Wydarzenia ostatnich lat doprowadziły do zauważalnej zmiany nawyków urlopowych wielu Polaków. Turyści podróżujący po Polsce coraz chętniej wybierają odpoczynek na łonie natury, rezygnując z odwiedzania większych miast. Podpowiadamy, gdzie udać się na wypoczynek poza miastem i przeżyć wakacje slow life.

Wypoczynek poza miastem w Polsce

Według danych GUS, z obiektów agroturystycznych i podobnych baz noclegowych, w roku 2021 skorzystało 874,5 tys. turystów. Na slow weekend decydują się przede wszystkim osoby mieszkające na stałe w dużych miastach. Codzienny harmider, zgiełk i zanieczyszczone powietrze sprawia, że mieszkańcy metropolii przy każdej okazji szukają spokoju, ciszy i bliskości natury, którą umożliwia wypoczynek slow. Aktualne dane wskazują na to, że turyści pragnący spędzić weekend za miastem, chętniej wybierają obiekty kameralne, mało znane i nieoblegane przez turystów. W naszej ofercie znalazły się hotele, które umożliwiają wypoczynek na łonie natury, w otoczeniu dzikiej przyrody:

 • Zamek Kliczków,
 • Pałac w Wąsowie,
 • Gospoda Galiny,
 • Uroczysko Siedmiu Stawów,
 • Pałac Mała Wieś.

Dolny Śląsk w wersji slow

Niewiele osób wie, ile nieodkrytych, magicznych miejsc kryje się na Dolnym Śląsku. To kraina wygasłych wulkanów, kamiennych labiryntów, wodospadów i lazurowych jezior. Odnajdą się tu miłośnicy spacerów, obcowania z naturą i podziwiania niesamowitych widoków, które zapewniają pobliskie Karkonosze lub Góry Stołowe. Chętnie wybierają się tutaj mieszkańcy Wrocławia mający ochotę na slow wypoczynek w otoczeniu magicznej fauny i flory. 

Zamek Kliczków

Majestatyczny Zamek Kliczków, oddalony około 15 km od Bolesławca to budynek nawiązujący do najwspanialszych francuskich zamków. To tutaj chętnie nocują osoby poszukujące spokoju, relaksu i noclegu pełniącego formę nowego doświadczenia.  

Zamek Kliczków przypadnie do gustu miłośnikom historii średniowiecznej i neorenesansowej architektury. Budynek otoczony jest 80-hektarowym ogrodem angielskim, przez który przepływa wartka rzeka Kwisa. Obiekt dysponuje pokojami hotelowymi, apartamentami i komnatami zamkowymi, których wystrój przywodzi na myśl styl rycerski. Goście mogą skorzystać również z oferty restauracyjnej, zabiegów SPA & wellness, czy stajni książęcej. 

Uroczysko Siedmiu Stawów

Ekskluzywne miejsce dla wymagających, którzy cenią relaks w otoczeniu dzikiej przyrody, z dala od dźwięków miasta. Niepowtarzalna atmosfera XVI-wiecznego renesansowego zamku i wszechobecna zieleń, wprowadzają gości w błogi stan relaksu. Hotel położony jest na obszarze objętym programem Natura 2000. Wokół budynku znajdują się pasma łęgów wiązowo-jesionowych i olszowo-jesionowych oraz dostojne drzewa pomnikowe. To obszar pełniący funkcje ochronne dla dwóch gatunków nietoperzy i motyli, szczególnie szlaczkonia szafrańca, który chętnie odwiedza łąki kwietne znajdujące się w pobliżu Uroczyska Siedmiu Stawów. Ustawiono tam również hotele dla owadów, które pomagają w zapylaniu herbarium oraz warzywniaka, w którym uprawiane są owoce i warzywa trafiające wprost na talerze gości.

