Międzynarodowy Dzień Piwa został zapoczątkowany w 2007 roku przez dwóch Amerykanów, a dokładnie przez Jesse Avshalomova i Evana Hamiltona. Świętowanie tego dnia jest już dziś czymś całkiem normalnym w wielu krajach. Odpowiedź na pytania kiedy dokładnie jest Dzień Piwa, jak uczcić to święto i wiele innych ciekawostek znajdziesz poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Kiedy jest Dzień Piwa i Piwowara?
Spis treści
Międzynarodowy Dzień Piwa to również Dzień Piwowara. Celebracja tego święta odbywa się w pierwszy piątek sierpnia, nieprzerwanie od 15 lat. W tym roku Międzynarodowy Dzień Piwa obchodzony będzie 6 sierpnia. Z roku na rok przybywa chętnych do świętowania, z czego inicjatorzy są bardzo dumni, ponieważ 15 lat wstecz zachęcali oni społeczeństwo, aby świętować ten dzień w gronie przyjaciół.
Historia piwa
Z badań naukowców wynika, że już prawdopodobnie w czasach prehistorycznych wytwarzano piwo. Na jednym ze stanowisk archeologicznych w Turcji – Göbekli Tepe, naukowcy znaleźli kilka kamiennych koryt. Osad z koryt został zbadany i zawierał on szczawiany, stąd przypuszczenie, że służyły one właśnie do wytwarzania prehistorycznego piwa. W tym przypadku nie mamy jednoznacznych dowodów na wytwarzanie piwa, jednak czasy starożytne pozostawiły po sobie ślad.
W starożytności istniała kultura Sumerów, która może poszczycić się między innymi wynalezieniem pisma, kalendarza czy stworzeniem pierwszego kodeksu praw. Jednak mieszkańcy Mezopotamii wytwarzali również złoty trunek, który dziś uwielbiany jest przez miliony ludzi. Istnieje wiele dokumentów, książek czy tabliczek, które potwierdzają istnienie piwa w czasach starożytnych. Między innymi w poemacie ,,Uruk’’ opisana jest historia o tym, że pewne stworzenie wypija siedem dzbanów piwa i staje się w pełni człowiekiem. Interesujące jest, iż w dawnych czasach ludzie spożywali piwo w formie zupy, jako posiłek w ciągu dnia.
Tamtejszy starożytny trunek różnił się diametralnie od tego, jaki znamy dziś, jednak z pewnością był smakowity! Co ciekawe znalazły się osoby, które chciały poczuć smak piwa z czasów starożytnych. Uniwersytet w Chicago oraz firma Great Lakes Brewing z Ohio wspólnie postanowili wrócić do korzeni i spróbować odwzorować piwo z tamtych czasów. Oczywiście nie było to łatwe ze względu na brak wielu wskazówek – przepisów. Finalnie trunek wyszedł zbyt kwaśny dla dzisiejszych smakoszy, ale z pewnością było to ciekawe przeżycie dla każdego, kto brał w tym udział.
Jak powstaje piwo?
Proces powstawania piwa dzieli się na dwa główne etapy – warzenie oraz fermentację. Jednak całość procesu jest oczywiście nieco bardziej skomplikowana. Do wytworzenia piwa używa się wody, drożdży, słodu oraz chmielu. Podstawowym składnikiem jest słód, czyli specjalnie przygotowany jęczmień. Ziarno jęczmienia zalewane jest wodą i następuje podgrzewanie. Podczas tego procesu wydobywają się substancje aromatyczne i cukry. Po około godzinie podgrzewania ziarno zostaje oddzielone od reszty zawartości beczki. Na tym etapie zostaje dodany chmiel i podgrzewa się samą brzeczkę (półprodukt stosowany przy produkcji piwa) .Jest to proces warzenia. Ostatnim etapem jest fermentacja, która zazwyczaj ma swoje miejsce w stalowych zbiornikach – tankach. Kiedy brzeczka ostygnie, wlewana jest do stalowego zbiornika, dodawane są drożdże i kolejny raz chmiel. Fermentacja trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Przy produkcji piwa smakowego cały proces wygląda niemal identycznie, jedynie podczas warzenia brzeczki dodawane są owoce czy substancje smakowe.
Kim jest Piwowar?
Piwowar to zawód, który obecny był już w czasach średniowiecza, a dziś można powiedzieć, że wraca do łask. Według klasycznej definicji piwowar to rzemieślnik, który zajmuje się warzeniem piwa. Dziś będąc w browarach i szukając osoby odpowiedzialnej za produkcję piwa, należy zapytać właśnie o piwowara. Współcześnie jest dosyć duże zapotrzebowanie na rynku pracy jeśli chodzi o ten zawód. Aby zostać profesjonalnym piwowarem, należy mieć odpowiednie klasyfikacje. Istnieje wiele kursów w tej specjalizacji, które organizowane są między innymi przez browary w całej Polsce. Od jakiegoś czasu można również podjąć studia podyplomowe związane z techniką piwowarską na wybranych uniwersytetach. Co ciekawe, będąc wykwalifikowanym piwowarem, nie narzeka się na zarobki. Piwowar zarabia nawet do 6 tysięcy złotych.
