Już niedługo Dzień Kawy! To prawdziwa gratka dla miłośników czarnego płynu. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez aromatycznej, gorącej filiżanki naparu. Jakie są właściwości kawy? Od kiedy się ją pije? Lepiej podawać ją z mlekiem, czy bez? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań. Poznaj ciekawostki na temat picia kawy!

International Coffee Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kawy 2024

Międzynarodowe święto kawy – co warto o nim wiedzieć?

W 2015 roku ustanowiono, że 29 września obchodzimy Światowy Dzień Kawy. Tego dnia ludzie w różnych częściach świata świętują w jedyny możliwy sposób – pijąc kawę! Inicjatywa powstała już rok wcześniej podczas targów w Mediolanie. Pomysł bardzo się spodobał i szybko rozprzestrzenił po całej Europie i innych kontynentach! Tego dnia pozwól sobie na kawę w dokładnie takiej formie, w jakiej lubisz najbardziej. 

Międzynarodowy Dzień Kawy, to doskonała okazja, aby celebrować ten popularny napój, który od wieków towarzyszy ludziom na całym świecie. W 2024 roku fani kawy będą mogli jeszcze raz docenić jej wyjątkowy smak i aromat, odkrywając nowe mieszanki i metody parzenia.

To święto nie tylko celebruje samą kawę, ale również zwraca uwagę na cały proces jej produkcji, w tym na odpowiedzialne podejście do uprawy i wsparcie dla plantatorów. Niezależnie od tego, czy preferujesz espresso, cappuccino, czy cold brew – Międzynarodowy Dzień Kawy to doskonała okazja, by sięgnąć po ulubioną filiżankę i świętować.

kobieta w kawiarni

Kiedy jest Dzień Kawy? Obchody Święta Kawy w Polsce

Dzień Kawy przypada 29 września. Kawa stała się nie tylko pobudzającym napojem, ale też formą spędzania czasu z bliskimi. Na stałe wpisała się do kultury i obecnie nie ma już restauracji, która by jej nie serwowała Zobacz, jak obchodzi się Światowy Dzień Picia Kawy!

29 września Dzień Kawy świętowany jest we wszystkich dobrych kawiarniach w Polsce. Wiele z nich oferuje specjalne promocje i rabaty, które mają na celu zachęcenie klientów do spróbowania najlepszych napojów. Nikogo nie zaskoczy fakt, że święto polega przede wszystkim na piciu kawy. Tego dnia możesz sobie pozwolić na rozpustę i zdecydować się na najbardziej wymyślny napój, jaki oferuje Twoja ulubiona kawiarnia! Podwójne espresso, bita śmietana, gałka lodów i kolorowa posypka? Bardzo proszę! 29 września mamy Narodowy Dzień Kawy, więc świętujmy go, jak należy!

Kim jest barista?

Barista to mistrz wykonywania kawowych napojów. Techniki spieniania mleka nie mają przed nim tajemnic i z zamkniętymi oczami przyrządzi wyborne latte macchiato.

Chciałbyś posiąść umiejętności prawdziwego, kawowego wirtuoza? Wybierz się na kurs baristyczny! Szkolenie trwa 5 dni po 4 godziny. Podczas zajęć nauczysz się korzystać ze specjalistycznych przyrządów oraz zdobędziesz niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną. Na koniec podejdziesz do dwóch części egzaminu, które dadzą Ci uprawnienia baristy. Po tym możesz nie tylko pracować w kawiarni, ale otworzyć własny lokal lub po prostu zachwycać gości domowymi specjałami.

Czy Święto Kawy to odpowiedni dzień, aby podjąć decyzję o rozwoju zawodowym? Zdecydowanie!

Historia kawy, czyli jak to się zaczęło?

Kawa trafiła do nas z Etiopii. W krajach arabskich zyskała popularność już w XIII wieku, w Europie około XVI wieku, a do Polski dotarła pod koniec XVII wieku, za panowania Augusta II Mocnego. Produkt, który my znamy, powstaje poprzez palenie zielonych ziaren kakaowca.

Jaka legenda krąży wokół odkrycia kawy? Mówi się, że odkrycia dokonał pewien pastuszek. Zauważył on, że jego owce są dziwnie podekscytowane i dużo biegają. Obserwował zwierzęta, aby odkryć przyczynę takiego zachowania. Zauważył wtedy, że podjadają one pewne jagody z drzewa. Był to kawowiec, w którego pestkach znajduje się kofeina.

Kawa – historia napoju sięga setek lat wstecz. Jej pojawienie się na rynku Europejskim wzbudziło wiele kontrowersji oraz znacząco wpłynęło na rynek. Klienci coraz częściej decydowali się na spróbowanie nowego napoju. Na temat bezpieczeństwa jej spożywania wypowiedział się nawet ówczesny papież Klemens VIII! Dał on oficjalne pozwolenie dla katolików na picie kawy. Początkowo uważano bowiem, że jest ona wytworem samego diabła.