Osoby pragnące zadbać nie tylko o duszę, ale również o ciało, mogą skorzystać z oferty wzorcowego Spa by L’Occitane. Podobne gabinety mieszczą się jedynie w Brazylii, Wietnamie, Hong Kongu, na Tajwanie, we Francji, i w Rosji. Marka współpracuje bowiem z najlepszymi ośrodkami SPA na świecie, zgodnymi z jej filozofią. Wellness & SPA by L’Occitane oferuje:

 • cztery gabinety spa,
 • strefę gabinetów VIP dla dwojga (wanna do wspólnych kąpieli, specjalne łóżko do masażu dla dwojga),
 • zabiegi na twarz i ciało bazujące na naturalnych kosmetykach,
 • studio masażu,
 • saunę fińską i parową,
 • strefę wypoczynku z tarasem,
 • bar wellness.
Weekend za miastem

Wypoczynek poza miastem w Wielkopolsce

Wielkopolska to kraina jezior. Jest ich co prawda znacznie mniej niż na Mazurach, jednak różnorodność i bogactwo przyrody sprawia, że region zyskuje ogromną popularność wśród turystów. Wszystko za sprawą ostatniego zlodowacenia, które około 12 tys. lat temu rozdzieliło dzisiejszą Wielkopolskę na dwie części. Na północy pojawiły się zagłębienia, z których powstały jeziora, a południe wypełniło się licznymi wzgórzami morenowymi. Połączenie wody i wzniesień to przepis na malowniczy krajobraz, który będzie cieszył oczy turystów preferujących wypoczynek poza miastem.

Pałac Wąsowo

W tym miejscu zakochają się osoby kochające zieleń i bliskość przyrody. Obiekt położony jest w otoczeniu 300-letnich dębów będących częścią parku angielskiego. Goście mogą zrelaksować się wśród drzew, nad stawem lub odwiedzając strefę SPA & Wellness z basenem i sauną. Sielska okolica, wszechobecny spokój i kojąca zieleń sprzyjają osobom preferującym wypoczynek slow. Pałac Wąsowo oddaje do dyspozycji gości 60 pokoi, których wystrój nawiązuje do dawnych epok. W pomieszczeniach króluje drewno i sztuka zaspokajająca ciekawość miłośników historii. 

Ci, którzy wolą spędzać czas aktywnie, mogą wybrać się na pole do minigolfa znajdujące się na terenie zamku, podjąć rywalizację w sali bilardowej, zwiedzić okolicę konno, bryczką lub saniami. Warto wspomnieć także o nadzwyczajnej kuchni, pełnej smaku i świeżości. Menu restauracyjne oparte jest o naturalne produkty pochodzące z własnych, zamkowych upraw warzyw i ziół. Spacerując w okolicy Pałacu Wąsewo, goście mogą zauważyć pasieki, w których produkowany jest miód wykorzystywany w kuchni. 

Slow weekend

Slow weekend na Mazurach

O malowniczych krajobrazach Mazur można rozwodzić się godzinami. To cel podróży chętnie wybierany na weekend za miastem przez osoby uwielbiające spędzać czas nad wodą. Warmia i Mazury, zwane krainą tysiąca jezior to ostoja dla uciekających od hałasu i zgiełku miasta. Na tych terenach usłyszeć można jedynie śpiew ptaków, szum lasu lub traw nad wodą. To idealne miejsce do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. Region przyciąga miłośników żeglarstwa, kajakarstwa i przejażdżek rowerowych. W miejscu posiadającym tak znakomite warunki krajobrazowe i przyrodnicze nie może zabraknąć bogatej bazy noclegowej. Osoby preferujące odpoczynek na łonie natury mają w czym wybierać! 

Gospoda Galiny

Obiekt wybudowany w 1589 roku jest doskonałym przykładem architektury renesansowej. Budynek został odrestaurowany, zachowano jednak dawny styl i historyczną tradycję. Szczególną uwagę należy poświecić restauracji – kuchnia Galin mieszczącej się w zabytkowym spichlerzu na terenie Gospody Galiny. Już sam wystrój tego miejsca wprawia gości w sielską atmosferę. Spoglądając w górę, można zauważyć ogromne krokwie pod wysokim, drewnianym stropem. W chłodniejsze dni rozpalany jest kominek, stwarzający przytulną atmosferę. Domowy charakter podkreślają ręcznie wyrabiane gliniane dzbany i misy oraz kwieciste dekoracje. 

