i frajda z jazdy będzie mniejsza. Nie będziesz w stanie rozwinąć na niej takiej prędkości, jak przy specjalnie przystosowanym do tego podłożu.  

Jak ubrać się na gokarty?

Ubiór to niesamowicie ważna kwestia podczas jazdy gokartem, nawet tej amatorskiej. Te małe, ale kąśliwe maszyny rozpędzają się nawet do 30km/h. Więc, jak możesz sobie wyobrazić, odpowiedni strój to podstawa, aby zwyczajnie po wizycie na torze się nie przeziębić. Podmuchy powietrza mogą bardzo szybko wychłodzić ciało, a jeśli twoja odporność będzie choć trochę osłabiona – choroba gotowa. Jest to kwestia szczególnie ważna, gdy wybierzesz się na tor odkryty w zimniejszych miesiącach. Jednak nawet idąc na obiekt zadaszony warto zadbać o kilka innych ważnych kwestii dotyczących ubioru. 

Przede wszystkim – żaden element twojego stroju nie powinien być zbyt luźny. Obszerna koszulka czy szerokie spodnie przy rozwijaniu prędkości będą “latać” i zwyczajnie ci przeszkadzać. Ale co najgorsze – również rozpraszać twoją uwagę. Podczas realizacji takich atrakcji musisz być w 100% skupiony na tym, co robisz. W przeciwnym wypadku łatwo o incydent, który zakończyć się może nieprzyjemnymi wspomnieniami i zrazi cię do dalszych odwiedzin na torze kartingowym. Nie można też przesadzić w drugą stronę – zbyt ciasne ubranie czy nowe, jeszcze nie przetestowane buty mogą cię uciskać i równie mocno, co zbyt luźne odzienie skutecznie cię rozpraszać. Także wygodny, ale dopasowany do ciała strój powinien być podstawą twojego ubioru podczas jazdy gokartem. 

Rękawice podczas jazdy gokartem

Kolejną niesamowicie ważną kwestią dotyczącą ubioru jest ochrona dłoni. Przed przyjściem na tor kartingowy naprawdę warto zainwestować w rękawiczki. Dlaczego? Gokarty z zasady nie posiadają wspomagania, a kierownica w nich jest dość małych rozmiarów. Co za tym idzie, możesz naprawdę nieźle “namachać się” dłońmi, które naturalnie będą się pocić. Utrudni ci to dobry chwyt i płynne skręty, a co za tym idzie – będziesz osiągał gorsze wyniki, niż osoby, które o kwestię rękawiczek zadbały. Poza tym przy niezbyt wysokiej temperaturze oraz podmuchach powietrza od rozpędzania się będą ci zwyczajnie marzły ręce. Nie jest to przyjemne uczucie i potrafi skutecznie odebrać radość z jazdy.

Oczywiście jeśli zamierzasz na gokarty chodzić sporadycznie nie musisz od razu inwestować w profesjonalne rękawice rajdowe. Na początku zdecydowanie wystarczą najzwyklejsze rękawice z niższej półki za kilkadziesiąt złotych. W ostateczności rękawiczki rowerowe bądź skuterowe również powinny dać radę. Jednak jeśli planujesz zostać z kartingiem na dłużej, warto pomyśleć o profesjonalnych rękawicach. Takowe oferują między innymi takie marki jak OMP, Sparco czy Sabelt, a ich cena oscyluje w granicach 100-200 zł. 

Kask podczas jazdy gokartem

Podczas swojej pierwszej jazdy gokartem nie możesz zapomnieć również o ochronie głowy. Obowiązkowym elementem wyposażenia na torze kartingowym jest kask, pod którym znaleźć musi się kominiarka. O ile kask bez problemu dostaniesz od obsługi toru (nikt o zdrowych zmysłach nie wypuściłby uczestnika na tor bez kasku, tym bardziej amatora!), to kominiarkę wypadałoby już posiadać własną. Jest ona niezbędnym elementem ze względów higienicznych, o które szczególnie w aktualnym czasie pandemii należy dbać. Co prawda praktycznie na każdym torze istnieje możliwość zakupu takiej kominiarki, my jednak zdecydowanie polecamy zakup swojej. Jest to nieduża inwestycja, bo rzędu kilkunastu złotych, a będziesz miał wpływ na jej jakość i wygląd. Kominiarki dostępne na torach są bardzo często wątpliwej jakości, nieadekwatnej do ich cen, i nie wytrzymują zbyt długo. Przemyśl zatem tę kwestię, zanim wybierzesz się na kartingowe szaleństwo z rodziną bądź znajomymi. 

Kto może jeździć gokartem?

Jak wspomnieliśmy w pierwszych akapitach tego poradnika – za kierownicą gokarta może usiąść praktycznie każdy. Jednak jak wszędzie istnieją pewne ograniczenia, chociażby fizyczne. Głównym kryterium jest chociażby wzrost – górna granica zazwyczaj kończy się na 200 cm. Osoby wyższe zwyczajnie mogą się do gokarta nie zmieścić, gdyż jest to maszyna niewielkich rozmiarów. Limitu wagowego na ogół nie ma, jednak warto w tej kwestii doczytać regulamin konkretnego toru, na który się wybierasz. W kwestii dzieci jest bardzo podobnie – zależy to od wymagań konkretnego obiektu. 

Gdzie w Polsce na gokarty?

Na stronie Prezentmarzeń.com zakupić możesz przejazd gokartem w wielu polskich miastach, a każda oferta posiada różne warianty czasowe. Opcje wahają się od 8 do nawet 60 minut. Jeśli jednak na miejscu stwierdzisz, że to totalnie twój konik i będziesz miał ochotę na więcej – żaden problem! Praktycznie każdy tor kartingowy, z którym współpracujemy umożliwia wykupienie na miejscu dodatkowych minut. W naszej ofercie znajdziesz jazdy gokartem w większości największych miast w Polsce. Lista wszystkich lokalizacji prezentuje się następująco:

Ile kosztuje jazda gokartem?

Jeśli nie planujesz zakupu własnego gokarta (przeczytaj więcej we wpisie: Ile kosztuje Gokart? Mała maszyna za duże pieniądze), atrakcja nie należy do drogich. Przejazdy są dostępne już od 42zł do około 160zł. Na cenę wpływa lokalizacja toru i czas przejazdu.

Nie pozostało nam nic więcej, jak życzyć ci dobrej zabawy na torze i szerokiej trasy!