Badania przeprowadzone w roku 2016 przez Instytut Transportu Samochodowego pokazują, że aż 80 procent kierowców deklaruje zauważenie przynajmniej raz w tygodniu agresywnego zachowania na drogach. Agresywne sytuacje mające miejsce na drogach to między innymi: zajeżdżanie drogi, oślepianie światłami, krzyki, jazda blisko drugiego samochodu. Kultura jazdy powinna być rozpowszechniana przez każdego dobrego kierowcę, w związku z tym powstał Dzień Grzeczności za Kierownicą. Kiedy go obchodzimy i jak wygląda kultura kierowców na polskich drogach? Zapraszamy do przeczytania artykułu!
Dzień Grzeczności za Kierownicą
Spis treści
Dzień Grzeczności za Kierownicą obchodzimy 5 kwietnia i to właśnie tego dnia kierowcy powinni wziąć dwa głębokie oddechy, zanim nacisną klakson czy oślepią kogoś światłami. Święto to zostało ustanowiony przez Francuzów już we wrześniu 2001 roku. Święto to zostało wprowadzone dokładnie przez Francuskie Stowarzyszenie na Rzecz Zapobiegania Niekulturalnym Zachowaniom Za Kierownicą. Chcieli oni w ten sposób pokazać, jak duży deficyt grzeczności i kultury za kierownicą pojawił się wśród kierowców. Celem tego święta jest również uświadomienie kierowców, aby podczas jazdy nie dali się ponieść emocjom i starali się podchodzić ze spokojem do jazdy samochodem.
Źródło agresji na drodze
Agresja na drodze może mieć wiele różnorakich źródeł, poniżej przedstawimy te najbardziej znane i najczęściej spotykane. Kultura jazdy uzależniona jest od aspektów kulturowych czy stylu życia. Kierowca w Holandii z pewnością będzie wyróżniał się innymi cechami, niż kierowca z Polski, ponieważ żyją oni w dwóch różnych krajach, zostali wychowani inaczej – w odmiennej kulturze. Agresja na drodze może być również spowodowana problemami osobistymi danego kierowcy. Podczas jazdy taki kierowca przeniesie swoje negatywne emocje na drugą osobę. Złość podczas jazdy może być również uwarunkowana brakiem umiejętności radzenia sobie ze stresem. Bywa, że takie osoby w sytuacji kryzysowej bronią się krzykiem i negowaniem innych, co doprowadza do kłótni czy bójki. Jednak należy pamiętać, że nic nas nie usprawiedliwia za złe zachowanie na drodze. Każdy kierowca powinien być uprzejmy i życzliwy dla innych, ponieważ jak wiemy, dobro wraca!
Kultura i bezpieczeństwo jazdy samochodem w Polsce
Kultura jazdy samochodem w Polsce jest dosyć skomplikowana. Uważamy się za świetnych kierowców, ale nie odbiegamy od zalewania krytyką innych. Kierowcy w Polsce niestety, ale nie mogą się pochwalić dobrymi wynikami… Ilość osób, które co roku ponoszą śmierć na drogach w Polsce, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, jest naprawdę bardzo wysoka.
Wypadki drogowe w Polsce
Wydział Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie w swoich statystykach przedstawia niestety, ale przerażające liczby na temat wypadków drogowych i ich skutków w 2020 roku.
W 2020 roku odnotowano 23 540 wypadków drogowych, które miały miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W wypadkach drogowych śmierć poniosło 2491 osób, rannych zostało 26 463 osób (w tym ciężko 8 805). Jeśli chodzi o kolizje drogowe, to w 2020 roku do Policji takich zdarzeń zostało zgłoszonych aż 382 046. Porównując wyżej opisane zdarzenia do lat 2018 oraz 2019 można zauważyć promyk nadziei w polskich kierowcach. Liczba wypadków, kolizji i ofiar zdecydowanie maleje, jednak nadal liczby ofiar śmiertelnych są zatrważająco duże.
Najwięcej wypadków drogowych w ostatnim dziesięcioleciu odnotowano w roku 2011. Okres ten nie należał do bezpiecznych na polskich drogach. Do Policji zostało zgłoszonych 40065 wypadków, zabitych wskutek tych wydarzeń zostało 4189 ludzi, a rannych 49 501 osób. Województwa w Polsce są różnej wielkości, ruch na drogach również jest odmienny, dlatego w celach porównawczych przyjmuje się wskaźniki liczby zabitych i liczby rannych na 100 wypadków drogowych. Największą liczbę zabitych na 100 wypadków odnotowano w województwie podlaskim – 18,1. Najmniejszą liczbą zabitych na 100 wypadków odnotowano w województwie małopolskim – 6,9.
Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków drogowych w Polsce?
W okresie wakacyjnym wiele osób wybiera się na urlopy, długie podróże po Polsce i nie tylko. W związku z tym natężenie ruchu jest zwiększone i niestety to właśnie wtedy dochodzi do dużej ilości wypadków drogowych.
Bazując na statystykach Wydziału Opiniodawczo-Analitycznego Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w Warszawie, biorąc pod uwagę nadal rok 2020, liczby są następujące: najwięcej wypadków miało miejsce w sierpniu – 11% ogółu oraz we wrześniu 10,9% ogółu. Jeśli chodzi o dni tygodnia, to najwięcej wypadków w roku 2020 wydarzyło się w piątki – 16,7% ogółu. W piątki odnotowano również największe liczby, jeśli chodzi o zabitych (16,9%) i rannych (16,6%). Największe natężenie ruchu na drogach można zauważyć w godzinach popołudniowych i to właśnie w tym czasie w 2020 roku doszło do największej ilości wypadków. Dokładnie w godzinach między 13 a 19 odnotowano ok. 44 % wypadków. Najmniej wypadków odnotowano w godzinach 00.00 – 05.00, ponieważ ruch na drogach jest wtedy o wiele mniejszy.