Menu bogate jest w pozycje, które zachwycą prawdziwych smakoszy tradycyjnej kuchni polskiej. Specjalność Kuchni Galin to jagnięcina i kaczka w wielu wariantach. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy ryb i potraw wegetariańskich. W okresie letnim posiłek można zjeść w wiejskim ogrodzie, w otoczeniu łąki kwietnej. 

Weekend za miastem na Mazowszu

Mazowsze kojarzy się zwykle z Warszawą – wielkomiejskim szumem, szybkim tempem życia, hałasem i zanieczyszczonym powietrzem. Wystarczy jednak odjechać kilkadziesiąt kilometrów od stolicy, by przekonać się o bogactwie tutejszej przyrody. Mimo iż region jest stosunkowo płaski, zachwyca krajobrazami i wszechobecnymi leśnymi terenami rozpościerającymi się aż po horyzont. Kwintesencja przyrody Mazowsza to Kampinoski Park Narodowy i Biebrzański Park Narodowy, parki krajobrazowe oraz Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu. To właśnie tutaj znajduje się idealne miejsce na wakacje slow life.

Pałac Mała Wieś

Pałac nazywany często przez gości miejscem spełnionych marzeń. To tutaj szukają ucieczki zmęczeni codziennym pędem i wieczną gonitwą, spragnieni ciszy i spokoju. Został wybudowany w 1786 roku przez przyjaciela i doradcę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przez lata był ostoją bohaterów, żołnierzy odpoczywających tutaj po walkach. Niegdyś był także domem Rzewuskich i Zamoyskich. 

Dziś, Pałac Mała Wieś zachwyca swoją historią, a w nastrojowych wnętrzach można poczuć ducha szlacheckiego życia. Do dyspozycji gości oddano apartamenty pamiętające czasy książąt, spełniające oczekiwania najbardziej wymagających koneserów. Każdy, kto odwiedza Pałac Mała Wieś na slow weekend, koniecznie musi wybrać się do restauracji Stara Wozownia, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Elegancko zaaranżowane sale, z niezwykłymi, pompejskimi freskami czynią niezwykły klimat. Posiłki przygotowywane są z lokalnych, naturalnych składników, a dopełnieniem każdego dania są wina z winnicy Dwórzno lub cydr pochodzący z jabłek z okolicznych starych sadów. 

Goście preferujący odpoczynek poza miastem chętnie przechadzają się po pobliskim parku stanowiącym rezerwat Modrzewina. Tym aktywnym polecamy wypożyczenie łódki i popływanie po Stawie Wielkim znajdującym się na terenie Pałacu Mała Wieś. Obiekt dysponuje 30 hektarami terenów zielonych, gdzie można wybrać się na wycieczkę rowerową, jogging, odetchnąć na leżaku lub zorganizować piknik. Dla najaktywniejszych przygotowano boisko wielofunkcyjne, pole golfowe i siłownię plenerową oraz zadaszoną, wewnątrz hotelu. 

Slow weekend w Polsce

Jak widać, nie trzeba daleko szukać, by uciec od zgiełku miasta i zafundować sobie odpoczynek na łonie natury. Niezależnie od tego, czy weekend za miastem spędzamy z rodziną, przyjaciółmi, czy samotnie, warto wybrać odpowiednie miejsce, które będzie nie tylko komfortowe i malownicze, ale przede wszystkim, zachowane w duchu slow life, czyli umożliwiające wyciszenie, zatrzymanie się na chwilę i spędzenie wolnego czasu w zgodzie ze sobą i własnymi potrzebami. Zwolnienie w otoczeniu przyrody to najlepszy sposób na ulepszenie życia i czerpanie z niego jeszcze większej radości. 

Monika, zwana również Aurelią, to copywriter z prawdziwego zdarzenia. Potrafi każdy niemal temat rozgryźć opisując aspekty znane tylko profesjonalistom. Nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych, cuda wymagają jedynie dłuższego oczekiwania.