W naszej kulturze prezenty towarzyszą nam przy większości okazji. Urodziny, imieniny, święta, zdany egzamin, zmiana pracy, ślub i inne uroczystości to momenty, w których zazwyczaj dajemy i otrzymujemy prezenty. Niezależnie od intencji niestety nie zawsze są trafione. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można odmówić przyjęcia prezentu? Czy to prawda, że prezentów się nie oddaje? Co oznacza oddanie prezentu? Czy są wyjątki, w których zwrot podarunków jest dopuszczalny? Jak zachować się po rozstaniu i czy domagać się zwrotu prezentów? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co oznacza oddanie prezentu

Dlaczego prezentów się nie oddaje?

Oddawanie prezentów to nadal temat tabu. Jeśli osoba, która wręczyła nam prezent, zobaczy, że go oddaliśmy, może być jej przykro. Wybór prezentu czasem jest nie lada wyzwaniem. Dopasowanie go do preferencji osoby obdarowywanej staje się łatwiejsze, jeśli dobrze ją znamy, ale co jeśli mamy do obdarowania bardzo wymagającą osobę lub nie do końca znamy jej pasje, zainteresowania i preferencje? Niestety czasem mimo dobrych chęci kończy się to nietrafionym prezentem. Czy wypada oddać prezent? Czy oddanie go mieści się w normach dobrego wychowania? To zależy.

Co oznacza oddanie prezentu?

Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze uczucia osoby, która wręcza prezent. Poświęciła czas na wybranie odpowiedniego według siebie podarunku i to, że nie jest trafiony, może sprawić jej przykrość. Co oznacza oddanie prezentu dla obdarowującego? Odpowiedź jest prosta – prezent był nietrafiony. Może to spowodować mieszane uczucia. Są jednak sytuacje, w których możemy oddać prezent np.:

  • mamy już identyczną rzecz, 
  • nieodpowiedni rozmiar (w przypadku ubrań),
  • osoba obdarowująca nie jest pewna wyboru, a do prezentu dołączyła paragon.

Oddanie nietrafionego prezentu

W podanych powyżej przypadkach zwrot prezentu jest dopuszczalny. Osoba chcąca podarować nam prezent może trafić w nasze upodobania, ale nie wiedzieć, że już posiadamy np. konkretną książkę. Ubrania w formie prezentu są dość ryzykownym wyborem. Oczywistym jest, że jeśli ubranie będzie za duże lub zbyt małe, nie będziemy w nim chodzić. Jeśli taki podarunek wręcza bliska osoba, a nie dołączyła paragonu, można delikatnie podpytać, czy istnieje możliwość zwrotu prezentu lub wymiany na pasujący rozmiar. Jednak nie powinno się tego robić w zbyt ostentacyjny sposób. Trzeba mieć na uwadze, co oznacza zwrot prezentu oraz to, że osoba, która go nam wręczyła, może czuć się zażenowana swoją pomyłką, a wybierając go, starała się, aby spełnił nasze oczekiwania. O tym, co zrobić z nietrafionym podarunkiem pisaliśmy już na naszym blogu.

Trafione prezenty dla każdego

Jeśli martwisz się, czy prezent, który wybierzesz będzie trafiony i chciałbyś, żeby osoba obdarowana nie musiała martwić się zwrotem prezentu, to mamy dla ciebie rozwiązanie. Karta podarunkowa to uniwersalny prezent, który ucieszy każdego. Osoba obdarowana będzie mogła wybrać dowolną atrakcję z oferty, a ta jest szeroka – od zabiegów SPA, przez kolacje w ciemności aż po ekstremalne realizacje, jak skok z wieży. W ten sposób unikniesz problemu nietrafionego prezentu, a osoba obdarowana z pewnością ucieszy się z możliwości realizacji atrakcji, które sama wybrała z oferty Prezentmarzeń.

Mały prezent ze złotą kokardą

Czy można odmówić przyjęcia prezentu?

Odmowa przyjęcia prezentu wydaje się być niezwykle niestosowna i taka właśnie jest, ale istnieje kilka wyjątków. Kiedy odmowa przyjęcia prezentu jest dopuszczalna? Jak odmówić przyjęcia prezentu, który wprawia nas w zakłopotanie?

Obraźliwy prezent

Niestety poczucie humoru osoby, która nas obdarowuje niekoniecznie może do nas przemawiać, a sam prezent być po prostu obraźliwy. Niezależnie czy miał być to żart, czy nie, prezentu, który obraża nasze poglądy, czy stanowi swojego rodzaju przytyk do naszej osoby, można nie przyjąć. Czasem zdarzy się, że obdarowującemu może brakować dobrego wychowania, jednak nie musimy się na to godzić i w takim wypadku kulturalna odmowa przyjęcia prezentu jest na miejscu.

