„W najprawdziwszym sensie tego słowa jesteśmy dziećmi teatru. Natura jest teatrem samym w sobie. Ludzie są na łonie tej natury jak teatru samego w sobie aktorami, po których niewiele się już można spodziewać.”  

Thomas Bernhard.

Teatr powstał już w starożytnej Grecji i jest to sztuka widowiskowa, która przyciąga do siebie każdego roku wiele osób, które uwielbiają mieć styczność z kulturą. Aktorzy występują przed publicznością na żywo i spełniają się zawodowo, a publiczność ma możliwość podziwiania pięknego aktu kultury. Nadchodzi Międzynarodowy Dzień Teatru, więc warto poznać powody, dla których warto chodzić do teatru. Poniżej przygotowaliśmy 6 argumentów za wyjściem do teatru. Zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem! 

Kiedy jest Dzień Teatru i jak powstał?

Już ponad 60 lat temu został uchwalony Międzynarodowy Dzień Teatru, na pamiątkę powstania Teatru Narodów w Paryżu, który to utworzony został 27 marca 1957 roku. Dzień Teatru świętowany jest dokładnie od 27 marca 1961 roku. Międzynarodowy Dzień Teatru od wielu lat obchodzony jest corocznie przez wszystkie ośrodki ITI (International Theatre Institute) na całym świecie. Powstanie tego święta oprócz uczczenia powstania Teatru Narodów w Paryżu miało również inne cele, na przykład: 

  • zwiększenie współpracy międzynarodowej pomiędzy teatrami,
  • uświadamianie ludzi na temat sztuki,
  • wzmocnienie znajomości i więzów międzyludzkich,
  • ułatwienie wymiany informacji między teatrami na świecie, 
  • wzmocnienie współpracy międzynarodowej pośród teatrów. 

Co to jest ITI? 

ITI to skrót z języka angielskiego – International Theatre Institute, czyli Międzynarodowy Instytut Teatralny. Instytut ten powstał w roku 1948 w Pradze, a utworzyło go aż osiem państw, w tym również Polska. Międzynarodowy Instytut Teatralny aktualnie składa się z około stu narodów. Organizacja ta planuje i realizuje wiele konferencji i spotkań, podczas których należące do instytutu państwa, mogą spotkać się, porozmawiać, rozwijać się i dowiadywać nowych rzeczy. Kongresy organizowane przez ITI odbywają się co dwa lata. Międzynarodowy Instytut Teatralny wspiera wiele badań na temat teatrów oraz udziela stypendiów. Dzięki czemu młode i zdolne osoby związane z teatrem mogą liczyć na pomoc w rozwoju teatralnym. 

Jak obchodzony jest Dzień Teatru? 

Światowy Dzień Teatru to czas, gdy ludzie związani blisko z teatrem, różne instytucje teatralne i tym podobne, spotykają się na zorganizowanych wydarzeniach, kongresach i sympozjach. W Światowy Dzień Teatru przedstawienia teatralne najczęściej poświęcone są tematyce znaczenia teatru i jego historii. Główne obchody tego święta mają miejsce w Paryżu, a dokładnie w siedzibie UNESCO. Z okazji Światowego Dnia Teatru co roku wygłaszane zostaje orędzie przez wybitną osobę związaną z teatrem. Orędzie kierowane jest do całego świata teatru. W ubiegłym roku orędzie wygłosiła brytyjska aktorka Helena Mirren.

W Polsce, corocznie z okazji Dnia Teatru, Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego wręcza nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (znane również jako nagrody Witkacego). Nagroda ta została ustanowiona w 1983 roku. Trafia ona każdego roku do zagranicznych aktorów, którzy propagują teatr i dramaturgię polską na świecie. W ten sposób Instytut Teatralny w Polsce wyraża wdzięczność i pokazuje dowód uznania dla aktorów, reżyserów, szerzących teatr polski i kulturę polską za granicą.  

W 2020 roku taką nagrodę otrzymał Michael Hackett ze Stanów Zjednoczonych, który jest reżyserem i tłumaczem. Uzasadnienie przyznania nagrody dla Amerykanina, brzmiało następująco: ,,laureat stał się inspiratorem wielu cennych inicjatyw, projektów i kontaktów mających na celu popularyzację teatru polskiego i szerzej kultury polskiej na gruncie amerykańskim (był m.in. tłumaczem na język angielski książki prof. Zbigniewa Raszewskiego).’’ 

Dlaczego warto chodzić do teatru?

Jeśli nie byłeś nigdy w teatrze lub twoja ostatnia wizyta była na zorganizowanej wycieczce szkolnej, warto wybrać się już niebawem na jakiś spektakl. Wiele osób stawia sobie pytanie: dlaczego warto chodzić do teatru i czy w ogóle jest to ciekawe – oczywiście, że tak! Poniżej postaramy się przedstawić powody i argumenty, które sprawią, że może jeszcze dziś zakupisz bilet na sztukę teatralną dla siebie i bliskich. 

