Marzenia o lataniu towarzyszyły ludzkości od zawsze. Szybowanie w powietrzu symbolizuje wolność, niezależność i nieograniczone możliwości. Poza tym, latanie jest niezwykle ekscytujące, dostarcza adrenaliny i fascynujących wrażeń. Aktualnie istnieje wiele możliwości imitujących naturalny lot ptaka, z których z powodzeniem może skorzystać człowiek. Jednym z nich jest paralotnia, uchodząca za najbezpieczniejszą formę lotnictwa sportowego. Dlaczego lot paralotnią jest tak chętnie wybierany przez fanów adrenaliny?

Ceny lotów paralotnią i co warto wiedzieć przed lotem

Co to jest paralotnia?

Paralotnia to coś w rodzaju skrzydła umożliwiającego swobodne latanie. Jeśli chodzi o wygląd – jest to typowy spadochron. Całość to lekka konstrukcja, prowadzona przez pilota (paralotniarza) przypiętego uprzężą do skrzydła. Start paralotni zwykle odbywa się z pagórków, wzgórz lub innych wzniesień. Do startu można również wykorzystać wyciągarkę.  Pilot kontroluje kierunek i wysokość, korzystając z prądów powietrznych. Paralotnie to sprzęty stosunkowo łatwe w użyciu, do solowego lotu nie jest konieczna licencja pilota. 

Lot paralotnią może być zarówno relaksujący, jak i ekscytujący. Wszystko zależy od umiejętności pilota. Jednym z największych atutów paralotni jest to, że umożliwiają one lot na niskiej wysokości i wolnym tempie, co pozwala cieszyć się pięknem krajobrazu i przyrody z perspektywy ptaka. Loty paralotnią są popularne na całym świecie i stanowią jedną z najbezpieczniejszych form lotnictwa sportowego.

Lot paralotnią w tandemie

Jak wygląda paralotnia?

Paralotnia złożona jest z kilku elementów. Główny z nich to miękki płat nośny – spadochron umożliwiający latanie. Skrzydło paralotni zbudowane jest z nisko przepuszczalnego lub nieprzepuszczalnego nylonu. Taka tkanina potocznie nazywana jest F-111. Do skrzydła przypięta jest uprząż, w której znajduje się pilot lub w przypadku lotów tandemowych – pilot z pasażerem. Każda paralotnia osiada też system RSH (Ratowniczy System Hamujący), czyli spadochron zapasowy. Używany jest wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, jednak jest integralną częścią zestawu. Ostatni element to karabinki i linki, których zadaniem jest połączenie uprzęży ze skrzydłem i systemem RSH.

Jak działa paralotnia?

Paralotnia unosi się nad ziemią dzięki prądom powietrznym. Skrzydło, dzięki profilowi lotniczemu działa tak samo jak skrzydło samolotu albo szybowca i bez problemu jest w stanie podnieść nawet duży ciężar. Paralotnią steruje się dzięki uprzęży i linkom, poprzez balansowanie ciałem. Start zwykle odbywa się pod wiatr. Pilot łapie rozbieg i ustawia skrzydło paralotni tak, by napełniło się powietrzem i uniosło. Istnieje także możliwość wystartowania za pomocą wyciągarki, samochodu lub łodzi motorowej. Sterowanie skrzydłem, gdy powietrze jest spokojne, jest dość łatwe. Aby skręcić paralotnią, wystarczy pociągnąć jedną sterówkę w dół i przechylić się w kierunku zakrętu. Gdy pilot pociągnie symetrycznie obie sterówki w dół, paralotnia zwalnia i opada. 

Ile kosztuje lot paralotnią?

Cena lotu paralotnią w tandemie różni się, w zależności od lokalizacji. Na kwotę, jaką trzeba zapłacić za lot paralotnią z pilotem, wpływ może mieć również rodzaj startu – przy pomocy wyciągarki lub bez niej. Cena za lot w tandemie oscyluje pomiędzy 200-400 złotych. 

Czy latanie na paralotni jest bezpieczne?

Wypadki na paralotni zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli już do nich dochodzi – nie są to sytuacje zagrażające życiu. Na bezpieczeństwo wpływa przede wszystkim doświadczenie pilota – w końcu to on steruje całym sprzętem i od jego decyzji zależy przebieg całego lotu. Ważne jest, by wybierać profesjonalistów, którzy korzystają z najnowocześniejszego, atestowanego sprzętu. Przed realizacją uczestnik obowiązkowo przechodzi krótkie szkolenie, podczas którego dowie się, jak zachowywać się w czasie startu, w powietrzu oraz podczas lądowania. 

Lot paralotnią w górach

Czy na paralotnię trzeba mieć uprawnienia?

