Od kilku lat popularnością cieszą się seanse w grocie solnej. Panujący w nich mikroklimat ma korzystny wpływ na zdrowie. Wystrój i wyciszająca atmosfera jaskini solnej pomaga się odprężyć i odpocząć. Czy jednak wizyty w takich grotach można „przedawkować”? Jak często trzeba chodzić do takich miejsc, żeby pomogło, ale żeby nie było to również zbyt często? Na to i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym opracowaniu.
Jak nad morzem
W warunkach miejskich trudno o lepszą możliwość pooddychania nasyconym minerałami powietrzem. W jaskini solnej uwalniają się tak istotne dla zdrowia pierwiastki jak:
- jod – działa bakteriobójczo, oddziałuje na tarczycę, zapewniając dobrą przemianę materii,
- wapń – koi podrażnienia, poprawia odporność organizmu,
- magnez – oddziałuje na układ krążenia,
- selen – zmniejsza tempo procesu starzenia się skóry,
- żelazo – jest składnikiem hemoglobiny,
- krzem – wzmacnia kości, korzystnie wpływa na włosy oraz skórę,
- chlorki, potas, sód – są niezbędne do prawidłowej pracy serca,
- miedź – chroni przed rozwojem grzybicy.
Efekt? Samo zdrowie
Dla zwiększenia efektu prozdrowotnego w grocie solnej rozpylana jest specjalna solanka termiczna. Dodatkowe korzyści uzyskuje się poprzez zastosowanie lampy do koloroterapii, której światło może łagodzić dolegliwości bólowe i uspokajać (światło fioletowe lub niebieskie) lub dodawać energii i pobudzać do działania (światło czerwone, pomarańczowe i żółte). Korzystanie z seansów w grocie solnej wskazane jest jako uzupełnienie w leczeniu przewlekłego zapalenia górnych dróg oddechowych, alergii, niedoczynności tarczycy, nadciśnienia, chorób układu pokarmowego, schorzeń dermatologicznych, otyłości, bezsenności, nerwic, przewlekłego stresu i zmęczenia.
Grota prawie dla każdego
Z terapii solnej korzystać może prawie każdy, bez ograniczeń wiekowych. Coraz częściej w seansach uczestniczą rodzice z małymi dziećmi – nawet niemowlętami. Również kilkulatki nie będą się nudzić. Niemal w każdej grocie są do dyspozycji plastikowe zabawki (wiaderka, foremki, łopatki). Przebywanie w grocie solnej nie jest wskazane dla osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Jaskiń solnych nie powinny również odwiedzać osoby uczulone na jod i inne minerały zawarte w aerozolu. Do przeciwwskazań należy także choroba nowotworowa, gruźlica, stany zapalne wywołane infekcją wirusową, wysoka gorączka, choroby płuc, choroby nerek, otwarte rany (uszkodzenia skóry). Jednorazowy pobyt w grocie solnej trwa zazwyczaj 45-50 minut, może być powtarzany w zależności od upodobań. W okresie jesienno-zimowym, kiedy narażeni jesteśmy na infekcje, będzie to korzystne nie tylko dla skołatanych nerwów, ale i dla zdrowia. W celach leczniczych, aby terapia mogła być skuteczna, należy odbyć serię co najmniej dziesięciu regularnych seansów, z reguły powtarzanych 2-3 razy w tygodniu.
Odpowiedz