Warunki pogodowe, a wypadki na drogach w Polsce
Czyste niebo, przyjemne i ciepłe promienie słońca sprawiają, że od razu mamy lepszy nastrój! Niestety najwięcej wypadków drogowych w 2020 roku miało miejsce właśnie w czasie dobrych warunków atmosferycznych. Gdy na zewnątrz jest piękna pogoda, kierowcy czują większy komfort jazdy i czasami rozpędzają się do zawrotnych prędkości, które kończą się tragicznie.
Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych w Polsce?
Największa liczba wypadków w roku 2020 miała miejsce na terenie zabudowanym – 69,3% ogółu. W wypadkach na terenie zabudowanym w poprzednim roku zginęły 1084 osoby, a 17 784 zostało rannych. Porównując te liczby do liczby wypadków poza obszarem zabudowanym, można zauważyć sporą różnicę. Poza obszarem zabudowanym ilość wypadków w 2020 roku to 7 228 natomiast śmierć poniosło w nich 1 407 osób, a rannych zostało o 8 679 uczestników ruchu.
Bezpieczna jazda na co dzień, nie tylko od święta
Bezpieczna jazda samochodem powinna być na porządku dziennym, jednak wielu kierowców stosuje się do zasad bezpiecznej jazdy jedynie od święta. Kultura jazdy samochodem wśród kierowców w Polsce nie została jeszcze do końca wprowadzona jako coś powszechnego. Niestety nadal właśnie przez brak kultury w jeździe, dochodzi do wielu wypadków i kolizji drogowych, które kończą się tragicznie. Dzień Grzeczności za Kierownicą powinien być obchodzony każdego dnia, może wtedy kulturalna oraz bezpieczna jazda stałaby się szablonowym przykładem, jak poruszać się pojazdami po drogach. Aby zostać bezpiecznym i kulturalnym kierowcą naprawdę nie potrzeba dużo. Tak jak pisaliśmy wcześniej, kulturalny kierowca nie powinien przekładać negatywnych emocji na innych uczestników ruchu. Kulturalny kierowca powinien znać świetnie pojęcia – bezpieczna jazda i właśnie dlatego, warto wziąć udział w kursie bezpiecznej jazdy.
Kurs bezpiecznej jazdy
Szkolenie doskonalące umiejętność jazdy autem realizowane jest przez profesjonalnych instruktorów. Szkolenie bezpiecznej jazdy można wykupić jako voucher prezentowy w kilku lokalizacjach na terenie całej Polski. Kurs ten odbywa się w zależności od lokalizacji na torze lub w ruchu drogowym. Szkolenie bezpiecznej jazdy sprawdzi się świetnie dla młodego kierowcy czy dla kogoś, kto chciałaby poczuć się pewniej za kierownicą. W efekcie szkolenia bezpiecznej jazdy, kursant wyeliminuje nieprawidłowe nawyki, dowie się więcej o systemach bezpieczeństwa i funkcjach swojego auta oraz nauczy się poruszać w zmiennych i utrudnionych warunkach drogowych. To cenna lekcja zarówno dla początkujących kierowców, jak i osób z dłuższym stażem w roli kierowcy. Udział w szkoleniu może pomóc wyeliminować ryzyko wystąpienia wypadku na drodze oraz nauczy, jak reagować szybko na awaryjne sytuacje.
Kurs driftingu i przejażdżka na torze
Bezpieczna i kulturalna jazda nie zawsze jest po drodze kierowcom, którzy lubią przycisnąć pedał gazu ze zdwojoną siłą. Najczęściej to mężczyźni lubią sobie trochę poszaleć za kierownicą, choć oczywiście są i kobiety, które uwielbiają szybką jazdę. To właśnie między innymi dla takich osób powstały tory wyścigowe! Kurs driftingu lub przejażdżka na torze pozwoli osobom lubiącym szybką jazdę wyszaleć się poza drogą publiczną, nie narażając nikogo na jakiekolwiek szkody. Przejażdżka na torze dostępna jest w wielu lokalizacjach na terenie całej Polski. Jednak co najlepsze, modele aut dostępnych na tego typu eventach to naprawdę bogata lista sportowych gigantów, których czas do setki to czasami jedyne 3,5 sekundy! Jazda Lamborghini, Ferrari czy może Ford Mustang – od tych i wielu innych sportowych samochodów dzieli Cię naprawdę niewiele, sprawdź sam na Prezentmarzeń.com
Kurs driftingu natomiast pozwoli wyszaleć się za kierownicą w 110 procentach! Kontrolowany poślizg to niesamowite przeżycie dla każdego frika samochodowego! Polega on na celowym wprowadzeniu pojazdu w poślizg przy dużej prędkości i kontrolowaniu go na jak najdłuższym odcinku. Kurs driftingu umożliwia opanowanie sztuki kontrolowania samochodu w czasie poślizgu, dostarczając potężnej dawki adrenaliny i motoryzacyjnych wrażeń. Voucher na tę atrakcję znajdziesz aż w 5 lokalizacjach!
Mamy nadzieję, że teraz Dzień Grzeczności za Kierownicą w Twoim przypadku będzie trwał cały rok! Zachęcamy do zainteresowania jak największej liczby znajomych tym, że takie święto istnieje i już zaraz będzie obchodzone! W komentarzu podziel się z nami czy może już wcześniej obchodziłeś to święto? A na dynamiczną, sportową jazdę zapraszamy na tor!
Odpowiedz