1. Niezapomniane doświadczenie 

Wyjście do teatru będzie niezapomnianym doświadczeniem, które zapamiętasz na długo! Wizyta w teatrze sprawi, że otrzymasz garść wrażeń! W zależności od tematyki spektaklu jaką wybierzesz, będą to wrażenia emocjonalne, z dreszczykiem emocji lub nawet silnie oddziałujące na Twoje myślenie. Jedno jest pewne – spędzenie kilku godzin w teatrze sprawi, że będzie to dla Ciebie niezapomniane wspomnienie i cudowne spotkanie z kulturą! 

2. Urozmaicenie czasu wolnego 

Szukając aktywności na spędzenie czasu wolnego poza domem, warto wziąć pod uwagę wizytę w teatrze. Wyjście na spektakl do teatru wcale nie musi wiązać się z niezrozumieniem sztuki, nudą czy emanującą ze wszystkich stron powagą. Współcześnie teatry oferują szeroki wybór, jeśli chodzi o repertuar, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie lubisz poważnych występów, wybierz komedię. Jeśli jesteś fanem sztuk z dawnych lat lub po prostu wolisz występy poważne, wybierz na przykład spektakl dramatyczny. 

3. Możliwość ,,zobaczenia’’ literatury 

W teatrach bardzo często można zobaczyć spektakle, oparte na wcześniej napisanych książkach. Z pewnością kojarzysz lekturę szkolną pt. ,,Dziady’’ lub ,,Balladyna’’. W teatrze możesz zobaczyć to, co przeczytałeś jeszcze jako uczeń, na żywo. Aktorzy wcielą się w bohaterów książek i sprawią, że przeniesiesz się na chwilę w inny wymiar. 

4. Teatr miejscem do refleksji

Jeśli szukasz miejsca, które pozwoli Ci się wyciszyć, odpocząć i spędzić czas w towarzystwie kultury, to teatr będzie idealnym miejscem. Wizyta w teatrze to niesamowita możliwość na przemyślenie różnych spraw. Oglądając dany spektakl, możesz nawet zacząć postrzegać niektóre ludzkie zachowanie w nieco odmienny, bardziej realistyczny sposób. Teatr różni się od kina właśnie tym, że można się tam zrelaksować w spokoju. Mamy pewność, że nikt nie będzie nam chrupał popcornem, ponieważ jest to miejscem, gdzie ludzie przychodzą obcować z kulturą w spokojnej atmosferze.

5. Rozwój osobisty 

Wizyta w teatrze to bezpośredni kontakt z kulturą, sztuką i artystami. Właśnie to wszystko wpływa świetnie na nas samych – na nasz rozwój osobisty. Obcowanie ze sztuką poszerza horyzonty, rozbudza ciekawość świata czy wyobraźnie, a w dzisiejszym świecie powinniśmy dbać o to szczególnie. Żyjąc w zdigitalizowanej współczesności, warto dostarczyć sobie raz na jakiś czas trochę kultury i przykładowo wyjść na spektakl do teatru. 

6. Wizyta w teatrze jako pomysł na oryginalną randkę 

Randka w kinie jest już naszym zdaniem trochę przereklamowana, dlatego warto zabrać drugą połówkę na przykład do teatru. Randka w teatrze pozwoli Wam spędzić ciekawie czas wolny, a po spektaklu będziecie mogli wymienić się własnymi refleksjami. 

Teatr w nowoczesnym wydaniu – spektakl z kolacją?

Szukając oryginalnego prezentu dla nowożeńców, rodziców obchodzących rocznicę ślubu, czy dla drugiej połówki, pomyśl nad voucherem na spektakl do teatru z kolacją. Spektakl z kolacją to niesamowita atrakcja, którą oferuje Teatr SABAT w Warszawie. Wieczorne wyjście do teatru połączone z kolacją to idealna opcja na odprężenie i romantyczny czas w niebanalnym wydaniu. Teatr SABAT oferuje szeroki wybór, jeśli chodzi repertuar, który zawsze jest pełen ekspresji i kolorów!  Warto dodać, że Teatr SABAT w Warszawie to pierwsze takie miejsce w Polsce, gdzie zamiast tradycyjnej sali z widownią stworzono przestrzeń z eleganckimi stolikami, przy których można zjeść pyszną kolacją, a potem z przyjemnością oglądać spektakl. Po zakończeniu spektaklu na miejscu organizowany jest dancing, który zwieńczy romantyczny wieczór! 

Wieczór w teatrze na prezent 

Jeśli znasz osobę, która uwielbia wychodzić do teatru lub chcesz pokazać komuś bliskiemu ciekawą alternatywę spędzania czasu wolnego, wybierz voucher na wieczór w teatrze. 

Bilet na wieczór w teatrze pozwoli bliskiej Ci osobie wybrać dowolny spektakl oraz miejsce jego odbycia. Voucher dostępny jest w wielu miastach w całej Polsce, co może ułatwić wybór osobie obdarowanej. Taki prezent to ciekawa alternatywa na przykład dla biletów do kina. Jest to również świetna okazja do obcowania z kulturą i sztuką. 

Mamy nadzieję, że tym artykułem przekonaliśmy Cię na wyjście do teatru. Daj znać w komentarzu, na jaki spektakl się wybierasz, a może skusiłeś się na spektakl z kolacją?