Helikopter vs wiatrakowiec – czym się różnią?

biały wiatrakowiec na tle chmur i nieba

Rynek małych samolotów rozwija się coraz prężniej. Statkami powietrznymi interesują się już nie tylko służby jak policja, straż czy wojsko, ale też biznesmeni i osoby prywatne. Największą popularnością wciąż cieszą się helikoptery, jednak od kilku lat systematycznie rośnie też zainteresowanie wiatrakowcami. Czym jest wiatrakowiec, co różni go od helikoptera i jaką ma nad nim przewagę?

Helikopter

czerwony helikopter na lądowisku przygotowuje się do startu

Helikopter to rodzaj wiropłatu, który wytwarza siłę nośną dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik. Śmigłowiec nie potrzebuje pasa startowego by wznieść się w górę czy bezpiecznie wylądować. Dlatego często mówi się o helikopterach jako o statkach powietrznych pionowego startu i lądowania. Helikopter potrafi również wykonać zawis (stanu lotu, w którym nie wykonuje żadnego przemieszczenia). Może też poruszać się dowolnie w kierunkach przód-tył oraz prawo-lewo ruchem postępowym, tzn. bez wykonywania obrotu względem osi wirnika głównego (kabina pilota jest cały czas zwrócona w tym samym kierunku).

Ze względu na swoje unikalne własności, helikoptery znalazły szerokie zastosowanie w grupach ratowniczych, wojsku i wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność lądowania na niewielkiej powierzchni oraz płynnego lotu na niewielkiej wysokości. Doskonale sprawdzają się w trudnych i niedostępnych warunkach terenowych oraz w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wiatrakowiec

czerwony wiatrakowiec z zabudowaną kabiną pilota stoi na parkingu obok czarnego suva

Wiatrakowiec na pierwszy rzut oka bardzo przypomina helikopter i podobnie jak on zalicza się do wiropłatów. W odróżnieniu jednak od śmigłowca, w wiatrakowcu wirnik główny nie jest w czasie lotu napędzany przez silnik, a jedynie przez napływające powietrze, które wywołuje efekt autorotacji.

Poza wirnikiem nośnym, wiatrakowiec posiada również śmigło. Napędzane silnikiem pcha wiatrakowiec do przodu podobnie jak ma to miejsce w motolotniach. Po odpowiednio długim rozbiegu (zwykle ok. 100-150 m), siła nośna na wirniku jest już na tyle duża by unieść statek powietrzny. Ruch wirnika utrzymywany jest przez cały czas trwania lotu. Dzięki procesowi autorotacji, wiatrakowiec nigdy nie spadnie w dół jak kamień. Wirujący wirnik zmniejsza prędkość spadania. Pozwala to w razie awarii silnika na bezpieczne lądowanie w terenie przygodnym

W przeciwieństwie do helikoptera, wiatrakowiec nie potrafi zawisnąć nieruchomo w powietrzu, nie może też latać w bok ani do tyłu. Za to jest o wiele tańszy zarówno w zakupie, jak i eksploatacji, a tankuje się go zwykłą benzyną.

Wiatrakowce nie są jeszcze tak często spotykane w Polsce jak helikoptery, ale ich popularność systematycznie rośnie. Łatwiejsze sterowanie, niższa cena, mniejsze koszty eksploatacji i wysoki poziom bezpieczeństwa sprawiają, że piloci coraz bardziej doceniają ten rodzaj statków powietrznych.

Ania
Z wykształcenia filozof, co wiecznie dzieli włos na czworo, z zamiłowania blogerka z pasją do pisania. Prywatnie miłośniczka kosmetyków i świec zapachowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.