Ciekawostki na temat piwa
- W kulturze sumeryjskiej piwo warzyły tylko kobiety.
- Browary były budowane tam, gdzie był dostęp do wody i chłodnego miejsca – gór.
- W Freising na Bawarii do dziś istnieje browar założony w 1040 roku.
- Browar Okocim w 1846 roku pierwszy raz wytworzył jasne piwo w Polsce.
- Piwo zawiera wiele minerałów i witamin, gdyby nie alkohol można byłoby je pić jak sok.
- W latach 60 XIX wieku zaczęto produkować szklane butelki do piwa
- Birofilia to hobby związane ze zbieraniem kapsli od piwa, etykiet itd.
- Pierwsze piwo w puszcze pojawiło się w 1935 roku w USA.
Najciekawsze atrakcje na Dzień Piwa
Jeśli jesteś tak zwanym piwoszem i uwielbiasz piwo oraz historię z nim związaną, warto odwiedzić ciekawe miejsca związane z tym trunkiem. Z piwem bardzo często kojarzą się ludziom Niemcy, ponieważ to właśnie tam organizowane są znane na całym świecie dożynki chmielne, czyli Oktoberfest. Festyn odbywa się w Monachium, a jego początek miał miejsce w 1810 roku. Pyszne piwa różnego rodzaju, jedzenie i ten nadzwyczajny klimat to coś, co każdy miłośnik piwa powinien przeżyć. Kolejnym punktem na mapie, które powinien odwiedzić miłośnik piwa, jest Belgia. To właśnie tam warzy się ponad 1000 gatunków piwa. Jeśli masz ochotę na piwo morelowe, bananowe lub na przykład czerwone, znajdziesz je w Belgii na sto procent! W Polsce również nie brakuje atrakcji związanych z piwem, poniżej przedstawimy niektóre z nich.
Kurs degustacji piwa
Voucher na kurs degustacji piwa to świetny pomysł, aby pod okiem profesjonalisty poznać różne smaki piwa oraz nauczyć się samej degustacji. Kiper na spotkaniu między innymi przedstawi historię powstawania piwa, odpowie na nurtujące pytania, przeprowadzi testy węchowe oraz szkolenie sensoryczne, opowie o zasadach dobierania rodzaju piwa do dań i przedstawi rytuał serwowania złotego trunku. Kurs degustacji piwa to bogactwo wiedzy oraz ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. Vouchery dostępne są w wielu miastach na terenie całej Polski.
Kurs warzenia piwa
Kurs warzenia piwa odbywa się w Warszawie i będzie świetnym wyborem jeśli chcesz poznać techniki produkcji piwa w realu. Podczas kursu warzenia piwa każdy uczestnik ma okazję zdobycia wiedzy oraz umiejętności do samodzielnego przygotowania piwa. Kurs obejmuje naukę zasad warzenia, doboru surowców i kompletowania niezbędnego sprzętu. Po upływie czterech tygodni, osoba obdarowana odbierze wcześniej przygotowane piwo, które przeleżało w browarze, w którym odbywał się kurs.
Kąpiel w piwie
Piwo i relaks w SPA? Jak najbardziej jest to możliwe! Kąpiel w piwie to atrakcja, która cieszy się dużą popularnością. Kąpiel piwna pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu oraz zadbać o siebie. Wykorzystywany w kąpieli susz piwny to mieszanka naturalnych składników, które od lat wykorzystywane są w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Susz piwny to przyjemnie pachnące połączenie chmielu, drożdży oraz słodu piwnego więc nie ma co się martwić drażniącym zapachem. Atrakcja urozmaicona jest degustacją wyśmienitego gatunku piwa.
Wycieczka piwnym szlakiem po Wrocławiu
Podczas wycieczki piwnym szlakiem uczestnik zobaczy wiele atrakcji związanych z piwem oraz świetnie spędzi czas. Cała atrakcja trwa około 3,5 godziny. Wycieczka w swoim programie zawiera między innymi:
- Spotkanie z przewodnikiem na Rynku
- Odwiedzenie Piwnicy Świdnickiej
- Wizytę w pierwszym minibrowarze
- Przejście na Plac Solny
- Odwiedzenie Kościoła Św. Elżbiety
- Wizytę w drugim minibrowarze
Mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Piwa będzie świętowany przez Ciebie wraz z przyjaciółmi i uśmiechem. Daj znać w komentarzu, czy obchodziłeś już to święto.
Odpowiedz