Kawa rozpuszczalna historia

Kawa rozpuszczalna zaś powstała na początku XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Była bardzo popularna wśród żołnierzy w okopach, ponieważ była dużo łatwiejsza do przyrządzenia. Od 1944 roku stanowiła element racji żywnościowych. Pierwszy patent na produkcję kawy rozpuszczalnej otrzymał w Nowej Zelandii David Strang w 1891 roku.

Właściwości kawy, czyli czy warto pić kawę?

parzenie kawy

Do niedawna twierdziło się, że kawa jest niezdrowa i wywołuje szereg różnych chorób. Jak to się stało, że teraz jej obraz zmienił się o 180 stopni? Zawdzięczamy to rozwojowi nauki! Dzięki lepszym i szerszym badaniom na nowo odkryto kawę i jej pozytywne właściwości. Zatem, czy warto ją pić? 

Kawa z mlekiem właściwości

Najpopularniejszym dodatkiem do kawy, zaraz po cukrze, jest właśnie mleko. Najczęściej wybierane jest mleko krowie, czasem bez laktozy lub zagęszczone. Coraz częściej do zabielania kawy używa się też wegańskich zamienników, czyli napojów roślinnych – sojowych, kokosowych czy migdałowych.

Dodatek różnej ilości i formy mleka sprawia, że możemy uzyskać wiele rodzajów napojów kawowych. Najpopularniejsze jest cappuccino i caffe latte, ale możemy też spróbować pysznego flat white czy cortado. Mleko wpływa na wchłanianie składników aktywnych. W mniejszym stopniu możemy odczuć wpływ kofeiny, ale obniży się też potencjał antyoksydacyjny kawy. W pewnym stopniu wiązany jest też wapń z mleka, dlatego należy zachować ostrożność przy częstym piciu kawy z mlekiem.

Kawa czarna właściwości

Szybkie espresso czy łagodna Americana są najczęściej spotykanymi formami kawy bez dodatków. O ile to pierwsze jest jedynie porcją czystego, mocnego naparu, o tyle kawa po amerykańsku jest dodatkowo przedłużona wodą. W tym rodzaju napoju możemy w największym stopniu spodziewać się efektów działania składników kawy. Ona powinna najlepiej nas pobudzić.

Ziarna kawy

Jak kawa działa na organizm? Właściwości zdrowotne kawy

Zależnie od gatunku kawy i metody jej przygotowywania można spodziewać się różnego wpływu kawy na organizm. Kawa i jej właściwości są już dobrze poznane i bardzo ciekawie przedstawiają się różnice w zawartości kofeiny. Napar z gatunku Robusta ma nawet 300 mg tego składnika, a Arabica nie więcej niż 200 mg. Z tego powodu w kawiarniach zwykle stosuje się odpowiednie mieszanki tych dwóch rodzajów kaw. Właściwości negatywne kawy zauważa się przy spożyciu więcej niż 1000 mg kofeiny, czyli więcej niż 3 mocne porcje naparu z Robusty.

Pozytywne działanie kawy na organizm możemy obserwować ze względu na wpływ nie tylko kofeiny, ale też zawartych w niej minerałów, w tym np. potasu i magnezu. Są to dwa bardzo istotne składniki mineralne, które powinniśmy przyjmować każdego dnia!

Co ma wpływ na działanie kawy? 

Dokładny sposób, w jaki zadziała na nas napar, zależy od bardzo wielu czynników. Najważniejszy wpływ na działanie kawy ma:

  • sposób parzenia
  • ilość użytej kawy
  • rodzaj kawy (rozpuszczalna czy sypana)
  • jeżeli jest rozpuszczalna, to sposób jej produkcji
  • stopień gradacji ziaren mielonej kawy
  • indywidualna wrażliwość na składniki kawy

Głównym składnikiem kawy jest oczywiście kofeina. Jednak za pozytywne działanie odpowiadają też inne składniki, jak na przykład polifenole, błonnik czy magnez.wne działanie odpowiadają też inne składniki, jak na przykład polifenole, błonnik czy magnez.

barista dekoruje kawę spienionym mlekiem

Pozytywne działanie kawy

W ostatnich latach picie kawy stało się wręcz zalecane ze względu na jej działanie prozdrowotne. Coraz częściej lekarze i dietetycy zalecają wprowadzenie jej niewielkich ilości do codziennej diety. Jakie zdrowotne właściwości kawy przekonały badaczy do wprowadzenia jej jako składnik profilaktyczny?