Zbyt drogi prezent

Co, jeśli otrzymamy prezent, który zdecydowanie był kosztowny i źle czujemy się z jego przyjęciem? To zależy od sytuacji. Jeśli bliska osoba w dobrej wierze podaruje nam drogi prezent, możemy zasugerować, że tańszy również by nas ucieszył, ale powinniśmy go przyjąć. Jeśli jednak mamy obawy, że drogi podarunek ma być rodzajem łapówki, zdecydowanie możemy odmówić przyjęcia prezentu. 

Jak odmówić przyjęcia prezentu?

Zastanawiasz się, jak powinieneś się zachować, odmawiając przyjęcia prezentu? Niezależnie od tego, jakie intencje miał obdarowujący, należy podziękować za podarunek i kulturalnie wyjaśnić, dlaczego nie zgadzamy się na jego przyjęcie. Ważne jest, aby zrobić to taktownie, z zachowaniem zasad dobrego wychowania i najlepiej w cztery oczy. Odmowa przyjęcia prezentu może być krępująca zarówno dla nas, jak i osoby, która go wręczyła, a więc lepiej wyjaśnić swój powód odmowy z dala od innych oczu i uszu.

Czy można żądać zwrotu prezentu po rozstaniu?

Kobieta dający prezent mężczyźnie

Zwrot prezentów po rozstaniu to temat, który jest bardzo często poruszany zarówno w kwestii rozstania partnerów, jak i rozwodu małżeństwa. Co oznacza oddanie prezentu po rozstaniu? Zakończenie znajomości i pewnego etapu w życiu. Żądanie zwrotu prezentu może być rodzajem kary psychologicznej nakładanej na osobę odchodzącą ze związku. Jednak czy jest to dobry pomysł? Wydawałoby się, że oznaką dobrego wychowania jest pominięcie tego tematu. Co, jednak jeśli prezenty były cennymi pamiątkami rodzinnymi (np. pierścionek babci) lub wiązały się z dużymi kosztami? W tej kwestii jest wiele opinii. Oczywiście nie powinno się żądać zwrotu wszystkich zakupionych prezentów, które nie mają dużej wartości sentymentalnej. Kara w formie oddania prezentów nie pomoże w lepszym samopoczuciu, a wręcz posiadanie tych przedmiotów może je pogorszyć. Obdarowując bliską osobę, zależy nam na tym, aby sprawić jej przyjemność. Kończąc znajomość, nie ma potrzeby pozbawiania tych podarunków, a związanych z nimi wspomnień i tak nie wymażemy.

Cenne rodzinne pamiątki i drogie prezenty

Podarowanie biżuterii należącej do babci to oznaka zaufania i miłości. Czy po rozstaniu można żądać jej zwrotu? Tak, w tym przypadku jest to zrozumiałe, ponieważ przedmiot ma dużą wartość sentymentalną. Co z drogimi prezentami, które zostały podarowane w trakcie trwania związku? W internecie można znaleźć wiele opinii na ten temat. Jedni mówią, że zwrot prezentu po rozstaniu to norma, a drudzy, że byłoby im wstyd się tak zachować. Zdarza się, że z powodu braku porozumienia tego typu sprawy trafiają do sądu. I co wtedy? Werdykt może być całkiem odwrotny do tego, na jaki liczyła osoba zgłaszająca sprawę do sądu.

Zwrot prezentów po rozstaniu

Według prawa prezenty podarowane w zamian za obietnicę zawarcia związku małżeńskiego należy zwrócić, a to dlatego, że z chwilą rozstania obietnica ta została zerwana, a cel, jakim była inwestycja w przyszłość, został udaremniony. Kodeks cywilny ma także w swoim zapisie informację, że darowiznę można odwołać ze względu na rażącą niewdzięczność obdarowanego. Wynika z tego, że osoba zdradzona może żądać zwrotu poniesionych kosztów czy podarowanych prezentów od niewdzięcznego byłego partnera. 

W świetle prawa można więc ubiegać się o zwrot prezentów, jednak czy na pewno jest to dobrym rozwiązaniem? W trosce o własne zdrowie psychiczne lepiej czas i siłę zainwestować w siebie i zapomnieć o podarowanych prezentach. Dobrym rozwiązaniem jest pobyt w SPA, który ukoi nerwy lub ekstremalny skok ze spadochronem, który z pewnością dostarczy więcej emocji i frajdy niż żądanie zwrotu prezentów po rozstaniu.

Oddawanie nietrafionych prezentów to nadal temat tabu. Jednak to zjawisko jest coraz częściej spotykane. Minimalizm i pozbywanie się zbędnych przedmiotów pozwala zachować porządek i ograniczyć ilość posiadanych rzeczy. Nasz nietrafiony prezent może uszczęśliwić kogoś innego. Jeśli więc zdecydujesz się na oddanie prezentu, postaraj się zrobić to kulturalnie i mając na uwadze zasady dobrego wychowania. W przypadku rozstania najlepiej przemyśleć, czy podarowane byłemu partnerowi prezenty warte są nerwów i czy nie lepiej zamknąć ten rozdział, a kolejny prezent kupić samemu sobie.

Ciekawa świata pasjonatka wizażu i charakteryzacji.