Tak, uprawnienia są wymagane i niezwykle ważne. Paralotniarstwo, choć piękne i ekscytujące, jest również sportem, który niesie za sobą pewne ryzyko. Dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które są weryfikowane podczas zdobywania uprawnień. Proces szkolenia i zdobywania licencji paralotniarskiej nie tylko zwiększa bezpieczeństwo lotu, ale także pozwala na głębsze zrozumienie zasad aerodynamiki, technik pilotażu oraz radzenia sobie w nieprzewidywalnych warunkach atmosferycznych.

Aby zostać pilotem paralotni, należy ukończyć szkolenie paralotniowe, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Egzamin przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego pracownika Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego, kursant otrzymuje Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni i jest gotowy do samodzielnego latania.

Jeśli chcesz się przekonać, czy pilotowanie paralotni to coś dla Ciebie, możesz skorzystać z atrakcji, jaką jest zapoznawcze szkolenie paralotniowe przeprowadzane zgodne programem szkolenia Certyfikowanego Ośrodka Szkolenia Lotniczego.

Specjalistyczne uprawnienia nie są potrzebne do lotu realizowanego w tandemie. Uczestnik takiego wydarzenia przechodzi jedynie krótkie szkolenie teoretyczne, dotyczące zachowania i zasad bezpieczeństwa w czasie realizacji.

Ile trwa lot paralotnią?

Czas trwania lotu paralotnią zależy od wielu czynników, takich jak warunki pogodowe, umiejętności pilota i rodzaj lotu. Zazwyczaj loty rekreacyjne trwają od kilku minut do kilku godzin, ale można również wykonywać dłuższe loty turystyczne.

Warto jednak pamiętać, że loty paralotnią są zależne od warunków atmosferycznych, dlatego czas trwania lotu może być skrócony lub wydłużony, w zależności od siły wiatru, kierunku i innych czynników.

Jak się ubrać na lot paralotnią?

Przygotowanie odpowiedniego stroju na lot paralotnią jest ważne, pozwoli zapewnić komfort i bezpieczeństwo w czasie trwania lotu. Istotne jest, aby strój był wygodny i  adekwatny do warunków pogodowych. Jak ubrać się na lot paralotnią?

 1. Doskonale sprawdzi się oddychająca koszulka lub bluza z długim rękawem. Warto zabrać również ze sobą cienką kurtkę przeciwdeszczową. 
 2. Spodnie – wygodne, nie krępujące ruchów, najlepiej takie, które pozwolą swobodnie poruszać się w trakcie lotu. Idealne będą spodnie trekkingowe lub sportowe.
 3. Obuwie – obowiązkowo na płaskiej podeszwie. Zalecamy buty wygodne, najlepiej wiązane. 
 4. Rękawiczki – polecane szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym. Pomogą utrzymać ciepło i ochronić dłonie przed otarciami podczas lądowania. 
 5. Okulary przeciwsłoneczne – najlepiej takie z filtrem UV, które ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i zapewnią dobrą widoczność. 
 6. Kask – to obowiązkowy element wyposażenia w trakcie lotu paralotnią. Zapewni komfort i ochronę głowy. 
Lot paralotnią

 Jakie są przeciwwskazania do lotu paralotnią?  

Widokowy lot paralotnią może być niezapomnianym i ekscytującym przeżyciem, ale warto pamiętać, że tego typu atrakcje nie są dla każdego. Niestety, istnieje wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają lot paralotnią lub zwiększają ryzyko kontuzji. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

 1. Choroby serca lub układu oddechowego. Osoby zmagające się z chorobami układu krażeniowo-oddechowego są narażone na wystąpienie poważnych komplikacji zdrowotnych w czasie lotu paralotnią.
 2. Problemy z kręgosłupem. U osób z problemami ze strony układu kostnego występuje wysoki stopień ryzyka urazu, szczególnie podczas lądowania paralotni.
 3. Ciąża: Kobiety w ciąży powinny unikać lotów paralotnią ze względu na ryzyko urazu i dużego stresu dla organizmu.
 4. Problemy z równowagą: Osoby z problemami z równowagą, takie jak choroba Menière’a, powinny unikać lotów paralotnią ze względu na wysokie ryzyko urazu podczas startu, lotu i lądowania.
 5. Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków: Osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków powinny unikać lotów paralotnią, ponieważ ich zdolność do reakcji i podejmowania decyzji może być poważnie zaburzona. Bezwzględnie zabrania się również przystępowania do atrakcji pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. 
 6. Waga: Istnieją również ograniczenia wagowe dla lotów paralotnią, zwykle wynoszące około 120-130 kg,

W każdym przypadku ważne jest, aby przed lotem paralotnią skonsultować się z lekarzem oraz doświadczonym instruktorem, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i odpowiednie dla zdrowia i kondycji fizycznej.

Monika, zwana również Aurelią, to copywriter z prawdziwego zdarzenia. Potrafi każdy niemal temat rozgryźć opisując aspekty znane tylko profesjonalistom. Nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych, cuda wymagają jedynie dłuższego oczekiwania.