  • Największym walorem naparu jest jej działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że może ona neutralizować wolne rodniki, które powstają w wyniku oddychania zanieczyszczonym powietrzem oraz w przebiegu chorób. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich chorób, jak miażdżyca, udar czy zawał serca.
  • Kawa pozytywnie wpływa też w kwestii chorób cywilizacyjnych. Jest to grupa schorzeń, które pojawiają się częściej wraz z rozwojem cywilizacji. Jedną z nich jest rak jelita grubego i inne choroby nowotworowe. W licznych badaniach wykazano lepszą odpowiedź na leczenie tych chorób w porównaniu do pacjentów niepijących kawy. Ponadto kawa zwiększa wrażliwość na insulinę, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, która jest prawdziwą zmorą wśród Polaków!
  • Picie kawy (nawet 1 filiżanki dziennie) może przeciwdziałać wystąpieniu kamicy pęcherzyka żółciowego. Dzieje się tak, ponieważ poprawia ona wydzielanie żółci do światła jelita i zmniejsza zastoje. Kawa pomaga też zmniejszyć ryzyko wystąpienia innych chorób wątroby. W tej kwestii działa nawet kawa bezkofeinowa!

Negatywne działanie kawy — kto powinien na nią uważać?

Picie kawy jest bezpieczne dla większości osób, jednak są pewne grupy, które powinny ograniczyć jej spożycie lub całkowicie z niego zrezygnować. Jak myślisz, czy Ty możesz pić kawę?

Kofeina przenika barierę łożyskową oraz do mleka. Z tego względu kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny ograniczyć się do maksymalnie dwóch słabych filiżanek na dobę, lub najlepiej całkowicie ją odstawić. Jest tak, ponieważ małe dziecko ma dużo niższą tolerancję na kofeinę. Dawki toksyczne ustala się w przeliczeniu na masę ciała. Zatem, osoba dorosła mogłaby przeżyć wypicie 150 filiżanek jednego dnia, ale dziecko karmione piersią już tylko około 7. Objawy przedawkowania byłyby jednak zauważalne znacznie wcześniej.

Wartość pH naparu wynosi około 5, czyli ma od odczyn kwaśny. Z tego względu osoby, które mają problemy z nadkwaśnością w przewodzie pokarmowym (np. refluks lub choroba wrzodowa) w okresie zaostrzenia choroby nie powinny jej spożywać, gdyż może nasilać objawy.

Gdzie obecnie produkuje się najwięcej kawy?

Najwięcej kawy na świecie produkuje się w Brazylii, która od lat zajmuje pozycję światowego lidera. Jej uprawy obejmują ogromne plantacje rozciągające się na obszarze południowo-wschodnich regionów kraju. Oprócz Brazylii, kluczowymi producentami kawy są również Wietnam, który słynie z produkcji robusty, oraz Kolumbia, która jest ceniona za wysokiej jakości arabikę.

Inne kraje, takie jak Etiopia, Honduras czy Peru, również mają znaczący udział w globalnej produkcji kawy, dostarczając ziarna o wyjątkowych smakach i aromatach, które cieszą się uznaniem smakoszy na całym świecie.

Ciekawostki o kawie, których nie znałeś

  • Bariści rozwijają się w sztuce, zwanej Latte Art. Polega ona na wykonywaniu małych dzieł sztuki z mlecznej piany. Istnieją nawet międzynarodowe zawody w tej sztuce!
  • Dodatki do kawy, takie jak mleko czy cukier, zmniejszają wchłanianie składników aktywnych.
  • To, czy kawa pobudzi nas na krótko i intensywnie, czy na długo i łagodniej zależy od naszych genów. Odpowiadają za to różne warianty allelu CYP1A2.
  • Najdroższa kawa na świecie – Kopi luwak, osiąga zawrotną cenę ponad 2000 zł za kilogram. Owoce kakaowca są zjadane przez juwaka, skórka i miąższ trawione a pozyskane ziarno cechuje się wysoką słodyczą i bardzo niską kwasowością.
  • Statystyczny Polak wypija około 3 kg ziaren rocznie, a największe wartości odnotowuje się w Skandynawii: Finowie wypijają jej nawet 12 kg!
  • Pierwszą kawiarnią w Salzburgu (Austria) była istniejąca do dziś Café Tomaselli. Została otwarta około 1700 roku!

Teraz już wiesz, kiedy jest Międzynarodowy Dzień Kawy i jak można ten dzień celebrować. Masz bogatą wiedzę na temat właściwości zdrowotnych, którymi możesz zaskoczyć przyjaciół. Zarezerwuj termin w kalendarzu i ciesz się świętowaniem!brować. Masz bogatą wiedzę na temat właściwości zdrowotnych, którymi możesz zaskoczyć przyjaciół.

Otwarta na otwartych ludzi dietetyczka i kosmetyczka. Bezkompromisowa w kwestii żywienia. Z wielkim sercem do zwierząt i przyrody.